Ρυθμιζόμενο tamper

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Δεκ 08, 2016 2:53 am

δεν ειναι αυτο το καλό φιλε. δεν το φτιάχνουν στο ταιβαν αυτό για να είναι value for money
When life throws you curves, aim for the apex

surtees
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2015 1:00 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: tAIΩs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από surtees » Πέμ Δεκ 08, 2016 7:36 am

Δεν είμαι ειδικός ούτε έχω πολλές γνώσεις, αλλά με το κινέζικο κάνω με ελαφριά πίεση μια περιστροφή στην επιφάνεια του καφέ και μετά κάνω tamping με το ίδιο και μου έχει εξαφανίσει το channeling από τα τοιχώματα του καλαθιού.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Δεκ 08, 2016 8:38 am

Εβγαλα τους αποστατες απο μεσα οπως μου ειπε ο Βασιλης και σημερα θα ξαναπροσπαθησω γιατι εχθες δεν τα καταφερα,μου αφηνε αποτυπωμα του ocd και συμπιεζε τον καφε, δεν μου αφηνε επιπεδη επιφανεια δηλαδη.
Μαλλον θα φταιγαν οι αποστατες γιατι λογικα ειχε αρκετο βαθος και μου εκανε ζημια.
Εγω νομιζα οτι πρεπει να καλυπτει ολο το βαθος του καλαθιου το ocd για να κανει δουλεια αλλα προφανως αυτο ειναι λαθος.
Και οταν το ρυθμισα τερμα πανω δηλαδη να μην κατεβαινει πολυ σε βαθος οσο πιο πανω γινεται, παλι ειχα θεμα, καλυπτε αρκετο βαθος μεσα στο καλαθι, οποτε οι αποστατες απο μεσα θα φταιγαν.
Εσυ πως υπολογιζεις ποιο ειναι το σωστο βαθος?

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Δεκ 08, 2016 9:48 am

Εδώ γράφει 42 €. Αν θυμάμαι καλά όμως όταν είχα πάει στη eurogat τελευταία φορά και το δοκίμασα εκεί, μου είχαν πει ότι κοστολογείται στα 35€.

math
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Κυρ Απρ 27, 2014 12:48 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Magister MS 40
Μύλος:: Fiorenzato F4Ε Nano
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από math » Πέμ Δεκ 08, 2016 11:17 am

christos.k έγραψε:
http://www.coffee-zone.gr/product-page/ ... 4267c672e2

Το είδα εδώ όταν έψαχνα. Μιας και είναι belogia ήξερα ότι τα φέρνει η Eurogat. Πήρα τηλέφωνο και το επιβεβαίωσαν
Σε ευχαριστώ για την απάντηση :oneup:

surtees
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2015 1:00 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: tAIΩs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από surtees » Πέμ Δεκ 08, 2016 6:17 pm

Το έχω ρυθμίσει να κατεβαίνει στο μέγιστο βάθος, το γυρίζω ακουμπώντας ελαφρά και μετά κάνω tamping με το ίδιο

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Δεκ 08, 2016 7:28 pm

Oταν λες μεγιστο βαθος...σε σχεση με το βαθος του καλαθιου, αν τα βαλεις διπλα διπλα σε ποιο βαθος κατεβαινει το ocd σε σχεση με το βαθος του καλαθιου? δηλαδη κατεβαινει μεχρι τη μεση, στο 1/3 του βαθος του καλαθιου, ποσο?
Εγω σημερα το ειχα τερμα πανω στο 7 (στο πιο ρηχο ας πουμε) μου εκανε μεν επιπεδη επιφανεια αλλα ελαφρως στραβη (σαν να πατας με το tamper ελαφρως στραβα) πολυ κακη εκχυλιση, πρωτα εβγαινε απο ενα σημειο απο την περιφερεια, μετα λιγο απο το κεντρο και απο καποια σημεια δεν εβγαινε καθολου...κωνος ουτε καν σχηματιστηκε.
Μετα το βαζω στο 9 (λιγο πιο πολυ βαθος) δεν κουμπωσε ευκολα το ocd, το πατησα λιγο για να κατσει, μου εκανε κατι βουναλακια μικρα στην επιφανεια του puck, καλυτερη εκχυλιση, βγηκε ο καφες ταυτοχρονα απο ολες τις τρυπες αλλα απο καποιες δεν εβγαινε καθολου και κωνος παλι δεν σχηματιστικε.
Aπο χθες χαλασα σχεδον 250 γρ καφε (specialty) και ακομα ακρη δεν εβγαλα, ξενερωσα, :( δεν το περιμενα τοσο μπελαλιδικο
Απο οτι καταλαβα εχουμε διαφορετικα, με το δικο μου δεν κανεις tamping μονο κατανομη ειναι το γνησιο ocd.
Eσυ το βρηκες ευκολα τα βαθος?
Απελπιστικα νομιζω για την ωρα δεν θα ξαναπροσπαθησω γιατι θα χαλασω ολον τον καφε μου...θα μεινω με τον παραδοσιακο τροπο...

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Δεκ 08, 2016 8:29 pm

To πηρα για να κανω την ρουτινα μου πιο γρηγορη και απλη και τωρα ειναι λες και μαθαινω παλι απο την αρχη...

Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από barista.gr » Πέμ Δεκ 08, 2016 8:58 pm

Καλησπέρα Χρήστο

Μπορείς να ανεβάσεις ένα βιντεάκι με την διαδικασία που ακολουθείς;

Ίσως μπορώ να βοηθήσω, κανονικά θα έπρεπε να βγάζει τον Καφε απόλυτα ευθεία χωρίς βουναλάκια


Ευχαριστώ

Βασιλης Ταρταρης

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Δεκ 08, 2016 10:15 pm

Θα προσπαθησω για βιντεο γιατι εχω χασει τα καλωδια απο το κινητο.
Κανω οτι εχω δει στα βιντεο που κανει αυτος ο Sasa o world champion 2015, το βαζω πανω, το γυρναω απαλα (δεξιοστροφα), αλλα προφανως δεν εχω βρει ακομα την καταλληλη ρυθμιση για το βαθος.
Κανω και ενα ελαφρυ ανακατεμα πριν το βαλω πανω, να ειναι ομοιομορφα ο καφες, δεν τοποθετω τον καφε οπως να ναι και τα αφηνω ολα να τα κανει το ocd.
Οταν το ρυθμιζω να εχει λιγο βαθος (στο 7 της ενδειξης), δεν κανει βουναλακια αφηνει ευθεια επιφανεια, αλλα εχω πολυ κακη εκχυλιση.
Οταν το ρυθμιζω να εχει πιο πολυ βαθος, (στο 9 της ενδειξης) δεν κουμπωνει ευκολα, θελει να το πατησω λιγο για να κατσει (προφανως λαθος) και ενω μου κανει βουναλακια εχω καλυτερη εκχυλιση αλλα καλη δεν την λες.

Απάντηση