Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
DimosBamis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 3:40 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από DimosBamis » Παρ Σεπ 21, 2018 8:43 pm

Καλησπερα. Ναι, εχω καταληξει καιρο τωρα σε υπεραυτοματη, με οτι αυτο συνεπαγεται

DimosBamis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 3:40 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από DimosBamis » Πέμ Σεπ 27, 2018 1:18 pm

*Bump*

Καποια γνωμη ρε παιδια;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Σεπ 27, 2018 11:24 pm

Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυασχολούμαστε με δαύτες! Γι αυτό και δεν παίρνεις απαντήσεις.
Δες τα νήματα στο παρακάτω linκ, υπάρχουν κάποιες προτάσεις.
viewforum.php?f=19
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Σεπ 28, 2018 10:21 am

Η πρώτη σκέψη μου ήταν "για ποιο λόγο να δώσεις τόσα λεφτά για ένα τόσο κακό αποτέλεσμα;" αλλά αφού λες οτι πας συνειδητοποιημένα προς τα εκεί θα σου έλεγα ότι όλες πάνω κάτω το ίδιο είναι.

Gtakis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2018 12:21 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Gtakis » Τετ Οκτ 03, 2018 12:37 pm

Καλημέρα σε όλη την παρέα
Κάτοχος εδώ και 7 χρόνια μιας Krups Xp5240 η οποία σε βάθος χρόνου έβγαλε τα λεφτά της με τα όσα στραβά της βέβαια και χωρίς φυσικά να δίνει την ποιότητα των καφέδων που θα ήθελα αλλά μέχρι εκεί έμεινα ικανοποιημένος,από καφέ έχοντας δοκιμάσει αρκετούς έτοιμους αλεσμένους είχα καταλήξει στον Jacobs από το Σ/Μ ο οποίος μου έδινε πάντα ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα σε σχέση με τους άλλους,τώρα πλέον εδώ και μια εβδομάδα κουμπώνω το pf επάνω και πετάει νερό και καφέ από την πάνω μεριά του κουμπώματος,ίσως φταίει η πάνω φλάντζα ίσως το φίλτρο δεν ξέρω και δεν θέλω να μάθω η αλήθεια είναι γιατί δεν σκοπεύω να ρίξω λεφτά,οπότε πήρα την απόφαση αλλάξω και να πάω σε κάτι καλύτερο το θέμα είναι ότι το μπάτζετ μου είναι περιορισμένο και μπορώ να φτάσω μέχρι 350-400€ μάξιμουμ,δυστυχώς η χρονιά φέτος με την επιχείρηση δεν πήγε καλά και έρχεται και το 2ο παιδί τον Μάρτιο οπότε και αυτά τα λεφτά είναι υπέρβαση,απλά επειδή κι εγώ και η γυναίκα μου είμαστε λάτρες του καλού καφέ είπαμε να επενδύσουμε σε κάτι πιο καλό από την κατηγορία που είμασταν,θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας καθώς και τις γνώμες σας.
Έκατσα και διάβασα αρκετά τις τελευταίες μέρες και κατέληξα πως για να πιώ έναν αξιοπρεπές espresso πρέπει να πάω στην Lelit Pl41e ή στην Gaggia Baby και πάνω,το θέμα είναι ότι η ''φθηνή'' Lelit έχει 57mm pf και δεν έχει pid αυτό πρακτικά θα μου δώσει αισθητά χειρότερα αποτελέσματα από το αν πάω στην πιο ακριβή με το 58mm pf και pid?Ή από την άλλη να πάω στην φθηνότερη Gaggia με ένα οικονομικό μύλο?Δεν ξέρω ή αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί και αύριο που θα ανέβω Αθήνα με έτρωγε το χέρι να αγοράσω έχοντας καταλήξει κάπου.
Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Gtakis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2018 12:21 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Gtakis » Τετ Οκτ 03, 2018 1:34 pm

Κάτι τέτοιο κάνει η δικιά μου,με καφέ ειδικά πιτσιλάει τα πάντα......

https://www.youtube.com/watch?v=HQunBZ1yJaU

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Οκτ 03, 2018 2:27 pm

Φίλε Gtakis ακόμα και τη μικρή lelit να πάρεις, καλό καφέ θα πιεις. Το pid δεν κάνει καλύτερο καφέ, απλά βοηθάει τον χρήστη να αποφύγει τα λάθη που στην περίπτωση ενός αρχάριου θα είναι αρκετά. Κάποιος με εμπειρία στο temp surf (την οποία θα αποκτήσεις και εσύ συν τω χρόνω) μπορεί να κάνει τέλειο καφέ και χωρίς pid.
Η δικιά μου προτροπή είναι να βάλεις λίγο ακόμα το χέρι στην τσέπη και να πάρεις την έκδοση με το pid, για να γλιτώσεις χρόνο και σπασμένα νεύρα.

Για να σε βοηθήσω λίγο, δες το σαν επένδυση. Αν τα βάλεις κάτω, θα δεις οτι στη σύγκριση: καφές στο σπίτι vs καφές απ' έξω, εκτός από ποιοτικότερο και γευστικότερο αποτέλεσμα, θα αποσβέσεις τον εξοπλισμό σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα.

* Η τελευταία παράγραφος να τυπωθεί σε bold και να δοθεί στην :waf:
:D

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Οκτ 04, 2018 11:32 am

Luckees έγραψε:
Τετ Οκτ 03, 2018 2:27 pm
[...] ... Για να σε βοηθήσω λίγο, δες το σαν επένδυση. Αν τα βάλεις κάτω, θα δεις οτι στη σύγκριση: καφές στο σπίτι vs καφές απ' έξω, εκτός από ποιοτικότερο και γευστικότερο αποτέλεσμα, θα αποσβέσεις τον εξοπλισμό σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα.

* Η τελευταία παράγραφος να τυπωθεί σε bold και να δοθεί στην :waf:
:D
Για να σε βοηθήσω λίγο, δες το σαν επένδυση. Αν τα βάλεις κάτω, θα δεις οτι στη σύγκριση: καφές στο σπίτι vs καφές απ' έξω, εκτός από ποιοτικότερο και γευστικότερο αποτέλεσμα, θα αποσβέσεις τον εξοπλισμό σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα.

(χαρτί Αποστόλη, και το τυπώνω!! Εγώ το θέλω για τους γονείς μου, χαχαχα :lol: )

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Οκτ 04, 2018 3:19 pm

Λεφτα για μυλο εχεις υπολογισει??

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από evaskal » Πέμ Οκτ 04, 2018 4:49 pm

Πολύ σημαντική παρατήρηση. Ότι μηχανή και να πάρεις αν δεν την συνοδέψεις με μύλο δεν θα μπορείς να την δουλέψεις. Είναι πρακτικά αδύνατο να τρέχεις να ψάχνεις απο καφεκοπτείο σε καφεκοπτείο την ιδανική άλεση, η οποία βέβαια μεταβάλλεται συνεχώς σε συνάρτηση με το χρόνο τον καιρό και άλλους παράγοντες. Υπολόγιζε λοιπόν και κάποια έξοδα για μύλο. Στις Αγγελίες του φόρουμ τρέχουν καλές ευκαιρίες. Σε τελική ανάλυση όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω δες το σαν επένδυση.

Απάντηση