Αγορά νέας μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από harryv » Δευ Οκτ 31, 2016 8:58 am

Συγγνώμη που ρωτώ, αλλά είστε σίγουροι ότι η σχεδίαση είναι της Lelit ?
Όταν έκανα το μεταπτυχιακό μου στην Ιταλία (προϊστορία δηλαδή) τη Lelit τη ξέραμε για ατμοσίδερα και μόνο. Τώρα πως έμπλεξε με τις espressoμηχανές είναι ένα ζήτημα.
Βλέπω και της Isomac κάτι μηχανές που είναι φτυστές οι Lelit και κάτι μου λέει μέσα μου ότι είναι κάποιο γνωστό βιομηχανικό σχέδιο που έληξε η πατέντα του και μετά γαία πυρί μιχθήτω. Επίσης, αυτό το Made in Italy προσωπικά δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Designed in Italy, manufactured in PRC (όπως τα Iphone ένα πράγμα) θα το πίστευα πιο εύκολα.

Πάντως σε ένα φίλο μου πρότεινα τη παλιά Gaggia vs μιας νέας Lelit. Μαζί με το SESTOS του ήρθε 260. Η τιμή των Lelit είναι απαράδεκτα υψηλή, όπως άλλωστε και των μεταχειρισμένων Gaggia και Silvia.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από buddy » Δευ Οκτ 31, 2016 10:15 am

Φαινεται με τα ατμοσιδερα δεν βγαινανε :lol:
Τωρα που ακριβως τις κατασκευαζουν δυστυχως με σιγουρια κανεις δεν ξερει, παντως παντου γραφει made in italy τωρα... :c034:
Εδω παιρνεις addidas original φουτερ και η ταμπελιτσα λεει made in Taiwan τουλαχιστον ειναι ειλικρινης οι ανθρωποι.Παντως για αυτο δεν θα πρεπει κανονικα να γινεται ενας ελεγχος απο καποιον? Δεν μπορει να λενε made in Italy και στην πραγματικοτητα να ειναι made in Μαγαδασκαρη...
Οσο για τις υψηλες τιμες φυσικα και ειναι, οχι μονο τις lelit αλλα ολες στην τελικη καφε φτιαχνουν...εδω μια οτι να ναι παλιοdeloghi παιρνεις που ουτε καν κανει εσπρεσσο και το 200αρι σου το παιρνουν.
Αν πεις σε εναν ασχετο απο εσπρεσσο τι λεφτα εχουμε δωσει σε καφετιερα και μυλο θα πει οτι ειμαστε του ιατρου που λενε
Παντως η lelit θα μιλησω γι αυτην που εχω εγω για τα αλλα της μοντελα δεν ξερω δεν εχω αποψη, κανει φανταστικους εσπρεσσο τα αξιζει τα λεφτα της.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Οκτ 31, 2016 10:23 am

Για τις σιδερόστρες το έχω αναφέρει πολλές φορές εδώ και είκοσι χρόνια ξεκίνησε τις καφετιέρες.
Στη αρχή κυρίως για εξαγωγές στη Αμερική σαν φθηνότερη λύση απέναντι στη ακριβή τότε Silvia.
Ήξερε ότι με την νοοτροπία των Ιταλών δεν θα την έπαιρναν σοβαρά απέναντι στις παραδοσιακές εταιρείας του χώρου όπως η Bezzera ή και η Gaggia τότε.
Η σχεδίαση είναι σίγουρα δική της αν είναι τώρα fabless άγνωστο σίγουρα όμως η συναρμολογηση είναι στη Ιταλία γιατί τότε στη Αμερική δεν Θα πέρναγε το Made in Italy θα έπεφτε καταγγελία από ανταγωνιστές και θα γινόταν της VW για εξαπάτηση του καταναλωτή....
Τα ηλεκτρικά εξαρτήματα που έχει μέσα είναι Made in Italy Και όχι made in China όπως της Gaggia τελευταία.
Αν κάτι την συμφέρει να εισάγει από Κίνα είναι το inox μέταλλο που είναι αρκετά φθηνότερο εκεί και ήδη το κάνει και η ascaso.
Όταν ξεκίνησε ήξερα για μια γραμμή συναρμολόγησης δίπλα στις σιδερόστρες και τα μπρούτζινα εξαρτήματα να τα αγοράζει από την tecnosystem όπως έκανε και η illy για τις δικές της FF.
Τώρα αν η αύξηση της παραγωγής την οδήγησε να επενδύσει σε δικό της εργοστάσιο ή τα δίνει σε άλλο Ιταλό άγνωστο.
Η σημαντική αύξηση της τιμής που έχει η καινούργια σειρά που έβγαλε μπορεί να είναι και για την απόσβεση νέας επένδυσης αλλά και από παλιά όλοι οι ιταλοί κατασκευαστες αγοραζαν εξαρτήματα ο ένας από τον άλλον ή συναρμολογούσαν ο ένας τις καφετιέρες του άλλου.
Το να τις φτιάχνουν στη Κίνα το θεωρώ απίθανο.
H Ceado είναι fabless αλλά τα εξαρτήματα τα αγοράζει από άλλους Ιταλούς όπως η mazzer, Fiorenzato etc

