Ποια μηχανη?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από tasosonic » Πέμ Αύγ 17, 2017 1:10 pm

cosini έγραψε:
Γιατι οι χρηστες πχ της Gaggia Classic πινουν καλυτερο καφε (ενα portioli για παραδειγμα) στο σπιτι παρα σε ενα μαγαζι τον ιδιο καφε με μια La Marzocco fb80 και εναν κ10 ?

Μηπως επειδη οι περισσοτεροι barista δεν δινουν την απαιτουμενη προσοχη η δεν γνωριζουν και τις μηχανες ?

Και φτανω στο συμπερασμα (και πολοι εδω θα συμφωνησουν) οτι εαν γνωριζεις καλα την μηχανη σου ακομη και με μια gaggia classic μπορεις να εχεις καλους καφεδες με επαναληψιμοτητα και σε βαθος χρονου .
Όσο ο barista παίζει σπουδαίο ρόλο αλλο τοςο παίζει και ο εξοπλισμός! Με μια gaggia classic (χωρίς μοντες pid κλπ) δεν μπορείς να έχεις απαναληψιμοτητα ούτε θερμοκρασιακη σταθερότητα οποτε όσο καλός barista κ να σαι δεν θα χεις παντα το τέλειο αποτέλεσμα!

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από cosini » Πέμ Αύγ 17, 2017 1:14 pm

Gaggia BC έγραψε:Στο μπανερακι του forum θα δεις τα 4Μ. Αν λειπει ενα,χαλαει η συνταγη. Στις πιο πολλες καφετεριες δεν υπαρχει κανενα. Αλλα και top notch μηχανη να εχεις,αν δεν ειναι σωστα καθαρισμενη/συντηρημενη ή αν δεν καθαριζεις το κλειστρο πριν βαλεις τη δοση παλι πικρα θα παρεις. Μετα παιζει η δοση,η κατανομη αυτης,το πατημα κτλ. Στο σπιτι σου θα τα εχεις ολα στην πενα και αυτο μπορει να σε παει πιο πάνω απο μια καλυτερη μηχανη. Αυτο που ειναι δυσκολο να πετυχεις σπιτι σου ειναι η επαναληψιμοτητα
Καθαρισμα,συντηρηση,δοση,κατανομη,πατημα, ολα αυτα που αναφερεις εχουν σχεση με τον χρηστη οποτε θα συμφωνησω μαζι σου και σωστα αναφερω οτι το προβλημα ειναι καποιος να μαθει την διαδικασια σωστα και την μηχανη του και απο εκει και περα οταν διαθετει καλο καφε και καλο μυλο θα παιρνει τον καφε που θελει ειτε εχει μια 300 ευρω μηχανη ειτε μια 3κ.

Τωρα για την επαναληψιμοτητα στο σπιτι αυτο εξαρταται και απο τον καφε που θελεις γιατι μην ξεχνας οτι οι περισσοτεροι στο σπιτι αλλαζουν και δοκιμαζουν καφεδες σαν τα πουκαμισα οποτε ποια επαναληψιμοτητα ψαχνεις οταν ο καθε καφες θελει δικες του δοκιμες και ρυθμισεις μεχρι να σου βγαλει αυτο που θελεις ?
Εαν καποιος μεινει σε ενα συγκεκριμενο καφε που του αρεσει τοτε θα εχει και την επαναληψιμοτητα.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από cosini » Πέμ Αύγ 17, 2017 2:06 pm

tasosonic έγραψε: Όσο ο barista παίζει σπουδαίο ρόλο αλλο τοςο παίζει και ο εξοπλισμός! Με μια gaggia classic (χωρίς μοντες pid κλπ) δεν μπορείς να έχεις απαναληψιμοτητα ούτε θερμοκρασιακη σταθερότητα οποτε όσο καλός barista κ να σαι δεν θα χεις παντα το τέλειο αποτέλεσμα!
και γιατι στα πιο πολλα καφε που εχουν πολυ καλυτερο εξοπλισμο απο τον οικιακο δεν μπορεις να πιεις καλο καφε οπως λενε σχεδον οι περισσοτεροι ? φταινε οι barista ? φταινε οι καφεδες ?
φταιει η συντηρηση ? φταινε ολα αυτα μαζι ? γιατι σιγουρα δεν φταιει ο εξοπλισμος.

