Ρυθμιζόμενο tamper

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από buddy » Τρί Νοέμ 29, 2016 1:54 pm

Δυστυχως για την ωρα γινεται το ακριβως αντιθετο, ηδη εχει βγει καινουργια εκδοση του ocd το οποιο κανει πανω απο 200 ευρω.
210 δολαρια για την ακριβεια.

https://onacoffee.com.au/product/ocd-v2 ... stributor/

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Νοέμ 29, 2016 2:07 pm

Είναι Αυστραλεζικα δολάρια, με μεταφορικά για Ελλάδα βγαίνει κάτι λιγότερο από 200δολ. Ενδιαφέρον upgrade άλλα αυτό το χρώμα ούτε ο Φλωρινιώτης δεν θα το έπαιρνε..

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από buddy » Τρί Νοέμ 29, 2016 2:08 pm

:lol: Καλο

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Νοέμ 29, 2016 3:26 pm

harryv έγραψε:Το κόστος ενός 3D printer για (316L ?) ατσάλι
το ατσάλι δεν βγαίνει με 3D εκτυπωτή. αλλα με cnc.
Το κόστος ενοικίασης ενος τέτοιου μηχανήματος είναι υψηλό. ειδικά όταν βγαζεις άπειρες δοκιμαστικές εκδόσεις πριν φτάσεις στο τελικό προιόν. αλλα μονόδρομος για έναν μικρό κατασκευαστή.

ενω ο κινέζος το έχει αγοράσει όλο το μηχάνημα, βγάζει μόνο το τελικό προιόν και κοπιάρει οτιδήποτε πουλάει 24 ώρες το 24ωρο χωρις να πληρώνει τριχίλιαρα σε άδειες παραγωγής

μπορεί ο κλώνος ενος κινητού να ειναι πολύ κατώτερος απο το αυθεντικό γιατι έχει χίλια δυο ηλεκτρονικά τσουμπλέκια μέσα που θα είναι κατώτερης ποιότητας και με μηδενικό ποιοτικό έλεγχο. αλλα εδω μιλάμε για ένα κομμάτι μέταλλο και ένα μηχάνημα που αυτοματοποιημένα στο σχηματίζει όπως θέλεις

https://www.youtube.com/watch?v=LE0Rfbpx6Vc
When life throws you curves, aim for the apex

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από harryv » Τρί Νοέμ 29, 2016 4:29 pm

Μπορεί και όχι :
https://3dprintingindustry.com/news/sub ... ter-33474/
Αλλά αυτό είναι ακόμα σε προπαραγωγή. Ίδωμεν.

Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από tasosonic » Τρί Νοέμ 29, 2016 5:04 pm

Αυτή τη στιγμη συγκρίνουμε 2 διαφορετικά προϊόντα! Το OCD εχει 4 πτερύγια το κινεζικό εχει 3! Άρα αφου ειναι διαφορετικά θα κάνουν και διαφορετική δουλεια!
Και αναρωτιέμαι εγω γιατι οι Κινέζοι δεν καναν πιστή αντιγραφή του OCD αφου την ιδέα σίγουρα την έκλεψαν βλέποντας το OCD?! Μηπως δεν μπορούν;; εγω πιστεύω οτι δεν μπορούν να τα αντιγράψουν ολα! Το βλέπουμε καθημερινά στα κινεζικά προϊόντα.. απο ρούχα μέχρι συσκευές τεχνολογίας!
Επίσης το <<οτι πληρώνεις παίρνεις>> ισχύει 100% !! Ειδικά στην εποχή μας εν έτη 2016 που μπορούμε πλέον να κάνουμε έρευνα αγοράς και να ψωνίζουμε απο οποιαδήποτε σημείο του πλανήτη!! Δεν ξερω αν προσέξατε το ποστ λιγο πιο πανω που αναφέρω σχετικα με το φίλο που έφτιαξε ενα ακριβές αντίγραφο του OCD, το οποίο όμως δεν δούλεψε..!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Νοέμ 29, 2016 5:26 pm

