Lelit και 57mm

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
vinok
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2017 9:08 am
Όνομα: Stelios
Μηχανή:: Lelit PL41 tem pid
Μύλος:: Graef 702

Lelit και 57mm

Δημοσίευση από vinok » Τρί Μάιος 23, 2017 1:12 am

Σορυ για το σφυροκοπημα ερωτησεων αλλα...
Το γεγονος οτι η lelit pl41em εχει portafilter 57mm εχουμε καποιο θέμα?
Γιατι ψαχνοντας εδω στο φορουμ βρηκα οτι καλυτερο ειναι το 58mm..
Ιασχυει κατι τετοιο η ειναι υπερβολικο?
Δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω παραπανω λεφτα να παρω 58mm lelit.Διαφωτίστε με λίγο αν θα εχω καποιο ουσιώδες θεμα με τα 57mm?
Ευχαριστώ!

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Lelit και 57mm

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Μάιος 23, 2017 9:26 am

Τα 58mm είναι παρόμοια με των επαγγελματικών μηχανών οπότε έχεις επιλογές μελλοντικά να αλλάξεις καλάθι και να βάλεις ενα καλύτερο vst/ims που βγαίνουν μονο σε μέγεθος 58mm.Μια χαρά δουλειά θα κάνεις και με το 57mm portafilter μην τρελενεσαι.
Άλλα είναι που έχουν μεγαλύτερη σημασία και για εμένα , αυτό ειναι το pid που καθορίζει με ακριβεια τη θερμοκρασια εκχύλισης.Βέβαια βλέπω οτι η lelit Pl41tem Pid ανεβαίνει η τιμή της γύρω στα +120€ και ίσως ειναι πολλά για εσένα .
Σε κάθε περίπτωση μετράς τις προσδοκίες σου και την τσέπη σου και ή ψάχνεις όπου βρείς φθηνότερα την lelit με το pid ή παίρνεις αυτήν που προτείνεις με εναν συμβιβασμό στους ''απαιτητικούς'' καφέδες που θέλουν ιδιαίτερες ρυθμισεις θερμοκρασίας.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Lelit και 57mm

Δημοσίευση από lio14 » Τρί Μάιος 23, 2017 9:29 am

Το κυριοτερο προβλημα ειναι οτι οι μονοποικιλιακοι καφεδες , συνηθως , δουλεύονται με 19 και πανω γραμμαρια , που σημαινει οτι πιθανον σε ενα 57mm portafilter να μη χωρανε και να μην παιρνεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Ειχα κι εγω μηχανη με 57 και καποιες φορες αποτελουσε προβλημα.
Το σιγουρο ειναι οτι εαν θελησεις να συνεχισεις με το μικροβιο της παρασκευης εσπρεσσο, καποια στιγμη θα θελησεις να αλλαξεις μηχανη γιατι αυτο θα αποτελει ενα απο τα σημαντικα προβληματα.
Οποτε, καλυτερα απο τωρα κανε λιγη οικονομια και ανεβα στο budget σου για να μην τα διπλοπληρωνεις μετα.
Φυσικα, εαν προκειται να πινεις καφεδες τυπου illy, lavaza κ.α. μη μονοπικοιλιακους, αυτο δε θα αποτελεσει ιδιαιτερο προβλημα.

vinok
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2017 9:08 am
Όνομα: Stelios
Μηχανή:: Lelit PL41 tem pid
Μύλος:: Graef 702

Re: Lelit και 57mm

Δημοσίευση από vinok » Τετ Μάιος 24, 2017 1:46 am

Καλύφθηκα πληρως με ολα οσα μου γραψατε κ καταληγω:
..νομιζω οτι με 380 € για τη lelit + ενας μυλος +tamper+καφεδες κλπ ειμαι οκευ.το να δωσω 600 κ 700€ μόνο για μια μηχανη καφε ειναι τουλαχιστον υπερβολη για μενα.θελω να ξοδεψω ενα σεβαστο ποσο ουτως ωστε να πινω εναν εσπρεσσο της προκοπης.τα επιπλεον εξοδα ,mods , pids κλπ νομιζω σε οδηγουν σε δρομους πιο δυσβατους , χρειαζονται εμπειρια γευσης,ενδεχομενως κ επαγγελματικες ικανοτητες,οπότε πολυ πιθανο οι περισσοτεροι απο εμας που απλα ψαχνομαστε να πιουμε εναν καλυτερο καφε να χασουμε την ουσια κ να παλευουμε με χημειες.
Ευχαριστω το φορουμ για τις αμετρητες πληροφοριες!
Τα υπολοιπα στο μελλον,που ενδεχομενως προκυψουν απο την αγορα της lelit

