Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
nikosgr1972
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2018 4:25 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ECM CLASSIKA PID
2η Μηχανή:: --
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: --
Οι καφέδες μου:: Ja.Bl.Mo. , Mrs Rose
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nikosgr1972 » Πέμ Οκτ 11, 2018 9:41 pm

Καλησπέρα στη παρέα σας, μετά από σχετικά αρκετό ψάξιμο και χρησιμοποιώντας 7 χρόνια την Delonghi Caffe Veneto που ομολογουμένος παρά την χαμηλή αξία της μπορώ να πω ότι είχα φτάσει σε ένα καλό επίπεδο παρασκευής καφέ σε συνάρτηση πάντα με αυτό που είχα αποφάσισα να περάσω στην επένδυση νέας μηχανής και μύλου. Το όριο χρημάτων είναι τα 1000 ευρώ για αγορά και των δύο (βέβαια ο ευσεβής πόθος παραμένει η
( https://www.ecm.de/en/products/details/ ... ssika-pid/ ) άλλα εκεί κάνοντας ακόμα και την υπέρβαση θα έπρεπε να μην αγοράσω μύλο κάτι το οποίο αν μη τι άλλο το θεωρώ εγκληματικό για μην συνοδεύει μια τέτοια μηχανή. Οπότε οι προθέσεις μου είναι να κινηθώ στην αγορά της https://www.barista.gr/el/lelit-pl41-plust-pid-2 και ενός από τους 2 παρακάτω μύλους, αυτόν https://www.barista.gr/el/baratza-sette ... s-alesis-3 ή αυτόν https://www.eureka.co.it/en/catalogo/pr ... /1/20.aspx. Από εσάς θα ήθελα και θα εκτιμούσα πολύ τις συμβουλές σας για τον συνδυασμό που θα ήταν πιο σωστός και εννοείται ότι και εναλλακτικές προτάσεις είναι καλοδεχούμενες. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην σας κουράζω πολύ από εδώ και στο εξής με τις όποιες απορίες μου.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από cosini » Παρ Οκτ 12, 2018 1:46 pm

Καλώς ήρθες νίκο στην παρέα .
Στην ερώτηση σου καθώς έχω και την veneto και τον sette , θα σου πρότεινα τον sette που έχει κωνικά μαχαίρια σαν πρώτη αγορά και να τον χρησιμοποιήσεις με την veneto που ήδη έχεις .
Αυτό θα σου δώσει ίσως τον απαραίτητο χρόνο να συγκεντρώσεις ένα ποσό για την μηχανή που θα πάρεις αργότερα.
Εαν τώρα θέλεις μία άμεση αγορά σε αυτά που έχεις επιλέξει τότε νομίζω με την lelit και τον sette είσαι εντάξει .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Οκτ 12, 2018 2:36 pm

Τα ορια και τους περιορισμους της μηχανης που διαλεξες (lelit) θα κανεις αρκετο καιρο να τα ανακαλυψεις. Ειναι παραπανω απο τελεια. Αν ηταν η πρωτη μου μηχανη ισως και να μη σκεφτομουν αλλαγη. Απο μυλο, χωρις να εχω δοκιμασει τον sette, θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα και τους ascaso ή lelit(κωνικα αμφοτεροι). Αν ειναι οι timer εκδοσεις ειναι πολυ πρακτικοι για καθημερινη χρηση, μικροι σε μεγεθος και παροτι τα μαχαιρακια τους ειναι μικρα, σχεδιαστικα ειναι παρα πολυ καλα και προσφερουν εξαιρετικη αλεση. Το μονο ζορι που συναντανε ειναι σε ΠΟΛΥ light roasts. Πιστευω με ενα τετοιο setup και τη σωστη συντηρηση, θα εισαι πολυ πανω απο κομπλε για χρονια(ισως και για παντα).

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Οκτ 12, 2018 5:23 pm

Με μια μικρή δόση προκατάληψης θα σου πω οτι ο 270w θα σε καλύψει. Γι' αυτά που προσφέρει είναι vfm: κάθετη, αφράτη, ταχύτατη άλεση (αν και θορυβώδης) και με ζύγιση.
Με σταθερό παρανομαστή τον μύλο, μη νομίζεις οτι με την ecm θα πάρεις απαραίτητα καλύτερο καφέ έναντι της lelit.
Από την άλλη κατανοώ πλήρως ότι οταν είσαι ερωτοχτυπημένος, όλα τα άλλα φαίνονται υποδεέστερα. Μιλάω εκ πείρας ;) .

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από cosini » Παρ Οκτ 12, 2018 9:23 pm

Επίσης νίκο εάν τελικά μείνεις στην επιλογή της lelit τότε υπάρχει και αυτή εδώ viewtopic.php?f=17&t=5989 απο τις αγγελίες εδώ και γνωρίζω και την μηχανή και τόν κάτοχο της μηχανής και είναι πραγματικά μηχανή βιτρίνας σε τιμή VFM . :oneup:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

nikosgr1972
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2018 4:25 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ECM CLASSIKA PID
2η Μηχανή:: --
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: --
Οι καφέδες μου:: Ja.Bl.Mo. , Mrs Rose
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nikosgr1972 » Παρ Οκτ 12, 2018 11:22 pm

