Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Ιαν 07, 2019 1:38 pm

alaz67 έγραψε:
Δευ Ιαν 07, 2019 11:23 am
Δηλαδη πόσο χειροτερος θα ειναι ενας καφες απο μια τετοια μηχανη, απο αυτους που παίρνω ηδη απεξω στο πλαστικο?!!!
Εν αναμονή πιο άμεσης απάντησης και λόγω πιθανής δυσκολίας να σου δοθεί τέτοια, θα έλεγα:

Εφόσον είσαι συνειδητοποιημένος, όπως δείχνει το παραπάνω απόσπασμα (η απάντηση με την ευκαιρία είναι "από τους περισσότερους δύσκολο να είναι χειρότερος, αν όμως είσαι αρκετά επιλεκτικός στο απέξω, θα είναι χειρότερος"), στη θέση σου θα πήγαινα στο skroutz και θα κοιτούσα τα σχόλια (με έμφαση και στην ποσότητά τους).

Αυτό με την υπόθεση ότι εκτός από το χρηματικό, δεν επιθυμείς και να ασχοληθείς ιδιαίτερα με την διαδικασία. Γιατί αν θέλεις, μπορείς να βρεις λύσεις μηχανή+μύλος (με μεταχειρισμένα ή χειροκίνητα) στα 300 ευρώ ή και λίγο παρακάτω. Αν κοιτάξεις λίγο σε παλιές και νέες αγγελίες εδώ, θα πάρεις μια ιδέα.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιαν 07, 2019 2:27 pm

"ένα καφέ θέλω,"
Οκ ισχύει το ότι πληρώσεις παίρνεις και εννοείται ότι ο καφές από μια 60€ καφετιέρα του lidl δεν έχει σχέση με τον καφέ από μια των 600€ Lelit κ.ο.κ
Αν σου αρκεί ο καφές από καφετιέρα των 60€ κανένα θέμα στους περισσότερους εδώ αυτός ο καφές δεν τους ικανοποιεί και για αυτό πληρώνουν το κάτι παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από zannisvel » Δευ Ιαν 07, 2019 2:37 pm

Επίσης να προσθέσω ότι για να καταλήξεις σε ένα forum λογικά έχει ήδη μπει το μικρόβιο και θέλεις να ενδιαφερθείς αρκετά παραπάω απο το απλά να φτιάξεις έναν ΟΚ καφέ.
Διαβάζεις, μαθαίνεις, πειραματίζεσαι και φυσικά πολλες φορές αποτυγχάνεις.
Το σίγουρο είναι οτι αν πάρεις μια οποιδήποτε αξιόλογη καφετιέρα μια χαρά καφέδες θα πίνεις απλά δε θα μπορείς να φτάσεις στο next level, δηλαδή εκεί που ξεκινάει το hobby της παρασκευής espresso.
Κάτι σαν τα puzzle ενα πράγμα γιατί να κατσεις να το φτιαξεις κομματι κομματι όταν μπορεις να παρεις την αφίσα έτοιμη. :)

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από dimitrisnd » Δευ Ιαν 07, 2019 6:06 pm

Δυστυχώς το σκαλοπάτι για να αρχίσεις να παίρνεις καφεδάρες (αναλόγως κι τι καφέ χρησιμοπιείς) είναι μεγάλο οικονομικά (+ 500 ευρώ για καινούρια entry level σύστημα μηχανής+μύλου+εργαλείων). Οπότε μπορείς να συμβιβαστείς με κάτι νορμάλ που αφενώς να πίνετε και αφετέρου να μην είναι ακριβό όπως οι κάψουλες.
Καλύτερα να συμβιβαστείς με μια μηχανή γύρω στα 100 ευρώ χωρίς non-pressurized portafilter, οπότε και δε θα μπορείς να παίξεις βρίσκοντας το ιδανικό σημείο άλεσης και την σωστή θερμοκρασία εκχύλισης για τον εκάστοτε καφέ σου. Πολύς κόσμος το παίζει έτσι, δεν είναι κατακριτέο. Συμβιβασμός είναι, γιατί είτε δεν παίζει το χρηματικό, είτε/και η όρεξη για εκμάθηση.
Απλά μην περιμένεις να πιεις κάτι ουάου ή να φτάσεις τους περισσότερους καλούς καφέδες από έξω. Εννοείται πως αυτοί με τα συστήματα των 1000+ ευρώ που το χουν, πίνουν καφέδες σαφώς νοστιμότερους από σχεδόν όλα τα μαγαζιά της αγοράς (μπορούν να ρυθμίσουν πολλές παραμέτρους στα γούστα τους και όχι να πιούν απλά αυτό που τους σέρβιραν)

