Ποια μηχανη?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
smile56
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:33 am
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: BEZZERA MAGICA
2η Μηχανή:: FRANCIS FRANCIS X7.1
Μύλος:: Mazzer sj
Τοποθεσία: Βολος

Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από smile56 » Κυρ Αύγ 13, 2017 6:52 pm

Βρίσκομαι σε ενα δίλλημα :a030: εχω καταληξει σε 3 μηχανες
1.Την Rocket Appartamento με 1100
2.την Izzo ΒΙΒΗ III PID με 1200 και
3 την Bezzera magica pid 1340
Η πρωτη δεν εχει pid οι αλλες 2 εχουν οποτε ειναι ποιο ελεγχομενη η παραμετρος θερμοκρασιας απλα δεν γνωριζω την αξιοπιστια τους στον χρονο Η Rocket ειναι στα τυφλα με την οποια θερμοκρασια εχει ρυθμηστη απο το εργοστασιο Εχω την εντυπωση οτι <πειραζοντας> τον πρεσοστατη και αλλαζοντας την πιεση μπορεις να αυξομειωσεις την θερμοκρασια αλλα ολα αυτα προυποθετουν τα αναλογα εργαλεια <θερμομετρα κλπ> τα οποια δεν εχω και δεν εχω και διαθεση να ασχοληθω τουλαχιστον για τωρα Ποια ειναι η γνωμη σας? (και να σκεφθειται οτι ξεκινησα για την unica pid :a080: )

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από lio14 » Κυρ Αύγ 13, 2017 8:42 pm

Να σου θυμίσω ότι σε αυτά τα χρήματα υπάρχει και η expobar.
http://www.barista.gr/el/expobar-brewtu ... lers-pid-3

smile56
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:33 am
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: BEZZERA MAGICA
2η Μηχανή:: FRANCIS FRANCIS X7.1
Μύλος:: Mazzer sj
Τοποθεσία: Βολος

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από smile56 » Κυρ Αύγ 13, 2017 8:54 pm

Το γνωριζω αλλα δεν εχω την δυνατοτητα του επαγγελματικου ΦΠΑ Η Expobar Brewtus ειναι σαφως πολυ καλυτερη μηχανη ειναι και με 2 boiler αλλα.....

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από lio14 » Δευ Αύγ 14, 2017 10:37 am

Είναι στα ίδια χρήματα, λιανικής, όπως η bezzera magica που κοιτάς.
1364 ευρώ.
Επίσης νομίζ πως από barista θα έχεις και έκπτωση 10% σε ότι περιφερειακό αγοράσεις για τη μηχανή σου...

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Αύγ 14, 2017 10:48 am

Και οι 3 είναι πάνω κάτω στα ίδια κυβικά, πανέμορφες και εγγυημένες, οπότε δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας.

Καμία από τις 3 όμως δεν θα σου δώσει έλεγχο θερμοκρασίας είτε με pid, είτε χωρίς. Το pid θα σου δώσει μια εικόνα της θερμοκρασίας, μια ένδειξη του τι γίνεται στο boiler και όχι στη διαδρομή εκχύλισης. Αν τις συγκρίνεις δλδ με μια Unica περισσότερο έλεγχο θα έχεις με τη SB, διότι αυτό που βλέπεις στο boiler, αυτό θα καταλήξει (σχεδόν) κ στο group.

Οι HX έχουν άλλα χαρίσματα όμως. Έχουν μεγαλύτερο boiler άρα οι διακυμάνσεις στη θερμοκρασία είναι μικρές όταν εισέρχεται κρύο νερό και αν προσθέσεις τον θερμοσιφωνισμό και τη μεγάλη μάζα του E61, τότε έχεις μεγάλη θερμοκρασιακή σταθερότητα.

Αυτό που μπορείς να κάνεις - εφόσον καταλήξεις σε μια HX με Ε61 - είναι να πάρεις ένα θερμομετράκι σαν αυτό για να βλέπεις οn the fly τη στιγμιαία θερμοκρασία που έχεις στο group όταν θες να κάνεις cooling flush ή εκχύλιση. Έτσι θα μπορείς εύκολα να βρεις τα δευτερόλεπτα που χρειάζονται για το φλασάρισμα και να έχεις ακριβέστατη εικόνα της θερμοκρασίας κατά την εκχύλιση, που είναι κ από τα πιο βασικά στοιχεία.

smile56
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:33 am
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: BEZZERA MAGICA
2η Μηχανή:: FRANCIS FRANCIS X7.1
Μύλος:: Mazzer sj
Τοποθεσία: Βολος

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από smile56 » Δευ Αύγ 14, 2017 12:22 pm

