Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από nonickch » Τετ Μαρ 22, 2017 6:06 pm

Καλησπέρα.
Σχεδιάζω να πάρω μύλο/μηχανή/εξοπλισμό espresso μέσα στους επόμενους (3-6?) μήνες και θα ήθελα να σας παραθέσω τις επιλογές και το σκεπτικό μου προς σχολιασμό σας.

Εισαγωγικά / βασικό σκεπτικό
Espresso άρχισα να πίνω με την κλασική μόδα του freddo στην Ελλάδα. Μέχρις ώτου ήπια έναναν espresso συνδευόμενο απο panacotta από ένα Ιταλικό ταβερνείο και έπαθα πλάκα. Απο εκεί και πέρα άρχισα να έχω το παράπονο ότι δεν μπορώ να βρώ τίποτα παρόμοιο στην Ελλάδα (τουλάχιστον χωρίς να χρειαστεί να διασχίσω όλη την πόλη) και έτσι άρχισα να σκέφτομαι την αγορά δικού μου εξοπλισμού. Επιπλέον, βοηθάει το γεγονός ότι δουλεύω από το σπίτι άρα η χρήση/"απόδοση" του εξοπλισμού είναι μεγαλύτερη απο ότι είναι συνήθως.

Κριτήρια επιλογής
Τα κριτήρια πολλά και μεταβαλλόμενα. Αυτή τη στιγμή, τα εξής έχουν επηρρεάσει περισσότερο το σκεπτικό μου:
  1. Μη Oικονομικοί/Ποιοτικοί παράγοντες (κατά σειρά προτεραιότητας)
    1. Είναι η πρώτη μου μηχανή και μύλος. Δεν έχω καθόλου εμπειρία στο θέμα. Επίσης έχω την υποψία ότι ΔΕΝ θα καταλήξω να είμαι "μανιακός του espresso" με χρόνια upgrade-itis. Μάλλον για "παραπάνω από το σύνήθες ενδιαφερόμενος" με βλέπω να γίνομαι (ποτέ δεν ξέρεις όμως).
    2. WAF: Το "Wife Acceptance Factor" είναι σημαντικό. Δεν υπάρχει περίπτωση να μπει Super Jolly στο σπίτι.
    3. Ευκολία χρήσης, τουλάχιστον όσον αφορά τον μύλο από 3ους. Πιθανών η συντροφός μου να μην θέλει να χρησιμοποιήσει την μηχανή espresso (αν και νομίζω ότι ήδη ξέρει λίγα απο παρελθοντική δουλειά σε bar), αλλά σίγουρα θα ήταν επιθυμητό να μπορεί έυκολα να κόβει καφέ φίλτρου (οπότε το έυκολο dial in στον κόπτη είναι σημαντικό).
    4. Ωραίο το να παίζεις, να ανακαλύπτεις τεχνικές και να μαθαίνεις νέα πράγματα όταν έχεις όρεξη, αλλά η καθημερινότητα είναι αυτή η οποία θα αποφασίσει τον αν η μηχανή θα καταλήξει να είναι "χιπστερικό τρόπαιο" στον πάγκο της κουζίνας (που δεν έχουμε και τόσο πολύ) ή βασικό εργαλείο της καθημερινότητάς μου. Πάρα πολλές φορές δεν έχω χρόνο χρόνο για "πολλά-πολλά" στην ημέρα μου ή/και το μυαλό μου είναι "κατειλημμένο" λόγω δουλειάς
  2. Οικονομικοί/Ποιοτικοί παράγοντες::
    1. Πολύ σημαντικός είναι ο λόγος κόστους/απόδοσης. Είναι εύκολο κάποιος να πέσει στην λούμπα του "όσο καλύτερο γίνεται και άς κοστίζει", και αυτό το θεωρώ μεγάλο λάθος ανεξαρτήτως του υποκειμένου. Φυσικά υπάρχει πολύ υποκειμενικότητα όσον αφορά την "απόδοση".
    2. Ποιότητα κατασκευής/κόστος συντήρησης: Πάντα προτιμώ την μεγαλύτερη κοστολόγιση κατά την αγορά παρά την μακροχρόνια ακριβή συντήρηση. Ποιο πολύ δηλαδή με ενδιαφέρει το Total Cost of Ownership σε βάθος 10ετίας παρά το "ας πάρουμε τώρα κάτι και μετά βλέπουμε". Ο προσωπικός χρόνος συνυπολογίζεται (αν θέλουμε να βάλουμε ένα νούμερο, το 20eu/hr είναι ένα καλό νούμερο).
    3. Μέγιστο κόστος: Δύσκολα μπορώ στο μυαλό μου να δικαιολογίσω πάνω απο 1000-1500 ευρώ συνολικό κόστος αγοράς, αν και δεν έχω πολυσκεφτεί το μέγιστο TCO σε 10ετία που θα έθετα. Πολυ απλά υπάρχουν άλλα πράγματα στα οποία θα μπορούσα να επενδύσω 1500+ ευρώ αυτή την στιγμή με καλύτερη "απόδοση". Είμαι όμως αρκετά δεκτικός σε τυχόν διαφορετικές απόψεις επί του θέματος αυτού (ειδικά όσον αφορά το TCO που δεν έχω υπολογίσει ακόμη).
    4. Έχοντας υπ' όψην το Α1("Δεν νομίζω να γίνω maniac") και του Β1("όσο ποιο λίγα χρήματα σε βάθος χρόνου"), κοιτάω για μια λύση η οποία δεν έχει στο μέλλον της "αργότερα κάνεις αναβάθμιση στο Χ/Υ"
    5. Δεν υπάρχει η απαίτηση ο εξοπλισμός να είναι καινούριος, αλλά, δεδομένου του ότι η έρευνα για μεταχειρισμένα είναι πολύ χρονοβόρα, δεν σχεδιάζω με γνώμονα την απόκτηση μεταχειρισμένης μηχανής/μύλου
Εφόσον έπεσε και σας πλάκωσε το τοιχος κειμένου με τα βασικά, ειδού το τι σκέφτομαι να πάρω και πότε. Για να μην επαναλαμβάνω την πρόταση "από όσο νομίζω ότι έμαθα απο την επιφανειακή μου έρευνά σε forums και online κρικτικές", προσθέστε την στο τέλος κάθε πρότασης απο εδώ και πέρα.

