Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από ioannisz » Σάβ Οκτ 13, 2018 9:56 pm

Είναι έρωτας η Giotto Νίκο.
Μη βιαστείς, φτιάξε πλάνο.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

nikosgr1972
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2018 4:25 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ECM CLASSIKA PID
2η Μηχανή:: --
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: --
Οι καφέδες μου:: Ja.Bl.Mo. , Mrs Rose
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nikosgr1972 » Δευ Οκτ 15, 2018 7:02 pm

Καλησπέρα σας, μετά και από τις πολύτιμες σας συμβουλές η απόφαση πάρθηκε. Από τα μέσα Νοεμβρίου
θα προβώ στην αγορά του μύλου, Baratza sette 270w και θα κοιτάξω να περάσω μαζί με την γέρικη μου
veneto μερικούς μήνες με το σκεπτικό να αγοράσω την esm. Αν δεν γίνει εφικτό θα στραφώ προς την Lelit,
όσο για τη πρόταση σου Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ, και θα κοιτάξω να το κανονίσουμε, εγώ μένω Σαλαμίνα,
αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα για μένα μιας και πηγαινοέρχομαι πολύ συχνά Αθήνα για δουλειές.
Παρακάτω σας παραθέτω και ένα μικρό βιντεάκι για το τι μου δίνει η μηχανή όλο αυτό το διάστημα, ο καφές
είναι Nadali, 16γρ. χρόνος να τρέξει η πρώτη σταγόνα 6sec και ο χρόνος που κάνω για να πάρω τα 35ml είναι 32sec.
Τέλος να πω πως επειδή έχω φίλο με μαγαζί που είναι μάλιστα και κοντά στο σπίτι μου κάθε 2 ημέρες μου
κόβει καφέ.
https://www.youtube.com/watch?v=i4k28vf ... e=youtu.be

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από cosini » Δευ Οκτ 15, 2018 7:59 pm

Να δοκιμάσεις 14 γρ , με πιο ψιλό κόψιμο κ να πάρεις περιπου 28-30 γρ σε 30-35 sec επίσης όχι πολύ σκούρους καφέδες γιατί θα καίγονται μιας κ δεν υπάρχει ρύθμιση θερμοκρασιας κ θα είσαι μια χαρά.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από gzsb » Τρί Οκτ 16, 2018 1:56 pm

Gaggia BC έγραψε:
Παρ Οκτ 12, 2018 2:36 pm
θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα και τους ascaso ή lelit(κωνικα αμφοτεροι). Αν ειναι οι timer εκδοσεις ειναι πολυ πρακτικοι για καθημερινη χρηση, μικροι σε μεγεθος και παροτι τα μαχαιρακια τους ειναι μικρα, σχεδιαστικα ειναι παρα πολυ καλα και προσφερουν εξαιρετικη αλεση. Το μονο ζορι που συναντανε ειναι σε ΠΟΛΥ light roasts.
Καλησπερα Γερασιμε.
Για τους ascaso ή lelit μυλους, τι ακριβως εννοεις οτι το μονο ζορι που συναντουν σε πολυ light roasts;
Στα light roasts οι κοκκοι ειναι πιο σκληροι και ενδεχομενως αυτοι οι μυλοι να μην μπορουν να αλεσουν καλα και να ζοριστουν;
Απλα ρωταω γιατι δεν ξερω και πολλα και θελω να μαθαινω οσο μπορω :)

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Οκτ 16, 2018 2:58 pm

Και μπορω να πω οτι μαθαινεις πολυ γρηγορα! Αυτο ακριβως παθαινουν!Ειναι πολυ σκληρος ο κοκκος και υπο συνθηκες κολλαει το μοτερακι! Στα 3 χρονια μου εχει συμβει με 3 καφεδες. Ο τελευταιος μαλιστα ειναι μια Αιθιοπια του cup10 που πινω τωρα :D

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από gzsb » Τρί Οκτ 16, 2018 3:59 pm

Gaggia BC έγραψε:
Τρί Οκτ 16, 2018 2:58 pm
Και μπορω να πω οτι μαθαινεις πολυ γρηγορα! Αυτο ακριβως παθαινουν!Ειναι πολυ σκληρος ο κοκκος και υπο συνθηκες κολλαει το μοτερακι! Στα 3 χρονια μου εχει συμβει με 3 καφεδες. Ο τελευταιος μαλιστα ειναι μια Αιθιοπια του cup10 που πινω τωρα :D
Εχω ριξει αρκετο διαβασμα εδω μεσα εδω και καμποσο καιρο και ειλικρινα μου αρεσει να μαθαινω τοσα ωραια πραγματα που μπορει να μαθει καποιος εδω μεσα. Απλα για την ωρα δεν υπαρχει το χρημα για να παρω μια καλη μηχανη και ενα καλο μυλο, αλλα υπομονη και ολα θα γινουν καποια στιγμη. Bezzera Uniqa η μεγαλη καψουρα μιας και πιο πανω λεγατε για καψουρες με καποια μηχανη. :)
Περι της ερωτησης μου. Και να υποθεσω οτι δεν λυνεται με τιποτα αυτο το προβλημα που ζοριζονται αυτοι οι δυο μυλοι με τα πιο light roasts;
Γιατι δεν ειναι ωραιο να εχεις τον "φοβο" να παρεις καποιους καφεδες με την σκεψη οτι ο μυλος μπορει να ζοριστει και να μην αλεθει.
Αυτο συμβαινει λογω οτι οι συγκεκριμενοι μυλοι δεν εχουν αρκετα watt; Εσυ πως το αντιμετωπιζεις το προβλημα οταν σου τυχει με καποιο καφε;