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από cosini » Δευ Ιαν 07, 2019 8:05 pm

alaz67 έγραψε:
Δευ Ιαν 07, 2019 11:23 am
Καλώς σας βρήκα...νέος και αναζητώ μηχανη, τυχαία σας βρηκα ψάχνωντας, αφιέρωσα καποιες ωρες διαβάζοντας και μπορω να πω...εντυπωσιαστηκα αλλα κ παραξενευτηκα!
Εντυπωσιαστηκα απο τις γνωσεις σας πανω στο θεμα εσπρεσσο αλλα κ παραξενευτηκα διοτι ακουω κατι ποσά τρελά!!!
Αλλος λεει για τουλαχιστον 600€ μηχανη κ μυλο, αλλος λεει για χιλιαρικο, αλλος λεει διαθετει 1.5 χιλιαρικο....
Ρε παιδια, για καφε μιλαμε...για μια μηχανη για οικιακή χρηση! Ουτε Barista επιδιωκω να γινω...ουτε να ανοιξω καφετερια, ουτε χρονο εχω να καθομαι να πειραματιζομαι με τη μηχανη!!
Εγω θέλω μια μηχανη που, να μπορω να πηγαινω το πρωι στη δουλεια και με την τσιμπλα στο ματι, να ριχνω 2 κουταλιες στη μηχανη και να παιρνω μια κουπα καφε να ξυπναω! Ξερώ...θα πειτε:
- "αυτο δεν ειναι εσπρεσσο"....πειτε το οπως θελετε...εγω αυτο θελω!
- "γιατι δεν πινεις Ελληνικο?"....γιατι απλα δεν πινω Ελληνικο!
- "γιατι δεν παιρνεις απέξω?"....Αυτο κάνω και θελω να το κοψω, γιατι εκατσα να υπολογισω τα λεφτα που δινω καθημερινα για καφεδες απέξω κ έπαθα πλάκα!
- "Παρε μια με καψουλες"...Εχω ηδη μια Νεσπρεσο αλλα κι αυτη ειναι ασύμφορη με τις καψουλες ολη την ωρα!
Για μας τους κοινους θνητους δηλαδη....δεν εχει να προτεινει κανεις μια μηχανουλα, για χυμα καφε, αξιοπιστη και ευχρηστη να φτιαχνει 1-2 κουπες καφε την ημερα και σε λογικη τιμή?
Κι οπως προείπα δεν θελετε αυτο να το αποκαλειτε εσπρεσο....μην το αποκαλειτε! Πειτε το ροφημα τυπου εσπρεσο...εγω αυτο θέλω οπώς φανταζομαι και πολλοι αλλοι! Δηλαδη πόσο χειροτερος θα ειναι ενας καφες απο μια τετοια μηχανη, απο αυτους που παίρνω ηδη απεξω στο πλαστικο?!!!
Παρακαλώ πολύ, όποιος θέλει να απαντησει και ξέρει, ας μου προτεινει 1-2 μηχανουλες συμφωνα με τα οσα περιγραφω πιο πανω!
Τα περι πανακριβων μηχανων και μυλων και το ποσο ποιοτικο εσπρεσο φτιαχνουν, τα κατανοω, τα σεβομαι, αλλα δεν ειναι αυτο που ζηταω!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνωμη για το μακροσκελες post!
Καλώς ήρθες ,
Για να σου δώσω μια γρήγορη απάντηση σε αυτό πού θέλεις , ίσως η καλύτερη επιλογή είναι αυτό https://qavashop.com/en/brewing-bar/pou ... ipper.html (Hario V60) με κόστος περίπου στα 20 ευρώ μαζί με
έναν μύλο https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=1 ... ef=skroutz (GRAEF CM 802) με κόστος περίπου στα 130 ευρω.
Εχεις λοιπόν ένα συνολικό κόστος περίπου 150 ευρω που θα σού δώσει πολύ καλό αποτέλεσμα . :oneup:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

alaz67
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιαν 07, 2019 10:32 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από alaz67 » Δευ Ιαν 07, 2019 10:23 pm

