Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
abaltas
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 12:59 am
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: lelit pl41em pid mod
2η Μηχανή:: iperespresso 7.1
Μύλος:: ascaso i1steel
2ος Μύλος:: kg79 just in case
Οι καφέδες μου:: χαρμάνι καφεκοπτείου, illy
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από abaltas » Σάβ Οκτ 14, 2017 1:10 pm

Εγώ θα πρόσθετα και την διαδικασία του backflush κατά την διάρκεια της αφαλάτωσης για να καθαριστεί και η βαλβίδα opv. Πιστεύω ότι πιάνει και αυτή άλατα και πρέπει να την ενεργοποιήσουμε με το τυφλό καλαθάκι για να περάσει μέσα της το μείγμα αφαλάτωσης.
Στο τέλος της διαδικασίας επαναλαμβάνουμε με καθαρό νερό.

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από gzsb » Δευ Αύγ 13, 2018 2:43 pm

Μια ερωτηση για τις μηχανες Bezzera και για την Unica φυσικα.
Εψαξα μεσω Google και ειδα οτι στην Ελλαδα μονο στο kudu.gr πουλανε την Bezzera Uniqa PID. Γνωριζετε αλλα ελληνικα καταστηματα που πουλανε Bezzera;
Αυτη εδω ειναι η επισημη ελληνικη αντιπροσωπεια της Bezzera; Κατω κατω στο site βλεπω που λεει αντιπροσωπειες και μεταξυ αλλων εταιρειων εχει και την Bezzera.
https://www.disimco.gr/
Επειδη εχω δει αρκετα τοπικ εδω στο φορουμ για τις bezzera, νομιζα οτι θα υπηρχαν καποια ελληνικα καταστηματα που θα τις πουλουσαν αλλα μονο το kudu.gr βρηκα. Φυσικα εχω βρει αρκετα καταστηματα του εξωτερικου που πουλανε Bezzera, απλα ηθελα να ρωτησω για την ελληνικη αγορα.

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από xarris32 » Τρί Αύγ 14, 2018 4:50 pm

εχω την εντυπωση πως δεν υπαρχη αντιπροσωπια της bezzera στην ελλαδα απλα το kudu φερνει αυτο το μοντελο και μονο, και γω δε το εχω βρει σε αλλα ελληνικα μαγαζια η τιμη ειναι η πολυ καλη βεβαια αν εχεις εμπορικο αφμ τη περνεις απο εξω νομιζω μονο απο το εξωτερικο γινεται και γλιτωνεις το φπα.και γω στα σκαρια ειμαι και ψαχνομαι για τη μηχανη αλλα φοβαμαι να τη παρω απ εξω αν και εχω αφμ εμπορικο μαλλον απο kudu θα τη παρω

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από gzsb » Τρί Αύγ 14, 2018 7:24 pm

xarris32 έγραψε:
Τρί Αύγ 14, 2018 4:50 pm
εχω την εντυπωση πως δεν υπαρχη αντιπροσωπια της bezzera στην ελλαδα απλα το kudu φερνει αυτο το μοντελο και μονο, και γω δε το εχω βρει σε αλλα ελληνικα μαγαζια η τιμη ειναι η πολυ καλη βεβαια αν εχεις εμπορικο αφμ τη περνεις απο εξω νομιζω μονο απο το εξωτερικο γινεται και γλιτωνεις το φπα.και γω στα σκαρια ειμαι και ψαχνομαι για τη μηχανη αλλα φοβαμαι να τη παρω απ εξω αν και εχω αφμ εμπορικο μαλλον απο kudu θα τη παρω
xarris32, δεν εχω θεμα να την αγορασω απο εξω πχ απο το electros.it που εχω διαβασει και απο αλλα παιδια οτι εχουν παρει μηχανες απο εκει. Δεν με φοβιζει να παρω κατι απο εξωτερικο αν φυσικα ειναι και η τιμη καλη. Καλα καταστηματα ειναι που θα στειλουν την μηχανη μια χαρα πακεταρισμενη κ με τα ολα της.
Το θεμα ανταλλακτικα και service ειναι κ μενα που με απασχολει. Μηχανημα ειναι μπορει να παθει κατι. Δεν θελω να εχω στο μυαλο μου οτι θαπρεπει να απευθυνθω σε Ιταλια ή Γαλλια αν θελω service. Θα ρωτησω στο kudu.gr. Ισως να εχουν ανταλλακτικα και service σε περιπτωση που υπαρχει βλαβη.
Παντως μου κανεις εντυπωση που εξω την μηχανη την εχω βρει σε τρια καταστηματα (ιταλικο-γερμανικο-γαλλικο) γυρω στα 1000 ευρω ενω το kudu.gr την πουλαει 887.2 ευρω τωρα που κοιταζω. Πολυ καλη τιμη φυσικα. Απλα δεν ξερω αν ειναι με ΦΠΑ ή χωρις ΦΠΑ η τιμη αυτη.