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από lio14 » Δευ Οκτ 31, 2016 5:24 pm

Εμένα ευτυχώς δε σβήνει μόνη της. Θα είναι μεγάλο πρόβλημα πάντως εάν γίνει κάτι τέτοιο σε όλες τις μηχανές και ειδικά εάν γίνει και στις επαγγελματικές.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από buddy » Δευ Οκτ 31, 2016 6:14 pm

Δεν νομιζω να συμβει κατι τετοιο.
Ουτως η αλλως εχει αναφερθει οτι ακομα και παλια μοντελα μηχανων 2013, 2014 εχουν αυτο το γελοιο συστημα.
Σε μηχανες εσπρεσσο και αλλα μηχανηματα που πρεπει να ειναι σε λειτουργια πολυ ωρα η να βρισκονται σε συνεχη λειτουργια θα γινεται καποια εξαιρεση δεν μπορει.
Δεν νομιζω σοβαρος κατασκευαστης να επιτρεψει να γινει κατι τετοιο.
Στις επαγγελματικες δε, το αποκλειω ειναι αδυνατο να συμβει.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από buddy » Δευ Οκτ 31, 2016 7:55 pm

Σκεψου να βλεπεις τηλεοραση και μετα απο λιγα λεπτα να κλεινει...
Και οι μηχανες απο το να ανοιγοκλεινουν συνεχεια καινε περισσοτερο ρευμα απο οτι οταν ειναι ας πουμε στο ρελαντι...δεν μπορει να μην το εχουν σκεφτει αυτο.
Ισως το κανουν σε καποιες φθηνες οικιακες μηχανες και καλα για καλο, σου κανουν οικονομια στο ρευμα αλλα στην ουσια γινεται το αναποδο ασε που κρυωνει και η μηχανη πραγμα που δεν το θελουμε.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Οκτ 31, 2016 9:16 pm

https://www.youtube.com/watch?v=TwwhesSL-T8

Εγκατάσταση PID της Auber στη silvia. Πιο εύκολο από επίλυση διαφορικής εξίσωσης. 8-)

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Νοέμ 01, 2016 2:17 am

xristospet21 έγραψε:Σκεψου να βλεπεις τηλεοραση και μετα απο λιγα λεπτα να κλεινει...
ήδη συμβαίνει αυτό.
και στο κατω κατω αν ο κατασκευαστής το βαζει απλα επειδη ΠΡΕΠΕΙ, θα το βαλει με τετοιο τροπο που να μπορει να απενεργοποιείτε εύκολα
When life throws you curves, aim for the apex

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από buddy » Τρί Νοέμ 01, 2016 8:24 am

Συμβαινει αλλα το ρυθμιζεις ετσι ωστε να μην συμβαινει γιατι αλλιως τα νευρα βαρανε στα κοκκινα.
Οπως και να εχει ενας χρονοδιακοπτης ειναι θα μπορεις ευκολα να τον βγαλεις η να τον απενεργοποιησεις.

konmax
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2015 2:56 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Chemex
Μύλος:: Quamar Q13E Flat
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu-Handpickers
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από konmax » Τρί Νοέμ 01, 2016 3:28 pm

Άσχετο αλλά οι τηλεοράσεις πλέον όντως κλείνουν μετά απο κάποια ώρα αδράνειας πάντως. ECO mode που απενεργοποιείς είτε αν πατήσεις κάποιο κουμπί εκείνη τη στιγμή (μέσα σε ένα λεπτό) είτε απενεργοποιείς την λειτουργία γενικότερα απο τις ρυθμίσεις! :offtopic:

Απάντηση