Μηχανή εσπρεσο για το σπιτι

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Hlias_Evo9
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 22, 2017 12:17 am

Μηχανή εσπρεσο για το σπιτι

Δημοσίευση από Hlias_Evo9 » Τρί Αύγ 22, 2017 12:21 am

Καλησπερα σας. Ενδιαφερομαι να αγορασω μια μηχανή εσπρέσο για το σπίτι μεχρι 150 ευρω. Μεχρι στιγμης εχω την Nespresso με καψουλες αλλα λογο του οτι μαρεσει πολυ ο καφες ειπα να παρω κατι καλυτερο για να απολαμβάνω τον καφε μου. Τι μου προτείνετε ? Με λίγο ψαξιμο που έκανα βρήκα την Delonghi EC680M. Θα χαρω να ακουσω τις συμβουλες σας

Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μηχανή εσπρεσο για το σπιτι

Δημοσίευση από tasosonic » Τρί Αύγ 22, 2017 1:29 am

Delonghi = πεταμένα λεφτά! Πρεπει να διαθέσεις περισσότερα κ χρειάζεσαι οπωσδήποτε μύλο! Διάβασε λιγο κ αλλα θέματα στο φόρουμ να πάρεις μια ιδέα..

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Μηχανή εσπρεσο για το σπιτι

Δημοσίευση από harryv » Τρί Αύγ 22, 2017 10:14 am

Μείνε στη Nespresso. Όταν συγκεντρώσεις 500+ ξαναγράψε.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Μηχανή εσπρεσο για το σπιτι

Δημοσίευση από lio14 » Τρί Αύγ 22, 2017 10:47 am

Αυτη ειναι η αληθεια φιλε μου Ηλια, καμια μηχανη των 150 ευρω δε θα σου δωσει καλυτερο αποτελεσμα απο οτι πινεις τωρα με τη nespresso. Οποτε, καλως ή κακως, το ελαχιστο μπατζετ που θα πρεπει να διαθεσεις για μυλο ( πρωτα ) και μηχανη ειναι σχεδον τριπλασιο απο αυτο που εχεις τωρα, ωστε να καταλαβεις διαφορες απο την nespresso. Οι τιμες ειναι για καινουρια μηχανηματα. Εαν θελεις να κινηθεις σε μεταχειρισμενα , σιγουρα οι τιμες θα ειναι πολυ λιγοτερες. Εβαια, σε ολα αυτα απαραιτητη προυποθεση ειναι να εχεις και εσυ μερακι να ασχοληθεις με αυτο μιας και μετα την nespresso η διαδικασια δεν ειναι " παταω ενα κουμπι και πινω καφε" .
Διαβασε περισσοτερο το φορουμ και ειμαι σιγουρος οτι σταδιακα θα καταλαβεις ολα αυτα που σου λενε οι παλαιοτεροι.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μηχανή εσπρεσο για το σπιτι

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Αύγ 22, 2017 12:19 pm

harryv έγραψε:Μείνε στη Nespresso. Όταν συγκεντρώσεις 500+ ξαναγράψε.
...του έκανες την ψυχολογία κουρέλι...:lol: :lol: :lol:

Φίλε Ηλία καλωσόρισες. Αρχικά, "μπράβο" που ψάχνεις να γευθείς κάτι ποιοτικότερο από το νεροζούμι της νεσπρέσο.

Αν θέλεις όμως να πιεις εσπρέσο θα πρέπει απαραίτητα να πάρεις μύλο+μηχανή+καλό καφέ, με κάποιες ελάχιστες προδιαγραφές τις οποίες φυσικά δεν διαθέτει η delonghi. Απαραίτητα και τα 3, εξ ου και το μεγάλο budget που διάβασες.
Μαζί με τον εξοπλισμό απαιτείται χρόνος. Να διαβάσεις και να μάθεις τα εργαλεία σου,τη συντήρησή τους, τις συνταγές, να δοκιμάσεις καφέδες καθώς και χρόνος που θα διαθέτεις για την καθημερινή παρασκευή. Άρα ξεχνάς τα 30sec προθέρμανση, 20sec εχκύλιση, έτοιμος καφές, όλα καθαρά.

Στα χρήματα που διαθέτεις υπάρχουν αξιόλογες εναλλακτικές όπως v60, chemex, aeropress. Με ένα χειροκίνητο μυλαράκι και καλό καφέ θα διαπιστώσεις αν η όλη διαδικασία σου κάνει, χωρίς να πετάξει πολλά λεφτά... Δεν θα είναι εσπρέσο, αλλά κλάσεις ανώτερος αρωματικός και γευστικός καφές από αυτό που πίνεις τώρα.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Μηχανή εσπρεσο για το σπιτι

Δημοσίευση από harryv » Τρί Αύγ 22, 2017 12:43 pm

Luckees έγραψε:
harryv έγραψε:Μείνε στη Nespresso. Όταν συγκεντρώσεις 500+ ξαναγράψε.
...του έκανες την ψυχολογία κουρέλι...:lol: :lol: :lol:
Ζητώ συγγνώμη, δεν είχα τέτοια πρόθεση. Απλά προσπάθησα να είμαι ρεαλιστής.

Απάντηση