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από xarris32 » Τρί Αύγ 14, 2018 8:06 pm

το kudu εχει τη χαμηλωτερη τιμη στο εξωτερικο σε συμφερει μονο αν εχεις εμπορικο αφμ και την παρεις μεσο εταιριας εδω ελλαδα δε μπορεις να το κανεις αυτο δε ξερω γιατι;;;
το coffe italia εχει την πιο συμφερουσα τιμη νομιζω εχει αναφερθει και σε αλλο θεμα αν παρεις τελικα απο εξω εχει και λιγα μεταγορικα νομιζω 20 ευρο σε καποια αλλα σιτε εχω δει χρεωνουν πολλα τα μεταφορικα
δεν εχω κανει αγορες απο εξωτερικο και φοβαμαι για το δεμα ειναι και μεγαλο τις μερες που κανει να ερθει το ποσο χρεωνουν δεν εχω ξανακανει και τη διαδικασια
σα μηχανη πιστευω δε παθαινει τιποτα εκτος και τι πατησεις και εχει απο την αρχη καποιο θεμα που δεν το εχουν δει στο εργοστασιο γενικα απλη μηχανη ειναι και νομιζω(δεν ειμαι 100% σιγουρος για αυτο) οι bezzera ειναι χειροποιητες αν κανω λαθος διορθοστε με

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Fazerman » Τρί Αύγ 14, 2018 11:08 pm

ρε παιδια ειναι δυνατον? απο ελλαδα ειναι ποιο φτηνη και εσεις ψαχνεστε για αγορα απο το εξωτερικο?
οτι και να χρειαστει αν χρειαστει ποτε,δεν υπαρχει εδω service για επαγγελματικες μηχανες?
στο ελληνικο καταστημα η τιμη φυσικα ειναι με φπα.

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από xarris32 » Τετ Αύγ 15, 2018 12:49 am

Από coffeitalia με εμπορικό αφμ βγαίνει στα 740 απλά έχεις αλλά ρίσκα

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από gzsb » Τετ Αύγ 15, 2018 12:57 am

Λαμπη, γεια σου φιλε μου και χρονια πολλα για την ημερα.
Δεν ειπα οτι δεν θα υπαρχει καποιος να φτιαχνει τις μηχανες αν παθουν κατι. Και δεν μιλω μονο για εξουσιοδοτημενο service.
Ομως αν πχ ειναι να γινει ολοκληρο σιριαλ το να φερουν ενα ανταλλακτικο κλπ να μην το ξερουμε εκ των προτερων; Γι' αυτο ρωταμε εδω μεσα να μαθαινουμε. Και για το εξωτερικο ειπα αν μονο η τιμη ειναι πιο καλη σε σχεση ενα ελληνικο καταστημα.
Επισης εδω σε ενα αλλο τοπικ διαβασα οτι καποιος ειχε ζητησει απο το kudu ενα αλλο μοντελο της Bezzera και του λενε οτι φερνουν μονο την Uniqa και εκει αναρωτηθηκα μηπως δεν φερνουν ουτε ανταλλακτικα. Μπορει να πουλανε απλα την μηχανη και να μην εχουν ανταλλακτικα κλπ γιατι εχω δει οτι κυριως ειναι coffee roasters οι ανθρωποι. Εχω ηδη επικοινωνησει μαζι τους και εχω ρωτησει και αναμενω απαντηση.
Με λιγα λογια η δικη μου εννοια ειναι μονο αν βρισκονται ευκολα ανταλλακτικα για αυτη την μηχανη. Δεν με νοιαζει αν θα μου την φτιαξει καποιο συγκεκριμενο καταστημα σε περιπτωση που παθει κατι. Απλα για τα ανταλλακτικα μιλω κυριως επειδη δεν ξερω απο μηχανες εσπρεσο και για αυτο ρωτω να μαθαινω. :a013:
Παντως ειμαι αναμεσα στην Lelit PL41 PLUST PID κ την Uniqa αν κ νομιζω οτι και η Lelit μια χαρα κανει την δουλεια της και ειναι κ πιο καλη η τιμη της.

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Fazerman » Παρ Αύγ 31, 2018 10:21 pm

και εγω σ αυτη την φαση ημουν και κατεληξα στην lelit που εν τελει δεν το μετανιωσα καθολου.
απλως θεωρω την unica μια κατηγορια πανω και πολυ πιθανον να την ειχα επιλεξει αν δεν ηταν σε ελειψη εκεινο τον καιρο.ειχα πουλησει και την gaggia και δεν ειχα μηχανη να πιω καφε....οποτε δεν μπορουσα να περιμενω!
για τα αλλα εχεις δικιο να ανησυχεις για τα ανταλακτικα,αλλα θεωρω οτι ευκολα βρισκεις το ανταλλακτικο εστω και στο εξωτερικο.
παντως και η lelit ειναι τιμια επιλογη!

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Ιούλ 11, 2019 11:46 pm

Μετά από καιρό έκανα επιτέλους το βήμα και την πήρα μεταχειρισμένη. Η τιμή ήταν νορμάλ, η κατάσταση χάλια.... Πρώτη φορά έκανα backflush σε μηχανή και έβγαλε ΚΑΦΕ νερό... Χρειάστηκε αρκετά περάσματα και φυσικά αφαίρεση σιτας και φλατζας για πιο ενδελεχή καθαρισμό... Μιλάμε το νερό που έβγαζε ήταν αισχος....
Πρώτη ερώτηση:
Πρέπει σε πρώτη φάση να αφαιρέσω και κάτι άλλο για τον καθαρισμό? Υπάρχει κάποιος καλός οδηγός/βίντεο για Ε61?
2η ερώτηση:
Πρέπει να κόβω αρκετά πιο ψιλά ή μου φαίνεται? Παίρνω "νερουλους" καφέδες στα 30", υπολογιζοντας και την καθυστέρηση μέχρι να εμφανιστεί η πρώτη σταγόνα. Έχει να κάνει με τα 12 bar??

Απάντηση