Espresso Tamper 50mm

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
dragoneti
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 12, 2016 8:34 pm

Espresso Tamper 50mm

Δημοσίευση από dragoneti » Πέμ Ιουν 08, 2017 12:24 am

Καλησπέρα σε όλους!!

Ψάχνω να αγοράσω πατητήρι (tamper) για espresso στα 50mm στην περιοχή της Αθήνας μιας και η μηχανή μου ήρθε με ένα πλαστικό που σίγουρα θα μου μείνει στα χέρια.

Έχει κανείς να προτείνει τίποτα? Θα προτιμούσα να μην είναι κανένα τρελό σε κόστος! Κάπου σε ξένα site είδα ότι έχει ένα η illy αλλά δεν το βρήκα πουθενά online από Ελλάδα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στέλιος.

Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 10, 2015 3:01 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit plust pid
Μύλος:: Eureka Zenith e
Οι καφέδες μου:: Cup10, Taf, kudu
Τοποθεσία: Καλλιθέα

Re: Espresso Tamper 50mm

Δημοσίευση από Σπύρος » Πέμ Ιουν 08, 2017 1:42 am

Καλησπέρα Στέλιο,

Απ' ότι κατάλαβα δε χρειάζεσαι tamper για τη μηχανή σου, δε χρειάζεται ιδιαίτερη πίεση, με το πλαστικό που έχεις θα ισιώνεις την επιφάνεια στο καλάθι.
Το tamper το χρειάζεσαι όταν η μηχανή σου έχει unpressurized καλάθι.
Διάβασε το forum θα σε βοηθήσει αρκετά.

Σπύρος

dragoneti
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 12, 2016 8:34 pm

Re: Espresso Tamper 50mm

Δημοσίευση από dragoneti » Πέμ Ιουν 08, 2017 9:10 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Σπύρο!!

Ναι το ξέρω ότι δεν είναι αναγκαίο να πιεστεί ο καφές ιδιαίτερα σε pressurized καλαθάκι, (αν και από την άλλη έχω δει ψιλομικροδιαφορές) αλλά πιο σημαντικό είναι ότι αυτό το πλαστικό κουταλάκι - tamper θεωρώ ότι μόλις το στραβοκοιτάξω απλά, θα πάθει ψυχολογικά και θα αυτοκτονήσει... για αυτό και ψάχνω κάτι ως αντικαταστάτη του, πριν μου μείνει στο χέρι!! :)

konst.V
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2017 2:17 pm

Re: Espresso Tamper 50mm

Δημοσίευση από konst.V » Κυρ Ιουν 25, 2017 2:23 pm

dragoneti έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!!

Ψάχνω να αγοράσω πατητήρι (tamper) για espresso στα 50mm στην περιοχή της Αθήνας μιας και η μηχανή μου ήρθε με ένα πλαστικό που σίγουρα θα μου μείνει στα χέρια.

Έχει κανείς να προτείνει τίποτα? Θα προτιμούσα να μην είναι κανένα τρελό σε κόστος! Κάπου σε ξένα site είδα ότι έχει ένα η illy αλλά δεν το βρήκα πουθενά online από Ελλάδα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στέλιος.
Επειδή σε νιώθω διότι όταν ξεκίνησα και εγώ έψαχνα περίπου το ίδιο πράγμα ορίστε : http://www.cookware.gr/ecs/gr/products/ ... MOTTA.aspx
Το μαγαζί αν θυμάμαι καλά είναι σε ένα στενάκι στην Κολοκοτρώνη οπότε δεν έχεις θέμα στην πρόσβαση.

dragoneti
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 12, 2016 8:34 pm

Re: Espresso Tamper 50mm

Δημοσίευση από dragoneti » Κυρ Ιουν 25, 2017 9:30 pm

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Τελικά αγόρασα ένα από την taf στα 53mm και σε γειτονικό μηχανουργείο το έκανα ακριβώς στις διαστάσεις από το καλαθάκι! Συνολικό κόστος 17€! :)

Απάντηση