Καλησπέρα και πριν προχωρήσω θέλω να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο που
αφιερώσατε για να μου απαντήσετε τόσο γρήγορα. Μετά από τις απαντήσεις σας
και συνεχίζοντας το ψάξιμο εκεί που έβλεπα ότι η ζυγαριά έγερνε αισθητά προς
sette πλευρά, πετάγεται ξαφνικά στο δρόμο μου και αυτή
https://www.espressomania.gr/baratza-vario-w του ίδιου κατασκευαστή. Κάπου εδώ
ξεκίνησα να σκέφτομαι ότι όσο πιο πολύ ψάχνεις τόσο πιο πολύ χάνεσαι. 'Αλλο
ένα βράδυ λοιπόν ψάξιμο , συγκριτικά βίντεο στο youtube, κριτικές και όλα τα
συναφή. Όλα άρχισαν λοιπόν να πηγαίνουν προς τη μεριά της vario μιας και υπήρχε και
μια σεβαστή διαφορά προς τα κάτω στην τιμή αλλά στο τέλος επικράτησε η λογική που
είπε, καλή η διαφορά στη τιμή αλλά σε μια τέτοια επένδυση δεν κοιτάς να γλυτώσεις
γύρω στα 100 ευρώ και να πάρεις ένα μοντέλο του 2011 που έχεις σκοπό να το κρατήσεις
για αρκετά χρόνια και δεν ξέρεις τι υποστήριξη θα έχεις από θέμα ανταλλακτικών σε
βάθος χρόνου!! Οπότε έχουμε πιθανότατα νικητή μετά και από την δική σας βοήθεια
Baratza sette 270W. Το σημαντικότερο όμως από όλα όσα μου είπατε ήταν η απάντηση
του Δημήτρη που είπε ότι δουλεύει τον sette με την veneto που έχω και εγώ και αυτό
σημαίνει ότι ξεκινάμε για αγορά μύλου, δίνουμε ψήφο εμπιστοσύνης στη veneto για κανά
εξάμηνο με εννιάμηνο με το σκεπτικό να κάνω την υπέρβαση για την ESM Classika PID και
αν δεν τα καταφέρω πάμε στη Lelit που όπως πολύ σωστά είπε ο Αποστόλης μην νομίζεις
οτι με την ecm θα πάρεις απαραίτητα καλύτερο καφέ έναντι της lelit αλλά
οταν είσαι ερωτοχτυπημένος, όλα τα άλλα φαίνονται υποδεέστερα.
:a013: :a013:

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από cosini » Σάβ Οκτ 13, 2018 9:56 am

Καμία σχέση ο vario με τον sette .
Επίσης εάν πάρεις τον sette και θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις με την veneto στείλε πμ να σου πω τί κάνω εγώ.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Οκτ 13, 2018 3:44 pm

Νίκο υπάρχουν πολλοί καλύτεροι μύλοι από τον sette, μόνο που ο vario δεν είναι ανάμεσά τους. Συνέχισε να ψάχνεις και να διαβάζεις γιατί μπορεί να δεις οτι σου ταιριάζει περισσότερο κάποιος άλλος, σύμφωνα με τα κριτήρια και τις προτεραιότητές σου.
Τον συνδυασμό ενός οποιουδήποτε σοβαρού μύλου παρέα με μια Delonghi δεν θα τον πρότεινα, αλλά αν λέει ο μαστρο-Δημήτρης ότι την έχει στην κατοχή του και βγάζει σωστό αποτέλεσμα, τότε πάω πάσο. Φαντάζομαι οτι κάποιες πετυχημένες καλλιτεχνικές μοντιφιές κρύβονται από πίσω.. :oneup:
Σκέψου οτι αν αυτή η λύση σου δώσει έστω και προσωρινά ένα καλό αποτέλεσμα, θα κάνεις παράλληλα αποταμίευση για την πολυπόθητη ecm!

nikosgr1972
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2018 4:25 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ECM CLASSIKA PID
2η Μηχανή:: --
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: --
Οι καφέδες μου:: Ja.Bl.Mo. , Mrs Rose
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nikosgr1972 » Σάβ Οκτ 13, 2018 6:38 pm

Μα για αυτό το λόγο το είπα Αποστόλη, να δοκιμάσω για λίγο καιρό την συμβίωση μαζί της με το σκεπτικό να μαζέψω χρήματα για την πολυπόθητη!!
Πέρα από αυτό όμως, Δημήτρη γνωρίζεις που μπορώ να πάω τη veneto για ένα καλό service? Για Αθήνα περιοχή μιλάω.Όσο για τους καλύτερους μύλους που λες Αποστόλη από τον sette ποιους εννοείς με γνώμονα πάντα ότι το όριο είναι η τιμή του sette και πάντα για αγορά καινούργιου. Επίσης την αγορά σκέφτομαι να την κάνω από Ελλάδα αλλά αν υπάρχει τεράστια διαφορά στη ποιότητα και η τιμή είναι με ταβάνι την τιμή της sette εννοείται ότι μπορώ να στραφώ στην αγορά από εξωτερικό.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από cosini » Σάβ Οκτ 13, 2018 7:44 pm

Εάν είσαι κοντά κέντρο μπορείς να φέρεις τη veneto να σου κάνω εγώ έναν καθαρισμό κ να πιεις κ ένα καφεδάκι από veneto κ sette πριν κάνεις τις αγορές σου ώστε να έχεις μια άποψη.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Απάντηση