MAGNIFICA ESAM 4000.B

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Joanna
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 12:09 pm

MAGNIFICA ESAM 4000.B

Δημοσίευση από Joanna » Πέμ Μαρ 30, 2017 1:34 pm

Καλησπερα σε όλους! Είμαι σε αναζητηση μηχανης το πολυ ως 400 eyro. H συγκεκριμένη μηχανή που διαθετει και μυλο αλεσης, αξίζει την αγορά της? Για οικιακή χρήση 2-3 espresso ημερησιως. Θέλω να ειναι αυτοματη, καθώς ο χρόνος ειδικά το πρωί πριν τη δουλεια ειναι πολυτιμος. Ευχαριστώ!

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: MAGNIFICA ESAM 4000.B

Δημοσίευση από coolmind » Πέμ Μαρ 30, 2017 2:00 pm

Καλησπέρα και καλως ήλθες.
Κατα την γνώμη μου παρε μηχανη με καψουλα illy και οχι κατι αλλο αν θελεις το γρηγορο που λες για πρωι.
Ετσι και αλλιως αυτου του είδους οι αυτόματες μηχανες δεν εχουν καλα αποτελέσματα ,οσες εχω δει τουλάχιστον που είναι και αρκετα ακριβοτερες απο αυτην που σε ενδιαφέρει.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: MAGNIFICA ESAM 4000.B

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Μαρ 30, 2017 2:03 pm

Η αυτόματες μηχανές είναι ξεχωριστή κατηγορία.
Δεν προσφέρουν τον καλύτερο καφέ και είναι για ειδικές ανάγκες και χρήσεις.

Joanna
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 12:09 pm

Re: MAGNIFICA ESAM 4000.B

Δημοσίευση από Joanna » Πέμ Μαρ 30, 2017 6:24 pm

Προτεινετε μια ημιαυτοματη οπως καποια Lelit? και εναν μυλο ξεχωριστα? Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω πολυ χρονο για πειραματισμους γι'αυτο και κοιταξα για κατι ποιο αυτοματοποιημενο. Η magnifica δε θα βγαζει καλο καφε?

Άβαταρ μέλους
cremas
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Αύγ 15, 2016 12:19 pm

Re: MAGNIFICA ESAM 4000.B

Δημοσίευση από cremas » Πέμ Μαρ 30, 2017 6:35 pm

Εγω εχω μια Krups ea8108 υπεραυτοματη αξιας καποτε 600 ευρω που πλεον την βρισκεις γυρω στα 300 ευρω. Το μονο που προσφερουν αυτες οι μηχανες ειναι να φτιαχνεις καφε τσακ-μπαμ. Εγω την εχω για να φτιαχνω εναν freddo οταν βαριεμαι να βγω εξω να παρω. Αναλογα με τον καφε που θα βαλεις δεν θα κανει το νεροζουμι που αγοραζεις πολλες φορες εξω ΑΛΛΑ θα κανεις στην καλυτερη περιπτωση εναν μετριοτατο καφε κ μεχρι εκει. Απλα με τοσα χρηματα δεν θα πιεις τον σουπερ καφε οποτε καλυτερα να παρεις μια πιο φτηνη αυτοματη μηχανη.Το ιδιο ισχυει κ για τον ζεστο καφε που βγαζουν.

Joanna
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 12:09 pm

Re: MAGNIFICA ESAM 4000.B

Δημοσίευση από Joanna » Πέμ Μαρ 30, 2017 7:14 pm

Την προτιμησα επειδη εχει και μυλο. Οποτε να ψαξω κατι φτηνοτερο γιατι θα βγαζει το ιδιο περιπου αποτελεσμα? Με τον freddo espresso των daylicious ειμαι πολυ ευχαριστημενη και αγοραζω μονο απο εκει. Θα πετυχω λετε παρομοιο αποτελεσμα με καποια φτηνη μηχανη (ή εστω την magnifica) ή ζηταω πολλα??!!

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: MAGNIFICA ESAM 4000.B

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Μαρ 30, 2017 7:21 pm

Καλησπέρα Ιωάννα και καλωσόρισες στο φόρουμ! :)

Ερώτηση: Τι είναι το daylicious? Είναι κάποιο κατάστημα ή roastery ; Σόρρυ για την ερώτηση, αλλά δεν έχω ιδέα. :e014:

Joanna
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 12:09 pm

Re: MAGNIFICA ESAM 4000.B

Δημοσίευση από Joanna » Πέμ Μαρ 30, 2017 7:27 pm

Καλώς σας βρηκα! ναι ειναι καταστημα με γρηγορα σνακ και καφε στο χερι (τυπου Mikel-coffee island) Εδω Θεσ/νικη ολοι με ενα καφε στο χερι κυκλοφορουν απο τετοια μαγαζια!

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: MAGNIFICA ESAM 4000.B

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Μαρ 30, 2017 7:46 pm

Joanna έγραψε:Καλώς σας βρηκα! ναι ειναι καταστημα με γρηγορα σνακ και καφε στο χερι (τυπου Mikel-coffee island) Εδω Θεσ/νικη ολοι με ενα καφε στο χερι κυκλοφορουν απο τετοια μαγαζια!
Αλυσίδα δηλαδή. Franchise. Κατάλαβα. Ωραία είμαι εγώ, ούτε τους "ανταγωνιστές" δε ξέρω! :lol: Για να είμαι ειλικρινής, πρώτη φορά ακούω αυτό το brandname. Λογικά θα εμπορεύονται δικό τους καφέ (blends/single origin), θα ψήνουν κοκ.

Edit: Τώρα βλέπω στο google (στο site τους), ότι χρησιμοποιούν καφέ douwe egberts, lavazza, Nescafe, Λουμίδη παπαγάλο...

Άβαταρ μέλους
cremas
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Αύγ 15, 2016 12:19 pm

Re: MAGNIFICA ESAM 4000.B

Δημοσίευση από cremas » Πέμ Μαρ 30, 2017 9:31 pm

Αν εκει σου αρεσει ο καφες που παιρνεις κ δεν ειναι νεροζουμι τοτε ναι αυτες οι μηχανες δεν θα κανουν καλυτερο καφε. Στην καλυτερη θα ειναι "σχεδον" το ιδιο αναλογα με τους κοκκους που θα βαζεις. Νομιζω κ με πιο φτηνη μηχανη θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα αν ψαχνεις το γρηγορο κ ευκολο αποτελεσμα.

Απάντηση