Επιλογή μύλου: Mahlkoning Vario Home στα 380euro
Το σχέδιο είναι σύντομα (1 μήνα;) να πάρω τον μύλο . Μου φαίνεται η ποιο εύκολη σαν επιλογή και σίγουρα έχει χρήση (φίλτρου) πριν έρθει η μηχανή του espresso (καθώς υποψιάζομαι ότι θέλει ποιο πολύ ψάξιμο).
  1. Λόγοι υπέρ:
    1. Το WAF φαίνεται να είναι αρκετά καλό (ήδη έχει πάρει το "ΟΚ")
    2. Έχει την καλύτερη απόδοση για το κόστος της καινούρια (subjective much?).
    3. Έχει σχετικά εύκολο dial-in για τις αναμενόμενες καθημερινές αλλαγές μεγέθους κοπής από/πρός espresso/φίλτρου (δεν σκοπεύω να κάνω drip οπότε και η αδυναμία για τόσο χοντρή άλεση μάλλον δεν με επηρρεάζει).
    4. Σίγουρα θα εκτιμηθεί ο χρονοδιακόπτης, τουλάχιστον για την άλεση καφέ φίλτρου.
  2. Λόγοι κατά
    1. Είναι μεν εύκολη στο να την ανοίξεις για καθάρισμα, αλλά έμαθα ότι θέλει επαναρρύθμιση κάθε φορά που την ανοίγω για καθάρισμα (κάθε εβδομάδα;). Δεν είμαι σίγουρος πόσο χρόνο κερδίζω απο το μέν και χάνω από το δε, αλλά μου φαίνεται ότι η ρύθμιση θα είναι ποιό χρονοβόρα, ακόμη και μετά απο εμπειρία 1 χρόνου.
    2. Δεν φαίνεται να έχει τόσο καλή κατασκευή όσο μια mazzer ή την Rancilio Rocky
  3. Παλαιότερη επιλογή: Rancilio Rocky. Είδα όμως πολύ κόσμο να αναφέρει ότι εκτίμισε την αναβάθμιση σε Vario μετά απο καιρό, οπότε αποφάσισα να πάω κατευθείαν στο 2ο βήμα με λογική αύξηση κόστους. Επίσης η Rocky δέν μου φαίνεται να είναι τόσο εύκολη στον καθαρισμό και την συνεχή εναλλαγή ρύθμισης από φίλτρου σε espresso
Επιλογή μηχανής: Nuova Simonelli Oscar II στα 680-730euro (+OPV για άλλα 40-90 ευρώ)
Μετά από μερικούς μήνες (3?) προχωράω στην αγορά της μηχανής. Στο ενδιάμεσο κοιτάω μπας και βρώ κάποια άλλη (ή μεταχειρισμένη) μηχανή ενώ μαθαίνω περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος.
  1. Λόγοι υπέρ:
    1. Ως HX μηχανή έχει πολύ καλά (τουλάχιστον για τα λεφτά της) και σταθερά αποτελέσματα
    2. Θα μπορέσων να αποκτήσω καλά αποτελέσματα αρκετά γρηγορότερα απο τις φτηνότερες εναλλακτικές.
    3. Μου φαίνεται να έχει πολύ καλο WAF, ειδικά σε μια κουζίνα που έχει ήδη μαύρο και chrome ώς τα χρώματα της (μαύρο μοντέλο).
  2. Λόγοι κατά:
    1. Η τιμή της κάνει το σύνολο της αγοράς να με κάνει να αρχίσω να σκέφτομαι "μήπως να το ξεχάσω το θέμα;".
    2. Όγκος. Αρκετά μεγάλος, αλλά δεν βλέπω οποιαδήποτε άλλη καλύτερη επιλογή σε HX μηχανές (ή γενικά μηχανές μή single/tiny-boiler)
  3. Παλαιότερες επιλογές: Rancilio Rocky/LeLit PL41XXX. Λόγοι αλλαγής γνώμης:
    1. Μετά απο εκτενέστερη έρευνα τις τελευταίες μέρες μου έγινε εμφανές πόσο overpriced είναι η silvia (όταν είδα φωτογραφίες από το εσωτερικό της με πιάσαν τα γέλια).
    2. Η LeLit ήταν η αμέσως επόμενη επιλογή μου, αν και η τιμή της είναι απλά "λίγο ποιο φτηνή απο την Silvia".
    3. Η προοπτική πειραματισμού/εκμάθησης διάφορων τεχνικών (temp surfing? others?) για την χρήση των μηχανών αυτών είναι κάτι το ενδιαφέρον, αλλά σύντομα θα καταντήσει κουραστικό (ή ίσως με κάνει να το παρατήσω το θέμα).
    4. Η λύσεις με PID για ευκολότερη/ποιο σίγουρη διαδικασία κάνουν τις τιμές τους (αναλογικά με το αρχικό τους κόστος) πολύ ποιο ακριβές.
    5. Πολύς κόσμος ανέφερε ότι οι μικρές μηχανές είναι "για αρχή και μετά αναβαθμίζεις σε pro-sumer level"
    6. Όταν είδα την Oscar II σε τόσο μικρή διαφορά τιμης (600+ vs 800), η απόφαση για την αναβάθμιση μου φάνηκε αρκετά λογική.
Παρεμφερή tools: ~100euro
Tamper, descaling/cleaning products, ανοιχτό PF για ευκολότερη εκπαίδευση.