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit και 57mm

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Μάιος 24, 2017 11:30 am

vinok έγραψε:Σορυ για το σφυροκοπημα ερωτησεων αλλα...
Φίλε vinok (βάλε κ ένα όνομα να γνωριστούμε) δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη, αυτή είναι η ουσία του φόρουμ, να ρωτάμε όλοι μας για να γινόμαστε καλύτεροι.
vinok έγραψε:...τα επιπλεον εξοδα ,mods , pids κλπ νομιζω σε οδηγουν σε δρομους πιο δυσβατους , χρειαζονται εμπειρια γευσης, ενδεχομενως κ επαγγελματικες ικανοτητες,οπότε πολυ πιθανο οι περισσοτεροι απο εμας που απλα ψαχνομαστε να πιουμε εναν καλυτερο καφε να χασουμε την ουσια κ να παλευουμε με χημειες..
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω με την παραπάνω σκέψη σου σχετικά με τα mods και το pid. Και τα 2 υπάρχουν για να σε βοηθήσουν στη διαδικασία, να σε προστατεύσουν από λάθη κ να βελτιώσουν το γευστικό αποτέλεσμα που είναι το τελικό ζητούμενο. Αν αφήσουμε κατά μέρος το οποιοδήποτε mod (που ενδεχομένως οι μικρές lelit να μην χρειάζονται), το pid-ακι για μένα θα σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμο.

H lelit που κοιτάς έχει ένα boiler. To boiler δίνει νερό για εκχύλιση κ για ατμό. Άλλη θερμοκρασία έχει το brew, άλλη το steam.

Στην περίπτωση που δεν έχεις pid, μέσα στο boiler θα έχεις το νερό πχ στους 120C, εσύ όμως θες να εκχυλίσεις πχ με 92C, γιατί αν πας παραπάνω θα κάψεις τον καφέ, ενώ αν πας παρακάτω θα σου βγει ξινός. Τι κάνεις; Ξεκινάς να φλασάρεις, ώστε να φύγει το πολύ ζεστό νερό κ να μπει στο boiler φρέσκο-κρύο ρίχνοντας την θερμοκρασία. Πως θα ξέρεις πόσο να φλασάρεις; Δεν θα ξέρεις. Θα κάνεις πολλές δοκιμές, γουλιά κ πέταμα στο νεροχύτη μέχρι να το βρεις. Θα το μάθεις κάποια στιγμή; Σίγουρα ναι, αλλά με νεύρα σπασμένα κ με απογοήτευση . Εκεί θα πεις χαλάλι τα 120ευρώ. Και μην ξεχνάς ότι η θερμοκρασία θα είναι ο ένας πονοκέφαλος, βάλε κ τους υπόλοιπους άλεση, κατανομή, πάτημα, πίεση... τα οποία όλα μεταξύ τους είναι αλληλένδετα.

Στην περίπτωση που έχεις pid ρυθμίζεις θερμοκρασία brew, θερμοκρασία steam κ απλά περιμένεις να κάνει τη δουλειά το μηχανάκι με ακρίβεια. Με τον καιρό που θα εκπαιδεύσεις τον ουρανίσκο σου θα εντυπωσιαστείς πως η διαφορά 1C ή 2C αλλάζουν ολόκληρη τη γεύση σε ένα καφέ.

Καλά :coffee: !

georgio
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2016 3:49 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt Gourmet, Taf, C.I coffees
Τοποθεσία: Ηλιούπολη Αττικής

Re: Lelit και 57mm

Δημοσίευση από georgio » Τετ Μάιος 24, 2017 12:37 pm

Luckees έγραψε:
vinok έγραψε:Σορυ για το σφυροκοπημα ερωτησεων αλλα...
Φίλε vinok (βάλε κ ένα όνομα να γνωριστούμε) δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη, αυτή είναι η ουσία του φόρουμ, να ρωτάμε όλοι μας για να γινόμαστε καλύτεροι.
vinok έγραψε:...τα επιπλεον εξοδα ,mods , pids κλπ νομιζω σε οδηγουν σε δρομους πιο δυσβατους , χρειαζονται εμπειρια γευσης, ενδεχομενως κ επαγγελματικες ικανοτητες,οπότε πολυ πιθανο οι περισσοτεροι απο εμας που απλα ψαχνομαστε να πιουμε εναν καλυτερο καφε να χασουμε την ουσια κ να παλευουμε με χημειες..
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω με την παραπάνω σκέψη σου σχετικά με τα mods και το pid. Και τα 2 υπάρχουν για να σε βοηθήσουν στη διαδικασία, να σε προστατεύσουν από λάθη κ να βελτιώσουν το γευστικό αποτέλεσμα που είναι το τελικό ζητούμενο. Αν αφήσουμε κατά μέρος το οποιοδήποτε mod (που ενδεχομένως οι μικρές lelit να μην χρειάζονται), το pid-ακι για μένα θα σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμο.