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ οσους μπηκατε στον κόπο να απαντησετε!
Απ΄οτι καταλαβαίνω η παρασκευή καφέ για τους περισσοτερους εδω μέσα είναι μεράκι, χόμπι, τρέλα...! Δε λέω...κι εμενα μου αρεσει ο καλος καφές αλλα σύγνώμη, τι χόμπι να κάνω στις 6μιση το πρωι που ερχομαι στη δουλεια?! Εκεινη την ώρα θέλω 1 καφε, οσο το δυνατον καλυτερο...ευκολα, γρηγορα, και οικονομικά! Το χόμπι σου θα το κάνεις οταν εισαι χαλαρος και εχεις χρονο!
Ουτε το "μικροβιο" μου εχει κολλησει, αφου μπηκα σε αυτο το forum, οπως ειπε καποιος φιλος πιο πανω! Τυχαια σας βρηκα googlaροντας για να βρω ποια μηχανη να παρω, και ειπα..."ας μπω να διαβάσω, αυτοι φαίνονται να γνωρίζουν...κατι θα έχουν να προτείνουν". Προς εκπληξη μου όμως, φαινεται πως ολοι έχετε "ριξει στο πυρ το εξώτερον" οτιδήποτε κάτω απο 500-600 ευρω συνολικο εξοπλισμό τουλαχιστον! Και μου κάνει εντύπωση διοτι, δεν μπορουν όλοι ή δε θέλουν να δωσουν 1, 2 ή και 3 μηνιάτικα για μια καφετιέρα που θα φτιαχνει 2 καφεδες την ημερα! Γνώμη μου, πως θα επρεπε να υπαρχει έστω 1 thread με προτασεις για οικονομικοτερες συσκευες. Δεν θα παρω τον 100% αυθεντικο ιταλικό εσπεσσο???...οκ το αποδεχομαι...ας παρω το 70%, αυτου που θεωρειτε οι γνωστες εναν καλο καφε!
Για παραδειγμα σε αλλα forum που παρακολουθω, όπως ενα σχετικά με την φωτογραφία...που εκει κι αν είναι τέχνη...υπαρχουν διαφορετικά "νήματα" για επαγγελματίες που χρησιμοποιούν super duper πανακριβες φωτ. μηχανες, μεχρι και για ανθρώπους που τραβανε απο το κινητο ή απο μηχανες μιας χρήσης! Υπάρχουν όμως!
Εδω κατα τα λεγόμενα σας, για να πιει κανείς καφε πρεπει να δώσει μια μικρη περιουσία σε εξοπλισμο, να κανει πειραματα...να μάθει ποικιλίες...να μαθει να αλεθει...να ζυγιζει, να μετραει....
Δεν θα πρεπε να υπαρχει κ κατι για αυτους που θελουν κατι πιο γρηγορο, απλο κ ευχρηστο? υποδεεστερο? ...οκ υποδεεστερο!
Anyway...για να μην σας κουράζω, ίσως επειδη δεν ειμαι γνωστης να μην καταλαβαίνω την διαφορά! Όπως και να εχει ευχαριστώ οσους απαντησαν και μάλλον θα κανω αυτο που πρότεινε ενας φίλος πιο πριν...να μπω στο skroutz και να βρω μια μηχανη εντος του μπατζετ μου, με τις καλυτερες και περισσότερες κριτικές!
Να ειστε καλα.

georgio
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2016 3:49 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt Gourmet, Taf, C.I coffees
Τοποθεσία: Ηλιούπολη Αττικής

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από georgio » Δευ Ιαν 07, 2019 11:08 pm

Πριν 2 χρόνια και κάτι ψαχνόμουνα όπως εσύ, ειμαι καθηγητής Φυσικής και λόγω μαθημάτων έπινα τουλάχιστον 2 καφέδες τη μέρα. Μάλιστα επειδή ψιλοκαταλάβαινα που κανουν καλό καφέ και που όχι έπαιρνα απο συγκεκριμένα μαγαζιά, θυμάμαι ακόμα κάτι κυριακές να βρέχει και για να κάνω εργασίες κλπ έπρεπε να παω σε συγκεκριμένο μαγαζί να πάρω καφέ και μετά να γυρίσω σπίτι να κάνω εργασίες που είχα. Έτσι λοιπόν τα έβαλα κάτω και είδα ότι για τον καφε χαλάω πολύ χρόνο αλλά και χρήμα. Αν υπολογίσουμε τουλάχιστον 2 διπλούς καφέδες που έπινα καθημερινα με 1,60 τον καφέ 3,20 την ημέρα, 3,20 Χ 7=22,4 τη βδομάδα και 22,4 Χ 4= 89,6 τον μήνα το λιγότερο!!! Αν βάλεις και τον χρόνο που έκανα να ξεκινήσω νωρίτερα για το μάθημα για να πάρω απ το μαγαζί που θέλω καφέ ή ακόμα και το γεγονός να μην ήταν πάντα ο καφες μου όπως τον ήθελα, ο καφές είχε γίνει κάτι πολύ ασύμφορο!
Ξεκίνησα λοιπόν να ψάχνω για καφετιέρα, ψάχτικα εδώ ρώτησα ανθρωπους σε καφε που ξέρω...αρχικά με budget 100€ μετά με την gaggia γύρω στα 350 και μετά αφού διάβασα και έμαθα ότι χρειάζεσαι και μύλο πηγα στα 500. Αφού ψαχτικα ακόμα έφτασα στα 700€ και πήρα ότι πιο entry level υπήρχε δηλαδή την lelit Pl41 TEM PID και μύλο τον i2 ascaso mini. Αν γύρναγα τον χρόνο πίσω ίσως έπαιρνα και την καλύτερη lelit με 58αρι γκρουπ αλλά και πάλι είχα κάνει την υπέρβαση. Προφανώς δεν είχα λεφτά να σκορπίσω ούτε μου περίσσευαν απλά έκανα θυσίες σε άλλα πράγματα και στα 2 χρόνια έχω κάνει ήδη απόσβεση αλλά γλυτωνω και αρκετά χρήματα αν σκεφτεις πως σε 1kg περίπου που χαλάω το μήνα δίνω γύρω στα 30-35€ max για καφέδες.
Γι αυτό αν κάποιος πραγματικά ενδιαφέρεται να πιει καλό καφέ όποτε θέλει και όπως θέλει το προτείνω ανεπιφύλακτα. Δείτε το σαν επένδυση! Ούτε μας περισσεύουν χρήματα, απλά επιλέγουμε να τα ξοδεύουμε στο χόμπυ μας!

