Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Φεβ 25, 2010 8:33 pm

mx1001 έγραψε:με τον αλεσμενο καφε που εχει μεινει μερες τι ενδειξεις έχουμε τελικά ?
Δεν έχεις σχηματισμό μεγάλου κώνου, το εκχύλισμα δείχνει πιο λεπτόρευστο, δεν έχει έντονη αντίθεση στις ραβδώσεις, και φαίνεται ότι φτάνεις στο blonding πιο γρήγορα. Στο ποτήρι πάλι κάνει αρκετή κρέμα που υποχωρεί αλλά δεν ξέρω πως να το περιγράψω, θυμίζει κρέμα κακού ελληνικού. Βέβαια παρόμοιο αποτέλεσμα πήρα και τότε που ο φρεσκοαλεσμένος καφές είχε μείνει αρκετή ώρα στο PF. Το βασικότερο ήταν ότι το φλυτζάνι δεν πίνοταν. Θα ξαναδοκιμάσω πάλι.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 26, 2010 6:57 pm

Christos έγραψε:
mx1001 έγραψε:με τον αλεσμενο καφε που εχει μεινει μερες τι ενδειξεις έχουμε τελικά ?
Δεν έχεις σχηματισμό μεγάλου κώνου, το εκχύλισμα δείχνει πιο λεπτόρευστο, δεν έχει έντονη αντίθεση στις ραβδώσεις, και φαίνεται ότι φτάνεις στο blonding πιο γρήγορα. Στο ποτήρι πάλι κάνει αρκετή κρέμα που υποχωρεί αλλά δεν ξέρω πως να το περιγράψω, θυμίζει κρέμα κακού ελληνικού. Βέβαια παρόμοιο αποτέλεσμα πήρα και τότε που ο φρεσκοαλεσμένος καφές είχε μείνει αρκετή ώρα στο PF. Το βασικότερο ήταν ότι το φλυτζάνι δεν πίνοταν. Θα ξαναδοκιμάσω πάλι.
Δεύτερη δοκιμή σήμερα με προσοχή στην λεπτομέρεια. 15 g, 22 sec, 60- ml. Πάλι παρατήρησα τα παραπάνω, αλλά η τελική κρέμα είχε πολύ ωραιότερη εμφάνιση (όπως οι καφέδες από τα καφεκοπτεία που έχω αναφερθεί παλαιότερα). Η κρέμα είχε έναν τόνο πιο ανοιχτό χρώμα και μία γυαλάδα που δεν ήταν είχαν ούτε οι "καλοί" καφέδες που πήρα από τον φρεσκοαλεσμένο.
Στο φλυτζάνι, το αποτέλεσμα ήταν σαφέστατα καλύτερο από την πρώτη δοκιμή, αλλά συγκριτικά με τον φρεσκοκομμένο ήταν εμφανώς πιο πικρός.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Φεβ 26, 2010 7:10 pm

Christos έγραψε:...συγκριτικά με τον φρεσκοκομμένο ήταν εμφανώς πιο πικρός.
Από τις δοκιμές που κάνω με τον Bar Italia , αυτό είναι και το resume' .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Φεβ 28, 2010 8:44 pm

Πως μπορεί να έχετε μια καταστροφική παρασκευή με το naked.
Λίγο άσχημο πάτημα, λίγο σε λάθος θέση το φλυτζάνι, λίγο το ένα λίγο το άλλο και θα δείτε μικρο-ριπές από καφέ να πυροβολούν παντού ;)
DSC_0514.jpg
Μάλλον επιστρέφω στο κλασικό, βαρέθηκα να καθαρίζω. :lol:
DSC_0527.jpg
Για την ιστορία ο καφές είναι ο illy σε σπυρί.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από mx1001 » Δευ Μαρ 01, 2010 3:37 am

Πάντως ΠΟΛΥ καλό το αποτέλεσμα . Είχες ξαναδοκιμάσει τον ίδιο καφέ σε σκόνη αλλά χωρίς το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα .
Αρα ο μύλος έκανε την διαφορά στον συγκεκριμένο καφέ ? .

