Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Mikes
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 5:53 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Mikes » Τετ Φεβ 21, 2018 8:25 am

Ευχαριστώ πολύ για τις επεξηγήσεις της έννοιας ρυθμιζόμενη πίεση, ήταν πράγματι κατατοπιστικές.
«H τρίοδη παίζει σημαντικό ρόλο στη ποιότητα του καφέ στο φλιτζάνι και για αυτό υπάρχει σε όλες τις επαγγελματικές καφετιέρες.» Δυστυχώς αυτό δεν είναι απάντηση. Οπότε διατυπώνω αλλιώς την ερώτηση : Πώς μπορεί να επηρεάσει την ποιότητα ενός εσπρέσο, κάτι που γίνεται αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία παραγωγής του καφέ και ο καφές έχει ήδη μπει στο ποτήρι (τρίοδη βαλβίδα)
Και πάλη ευχαριστώ για το χρόνο και την υπομονή σας

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Φεβ 21, 2018 9:13 am

Το αυτό δεν είναι απάντηση όταν δεν έχεις καταλάβει τα βασικά και απλά πράγματα θα το χαρακτήριζα κάπως αλλιώς αλλά θα το αφήσω για τώρα.
Απλά ελπίζω να μην έχουμε άλλη μια περίπτωση Ελληναρά....
Η λειτουργία της τρίοδης είναι κυρίως πριν την εκχύλιση και όχι μόνο μετά όπως κακώς νομίζεις.
Αν είχες φτηνό καφετιέρα ποτέ χωρίς τρίοδη θα έβλεπες να στάζει το γκρουπ σταγόνες ανάλογα με την συντήρηση και τον καθαρισμό πράγμα που δείχνει ότι το ελατήριο που χρησιμοποιούν αντί της τρίοδης δεν σφραγίζει σωστά.
Το ότι δεν σφραγίζει σωστά και το ότι θέλει πίεση από την αντλία για να λειτουργήσει από ένα σημείο και μετά δεν είναι ότι καλύτερο για την ποιότητα της εκχύλισης.
Εσύ κοιτάς ότι κλείνει στο τέλος της εκχύλισης και όχι ότι ανοίγει σωστά και όπως πρέπει μόλις πατήσεις το κουμπί της εκχύλισης.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από loft » Τετ Φεβ 21, 2018 10:19 am

Η 3-way valve είναι ηλεκτροβαλβίδα !!

Αυτό που τονίζεται συνήθως είναι η 3η διαδρομή που απελευθερώνει την πίεση από το group. Η λειτουργία αυτή όντως δεν επηρεάζει την εκχύλιση.
Όμως παραγνωρίζουμε τη σημασία της 2ης διαδρομής που οδηγεί το ζεστό νερό στο group-head.

Αν οι φθηνές μηχανές είχαν μια 2-way solenoid valve, δηλαδή μια ηλεκτροβαλβίδα για την είσοδο του νερού στο group-head, τότε δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς όμως συνήθως έχουν μια βαλβίδα με ελατήριο, όπως αναφέρει ο Artisti...

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από odys2008 » Τετ Φεβ 21, 2018 10:40 am

Το πρόβλημα με την βαλβίδα με ελατήριο είναι ότι πρέπει να αντέχει 3-4 bar μέχρι να ανοίξει ώστε να μην χάνετε το νερό από το μπόιλερ όταν παράγεις ατμό. Οπότε αντίστοιχα το pressure drop (πτώση πίεσης) για να ανοίξει το ελατήριο κατα την διάρκεια της εκχύλησης είναι αντίστοιχο. Οπότε απο τα 15 bar τα 3 καταναλώνονται στο ελατήριο.
Βέβαια τα 15 bar αν κοιτάξετε την καμπύλη της αντίας είναι με μηδενική ροή. Με την ροή ενός εσπρέσο είναι λιγότερα. Αν θυμάμαι καλά για τις ulka είναι κάπου στα 12 με ροή 120ml/min. Αν υπολογίζεις και την πτώση της πίεσης σε σωληνες, γκρουπ κτλ θα δεις ότι δεν μένουν με τίποτα 9 στο group head αλλά είμαστε κάπου στα 7 που δεν επαρκούν για σωστό εσπρέσσο.