H lelit που κοιτάς έχει ένα boiler. To boiler δίνει νερό για εκχύλιση κ για ατμό. Άλλη θερμοκρασία έχει το brew, άλλη το steam.

Στην περίπτωση που δεν έχεις pid, μέσα στο boiler θα έχεις το νερό πχ στους 120C, εσύ όμως θες να εκχυλίσεις πχ με 92C, γιατί αν πας παραπάνω θα κάψεις τον καφέ, ενώ αν πας παρακάτω θα σου βγει ξινός. Τι κάνεις; Ξεκινάς να φλασάρεις, ώστε να φύγει το πολύ ζεστό νερό κ να μπει στο boiler φρέσκο-κρύο ρίχνοντας την θερμοκρασία. Πως θα ξέρεις πόσο να φλασάρεις; Δεν θα ξέρεις. Θα κάνεις πολλές δοκιμές, γουλιά κ πέταμα στο νεροχύτη μέχρι να το βρεις. Θα το μάθεις κάποια στιγμή; Σίγουρα ναι, αλλά με νεύρα σπασμένα κ με απογοήτευση . Εκεί θα πεις χαλάλι τα 120ευρώ. Και μην ξεχνάς ότι η θερμοκρασία θα είναι ο ένας πονοκέφαλος, βάλε κ τους υπόλοιπους άλεση, κατανομή, πάτημα, πίεση... τα οποία όλα μεταξύ τους είναι αλληλένδετα.

Στην περίπτωση που έχεις pid ρυθμίζεις θερμοκρασία brew, θερμοκρασία steam κ απλά περιμένεις να κάνει τη δουλειά το μηχανάκι με ακρίβεια. Με τον καιρό που θα εκπαιδεύσεις τον ουρανίσκο σου θα εντυπωσιαστείς πως η διαφορά 1C ή 2C αλλάζουν ολόκληρη τη γεύση σε ένα καφέ.

Καλά :coffee: !
Ισχυει!! Παρε με pid βοηθάει πολυ! Χωρις pid μετα το flash πρεπει να πειμενεις κανα 1-1,5' για να εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις υψηλή θερμοκρασία. Επίσης και γω στην αρχή αν το είχα ψάξει λίγο παραπάνω ίσως έπαιρνα με τα 58mm αλλά είχα ήδη ξεφύγει πολύ και προτίμησα ενα καλό πρωτο πακετο για αρχή για να εξοικειωθώ με τη διαδικασία και μετα βλέπουμε!! Πλεον νομίζω πως μου αρεσει να ασχοληθώ , κάθε μέρα μαθαίνω νεα πράγματα ,δοκιμάζω νέους καφέδες και ήδη σκέφτομαι αναβάθμιση σε μια με E61 group!!

bacharikos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2017 11:36 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Lelit pl042temd
Μύλος:: Lelit pl042temd

Re: Lelit και 57mm

Δημοσίευση από bacharikos » Πέμ Δεκ 14, 2017 1:31 pm

Έχει βρει κάποιος τριπλό basket για 57mm? Εδώ αναφέρει 57mm αλλά δεν είμαι σίγουρος.. https://www.ebay.com/itm/161179656721
Σε τηλέφωνο στο barista.gr μου είπαν ότι δεν έχουν.

ΥΓ Χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ, με αυτό το πρώτο μήνυμά μου!!
Έχω μάθει πολλά από εδώ μέσα!! Ένα "ευχαριστώ" σε όλους!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Lelit και 57mm

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Δεκ 14, 2017 1:43 pm

Αυτός πουλά 57mm basket για Gaggia baby ?
Δεν μας τα λέει καλά :a014:

bacharikos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2017 11:36 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Lelit pl042temd
Μύλος:: Lelit pl042temd

Re: Lelit και 57mm

Δημοσίευση από bacharikos » Τετ Δεκ 27, 2017 1:04 pm

Πάντως, έτσι, για ενημέρωση, τα παραπάνω καλαθάκια από ebay δεν είναι 57mm. Τα παρήγγειλα και μόλις μου έκαναν refund για τη λανθασμένη περιγραφή που έχουν..
Παρόλα αυτά αν κάποιος βρει τριπλό για 57mm ας ρίξει μια ενημέρωση..

Απάντηση