Αγορά νέας μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Gespresso » Κυρ Οκτ 30, 2016 12:06 am

Ναι, και εγώ στα reviews που είδα - διάβασα δεν ανέφεραν τίποτα για αλλαγή στο σκαφάκι των απόνερων. Οπότε το θέμα παραμένει.

Το μεταχειρισμενο με προβληματιζει πάρα πολύ. ειδικά από εξωτερικό.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Οκτ 30, 2016 9:14 am

Φιλε Gespresso σαν κατοχος lelit με pid με 58mm portafilter και το 300ml boiler θα σου πω οτι αν ηταν να επιλεξω μια απο τις δυο θα επελεγα την lelit.
Πιο ολοκληρωμενη μηχανη με pid και οτι χρειαστεις απο το barista.gr θα εχεις αψογη εξυπηρετηση και βρισκεις πολυ ευκολα οτι ανταλλακτικο θες αν χρειαστεις.
Περαν εκεινου του προβληματος της Σταυριανας με τον ηχο που της τον φτιαξανε αμεσως δεν εχει αναφερει κανενας κατοχος καποιο προβλημα ουτε και γω φυσικα.
Πρωτεινω φυσικα να παρεις αυτην με το 58 mm portafilter βαζεις και ενα vst καλαθι που θα δωσει ακομα καλυτερο φλυτζανι.
Με ενα πολυ καλο μυλο η μηχανη βγαζει καταπληκτικους espresso.
Σαν μειονεκτημα θα πω οτι ειναι SB αλλα σε καλυπτει απολυτα για τους καφεδες που πινεις.
Τωρα η silvia απο ελλαδα δεν αξιζει η αγορα ειναι πολυ ακριβη ανταλλακτικα και εξυπηρετηση ειναι θεμα και αν βαλεις και pid για να φτασεις την lelit γινεται ακομα πιο ακριβη,ασε που η lelit το εχει απο την μανα της εργοστασιακα.
Πανω κατω ιδιες μηχανες ειναι ιδια boiler εχουν απλα η lelit εχει pid και full saturated grouphead ενω η silvia saturated grouphead.
Kαλη αγορα ευχομαι.Εγω παντως στην θεση σου θα μαζευα και αλλα χρηματα για μια πολυ καλη HX η ακομα καλυτερα για μια DB γιατι εκει ειναι η πραγματικη αναβαθμιση και εχεις κλεισει το θεμα μηχανη για παντα.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Gespresso » Κυρ Οκτ 30, 2016 11:02 am

Ευχαριστώ για την απάντηση Χρήστο.
Νομίζω ότι για τον αριθμό των καφεδων που φτιάχνω, τις απαιτήσεις που έχω σε θέματα γεύσης αλλά και το... διαθέσιμο βάθος της τσέπης μου θα με ικανοποιεί οποια και να διαλέξω.

Μπορείς να μου δώσεις κάποιο αξιόπιστο λινκ για τις διαφορές μεταξύ saturated vs full saturated?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Οκτ 30, 2016 11:22 am

Οποια απο τις δυο και να παρεις διαφορα στο φλυτζανι μεταξυ των δυο δεν θα βρεις απλα με την lelit θα κανεις την ζωη σου πιο ευκολη με το pid και φτου κακα αμα γινει κατι απο εξυπηρετηση και ανταλλακτικα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Απο ποιοτητα κατακευης τωρα για την silvia και σκουρια που λενε δεν ξερω παντως η lelit ειναι ολη inox και δεν σκουριαζει.
Link δεν εχω να σου δωσω αλλα απο οτι εχω ακουσει - διαβασει η lelit με το full saturated ειναι πιο σταθερη θερμοκρασιακα απο την silvia παρολο που εχουν ιδια boiler.
Τωρα αληθεια ειναι....θεματα ειναι..... :c034: παντως λογικο ακουγεται
Googlare το και αν βρεις κατι αξιολογο επι του θεματος ενημερωσε

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Οκτ 30, 2016 12:15 pm

Πάνω από το group έχει και αυτή το boiler δεν είναι δίπλα σαν της unica.
https://m.youtube.com/watch?v=A2xZv-JToB4

Tο πρόβλημα είναι ότι τους υποχρεωνουν πλέον από κάτι πρασίνους κανονισμούς της ΕΕ να βάζουν χρονοδιακόπτη στο ρεύμα της καφετιέρας.

New for 2016, Rancilio have changed the Silvia to be more energy efficient. The new Silvia E Edition has a new foam wrapped boiler and power cut off.

https://www.bellabarista.co.uk/rancilio ... chine.html

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Οκτ 30, 2016 12:39 pm

Artisti έγραψε:Πάνω από το group έχει και αυτή το boiler δεν είναι δίπλα σαν της unica.
https://m.youtube.com/watch?v=A2xZv-JToB4
H Silvia δεν έχει πάνω από το group το boiler αλλά όπως την κοιτάς πίσω από αυτό.
Εικόνα

Δεν έχει δηλαδή saturated group η Silvia. Τον διαχωρισμό σε saturated και full saturated πρώτη φορά τον ακούω. Ή είναι saturated ή δεν είναι ήξερα εγώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Οκτ 30, 2016 12:46 pm

Μεγαλο μειον αυτο που ειπες τωρα για σωστη προθερμανση της μηχανης.
Επισης στο μελλον αν θελουμε,βασικα αν μπορεσουμε γιατι σιγουρα θα θελουμε να αναβαθμιστουμε με μια καλυτερη μηχανη π.χ. μια καλη HX η μια DB θα εχουν αραγε και αυτες αυτα τα ηλιθια συστηματα περι οικολογιας - ενεργειας η ακομα και οι επαγγελματικες που ειναι ολη μερα και ολη νυχτα αναμμενες?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Κυρ Οκτ 30, 2016 12:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Οκτ 30, 2016 12:49 pm

Μια χαρά θερμαίνεται η Silvia και μια χαρά καφέδες κάνει. Απλά έμεινε πίσω από τον ανταγωνισμό. Έπρεπε να έχει ήδη PID και ανοξείδωτο σκελετό. Βέβαια στα 400 ευρώ που έγραψε κάποιος ότι μπορεί να βρεθεί καινούρια ίσως να άξιζε ως αγορα γι αυτούς που πιάνουν τα χέρια τους αφού πολύ εύκολα μπορούν να της προσθέσουν το PID.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Οκτ 30, 2016 12:53 pm

Οχι δεν καταλαβες τι εννοω.
Εννοω αυτο που λεει ο γιωργος οτι σβηνει μετα απο καποια λεπτα αδρανειας.
Δεν αμφισβητησα τα καφεδακια που κανει η silvia καθε αλλο.
Αλλα θα ειναι ψιλοταλαιπωρια να εχεις τον νου σου να πηγαινεις να την ανοιγεις καθε τοσο γιατι αυτη θα σβηνει μονη της
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Κυρ Οκτ 30, 2016 12:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Οκτ 30, 2016 12:54 pm

Από ότι βλέπω στη φωτογραφία είναι είναι το παλιό boiler μήπως στη καινούργια άλλαξαν την διάταξη ;
Είναι μερικά εκατοστά και από το Video δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.
Στη ουσία όμως πρέπει να έχουν ίδια θερμοκρασία group & boiler που αυτό είναι το ζητούμενο.

Δεν υπάρχει θέμα με τον καφέ που φτιάχνει η Silvia αλλά με την υποστήριξη της στη Ελλάδα.
Σε αναγκάζουν να την φτιάξεις μόνος σου με ανταλλακτικά που θα φέρεις απέξω.

Απάντηση