Σύνολο: 1200 euro (άουτς). Άν και μεγάλο το κόστος, δεν βλέπω εύκολα να "κόβω" κάτι χωρίς να χάσω περισσότερα απο όσα κερδίζω (subjective).
Προς τα πάνω έριξα μια ματιά και σταμάτησα: Ε61 μηχανές κτλ φεύγουν πάνω από 1000euro το κομμάτι και είναι σαν διαστημόπλοια (WAF alert!).

Υ.Γ: Είναι εκπληκτικό το ποσό marketing υπάρχει για το θέμα στο internet. Έχω την εντύπωση ότι η αγορά είναι τύπου οδοντόπαστας/κινιτής-τηλεφωνίας-ελλάδος: Τεράστια margins υπο μια άτυπη price-fixing συμφωνία, άπειρο marketing για να φάει ο καθένας όσο μεγαλύτερο κομμάτι τις πίτας γίνεται.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μαρ 22, 2017 6:20 pm

Μην το ψάχνεις πολύ δες μια Lelit με έναν Eureka για να έχεις γεύση και εμφάνιση χωρίς προβλήματα και ντράβαλα.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μαρ 23, 2017 10:23 am

Δεν αξίζει να κουράζεις το μυαλό σου με όλα αυτά. Οτιδήποτε κ να πάρεις πάνω από μια μεταχειρισμένη παλιά καλή gaggia πχ των 200e (αν βρεις πλέον) και έναν porlex των 50e μαζί φυσικά με ένα καλό μονοποικιλιακό/χαρμάνι θα πίνεις καλό καφέ κ θα κάνεις κ οικονομία. Ότι και να πάρεις πάνω από αυτό το σετάκι θα κάνεις οικονομία γιατί ο καφές θα σου στοιχίζει πολύ λιγότερο απ' οτι έξω, θα τον κάνεις όπως γουστάρεις κ με τον κόκκο που θέλεις, ο οποίος θα είναι πολύ πιο ποιοτικός. Από εκεί και πέρα αν διαθέσεις πχ 1000 ευρώ κ πίνεις 4 καφέδες τη μέρα η απόσβεση θα σου έρθει πχ σε 1,5 χρόνο. Αν πάρεις εξοπλισμό με 2000 ευρώ το κέρδος σου θα ξεκινάει μετά από πχ 3 χρόνια. Κέρδος θα έχεις σίγουρα σε όλα τα επίπεδα, απλά ο χρόνος απόσβεσης αλλάζει. Αυτό στο λέω για να πείσεις την :waf:

