Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Μαρ 24, 2017 1:00 pm

Ποιος μιλησε για "ξυλο" και μη σωστη συμπεριφορα στο μυλο;; Ποιος εχει την απαιτηση να αλεθει 1kg συνεχομενα; Κανεις νομιζω.Δε καταλαβα πως βγαινουν αυτα τα συμπερασματα. Ενας μυλος που χρησιμοποιειται για decaf και καθαριζεται συστηματικοτατα και χημικως (puly grind) και με το "χερι" (κατα τα γνωστα και συμφωνα με τις υποδειξεις της αντιπροσωπειας), ενω η χρηση του γινεται απο ανθρωπους που γνωριζουν το αντικειμενο, δε μπορει να "χαλαει" καθε εξαμηνο... Επισης δε μπορει να λεει "πατατες" η ιδια η αντιπροσωπεια off the record, οταν ουτε λιγο ουτε πολυ σου μιλαει για μια χαμηλη ποιοτητα κατασκευης που δυστυχως βγαζει συχνα πολλα προβληματα ακομα και σε περιορισμενη οικιακη χρηση. Επισης μιλαμε για ανταλλακτικα που προσεγγιζουν τη μιση αξια του μυλου(!), εφοσον αυτα τα προμηθευτεις απο Ελλαδα.

Ναι, η ποιοτητα Αλεσης, ειναι αρκετα καλη. Καλυτερη απο τον Κ3, πολυ χειροτερη απο τον Κ10. (Συγκρινω αυτους τους 3,γιατι αυτους χρησιμοποιω στην καθημερινοτητα μου)
Αλλα προσωπικα, δε ρισκαρω να εχω εναν μυλο που ναι μεν θα "κοβει" ποιοτικα, αλλα δε θα ξερω για 'ποσο'...

Άβαταρ μέλους
warhawk
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 19, 2016 8:19 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rancillio Silvia v5
2η Μηχανή:: Krups EA8250
Μύλος:: Mahlkönig Vario v3
Οι καφέδες μου:: Ακόμα ψάχνω...

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από warhawk » Παρ Μαρ 24, 2017 1:22 pm

Ο μύλος αυτός που χαλάει κάθε εξάμηνο είναι v3; Πόσα γραμμάρια κόβει ημερησίως;

Δε σου κάνει λίγο περίεργο εγώ να έχω δύο, άλλος ένας φίλος που δεν έχει πρόβλημα απάντησε πριν, συν πόσοι άλλοι δεν "γκρινιάζουν"; Να ξέρεις συνήθως ακούγονται πάντα μόνο τα κακά ενός πράγματος και όχι τα καλά.

Δεν αντιλέγω στο ότι μπορεί να υπάρχουν ελαττωματικά κομμάτια έξω, ούτε στο ότι έχει ακριβά ανταλλακτικά, ούτε στο ότι η αντιπροσωπεία είναι για κλωτσιές, ούτε στο ότι ο μύλος είναι "ευαίσθητος".

ΥΓ1. Δεν έχω μετοχές στην barazza.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από harryv » Παρ Μαρ 24, 2017 1:55 pm

Το πρόβλημα με τον Vario είναι ότι στην Ευρώπη τον αντιπροσωπεύει η Mahlkoenig και όχι η Baratza.
Ο Sette που θα έχει τη Baratza από πίσω του δεν είναι ίδια περίπτωση, ούτε καν στην ίδια κατηγορία τιμής, οπότε μη τα κάνουμε όλα ίσωμα.

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από coolmind » Παρ Μαρ 24, 2017 2:01 pm

Η ιδια η εταιρια αναφερει οτι ο συγκεκριμένος μυλος ειναι για εως 50 δοσεις ανα ημερα,αλλα το θεμα ειναι οτι σε μετρια χρήση οταν αρχισει να εχει θέματα τελειωσες.
Η barantza εχει βγάλει μεταλικα upgrades για τα σημεια που πάσχει αλλα το κοστος τους ειναι απαγορευτικό.
Προσωπικα οπως εχω ξαναγράψει ειναι με διαφορα ο χειροτερος μυλος που εχω ασχοληθει σε οτι εχει να κάνει την ποιοτητα κατασκευης του. Η ποιοτητα αλεσης ειναι καλη αλλα αν εχει θεμα δεν εχει ουτε ποιοτητα αλεσης γιατι επηρεαζεται η σταθερότητα του.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Μαρ 24, 2017 5:35 pm

warhawk έγραψε:Ο μύλος αυτός που χαλάει κάθε εξάμηνο είναι v3; Πόσα γραμμάρια κόβει ημερησίως;

Δε σου κάνει λίγο περίεργο εγώ να έχω δύο, άλλος ένας φίλος που δεν έχει πρόβλημα απάντησε πριν, συν πόσοι άλλοι δεν "γκρινιάζουν"; Να ξέρεις συνήθως ακούγονται πάντα μόνο τα κακά ενός πράγματος και όχι τα καλά.

Δεν αντιλέγω στο ότι μπορεί να υπάρχουν ελαττωματικά κομμάτια έξω, ούτε στο ότι έχει ακριβά ανταλλακτικά, ούτε στο ότι η αντιπροσωπεία είναι για κλωτσιές, ούτε στο ότι ο μύλος είναι "ευαίσθητος".