Γι αυτό είναι σημαντική η 3-way valve. Δεν είναι μόνο για να στραγγίζει το νερό. Είναι για να μην έχεις πτώση πίεσης για να ανοίξει το ελατήριο.

Και στο λέω γιατί έχω την ίδια μηχανή στην ουσία με ελατήριο και με 3-way valve. Έχω και την gaggia evolution που είναι με ελατήριο και την gaggia classic που είναι με 3-way valve. Η διαφορά είναι μεγάλη και στον καφέ και στην ευκολία χρήσης και καθαρισμού.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Φεβ 21, 2018 12:13 pm

:oneup:
Χρήσιμα πόστς απο όλα τα παιδιά και ειδικά του odys2008 μου αποσαφήνισε πολλά πράγματα!

Mikes
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 5:53 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Mikes » Τετ Φεβ 21, 2018 12:21 pm

Ευχαριστώ πολύ γιά τις απαντήσεις, τώρα κατάλαβα ότι πρέπει οποσδήποτε, αν θέλω καλό εσπρεσσο να πάρω μηχανή με τρίοδη βαλβίδα και ρυθμιζομενη αντλια πιεσης.
Επίσης, αν κατάλαβα καλά, η Gaggia δεν παράγει πλέων τέτοιες μηχανές. Εκτός από τη Lelit, υπάρχει άλλος κατασκευαστής που να διαθέτει τέτοιου είδους μηχανές στην Ελλάδα. Το budget μου είναι το πολύ, μέχρι 500 ευρώ

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Φεβ 21, 2018 12:30 pm

Είναι και άλλα αν θέλουμε να κολλήσουμε σε λεπτομέρειες όπως το ότι το ελατήριο και η πλαστική μπίλια παραμένουν ενδιάμεσα στη ροή του νερού ακόμα και όταν ανοίξει το ελατήριο. Η τάση του ελατηρίου που αλλάζει με την χρήση και την εναλλαγή θερμής "ψυχρής" κατάστασης η παραμόρφωση της πλαστικής μπίλιας από την πίεση του ελατηρίου τα λάδια τα κατακάθια του καφέ και την θερμότητα με συνέπεια να χρειαστεί τακτική αντικατάσταση της (όταν την βρίσκεις σαν ανταλλακτικό)
Έπρεπε να πούμε όλα αυτά για να καταλάβει ότι οι κατασκευαστές δεν είναι "χαζοί" που τοποθετούν την πολλή ακριβώτερη τρίοδη αντί ενός ελατηρίου και μιας πλαστικής μπίλιας.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από harryv » Τετ Φεβ 21, 2018 4:36 pm

Mikes έγραψε: Επίσης, αν κατάλαβα καλά, η Gaggia δεν παράγει πλέων τέτοιες μηχανές.
Μεταχειρισμένη από ebay φίλε.

DimosBamis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 3:40 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από DimosBamis » Παρ Σεπ 21, 2018 3:46 pm

Καλησπερα σε ολους. Νεος μελος στο φορουμ εδω.

Ειμαι στην αναζητηση μιας μηχανης esspress καφε ( με μυλο ) και η αληθεια ειναι πως μετα απο αρκετες ωρες ερευνας, δεν μπορεσα να καταληξω πουθενα γιατι ειμαι πολυ αναποφασιστος ( σαν χαρακτηρας :a030: ) .
Το budget που ειναι μεχρι 350-370 ευρω και μεχρι τωρα εχει δει τις εξεις :

https://www.skroutz.gr/c/2413/mixanes-E ... ce_max=370

Ποια θα μου προτεινατε, και γιατι; Ευχαριστω εκ των προτερων

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Σεπ 21, 2018 5:20 pm

Καλησπέρα, κατέληξες σε υπεραυτόματη συνειδητά ή ότι έβγαλε το σκρουτζ στην αναζήτηση "μηχανή εσπρέσο";

Απάντηση