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Ιαν 07, 2019 11:44 pm

Θα ξαναπώ κάτι που ειπώθηκε παραπάνω. Αν σκεφτείς να πάρεις μεταχειρισμένο εξοπλισμό. το budget μπορεί να κινηθεί στα 300€ (μηχανη+μυλο). Η καθημερινή ρουτίνα είναι
-Αλέθεις καφέ (περίπου 10'')
-Πατάς με το tamper
-Βάζεις κλείστρο στη μηχανή, πατάς κουμπί, περιμένεις χονδρικά 30'', ξαναπατάς κουμπί
-Αδειάζεις κλείστρο, καθαρίζεις πολυ πρόχειρα, πίνεις την καφεδάρα σου.
Η ίδια ρουτίνα θα ακολουθείται και με μηχανή των 100€, χωρίς το μύλο(δε θα αξίζει να έχεις, εκτός αν κάνεις αποταμίευση για μηχανή). Αν σου φαίνεται πολύ αυτό, η επόμενη εναλλακτική είναι κάψουλες(ακριβή για κάθε μέρα, μέτρια ποιότητα) ή μια υπεραυτόματη(πολύ ακριβή, πάλι μέτριο αποτέλεσμα).Επίσης, με μηχανή των 100€ μάλλον θα πίνεις καφέ επιπέδου μέτριας καφετέριας(πικρός, νερουλός).
Γενικά να ξέρεις, οι πιο πολλοί από το forum προσέχουν πάρα πολύ τα πράγματα τους προκειμένουν να παίρνουν το 100% των δυνατοτήτων οπότε τα πιο πολλά πράγματα στις αγγελίες αξίζουν μια ματιά. Άσε που μάλλον θα μπορείς να διαβάσεις και όλο το ιστορικό του μέλους με το συγκεκριμένο εξοπλισμό.
PS: Στα λέει αυτά κάποιος που έχει χαρίσει μια καψουλομηχανή illy,μια "εσπρεσσιερα" krups. Και όχι, δε μου περίσσευαν τα λεφτά για εξοπλισμό.
Food for thought :oneup:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιαν 08, 2019 3:06 am

Αν δεν είχε πει κάνω συμβιβασμούς στη ποιότητα του καφέ θα πήγαινε αυτόματα στη χιλιοειπωμένη κατηγορία "θέλω καλό Espresso με 150€"
Το τόσα λεφτά για ένα καφέ δείχνει αδυναμία να καταλάβει τις δυσκολίες που έχει ο Espresso στη παρασκευή του.
Δεν θέλει και άλλο είδος φθηνότερο, ευκολότερο καφέ πχ Mokka, frappê κλπ
Κανονικά θέλει μια κάψουλα με αυτά που περιγράφει αλλά δεν του αρέσει το κόστος. Σχετικό αυτό γιατί πλέον υπάρχουν και συμβατές κάψουλες που ρίχνουν το κόστος δεν υπάρχουν μόνο της nespresso.
Το πετάω δύο κουταλιές καφέ και ότι βγει είναι για τις ψευτοκαφετιέρες μέχρι 200€ που κάνουν τον ίδιο καφέ με αυτές των 60€ με αλεσμένο καφέ και pressure καλαθάκι για να κάνει αφρό.
Το είπα εξαρχής αν το θέμα είναι το κόστος και όχι η ποιότητα του καφέ παίρνεις ότι θελεις δεν έχει καμία σημασία να την ψάχνεις παραπέρα.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Ιαν 08, 2019 10:24 am

Βασικά δύσκολα θα σου πει κάποιος εδώ μέσα γνώμη για τέτοια μηχανή που ζητάς. Εκ των πραγμάτων δηλαδή δεν είναι το κατάλληλο μέρος αφού κανένας δεν έχει κάτι τέτοιο...

Απάντηση