Αγορά BEZZERA BZ 07 (DE PID)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
jim4
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2017 10:55 pm
Όνομα: Δημήτρης

Αγορά BEZZERA BZ 07 (DE PID)

Δημοσίευση από jim4 » Πέμ Ιούλ 20, 2017 10:57 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα
Νέος κι εγω στο χώρο αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα και να αγοράσω μια "καλή" μηχανή espresso.
Μετά απο πολύ ψάξιμο και ενώ ξεκίνησα για μια gaggia classic γρήγορα κατάλαβα οτι δεν είναι πλέον η καλή και τίμια μηχανή που ήταν κάποτε.
Ετσι ακολούθησε μια lelit 42 plust pid, μετά μια lelit pl91 victoria, η οποία όμως έφτανε την τιμή μιας unica και μετά την unica μου γυάλισε η ecm classika pid, που το pid της μετράει το χρόνο εκχύλισης σε δευτερόλεπτα και είναι για τα δικά μου γούστα ομορφότερη, είναι όμως όλες sb και εγώ θέλω να φτιάχνω και cappuccino.
Τότε λοιπόν άρχισα να κοιτάζω μηχανές hx και την bezzera bz 07 με de και pid αξίας 1488 ευρώ καινούργια απο DISIMCO GR.(απο την bz07 μου άρεσε πολύ το σύστημα μέτρησης της εκχύλισης για μονό και διπλό espresso το pid και φυσικά οτι είναι hx)
Θα παρακαλούσα να μου πείτε προτάσεις και αρνητικά ή θετικά για την bz07 και άν υπάρχει κάτι άλλο.
Θέλω να φτιάχνω 2-5 espresso και 2-3 cappuccino
Μύλο δεν έχω ακόμα και είμαι ανάμεσα σε Eureka Mignon Istantaneo και sette 270w

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά BEZZERA BZ 07 (DE PID)

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Ιούλ 20, 2017 11:41 pm

Αφού έφτασες εκεί πάνω σε κόστος καλύτερα να κοιτάξεις για μια DB.
Και θέλεις πρώτα μύλο ανάλογης ποιότητας.

jim4
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2017 10:55 pm
Όνομα: Δημήτρης

Re: Αγορά BEZZERA BZ 07 (DE PID)

Δημοσίευση από jim4 » Πέμ Ιούλ 20, 2017 11:48 pm

Υπάρχει μία σε αγγελία σαν καινούργια λέει την οποία ελπίζω να πάρω κοντά στο χιλιάρικο. Για db ξεφεύγει το ποσό πιστεύω ίσως αγγίξει τα δύο χιλιάρικα.
Οι μύλοι που αναφέρω δεν είναι κάτι αξιόλογο?

DDIMITRIS
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 16, 2014 7:28 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Mazzer SJ
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Τοποθεσία: Βερολίνο

Re: Αγορά BEZZERA BZ 07 (DE PID)

Δημοσίευση από DDIMITRIS » Παρ Ιούλ 21, 2017 1:59 am

Επειδη εψαχνα και εγω μηχανη, κοιτουσα την απλη χωρις PID (την εβρισκα 880)
Δεν ξερω αν αξιζει το PID και το σύστημα μέτρησης της εκχύλισης την οικονομικη διαφορα..
Οι μυλοι κατα την γνωμη μου , μια χαρα ειναι (αναλογα και το budget του καθενος) ;)

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά BEZZERA BZ 07 (DE PID)

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιούλ 21, 2017 9:20 am

Από τη στιγμή που 'εξασφαλίσεις' τις απαραίτητες προϋποθέσεις στον espresso στο θέμα Μηχανή (άρα έχεις δώσει χρήματα για μία entry level, είτε αγοράζοντας μία lelit, είτε μία old gaggia πχ), η διαφορά στο φλιτζάνι θα φανεί πολλαπλάσια στο συνδυασμό με ένα πολύ καλό μύλο!
Μία μηχανή πολύ ακριβότερη από αυτές που προανέφερα, μαζί όμως με έναν μέτριο μύλο, δε θα σου επιτρέψει ποτέ να εκμεταλλευτείς ποιοτικά όλα όσα θα μπορούσε να σου δώσει η μηχανή σου.
Οι περισσότεροι άνθρωποι παρασύρονται από τη Μηχανή του espresso θεωρώντας ότι είναι το σημαντικότερο στην ποιότητα στο φλιτζάνι, και ξεχνάνε ότι ο Μύλος κάνει τη μεγαλύτερη 'βρώμικη' δουλειά!