Μάλιστα πιάσαμε υψηλή τεχνολογία εδώ 3d printing !
Στη Αμερική είναι γνωστά τα Printάδικα της γειτονιάς όπως εδώ έχουμε τα φωτοτυπάδικα.
Αλλά προς τον παρόν είναι είναι οικονομικά εφικτό μόνο σκληρά πλαστικά και άλλα παρόμοια μπορείς να τυπώσεις.
Για μέταλλα και ειδικά ανοξείδωτα ατσάλια έχουμε δρόμο ακόμα. Το κάνουν μόνο εξειδικευμένες εταιρείες στο αντικείμενο

http://www.3dsystems.com/materials/lase ... nless-316l

Έχουν σκοπό να βάλουν 3d printer στον ISS και η RAF εδώ και ένα χρόνο έχει δοκιμάσει ανταλλακτικό από 3d printer σε βομβαρδιστικό Tornado.

Αλλά η ημέρα που θα παίρνουμε την lelit από τον 3d printer του Barista.gr δεν είναι κοντά αλλά δεν βάζω και στοίχημα :lol:
Μία καλή ιδέα προς το παρόν είναι τύπωμα της λαβής του Tamper κυριολεκτικά στα μέτρα του χεριού σου. Για tailor made κατάσταση δηλαδή.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Νοέμ 29, 2016 8:38 pm

Βασίκά δεν χρειάζεται να φτιαχτεί το αντίγραφο του ocd απο ανοξείδωτο 316 (αν πρόκειται για ατομική και οχι για εμπορική χρήση) μιας και θεωρώ οτι πολλά πολυμερή υλικά κατάλληλα για επαφή με τρόφιμα είναι εύκολο να κατεργαστούν από cnc ή ακομα καλύτερα ίσως να εκτυπωθούν απο 3d printer αν κάποιος ήθελε να κατασκευάσει κάτι παρόμοιο για να κάνει το κέφι του με κόστος κάπου αναμεσα στα 20 ευρω του αντίγραφου και τα 200 του πρωτότυπου .

Επιπλέον πιστεύω οτι επίτηδες δεν εχουν αντιγράψει ακριβώς το πρωτότυπο ocd και αυτό όχι γιατι δεν μπορούν αλλα γιατι δεν θέλουν.Δεν ειναι δυνατόν να μπορούν να κάνουν το αντίγραφο με 3 πόδια και να μην μπορούν να το κανουν με 4 !

Πρωτότυπο:
https://duismanncoffee.com/wp-content/u ... 12/OCD.jpg

Αντίγραφο:
http://www.home-barista.com/forums/user ... g_8234.jpg

Ούτε ειναι δύσκολο να γίνει το βάθος των αυλακιών ας πούμε 4 mm όπως του πρωτότυπου και οχι 2 mm που ειναι στο αντιγραφο.

Για το αν κάνει δουλεια προφανώς δεν μπορώ να εκφράσω άποψη , αλλά θεωρώ οτι αν δεν κανει την ίδια δουλειά το αντιγραφο τότε για αυτό θα φταίει το μικροτερο βάθος των αυλακώσεων και οχι το γεγονός οτι εχει 3 πόδια και οχι 4 .Αλλωστε πρόκειται να περιστραφεί όσο το δυνατόν περισσοτερο πάνω στο καλάθι του καφέ οπότε αυτό με τα 3 πόδια απλά θα θέλει περισσοτερη περιστροφή για το ιδιο αποτελέσμα με το αυθεντικό.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από buddy » Τετ Δεκ 07, 2016 2:46 pm

Moυ ηρθε το original ocd σημερα, και η πλακα ποια ειναι...απο πισω λεει made in Taiwan :lol:
Παντως πολυ βαρυ,δεν το περμενα.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Δεκ 07, 2016 2:47 pm

Το δοκίμασες Χρήστο? Βρήκες διαφορά?

Απάντηση