ΥΓ1. Δεν έχω μετοχές στην barazza.
Ο μύλος είναι ο V3. Κόβει σύμφωνα με τις προδιαγραφές του. Όχι πάνω από 50 δόσεις. Όχι ότι είναι λίγες, αλλά δεν είναι "οι απαγορευτικές" του.
Δε μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, γιατί η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκιο και πάντα ένα ελαττωματικό κομμάτι θα 'ακουστεί' περισσότερο, και αυτό γιατί με το defective θα 'ασχοληθείς' ως επί το πλείστον. Αν λειτουργεί κάτι σωστά, το θεωρείς αυτονόητο, κάνεις τη δουλειά σου, δε το 'ψειρίζεις' και προχωράς. Όμως είναι άλλο πράγμα να είναι κάτι απλά ελαττωματικό και να συμβαίνει μία στις τόσες, και άλλο να εμφανίζεται με αρκετά μεγαλύτερη συχνότητα, λες και βγαίνει στην αγορά ολόκληρη "σκάρτη παρτίδα"! Με τον Vario Mahlkoenig, ξέρω τουλάχιστον 5 τέτοιες περιπτώσεις (οι 2 είναι σε οικιακή χρήση, και οι άλλοι 3 σε περιορισμένη επαγγελματική). Τα προβλήματα κοινά: Μοτέρ, Ιμάντας, Μικρορύθμιση ή το Ηopper (χάνεται η σταθερότητα όπως πολύ σωστά είπε ο Νάσος). Και το κυριότερο;; Αν σου εμφανίσει μια φορά πρόβλημα, όπως είπε ο Νάσος και πάλι, 'τελείωσες'. Είναι θέμα χρόνου να ξαναεμφανιστεί το ίδιο.
Αν βέβαια, δεν παρουσιάσει ποτέ τίποτα (όπως ο δικός σου), τότε όπως προανέφερα, δεν έχεις θέμα με την άλεση. Είναι αρκετά ποιοτική. Απλά, για μένα, η υπόθεση είναι ρίσκο. Και θα μου πεις και με το δίκιο σου πως όλες οι αγορές έχουν ένα ρίσκο. Συμφωνώ, αλλά κάποιες έχουν μεγαλύτερο. Και προσωπικά θεωρώ ότι ο Vario Mahlkoenig, είναι μία από αυτές. Και επειδή εμένα προσωπικά μου έχει βγάλει το λάδι αυτός ο μύλος (ας μου συγχωρέσετε την έκφραση), και τσάμπα να μου τον δίνανε, μάλλον θα κοίταγα να τον εκμεταλλευτώ διαφορετικά, ώστε να πάρω κάτι καλύτερο.

Άβαταρ μέλους
warhawk
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 19, 2016 8:19 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rancillio Silvia v5
2η Μηχανή:: Krups EA8250
Μύλος:: Mahlkönig Vario v3
Οι καφέδες μου:: Ακόμα ψάχνω...

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από warhawk » Παρ Μαρ 24, 2017 6:21 pm

50 μονά εσπρέσο (300 γραμμάρια) ή 50 δικούς μου εσπρέσο (1000 γραμμάρια);

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Μαρ 24, 2017 6:58 pm

warhawk έγραψε:50 μονά εσπρέσο (300 γραμμάρια) ή 50 δικούς μου εσπρέσο (1000 γραμμάρια);
Πλέον γύρω στα 500gr.
(Αλέθουμε decaf και στον 2ο Compak Κ10 για να μη επιβαρύνουμε τον Vario)

Άβαταρ μέλους
warhawk
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 19, 2016 8:19 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rancillio Silvia v5
2η Μηχανή:: Krups EA8250
Μύλος:: Mahlkönig Vario v3
Οι καφέδες μου:: Ακόμα ψάχνω...

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από warhawk » Παρ Μαρ 24, 2017 8:20 pm

Είναι πάρα πολλά κατά τη γνώμη μου τα 500γρ καθημερινά για αυτό το μύλο. Δεν είναι φτιαγμένος για τέτοια χρήση, εάν τον δίνουν για τέτοια, κακώς.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Μαρ 24, 2017 8:29 pm

warhawk έγραψε:Είναι πάρα πολλά κατά τη γνώμη μου τα 500γρ καθημερινά για αυτό το μύλο. Δεν είναι φτιαγμένος για τέτοια χρήση, εάν τον δίνουν για τέτοια, κακώς.
Μαζί σου! Και εγώ πλέον πολλά τα θεωρώ. Αλλά όταν μας λένε, πως δεν υπάρχει πρόβλημα και είναι οκ, τότε και εμείς τα αλέθουμε και ακολουθούμε την προτεινόμενη 'γραμμή'. Πάντα με προσοχή στη χρήση/συντήρηση, αλλά και πάλι... πολλά προβλήματα... Και επειδή όταν "καίγεσαι στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι" που λένε, έχω γίνει κάπως επιφυλακτική με τους μύλους αντίστοιχης κατηγορίας. Δηλαδή όσο και αν μου αρέσουν αισθητικά (βλ. μέγεθος, κοκ) δύσκολα θα επέλεγα για το σπίτι μου κάποιον μύλο σαν τον vario. Κάποια στιγμή με 'γοήτευσε' ο sette για ενδεχόμενη αναβάθμιση, αλλά ο 'φόβος' τελικά επικρατεί. :|

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από Michalis_cy » Παρ Μαρ 24, 2017 9:29 pm

Ο vario κόβει καλύτερα και από mazzer mini και από compak k3, αυτό δεν είναι δική μου διαπίστωση καθώς ουδέποτε είχα κάποιο από τους πιο πάνω μύλους αλλά μπορεί κάποιος να το διαπιστώσει από συγκριτικά σε ξενα φόρουμ. Είναι γεγονός επίσης ότι στην τρίτη έκδοση του η baratza προσπάθησε να διορθώσει τα θέματα αξιοπιστίας του μύλου, αν τα κατάφερε, δεν το ξέρω, τότε είναι μία άριστη οικιακή επιλογή.

Απάντηση