ΑΛΛΑ

Να ξέρεις ότι ο καφές έχει διαδικασία, έχει μια ωραία ταλαιπωρία... η μηχανή θέλει προθέρμανση, θέλει υπομονή μέχρι να βρεις τα κουμπιά της (η hx δεν είναι εύκολες για αρχάριο-έκανα ίδια επιλογή και στην αρχή ήταν μανίκι, τώρα είναι μια χαρά) μύλος μηχανή θέλουν τακτική συντήρηση, θέλει υπομονή να βρεις τα κοψίματα, να πειραματιστείς με διάφορους καφέδες μέχρι να βρεις τα πατήματά σου... όλο το πράγμα έχει τη βαβούρα του, η οποία αν εκ των προτέρων νοιώθεις οτι θα σε κουράζει τότε δεν θα το ευχαριστηθείς.

Απ τη στιγμή πάντως που σου έχει μπει το μικρόβιο του καλού καφέ είσαι σε καλό δρόμο...

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από coolmind » Πέμ Μαρ 23, 2017 5:05 pm

Σαν μυλο θα σου προτείνω να πας σε mazzer mini λογο μεγέθους ,αλλα και πολυ καλων αποτελεσμάτων, επισης κατα την γνώμη μου μακρια απο τον vario λογο πολλων προβληματων ,και αθλιας για την τιμη του ,ποιοτητας κατασκευης,η οποια ευθύνεται και για τα προβληματα που έχει.
Η μηχανες απο ενα επιπεδο χρημάτων και πανω ειναι καλες lelit, rancillio, nuova simonelli ,VBM e.t.c.
Η συντηρηση τους ομως ειναι απαραίτητη ,καθε ημέρα,καθε εβδομάδα,και καθε μήνα,και οσο ποιο ακριβη ειναι η μηχανη τοσο ποιο σχολαστικος πρεπει να εισαι μαζι της.
Επισης πρεπει να υπολογίσεις και ενα κοστος για το φιλτρο νερου(100~200€)που θα χρειαστεις αν δεν εχεις ηδη γιατι το καλο νερο σου δίνει και γεύση στον καφε ,αλλα και προστατεύει την μηχανη σου.

Άβαταρ μέλους
warhawk
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 19, 2016 8:19 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rancillio Silvia v5
2η Μηχανή:: Krups EA8250
Μύλος:: Mahlkönig Vario v3
Οι καφέδες μου:: Ακόμα ψάχνω...

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από warhawk » Πέμ Μαρ 23, 2017 8:12 pm

Οι επιλογές σου (oscar2+vario) είναι άψογες. Προχώρα!

ΥΓ.1. Την oscar πάρε την από τον electros.it μαζί με τα upgrades (2) της οπωσδήποτε
ΥΓ.2. Λίγο προσεκτικός με το μύλο. (πχ μην βάλεις να κόψεις ποτέ πολύ καφέ μαζεμένο)
ΥΓ.3. Φοβερός μύλος εάν σε παίρνει το budjet φαίνεται ο Barazza 270w. Αλλά ψάχτο καλά γιατί είναι η πρώτη version και με τον vario φάγανε 3 εκδόσεις για να τον βγάλουν σωστό.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Μαρ 23, 2017 8:49 pm

Βγάλανε σωστό το Vario mahlkonig?? :shock:
Για μένα, μακριά από αυτόν τον μύλο! Θα ζεις με το "φόβο" του πότε θα βγάλει το πρόβλημα (βλ. μοτέρ, ιμάντας, καμπάνα κοκ...) και αν μετά την επιδιόρθωση θα ξαναεμφανιστεί...
Πριν λίγο καιρό ο θείος μου μου πρότεινε να ανταλλάξουμε τον Vario με τον K3, και να μου δώσει και 100€, αλλά δεν... Έχουμε όλοι αγανακτήσει στο μαγαζί με το μπες-βγες στο service του Vario. Ένα μύλος που αγοράστηκε 350 και μας έχει κοστίσει τα διπλά μέχρις στιγμής! Και να πεις ότι δεν το προσέχουμε, να πεις πάει στο καλό, αλλά... πιο πολύ και από το Compak k10 τον "φροντίζουμε". Πάντως και η εταιρεία αλλά και η αντιπροσωπεία (off the record και κατόπιν εορτής βεβαίως) μας έχουν δηλώσει ότι είναι καθαρά θέμα μύλου και όχι θέμα χρήσης. Ο μύλος αυτός, όπως σωστά ανέφερε ο coolmind, έχει μέτρια ποιότητα κατασκευής.