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Οκτ 16, 2018 4:07 pm

Εγω ακολουθησα την παραδοξη οδό και αντι να παρω ενα μεγαλυτερο μυλο, προτιμησα να κρατησω τον Lelit και να προσθεσω στον εξοπλισμο μου εναν ποιοτικο χειροκινητο Kinu. Το ολο setup με εχει βολεψει πολυ μιας και πινουμε κατα καιρους διαφορετικους καφεδες με τη γυναικα μου(V-60, espresso, decaf κτλ)

nikosgr1972
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2018 4:25 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ECM CLASSIKA PID
2η Μηχανή:: --
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: --
Οι καφέδες μου:: Ja.Bl.Mo. , Mrs Rose
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nikosgr1972 » Τετ Οκτ 17, 2018 12:09 pm

cosini έγραψε:
Δευ Οκτ 15, 2018 7:59 pm
Να δοκιμάσεις 14 γρ , με πιο ψιλό κόψιμο κ να πάρεις περιπου 28-30 γρ σε 30-35 sec επίσης όχι πολύ σκούρους καφέδες γιατί θα καίγονται μιας κ δεν υπάρχει ρύθμιση θερμοκρασιας κ θα είσαι μια χαρά.
Δημήτρη στείλε μου ένα πριβε μήνυμα με το mail σου γιατί εμένα δεν μου επιτρέπει το forum ακόμα

Gtakis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2018 12:21 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Gtakis » Πέμ Οκτ 18, 2018 10:33 pm

Καλησπέρα και πάλι στην παρέα!
Εδώ και δέκα περίπου ημέρες είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος της Lelit PL41EM/Anna χωρίς Pid με 57mm pf και ενός μύλου Graef 702,ειλικρινά δεν μπορούσα να φανταστώ ερχόμενος από την Krups 5240 ότι θα μπορούσα να φτιάξω τόσο καλό καφέ στο σπίτι μου,ξεκίνησα να πειραματίζομαι με ένα
χειροκίνητο μύλο Hario που πήρα με 25€ αλλά παρότι κατάφερα μετά από αρκετούς πεταμένους καφέδες να πετύχω την ιδανική κατ'εμέ κοπή το όλο project να βαράω μανιβέλα κάθε μέρα 3-4 φορές με κούρασε οπότε αναγκαστικά πήγα στην λύση του Graef ο οποίος νομίζω ότι με καλύπτει,τώρα το μόνο που μένει είναι να πειραματιστώ και με αυτόν για να βρώ την χρυσή τομή αν και από μια γρήγορη δοκιμή που έκανα σήμερα που είχα χρόνο είδα ότι στο 6 και με Jacobs espresso μου δίνει καλή κοπή και εκχύλιση απλά αυτό που ακόμα δεν έχω καταφέρει είναι να μην μου βγάζει μια ελάχιστη γεύση καμένου στο τελείωμα και ίσως αυτό να γίνεται ή επειδή βάζω πάντα 17-18 γρ καφέ ή ίσως γιατί δεν αφήνω να τρέξει πολύ το νερό πριν κουμπώσω για να κάνω την εκχύλιση και είναι πολύ καυτό το νερό,η πρώτη σταγόνα έρχεται συνήθως μετά από 2-3 δευτερόλεπτα ενώ συνήθως έχω 9 bar πίεση αν πατήσω σωστά με το tamper το οποίο παρεπιπτόντως είναι αυτό https://www.baristatools.gr/el/tampers/ ... rista.html και εχω μια εκχύλιση 60 ml περίπου στα 30 δευτερόλεπτα,δεν ξέρω αν βαδίζω σωστά αλλά μέχρι στιγμής πίνω σίγουρα πολύ ανώτερα καφεδάκια από πριν αλλά θεωρώ πως έχω περιθώρια βελτίωσης,περιμένω αύριο και ένα άλλους δύο καφέδες για να δοκιμάσω,τον tigrato της taresso και τον Costa rica Los Rombles de Naranjo μπας και βρω επιτέλους και κάτι άλλο από τον jacobs που λατρεύω.
Κατά τα άλλα σίγουρα ακόμα και μια τέτοια φθηνή σε σχέση με άλλες μηχανή μπορεί να δώσει εκπληκτικά αποτελέσματα σε σχέση με την κατηγορία των 100-150€
Οποιαδήποτε συμβουλή που θα μπορέσει να βελτιώσει τις εκχυλίσεις μου είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Οκτ 19, 2018 11:28 am

Καλορίζικο το σετάκι!
Αν σου βγαίνει ωραία η μπαγιατίλα φαντάσου τι θα σου δώσει η φρεσκαδούρα!
Η πικρίλα μπορεί να είναι εξαιτίας του καφέ (κακό ψήσιμο, μεγάλη δοσολογία) ή της υψηλής θερμοκρασίας ή και των 2. Ο έλεγχος της θερμοκρασίας θα γίνει σιγά σιγά εμπειρικά μέσα από trial&error. Κάνε δοκιμές και κράτα σημειώσεις (αυτό είναι το κακό αν δεν έχεις pid).
Ξεκίνα τη μετάβαση με τον tigrato που είναι πιο ήσυχος για να μη σου κακοφανούν οι οξύτητες.
Επίσης πάρε ζυγαριά! Τα ml είναι ντεμοντέ :D

Απάντηση