αγορα DB για cappuccino

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

αγορα DB για cappuccino

Δημοσίευση από cosini » Πέμ Ιουν 29, 2017 11:33 pm

Καλησπέρα παιδιά , σε προηγούμενο ποστ είχα καταλήξει στην αγορά της lelit pl41 ως μονόδρομο.
Λάθος γιατί τελικά δεν είναι αυτό που χρειαζόμαστε καθώς η καθημερινή κατανάλωση περιλαμβάνει τουλάχιστον 4 cappuccino latte εκτός τους espresso και με διάφορες επισκέψεις που δεχόμαστε οι cappuccino γίνονται περισσότεροι οπότε στρέφομαι σε μηχανή DB.
Διαβάζοντας λοιπόν όσα μπόρεσα μέσα από το φόρουμ και πάντα με βάση την οικονομική μου δυνατότητα (όσο δυνατόν πιο οικονομικό πακέτο) βρήκα τις εξής μηχανές και θα ήθελα την γνώμη σας .
παραθέτω δίπλα και την τιμή για συγκρίσεις

Isomac Zaffiro Cool Touch τιμή 870.00
Expobar Brewtus Leva EB-61 τιμή 1350,00
Gastroback - Design Espresso Maschine μαζί με μύλο Design Kaffeemühle τιμή 1200,00
Quick Mill SILVANO MODEL.04005 τιμή 890.00

Μύλος baratza sette 270 τιμή 500.00


Ο μύλος έχει προτιμηθεί για το αφράτο κόψιμο που έχει , επίσης κάποιες από τις μηχανές έχουν βρεθεί και μεταχειρισμένες σε καλύτερη τιμή και υπάρχει η σκέψη για αγορά. :a014:

Με βάση τα οικονομικά μου ως πρώτη επιλογή είναι η quickmill ( δεν είναι DB αλλά με άλλο σύστημα ) , δεύτερη η isomac , τρίτη η gastroback ( είναι σε προσφορά μαζί με μύλο ) και τελευταία η expobar η οποία όμως μαζί με τον μύλο ξεφεύγει αρκετά στην τιμή και δεν ξέρω εάν αξίζει η υπέρβαση αυτή .
Περιμένω την γνώμη σας για τα παραπάνω …

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: αγορα DB για cappuccino

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιουν 30, 2017 8:50 am

Γερμανία μένεις ;
Εκεί έχουν την κακόηχη Gastroback.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: αγορα DB για cappuccino

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιουν 30, 2017 9:32 am

cosini έγραψε:....

Isomac Zaffiro Cool Touch τιμή 870.00
Expobar Brewtus Leva EB-61 τιμή 1350,00
Gastroback - Design Espresso Maschine μαζί με μύλο Design Kaffeemühle τιμή 1200,00
Quick Mill SILVANO MODEL.04005 τιμή 890.00


1) Είναι SB άρα δεν κάνει
2) Πραγματική DB. Εάν έχεις τα λεφτά γιατί όχι;
3) Ούτε καν να κάνω τον κόπο να δω περί τίνος πρόκειται. Ας μας στείλει μία ο αντιπρόσωπος για review.
4) Ενδιαφέρουσα. Έχει θερμομπλόκ για συνεχόμενη παροχή ατμού αλλά όχι με μεγάλη πίεση όπως οι HX και πραγματικές DB. Στο θέμα ατμού μάλλον προς Gaggia Baby twin θα φέρνει αναφορικά με την απόδοση.

Για αυτό που θέλεις και οι HX μηχανές κάνουν. Οπότε για οικονομική πρόταση ψάξε και δες και την Oscar II.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: αγορα DB για cappuccino

Δημοσίευση από cosini » Παρ Ιουν 30, 2017 10:19 am

ευχαριστώ χρηστο για την απάντηση, είδα την oscar ii αλλά νομίζω δεν έχει pid και αυτό ίσως να είναι ένα μείον .
επίσης αρκετά φθηνότερα σε σχέση με την τιμή της oscar ii έχω βρει την quickmill μεταχειρισμένη, και το σκεφτομαι αλλα αξίζει ??
η expobar ξεφεύγει σε τιμή για τα οικονομικά μου αυτη τη στιγμη , απλα την εχω σαν επιλογη για τελευταια και πιο μακρινη αγορα ( εαν πραγματι αξιζει την χρηματικη διαφορα )
Επίσης εάν γνωρίζεις η Oscar ii έχει παλιό και νέο μοντέλο και εάν έχει πια είναι η μεταξύ τους διαφορά ??

nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: αγορα DB για cappuccino

Δημοσίευση από nonickch » Τρί Ιούλ 04, 2017 12:16 am

Απο ότι έχω καταλάβει (disclaimer: ΔΕΝ έχω εμπειρία με μηχανές espresso ακόμη. Είμαι εδώ και καιρό στο research) οι HX δεν το χρειάζονται και πολύ το PID. Κοιτώντας την πίεση ατμού στο boiler ξέρεις αν είσαι οκ.
Μετά κάνεις ένα cooling flush (βάζεις να τρέχει νερό από το grouphead) μέχρι να σταματήσει να βγαίνει ο ατμός και είσαι έτοιμος εντός X δευτερολέπτων (όπου Χ εξαρτάται από το μηχάνημα, λιγότερων απο 10 απο ότι θυμάμαι).

Όσον αφορά την NS Oscar II που και εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω (το elektros την δίνει μαζί με μύλους σε έκπτωση):
Το ΙΙ είναι το νέο μοντέλο. Η απλή Oscar διαφέρει αρκετά, ειδικά στην εμφάνιση (δεν θα ακουμπούσαν την παλιά με τίποτα). Είναι κάπου ανάμεσα στην παλιά Oscar και την Musica.
Επίσης στο Elektros στην φοράνε Sirai/OPV και την φέρνουν ποιό κοντά στην Musica. Για λεπτομέρεις, google it, έχει αρκετά αποτελέσματα.
Κλασικό παράπονο ενάντια στηνς Oscar II είναι ότι φαίνεται λίγο πλαστικούρα λόγω των υλικών της (που περιέχει και πλαστικό, αλλά όχι και τόσο πολύ όσο η παλιά Oscar).

Όσον αφορά την Sette θα πρότεινα να διαβάσεις περισσότερο για το reliability της πριν την πάρεις. Εάν γνωρίζεις ήδη και την διάλεξες, τότε οκ.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: αγορα DB για cappuccino

Δημοσίευση από cosini » Τρί Ιούλ 04, 2017 3:02 pm

τελικα πηρα από φιλο την quickmill silvano , μυλο δεν εχω ακομη το σκέφτομαι και για χειροκινητο ισως ?

Απάντηση