Άβαταρ μέλους
warhawk
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 19, 2016 8:19 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rancillio Silvia v5
2η Μηχανή:: Krups EA8250
Μύλος:: Mahlkönig Vario v3
Οι καφέδες μου:: Ακόμα ψάχνω...

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από warhawk » Πέμ Μαρ 23, 2017 9:14 pm

Είναι μύλος που θέλει να τον προσέχεις αυτό είναι αλήθεια και φυσικά και δεν είναι για commercial χρήση.

Στην τελευταία του έκδοση που τυγχάνει να έχω και στο σπίτι αλλά και στη δουλειά δεν έχει κάνει κιχ κανένας από τους δύο. Δεν δουλεύουν βέβαια σε ρυθμούς καφετέριας, 100 γραμμάρια καφέ τη μέρα ο καθένας κόβουν.

Προσωπική μου άποψη (αλλά και τόσο προσωπική σύμφωνα και με αυτά που έχω διαβάσει) κόβει καλύτερα από τα γνωστά "τανκς" (mazzer), που τα "δέρνεις" και δε χαλάνε ποτέ όμως.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Μαρ 23, 2017 10:56 pm

Καλά τώρα δεν διάβασες για μοτέρ που κάηκε σε ιδιώτη και ψάχναμε να το βρούμε φθηνά μέχρι και στη Αμερική γιατί η Eurogat ζητούσε σχεδόν το ένα τρίτο της αξίας του για επισκευή.

nextsak
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2012 10:34 am
Όνομα: ΘΑΝΑΣΗΣ
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Mahlkonig Vario
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από nextsak » Παρ Μαρ 24, 2017 8:24 am

warhawk έγραψε:Είναι μύλος που θέλει να τον προσέχεις αυτό είναι αλήθεια και φυσικά και δεν είναι για commercial χρήση.

Στην τελευταία του έκδοση που τυγχάνει να έχω και στο σπίτι αλλά και στη δουλειά δεν έχει κάνει κιχ κανένας από τους δύο. Δεν δουλεύουν βέβαια σε ρυθμούς καφετέριας, 100 γραμμάρια καφέ τη μέρα ο καθένας κόβουν.

Προσωπική μου άποψη (αλλά και τόσο προσωπική σύμφωνα και με αυτά που έχω διαβάσει) κόβει καλύτερα από τα γνωστά "τανκς" (mazzer), που τα "δέρνεις" και δε χαλάνε ποτέ όμως.


Δεν θα μπορούσα να μη συμφωνήσω και εγώ.
Και προσωπική μου άποψη...δεν θέλω τανκς πάνω στην κουζίνα μου. Για μένα το θέμα εμφάνισης παίζει μεγάλο ρόλο, άσε για τη γυναίκα!!!!

Άβαταρ μέλους
warhawk
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 19, 2016 8:19 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rancillio Silvia v5
2η Μηχανή:: Krups EA8250
Μύλος:: Mahlkönig Vario v3
Οι καφέδες μου:: Ακόμα ψάχνω...

Re: Παράθεση σχεδίου πρώτης αγοράς προς σχολιασμό

Δημοσίευση από warhawk » Παρ Μαρ 24, 2017 12:04 pm

Το τι χαλάει και το τι δε χαλάει στον καθένα είναι υποκειμενικό, καθώς δεν συμπεριφερόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο στα πράγματα μας. Ούτε έχουμε όλοι την απαίτηση να μπορεί ένας μύλος να κόψει ένα κιλό καφέ συνεχόμενα.

Ο vario είναι ένας μύλος που έχει φτιαχτεί να κόβει 10 δόσεις καφέ την μέρα και ο mazzer 1000. Είναι σα να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Μια φορά να κάνεις βλακεία με τον vario θα το πληρώσεις. Δεν είναι φτιαγμένος για "ξύλο".

Προκαλώ όμως όποιον θέλει να μου πει ότι ο mazzer κόβει καλύτερα από τον vario και να έχει κόψει και με τους δύο καφέ.

ΥΓ. Μιλάω πάντα για την version 3 και καμία άλλη γιατί δεν είχα στην κατοχή μου ποτέ άλλη version.

Απάντηση