Τα λέω αυτά, (με αφορμή και το σχόλιο του Δημήτρη) για να μην θεωρηθεί από τον jim ότι επιλέγοντας μία αρκετά ακριβότερη μηχανή θα πάρει και καλύτερο φλιτζάνι, αν αυτή συνδυαστεί με έναν Eureka Mignon Istantaneo πχ. H διαφορά στο φλιτζάνι πλέον θα φαίνεται κυρίως από τον Μύλο!
Η σύγκριση ενός μύλου με 50mm flat (σαν τον instantaneo πχ που ανέφερα) με έναν πχ με 71mm flat ή 68mm conic , απλά δεν υφίσταται! Η μέρα με τη νύχτα!
Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω σε μύλο, παρά σε μηχανή.

Αν εμένα προσωπικά μου έδινες τώρα υποθετικά πχ 2.000€ για αναβάθμιση, θα τα έσπρωχνα ΟΛΑ σε νέο hi end μύλο! Χωρίς υπερβολή. Θα έμενα με την ταπεινή lelit, και θα έπαιρνα τον καλύτερο μύλο.

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αγορά BEZZERA BZ 07 (DE PID)

Δημοσίευση από Michalis_cy » Παρ Ιούλ 21, 2017 10:04 am

Για μηχανή κοντά στο χιλιάρικο κοίτα την Bezzera bz10. Έχε υπόψιν σου ότι στις ΗΧ μηχανές το pid ΔΕΝ κάνει την διαφορα και δεν είναι απαραίτητο.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά BEZZERA BZ 07 (DE PID)

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Ιούλ 21, 2017 12:41 pm

+1 στην άποψη της Σταυριάνας.
Αν το budget σου είναι στο διχίλιαρο πάρε τη μικρή pid lelit και τα ρέστα σου σε μύλο!
Σε καταλαβαίνω οτι θες πάνω στον πάγκο να βλέπεις μια μουράτη bezzera και εγώ ερωτευμένος με μια rocket είμαι. Η λογική όμως μου λέει ότι και la marzocco να πάρω, μέτριο καφέ θα πίνω με τον k3.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά BEZZERA BZ 07 (DE PID)

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιούλ 21, 2017 1:18 pm

Αν δεν υπάρχει θέμα "μούρης" και με την παλιά Oscar στο 500άρικο και όλα τα υπόλοιπα σε μύλο καλύτερο καφέ θα έχεις από οποιαδήποτε Bezzera με μέτριο μύλο.

jim4
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2017 10:55 pm
Όνομα: Δημήτρης

Re: Αγορά BEZZERA BZ 07 (DE PID)

Δημοσίευση από jim4 » Παρ Ιούλ 21, 2017 2:01 pm

Δεν υπάρχει θέμα "μούρης" απλά κατέληξα εκεί για να έχω ενα ποιοτικό αποτέλεσμα. Ολες οι μηχανές που ανέφερα μου αρέσουν και δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω μια από αυτές.
Ok λοιπόν φτηνότερη μηχανή ακριβότερο μύλο.
Ποιόν μύλο να διαλέξω αν αποφασίσω να αγοράσω μια lelit;
Και ποια lelit pl41 plust pid ή pl91 victoria που φτάνει την τιμή της unica;
Το ξέρω οτι θα σας φανεί παράξενο αλλά μου αρέσει ο δοσομετρητής της bz07 ή το σύστημα μέτρησης του χρόνου εκχύλισης της ECM CLASSICA όπως και η λειτουργία που αλλάζει το pid απο ατμό σε εκχύλιση χωρίς να πατήσεις τα κουμπιά του pid γι αυτό και έχω σαν επιλογή την lelit pl91
Και σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αγορά BEZZERA BZ 07 (DE PID)

Δημοσίευση από buddy » Παρ Ιούλ 21, 2017 2:30 pm

Την παλια την Oscar και Compak E10 στα 2000 βγαινει περιπου συνολο και "αντε γεια"

Απάντηση