προβληματισμοί για αγορά παραδοσιακής μηχανής εσπρεσσο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kkaragian
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 13, 2014 4:28 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: άστα να πανε
2η Μηχανή:: handpresso
Μύλος:: τίποτα για την ώρα
Οι καφέδες μου:: PORTIOLI τις περισσοτερες φορές
Τοποθεσία: Μελίσσια - Αττική

προβληματισμοί για αγορά παραδοσιακής μηχανής εσπρεσσο

Δημοσίευση από kkaragian » Παρ Ιούλ 28, 2017 3:12 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Παρακάτω θα βρείτε έναν χθεσινό απογευματινό διάλογο μεταξύ εμένα και της συζύγου. Πριν όμως να σας δώσω 2 στοιχεία:
• Εγώ και η σύζυγος έχουμε γενέθλιά και οι δυο με διαφορά λίγων ημερών.
• Είχαμε για πολλά χρόνια μια krups 5220. Χάλασε, την έφτιαξα μόνος, ξαναχάλασε, στα σκουπίδια. Την αντικαταστήσαμε με μία νέα krups XP5600 η οποία και ως κατασκευή αλλά και ως αποτέλεσμα στο φλυτζάνι μας βγήκε πολύ κατώτερη της προηγούμενης.

Πάμε στον διάλογο τώρα:

Εγώ: Θα κάνω εσπρέσο. Θες;
Εκείνη: μωρέ θέλω, αλλά τον κάνει χάλια αυτή η μηχανή. Θα κάνω έναν ελληνικό
Εγώ: Όπως θες
Εκείνη: Ρε μωρό, αντί να ανταλλάξουμε δώρα, δεν παίρνουμε καμιά καλή μηχανή για εσπρέσσο;
Εγώ: Δηλαδή πόσο καλή;
Εκείνη: Πόσο πηγε αυτή που έχουμε τώρα;
Εγώ: Καμία 200άρια
Εκείνη: Ε, ας δώσουμε τα διπλάσια
Εγώ: Αν είναι να κρατήσει καμιά 20άρια χρόνια να δώσουμε και κάτι παραπάνω αν χρειαστεί;
Εκείνη: ΟΚ. Αλλά κοίτα να είναι όμορφη και να μην πιάνει μεγάλη επιφάνεια στον πάγκο.

Προφανώς κατευθείαν πήγε το μυαλό μου σε μια παραδοσιακή La Pavoni ή τέλος πάντων σε κάποια αντίστοιχη. Είναι όμορφες, καταλαμβάνουν μικρή επιφάνεια, έχουν λιγότερα μέρη να χαλάσουν, βρίσκονται ανταλλακτικά αν χρειαστεί.

Πάμε όμως και στο βασικό ζητούμενο που είναι ο καφές πιο φτιάχνουν ή πιο σωστά στον καφέ που θα μπορούμε να φτιάξουμε:

Ο φρεσκοκομμένος καφές είναι απαραίτητος για να πεις καλό καφέ. Οκ ξεκάθαρο.
Μου έχει διαμορφωθεί όμως η εντύπωση ότι στις παραδοσιακές μηχανές η ύπαρξη ενός μύλου είναι ακόμα πιο σημαντική σε σχέση με τις ημι-αυτόματες μηχανές εσπρέσο. Αν ισχύει αυτό, ο λόγος έχει να κάνει με την δυνατότητα να πειραματίζεσαι στο μέγεθος κοπής του καφέ ή στις παραδοσιακές είναι πιο σημαντικό ο καφές να είναι φρεσκοκομμένος σε σχέση με τις ημιαυτόματες; Ρωτώ διότι έχουμε σοβαρό θέμα χώρου στην κουζίνα οπότε μύλος δεν παίζει να αποκτήσουμε εκτός και αν αλλάξουμε σπίτι. Μπορώ όμως να ζαλίζω το καφεκοπτείο της γειτονίας κάθε λίγο και λιγάκι να μας κόβει 100-150 gr στο μέγεθος που καταλήξαμε μετά από δοκιμές ότι μας κάνει.

Επίσης (φαντάζομαι ισχύει για όλους μας αυτό) υπάρχουν στιγμές που θες να απολαύσεις την διαδικασία αλλά υπάρχουν και οι στιγμές που θες να πιείς σβέλτα έναν καφέ που να μην είναι χάλια και να φύγεις για δουλειά.

Υπο αυτές τις συνθήκες, να το τολμήσω να πάω σε μια παραδοσιακή ή να μείνω στα αυγά μου και να πάρω καμία πολύ καλή ημιαυτόματη πχ Rancilio Silva. Η μηπως απλά να πάρω κλασιικά μια gagia και να τα φάμε σουβλάκια τα ρέστα;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: προβληματισμοί για αγορά παραδοσιακής μηχανής εσπρεσσο

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Ιούλ 28, 2017 4:37 pm

Κώστα καλησπέρα, δεν υπάρχει διαχωρισμός "παραδοσιακής" και "ημιαυτόματης" μηχανής. Για να πιεις καλό σπιτικό εσπρέσο πρέπει να υπάρχει μόνο μια μηχανή που να πληροί τις ελάχιστες προδιαγραφές, ένας καλός μύλος και ποιοτικός καφές. Απλά εσύ θα πρέπει να αφιερώσεις κάποιο χρόνο μέχρι να μάθεις τη διαδικασία και μετά όλα θα γίνονται πολύ γρήγορα.

Υπάρχουν τρόποι να ρίξεις το κόστος μηχανής-μύλου αν πχ πάς σε κάτι μεταχειρισμένο ή σε ένα χειροκίνητο μύλο για αρχή, μέχρι να δεις οτι το σπορ σου αρέσει.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: προβληματισμοί για αγορά παραδοσιακής μηχανής εσπρεσσο

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιούλ 28, 2017 5:44 pm

Χωρίς μύλο ο εσπρέσο θα είναι της πλάκας ίσως είναι και βασικός λόγος που είναι έτσι ο καφές της Krups.
Για οικονομία χώρου κυκλοφορεί και lelit μαζί με μύλο σε εντυπωσιακή συσκευασία

https://m.youtube.com/watch?v=zMPQAVNXqvg

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: προβληματισμοί για αγορά παραδοσιακής μηχανής εσπρεσσο

Δημοσίευση από Edesso » Σάβ Ιούλ 29, 2017 12:26 am

χωρις μυλο θα σου πει:

Εκείνη: μωρέ θέλω, αλλά τον κάνει χάλια αυτή η μηχανή. Θα κάνω έναν ελληνικό :waf: :lol: :lol:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: προβληματισμοί για αγορά παραδοσιακής μηχανής εσπρεσσο

Δημοσίευση από sphinxgr » Δευ Αύγ 14, 2017 1:44 pm

Lelit με ενσωματωμένο μύλο!!! Η καλύτερη επιλογή που μπορείτε να κάνετε

Απάντηση