και στο σπιτι οπως λες για παραδειγμα μια gaggia classic η mia Oscar χωρις μοντες και pid δεν εχει επαναληψιμοτητα ενω εχει ας πουμε η Musica γιατι λοιπον η Nuova Simonelli κυκλοφορει και τα δυο μοντελα αφου με το ενα δεν μπορεις να φτιαχνεις κατ.επαναληψη καλους καφεδες ?
η απαντηση ειναι ευκολη ΜΠΟΡΕΙΣ να φτιαχνεις κατ.επαναληψη καλους καφεδεs οπως αλωστε γραφετε κατ'επαναληψη στο φορουμ και χωρις μοντες και χωρις pid αρκει να ξερεις καλα τη μηχανη σου .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Αύγ 17, 2017 2:18 pm

Πάνω στο τελευταίο που λες, να διευκρινίσουμε οτι "επαναληψιμότητα" εννοούμε τον σωστά εκτελεσμένο (οποιονδήποτε) καφέ της αρεσκείας μας, ο οποίος μας βγάζει το προφίλ του κάθε φορά. Δεν έχει σημασία αν κάποιος αλλάζει καφέδες αρκεί να έχει βρει την άλεση του καθενός, τις καλύτερες μέρες degass, τους συγκεκριμένους βαθμούς και πάει λέγοντας.

Για μένα τα καταστήματα έξω δεν υπολείπονται σε εξοπλισμό, οι περισσότερες μηχανές και μύλοι λίγο πολύ είναι επώνυμοι και δοκιμασμένοι.
Τα περισσότερα μαγαζιά υστερούν κυρίως σε πρώτη ύλη και εκπαίδευση/μεράκι. Ο επιχειρηματίας θα δουλέψει το χαρμάνι που θα του αποφέρει το μεγαλύτερο κέρδος. Άρα θα πάει σε κάτι λιγότερο ποιοτικό από αυτό που αναζητούμε εμείς, ίσως παραψημένο, ίσως με robusta γιατί η φρεντάρα θέλει και 5 δάχτυλα κρέμα για να είναι σωστή...
Επίσης ο barista λίγες φορές θα αγαπήσει το αντικείμενο της δουλειάς και δεν θα μείνει απλά στη βασική εκπαίδευση (αν έκανε), αλλά θα προχωρήσει τις γνώσεις του ή θα προσέξει τη λεπτομέρεια. Αν βάλεις και το άγχος που έχουν αυτά τα παιδιά να εξυπηρετήσουν γρήγορα, κανένας δεν θα πάρει χαμπάρι αν ο καφές είναι στο doser από τις 6 το πρωί που άνοιξε το μαγαζί, αν στραβοπατήθηκε με μια βιαστική κίνηση, αν το καλαθάκι καθαρίστηκε και στεγνώθηκε καλά από την προηγούμενη δόση κλπ. Αυτά καθόμαστε και τα προσέχουμε μόνο εμείς οι μουρλοί στο σπίτι μας.

Από την άλλη βλέπω οτι ευτυχώς σιγά σιγά ο Έλληνας μαθαίνει για τη σωστή παρασκευή, μπαίνει σε μια λογική να ξεχωρίζει κάποια μαγαζιά και αυτό είναι ενθαρρυντικό.

edit. Οscar και Musica είναι η ίδια μηχανή, ή αλλιώς η Musica είναι μια Oscar με κάποιες (απαραίτητες) αναβαθμίσεις.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από harryv » Παρ Αύγ 18, 2017 1:02 pm

Luckees έγραψε: Οscar και Musica είναι η ίδια μηχανή, ή αλλιώς η Musica είναι μια Oscar με κάποιες (απαραίτητες) αναβαθμίσεις.
No, no et no. H musica είναι δοσομετρική που δεν είναι μια (απαρίτητη) αναβάθμιση της Oscar. Εντελώς άλλος εγκέφαλος.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Αύγ 18, 2017 4:14 pm

Ναι, έχεις δίκιο σε αυτό... και εγώ δεν το θεωρώ οτι καλύτερο.
Αναφερόμουν κυρίως σε κάποια βασικά στοιχεία όπως η β. αναπνοής, opv, καλύτερο πρεσσοστάτη, έξοδο νερού, μπαρόμετρο κλπ

smile56
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:33 am
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: BEZZERA MAGICA
2η Μηχανή:: FRANCIS FRANCIS X7.1
Μύλος:: Mazzer sj
Τοποθεσία: Βολος

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από smile56 » Κυρ Σεπ 03, 2017 8:21 pm

