Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από gzsb » Τρί Νοέμ 13, 2018 6:24 pm

Luckees έγραψε:
Τρί Νοέμ 13, 2018 4:33 pm
Ο ενσωματωμένος μύλος είναι δέσμευση. Επίσης μειονέκτημα είναι το 57αρι pf.
Αποστολη, μια ερωτηση για το 57αρι pf.
Υποθετω οτι το μειονεκτημα με το 57αρι εχει να κανει οτι δεν μπορει καποιος να βαλει VST ή IMS καλαθι. Σωστα;
Αν δεν μπορεις να βαλεις VST ή IMS καλαθι τα οποια αν δεν κανω λαθος βγαινουν μονο σε 58mm, πρακτικα τι χανεις;
Και αν χανεις, μιλαμε μονο για καφεδες specialty ή single origin; Ή και για commercial blends και καφεδες ψημενους απο καφεκοπτεια;
Δηλαδη, σε ποιο καφε θα καταλαβω το μειονεκτημα επειδη δεν μπορω να βαλω VST ή IMS καλαθι;

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από cosini » Τρί Νοέμ 13, 2018 10:01 pm

Luckees έγραψε:
Τρί Νοέμ 13, 2018 4:33 pm
Ο ενσωματωμένος μύλος είναι δέσμευση. Επίσης μειονέκτημα είναι το 57αρι pf.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Αποστόλη.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Νοέμ 13, 2018 10:18 pm

Κυρίως ναι, για τις πολλές εναλλακτικές που έχεις σε περιφερειακά όπως καλάθια, τάμπερ, funnel κλπ.
Συγκεκριμένα για το VST μπαίνουμε στην ουσία της υπόθεσης, που είναι η σωστή εκχύλιση και κατά προέκταση η γεύση. Θεωρητικά τα καλαθάκια αυτά είναι πιο μελετημένα, ανθεκτικά, με ακρίβεια, επαναληψιμότητα blah blah...Το θέμα είναι βγάζουν καλύτερο αποτέλεσμα; Η προσωπική γνώμη κατόπιν χρήσης -και στην όσκαρ που είχα παλιότερα και τώρα- αλλά και αρκετών πιο έμπειρων και επαγγελματιών, είναι πως η διαφορά από το μαμά καλάθι είναι εμφανής και αξίζει να το υπολογίσεις σαν σημαντική συνιστώσα στην τελική σου απόφαση.

nikitas1982
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 11, 2018 3:29 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nikitas1982 » Τρί Νοέμ 13, 2018 11:23 pm

Λοιπόν, ανέφερα στην γυναίκα μου οτι βρήκα μηχανή, αλλά κοστίζει πάνω κάτω 600e, και επειδή δεν την είχα και ακριβώς ενήμερη για την μελλοντική αγορά μας, η απάντηση ηταν η εξής: Τι να την κάνεις μωρέ την μηχανή χωρίς δίπλωμα, πας καλά;;;;;;;;;χαχα!!
Όταν βέβαια της είπα οτι αναφερόμουν σε μηχανή παραγωγής espresso, δεν ήξερε αν έπρεπε να χαρεί ή να κλάψει!!!!! Στο θέμα μας τώρα, μάλλον το 58pf κρίνεται απαραίτητο οπότε μάλλον θα παω για την PL41 PLUST PID. Είναι οκ σαν επιλογή;; Και μύλο ASCASO i-Mini i2 Aluminum ή κάποιον Graef;; Προχτές πέρασα από Κολωνάκι και πήρα ένα freddo espresso (πάντα σκέτο), από την Σκουφά 33, το Taresso Artisan Coffee Roasters Coffee Shop. Και αναρωτιέμαι, σπίτι θα μπορώ να ακουμπήσω τέτοια ποιότητα ;;

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Νοέμ 13, 2018 11:46 pm

Αν και δεν είμαι σε θέση να δίνω συμβουλές, πριν λίγο καιρό πέρασα ακριβώς τα ίδια με εσένα.
Με απέτρεψαν (απο barista) ευγενικά και πολύ διακριτικά απο αυτές με 57άρι pf, βάλε και αυτά που διαβάζω εδώ... φορτώθηκα μια Plust pid (μαρτύριο, ξέρω).
Βρίσκω άπειρα αξεσουάρ,καλαθάκια σε όλο το εύρος τιμών και μεγεθών.

Είχα graef 702 που έφυγε με την αναβάθμιση και πήγα σε 802. Προτείνω όμως να πάρεις κάποιον stepless. Στην ανάγκη, πάρε κάποιον μεταχειρισμένο graef μέχρι να μαζέψεις αρκετά λεφτά για κάποιον καλό (αν δεν μπορείς εξ' αρχής).

tigrato και κλασσικά blends (υποθέτω αυτό που ήπιες) θα πίνεις μια χαρά, πολύ πολύ κοντά σε αυτόν που φτιάχνουν στο μαγαζί μετά απο αρκετά χυσίματα στο νεροχύτη :D .
Και μετά απο εκεί δεν υπάρχει ταβάνι. Ξεκινάς να συνηθίζεις τις οξύτητες και σε καφετέριες θα παραγγέλνεις μόνο τσάι.

Σε προειδοποιώ όμως, αν οι συγγενείς,γνωστοί σου έχουν συνηθίσει στα νεροζούμια, θα έχουν θέμα με κανονικό εσπρέσο.
Δίπλα σε όλες τις εσπρεσιέρες μου υπήρχε (και υπάρχει) ακλόνητη μια νεσπρέσο.
Τώρα κάτι πάω να κάνω με ESE pods. Βγάζουν ενά γνώριμο νεροζούμι που αρέσει.