Seathess

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Seathess » Δευ Μαρ 01, 2010 2:33 pm

Με το γυμνό pf δεν έχεις καμία διαφορά στην γεύση του καφέ ούτε στο αποτέλεσμα. Το γυμνό pf είναι εργαλείο ελέγχου κατά πόσο σωστά έχεις πατήσει-διανέμει τον καφέ σου στο καλάθι, και συγκεκριμένα γίνεται o έλεγχος για channeling.
Κάποιες περισσότερες πληροφορίες έχει εδώ...http://www.home-barista.com/naked-extra ... blems.html
:)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Christos » Τετ Μαρ 03, 2010 12:45 am

Όπως ξέρετε, όσοι διαβάζετε όλα τα posts, ότι αγόρασα το naked με καλαθάκι 14 g αντί του default 21 g. Λοιπόν όσοι έχετε από Silvia και κάτω μηχανές, χρησιμοποιείτε καφέδες από super market (πχ illy) και θέλετε 60 ml καφέδες, ΜΗΝ κάνετε τό σφάλμα και δεν πάρετε το 21g. Θα έχετε σχεδόν στο σύνολο των περιπτώσεων early blonding (γύρω στα 30 ml) και ο μόνος τρόπος για να πάρετε γευστικό αποτέλεσμα είναι η τριπλή δόση.
Φυσικά πάντα μπορείτε να πάτε και σε άλλες ποικιλίες καφέ που δεν παρουσιάζουν early blonding. Για οπτική σύγκριση δείτε στα αντίστοιχα θέματα πως είναι ο κώνος στα 30 ml του espresso UTZ και ο αντίστοιχος του illy.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Ιούλ 31, 2010 2:17 pm

Προχώρησα και γώ στην αγορά.. :OOPS:
Βασικός λόγος το καλαθάκι των 21gr! :D
Δεν ξέρω γιατί ,(δεν το έχω ψάξει πολύ..περιμένω να τελειώσουν οι διακοπές να τα πούμε)
,αλλά το φαινόμενο του ''early blonding'' το βλέπω συνέχεια.. :x
Έκανα κάτι πειράματα όπως να κατεβάζω τον καφέ σε βήματα και είδα κάποια διαφορά...
Θα τα πούμε σε άλλο thread.
Off topic:
Που είσαι Αντμίν τώρα που σε χρειαζόμαστε!!; Μου κάνουν κόλπα οι Γερμανοί και με ζορίζουν!!! :twisted:
Το έχουν αυτό το κακό να μην απαντούν στα mail..

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Δευ Αύγ 30, 2010 10:33 pm

Τελικά ήρθε το PF χωρίς το καλαθάκι των 21γρ :evil: :evil: :evil:
Στις 25/8 πήγα το πήρα απο ΕΛΤΑ (είχε έρθει νωρίτερα, αλλά ήμουν διακοπές)
και μετά απο αρκετά mail μόλις μου απάντησαν οτι ήταν δικό τους λάθος και πως θα το στείλουν.
Αυτό το πράγμα με τις λάθος παραγγελίες με εκνευρίζει αφάνταστα!
Πως είναι δυνατόν να μήν βάλουν το καλαθάκι δηλαδή;
Εφόσον έτσι το πουλάνε,έτσι το διαφημίζουν κτλ.. Δεν ελέγχουν τις παραγγελίες τους;
Το πρόβλημα είναι γενικό και όχι μόνο απο ίντερνετ..
Δηλαδή γιατί!;
Αυτό αναρωτιέμαι..

berryxgr

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από berryxgr » Τρί Αύγ 31, 2010 6:03 pm

Φίλε Βαγγέλη εμένα μου είχαν στείλει το διπλό καλαθάκι αντι για το τριπλό και όταν τους ρώτησα για το λάθος τους μου είπαν οτι κανονικά δεν στέλνουν καλαθάκι μαζί με το pf.Πάντως και που μου ήρθε το τριπλό δεν κούμπωνε στο pf,ήθελε κάτι χιλιοστά φάγωμα στο κάτω εσωτερικό χείλος-σκαλοπάτι οπότε μετά απο επίσκεψη σε τόρνο cnc μπήκε κανονικά.Βλέπε φώτο..

http://img834.imageshack.us/gal.php?g=3ple3some.jpg

Απάντηση