Αγόρασα τελικά την Bezzera Magica χωρις pid Την χρησιμοποιώ 11 μερες τα αποτελέσματα που παιρνω ουτε στο ονειρο μου παρόλο που χρησιμοποιω μπαγιατιλες ,οπως λεει και ο συντοπιτης μου ULTIMO Ενω ειχα την εντύπωση οτι θα επινα περισσότερους καπουτσίνο συμβαίνει το αντίθετο, ισως γιατι ακομα δεν ξερω καλα να κανω αφρόγαλο- πέτυχε μονο μερικές φορες, ισως γιατι εξω δεν επινα καλους εσπρέσσο δεν ξερω.Σίγουρα ομως είδα φως στο τούνελ. Με το κατεβασμα της θερμοκρασιας αν και μου φαινόταν δύσκολο πιστευω οτι τα καταφέρνω αρκετά καλα αμα κρινω απο αυτο που πίνω.Φιλε Αποστόλη Luckees το θερμόμετρο για το Groupheads υπαρχει πιθανότητα να το βρούμε Ευρώπη? (δεν θα ηθελα να κανω πατεντες αν και εχω τα εργαλεια και την δεξιοτεχνία λογω δουλειάς) LET'S GO FOR ROCK :a049:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Σεπ 04, 2017 4:43 pm

Μεγειά, πολύ καλή επιλογή!

Θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς προς το παρόν με θερμόμετρα. Να μάθεις το cooling flush, και να πειραματιστείς με μοναδικό κριτήριο τη γεύση σου.

Για το αφρόγαλο είναι καθαρά θέμα τεχνικής. Πάρε ένα διάφανο ποτήρι που να αντέχει το καυτό νερό (pyrex, πλαστικό κτλ), γέμισε το νερό και ξεκίνα τη διαδικασία σαν να κάνεις αφρόγαλα. Από το πλάι θα βλέπεις πόσο πρέπει να βυθίζεις το ακροφύσιο, ώστε να δημιουργούνται μικρές φυσαλίδες.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από harryv » Δευ Σεπ 04, 2017 8:12 pm

smile56 έγραψε:Αγόρασα τελικά την Bezzera Magica χωρις pid
Εξαιρετική επιλογή. Καλορίζικη και καλά :coffee:
Για δώσε λεπτομέρειες. Από που και πόσο.

smile56
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:33 am
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: BEZZERA MAGICA
2η Μηχανή:: FRANCIS FRANCIS X7.1
Μύλος:: Mazzer sj
Τοποθεσία: Βολος

Re: Ποια μηχανη?

Δημοσίευση από smile56 » Δευ Σεπ 04, 2017 9:12 pm

Αποστολη,Χαρη σας ευχαριστω πολυ Το μηχανημα δειχνει και δουλευει αψογα Δουλευει στα 11-11.5 bar H Bezzera λεει οτι δουλευει εκει λογω αντλιας Η μηχανη δεν εχει καμια σχεση με θεμα θορυβου οταν πρεσσαρει η οταν η αντλια βαζει νερο μεσα Καμια σχεση θορυβου με αυτα που εχω ακουσει σε διαφορα βιντεο απο αλλες εταιρειες Επειδη εχω και ενα αλλο μηχανημα για παραγωγη ατμου ,λογω εργασιας , εκεινο κανει τον ιδιο θορυβο με αυτα που ακουω στις αλλες μηχανες Η διαφορα ειναι η μερα με την νυχτα Εχω παρει ενα ταμπερ οπου ρυθμιζω την πιεση πατηματος το δουλευω στα 20 κιλα (οδηγιες Bezzera) αλλα δεν εχω δει διαφορα στην γευση στα 15 κιλα (μπορει να φταιει και ο ουρανισκος μου ,λογω...τσιγαρου :) και το πηρα με το σκεπτικο να ελαχιστοποιησω τις παραμετρους για ψαξιμο Το πηρα απο ιταλια -Elektros.it o Gianni τρομερα εξυπηρετικος (πωληση θελει να κανει εξαλλου :)) κοστιζει 1166 με φπα κανει και καποια εκπτωση Συσκευασια αψογη χρονος παραδοσης 5 μερες Στα ιδια χρηματα ειχα βρει και την Rocket apartmento προτιμησα την Bezzera λογω ιστοριας πολλων χρονων επανω στο αντικειμενο.Οσο για το αφρογαλο στην γαλατιερα των 50 cl το κανω μια χαρα στα 35 cl την μικρη που ειναι για ενα καπουτσινο εκει δυσκολευομαι Οσο για το cooling flush ...... :priest: Oσο για το θερμομετρο πιστευω οτι ειναι τεραστιο βοηθημα οσο και να μην ειναι αμεσα ανταποκρισιμο στη θερμοκρασια τωρα παω στα τυφλα ο ...τυφλος Εξαλλου και με το pid τι γινεται δεν μετραει θερμοκρασια νερου στο grouphead τουλαχιστον αυτο ειναι 2-3 cm πανω απο τον καφε Εαν μπορουσε να βγει ενα group με ενα θερμομετρο πανω απο την σητα τοτε κατα την γνωμη μου θα ηταν το ποιο σωστο νομιζω η ανιτα εχει τοποθετηση κατι επανω στο grouphead Αποστολη μου αναψες μεγαλη...φωτια σχετικα με κατι...μυλους

Απάντηση