Για την expobar θα πρεπει να πληρωσω ΦΠΑ στην ελλαδα Λεοναρδε ενω απ εξω εχω την δυνατοτητα του επαγγελματικου ΑΦΜ . Αποστολη λεγοντας SB εννοεις την unica που εχει μποιλερ μονο για νερο και οχι ταυτοχρονα νερο και ατμο μαζι οπως οι HX (καθοτι ασχετος ) Οποτε παμε σε μια σειρα unica -rocket- izzo vivi Συνηθως πινω καπουτσινο ανα 1 με 1.30 ωρα καποιες στιγμες μπορει να γινουν 2 και 2-3 εσπρεσσο απλα προσπαθω να τα συνδιασω ετσι ωστε να παρω οσο γινετε ενα βελτιστο αποτελεσμα σε συναρτηση και με το οικονομικο

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Αύγ 14, 2017 2:19 pm

SB=single boiler=ένα boiler μισογεμάτο με νερό που παρέχει ατμό και ζεστό νερό. Άλλη θερμοκρασία θες για brew, άλλη για steam. Το pid θα σε βοηθήσει να πετύχεις την επιθυμητή θερμοκρασία με ακρίβεια. Επίσης έχεις άλλη ποιότητα ατμού (υγρός ατμός=δεν τον πολυθέλουμε).
single-boiler-machine.jpg
HX=heat exchanger=μια χοντρή σωλήνα (εναλλάκτης) περνάει μέσα από το boiler χωρίς οι 2 διαδρομές του νερού να συναντιούνται. Ζεσταίνεται το νερό στο boiler και με τη σειρά του ζεσταίνει τον σωλήνα του εναλλάκτη. Από το boiler παίρνεις μόνο ζεστό νερό και ατμό (πιο ποιοτικός-ξηρός ατμός), ενώ ο εναλλάκτης καταλήγει στο group. Μετά από κατάσταση μακράς αναμονής το νερό που προορίζεται για εκχύλιση έχει πάρει τη θερμοκρασία του boiler, η οποία είναι πολύ πιο πάνω από την επιθυμητή. Γιαυτό τον λόγο κάνουμε ένα φλασάρισμα, ώστε να φύγει το καυτό νερό μαζί με τον ατμό, να εισέλθει κρύο νερό στο σωλήνα, να κατέβει η θερμοκρασία κ να κάνουμε την εκχύλιση. Εδώ το pid είναι συνδεδεμένο με το boiler οπότε δεν μας βοηθάει και ιδιαίτερα αν του δώσουμε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία.
hx-mahcine.jpg
Όπως καταλαβαίνεις στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα εσπρέσο και αφρόγαλα (+οτι ο ατμός είναι πιο ποιοτικός), ενώ στην πρώτη θέλει χρόνο.
Οπότε αν πίνεις πολλούς γαλακτερούς καλά κάνεις και πας σε hx.

Αν τα οικονομικά σου σε βοηθάνε υπάρχει και η τρίτη περίπτωση DB=double boiler=2 boiler όπου το ένα χρησιμοποιείται μόνο για brew και το άλλο μόνο για ατμό/νερό.
dual-boiler.jpg

smile56
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:33 am
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: BEZZERA MAGICA
2η Μηχανή:: FRANCIS FRANCIS X7.1
Μύλος:: Mazzer sj
Τοποθεσία: Βολος

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από smile56 » Δευ Αύγ 14, 2017 3:11 pm

Αποστολη ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ η βοηθεια σου ειναι τεραστια ξεκαθαρισα παρα πολλα πραγματα Ναι τα μηχανηματα SB εαν κρινω απο ενα μηχανημα που χρησιμοποιω στη δουλεια μου για παραγωγη ατμου και βραστου νερου (δουλευει στις 7 ατμ) μεταφερει νερο . Να υποθεσω οτι τα ΗΧ μηχανηματα υστερουν σε ποιοτητα εσπρεσσο συγκρινομενα με τα SB απλα δεν ξερω το ποσο και εαν εγω ειμαι σε θεση να καταλαβω αυτην την διαφορα ( καπνιστης παρα πολυ ) Οποτε και το PID σε αυτες τις μηχανες δεν εχουν το ιδιο αποτελεσμα συγκρινομενες με τις SB
η κανω λαθος? Δυστυχως σε 2πλο μποιλερ ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο εξαιρουμενης της expobar Και παλι ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για τον χρονο που αφιερωσες υποχρεος .

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Αύγ 14, 2017 3:44 pm

Σε καμία περίπτωση δεν υστερούν σε ποιότητα γιατί είναι πολύ σταθερές, απλά δεν έχεις τον απόλυτο έλεγχο των 1,2 βαθμών Κελσίου και την αυστηρή επαναλληψιμότητα που σου δίνει ένα pid σε μια SB ή μια DB. Κάποιοι καφέδες για να βγάλουν το προφίλ τους απαιτούν συγκεκριμένη θερμοκρασία. Κάποιοι άλλοι καφέδες συγχωρούν αποκλίσεις.
Αν όμως μάθεις τη ρουτίνα μιας HX (και επικουρικά χρησιμοποιήσεις και το θερμόμετρο που πρότεινα) θα κάνεις καφεδάρες!

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από cosini » Τετ Αύγ 16, 2017 9:42 am

ascaso basic vs rocket https://www.youtube.com/watch?v=zuIOlsdDg_o :a014: καποιο σχολιο γι'αυτο ?
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Απάντηση