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από gzsb » Τετ Νοέμ 14, 2018 12:43 am

Luckees έγραψε:
Τρί Νοέμ 13, 2018 10:18 pm
Κυρίως ναι, για τις πολλές εναλλακτικές που έχεις σε περιφερειακά όπως καλάθια, τάμπερ, funnel κλπ.
Συγκεκριμένα για το VST μπαίνουμε στην ουσία της υπόθεσης, που είναι η σωστή εκχύλιση και κατά προέκταση η γεύση. Θεωρητικά τα καλαθάκια αυτά είναι πιο μελετημένα, ανθεκτικά, με ακρίβεια, επαναληψιμότητα blah blah...Το θέμα είναι βγάζουν καλύτερο αποτέλεσμα; Η προσωπική γνώμη κατόπιν χρήσης -και στην όσκαρ που είχα παλιότερα και τώρα- αλλά και αρκετών πιο έμπειρων και επαγγελματιών, είναι πως η διαφορά από το μαμά καλάθι είναι εμφανής και αξίζει να το υπολογίσεις σαν σημαντική συνιστώσα στην τελική σου απόφαση.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Νοέμ 14, 2018 10:07 am

nikitas1982 έγραψε:
Τρί Νοέμ 13, 2018 11:23 pm
...Προχτές πέρασα από Κολωνάκι και πήρα ένα freddo espresso (πάντα σκέτο), από την Σκουφά 33, το Taresso Artisan Coffee Roasters Coffee Shop. Και αναρωτιέμαι, σπίτι θα μπορώ να ακουμπήσω τέτοια ποιότητα ;;
Όσο και αν ακούγεται ιεροσυλία να συγκρίνεις μια επαγγελματική la marzocco με μια ταπεινή οικιακή lelit, και κάτι μύλους θηρία/ιδιοκατασκευές που έχει ο Βασίλης στο μαγαζί με έναν ascaso, ο καφές που θα φτιάξεις θα έχει πολλές ελπίδες να είναι γευστικά κοντά.
Στόχευσε όσο πιο ψηλά μπορείς σε μύλο ανάλογα με αυτό που σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου και αγόραζε μόνο ποιοτικό καφέ.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Νοέμ 14, 2018 11:10 am

Εγω θα πω οτι με τη σωστη τεχνικη, με εξοπλισμο σωστα ρυθμισμενο/καθαρισμενο/συντηρημενο και με ποιοτικο φρεσκο καφε θα εχεις σχεδον ιδιο αποτελεσμα (ΣΧΕΔΟΝ!) με την επιπλεον δυνατοτητα να ρυθμισεις τη συνταγη στα γουστα σου. Στον επαγγελματικο εξοπλισμο εχεις και τον παραγοντα "επαναληψιμοτητα σε μικρο χρονικο διαστημα", κατι που στο σπιτι δε χρειαζεσαι. Οποτε μπορεις να πετυχεις με αρκετα λιγοτερα χρηματα στο σπιτι τελειο καφε. Απλα η επαγγελματικη μηχανη πρεπει να το κανει εξισου καλα 500 φορες τη μερα. Οι οικιακοι μυλοι πασχουν ακομα λιγο, αλλα οχι σε τραγικο σημειο.
Θα δεις λοιπον οτι οταν φτασεις σε ενα σημειο Α, τα σπιτικα καφεδακια σου θα εχουν λιγα πραγματα να ζηλεψουν απο αυτα μιας la marzocco linea

nikitas1982
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 11, 2018 3:29 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nikitas1982 » Τετ Νοέμ 14, 2018 11:54 am

Κατοικώ στο Λαγονήσι Αττικής, που δυστυχώς κοντινή πρόσβαση σε τέτοιου τύπου Caffee δεν υπάρχουν. Εδώ κυριαρχεί η λογική του franchise coffee, άντε 1-2 με illy και ipanema. Οπότε αν είχα κοντά επαγγελματίες του καφέ, που πραγματικά αγαπάνε την δουλειά τους και επενδύουν στην ποιότητα του αποτελέσματός τους, ίσως να μην έμπαινα στην διαδικασία αγοράς μηχανής-μύλου. Διακρίνω όμως την εμμονή του ουρανίσκου μου για καλύτερους καφέδες και ανεβάζοντας τον πήχη, είναι μονόδρομος η αγορά. Εχω και το κόλλημα της δημιουργίας με ότι καταπιάνομαι, οπότε να΄μαι κι εγώ εδωωωωωωω!!!!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Νοέμ 14, 2018 2:00 pm

Γεράσιμε φαντάζομαι εννοείς "παραγωγή σε μικρό χρονικό διάστημα" γιατί και εμείς οι οικιακοί χρήστες την επαναληψιμότητα την χρειαζόμαστε, να έχουμε δλδ ένα σταθερό αποτέλεσμα είτε κάνουμε 2 καφέδες, είτε 5-10 για την παρέα μας.
Τα μηχανήματα που έχει ο Βασίλης στο μαγαζί κακά τα ψέμματα είναι άλλου βεληνεκούς. Πως να συγκρίνεις τώρα μια μηχανή με θηριώδη boiler, δυνατότητα να παίζεις με την πίεση κατά τη διάρκεια της εχκύλισης και αυτό αν θες να το αποθηκεύσεις στη μνήμη για να το κάνει μόνη της με το πάτημα ενός κουμπιού... :shock:
Το θέμα είναι να καταλάβει αυτός που ψάχνεται λίγο παραπάνω γευστικά, ότι αξίζει τον κόπο με έναν entry level εξοπλισμό να πιει πολύ καλό καφέ.

Απάντηση