Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Παρ Οκτ 01, 2010 3:59 pm

volt_tiger έγραψε: Off topic:
Με τα 21 γρ έχετε δει λιγότερο early blonding?
Με των 21γρ. έκανα έναν καφέ μόνο.Έβαλα 25+γρ καφέ!!! :o
Πήρα σχετικά καλό αποτέλεσμα..80ml + ,γεμάτο σώμα,αλλά επειδή ο καφές έχει μπαγιατέψει,κατευθείαν έχω ξάνθισμα..
Και εγώ γι'αυτό κυρίως ήθελα 21γρ. καλαθάκι.Να πάρω όσα ml μπορώ χωρίς να έχω early blonding.
Θα πάω ΤΑΦ να πάρω καφέ γιατί δεν αντέχω άλλο μεχρι να τελειώσει αυτός (Piennaroma) και θα κάνω μερικά πειράματα να δούμε τι παίζει!
Αναμένουμε και οι δύο λοιπόν!
:oneup:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Οκτ 01, 2010 4:51 pm

volt_tiger έγραψε:Θα το σκεφτώ σοβαρά γιατί πολλές φορές καταλήγω με διαφορετικές ποσότητες καφέ στα δύο σφηνοπότηρα(δοσομετρικά) που σημαίνει συνήθως ότι δεν γίνεται καλή διανομή. ...[/offtopic]
Λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά ένας από τους πιο σύνηθεις λόγους που συμβαίνει αυτό, είναι ότι η μηχανή είναι τοποθετημένη με κλίση. Τσέκαρε το.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

volt_tiger

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από volt_tiger » Κυρ Οκτ 03, 2010 10:07 am

Χμμμ...η κλίση άντε να είναι 2 μοίρες. Συνήθως, όταν παρατηρώ τη διαφορετική ποσότητα καφέ, βλέπω και τρύπες στο puck. Θα το ξανατσεκάρω βέβαια με την κλίση μόλις ανοίξω και αφήσω να τρέξει νερό στα δύο σφηνοπότηρα. Αν έχω διαφορετικές ποσότητες, τότε φταίει η κλίση...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Οκτ 03, 2010 10:29 am

Εγώ είμαι παθών πρόσφατα. Να σημειώσω ότι δεν το παρατηρούσα όταν έτρεχα νερό όσο όταν εκχύλιζα κανονικά τον καφέ. Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά στις ροές.

Για το άλλο με τους κρατήρες στο puck δες εάν το παρακάτω σου φανεί χρήσιμο:
viewtopic.php?f=5&t=107#p827
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

volt_tiger

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από volt_tiger » Κυρ Οκτ 03, 2010 10:38 am

Όχι, δεν έχει τόσο μεγάλους κρατήρες. Έχει τρύπες στο μέγεθος μύτης του μολυβιού που είναι ξεκάθαρα channeling. Επί του θέματος όμως, τελικά αξίζει τον κόπο και τα χρήματα η αγορά του γυμνού pf? Γιατί και στην επίδειξη χτες στα taf παρότι η εκχύλιση ήταν πραγματικά τέλεια(έβλεπες τον καφέ να πέφτει από το κέντρο του φίλτρου) μερικές σταγόνες πετάχτηκαν πάνω στη μηχανή...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Οκτ 03, 2010 10:41 am

Μα σου απάντησα με απόλυτη σαφήνεια παραπάνω. Δεν αξίζει απο χρηστικής άποψης.

YΓ Τις δικές μου φωτογραφίες δεν τις είδες που θέλεις γυαλιά ασφαλείας για να πλησιάσεις κοντά; :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

volt_tiger

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από volt_tiger » Κυρ Οκτ 03, 2010 11:03 am

Σόρρυ, ξεχνάω τι έχω διαβάσει και γράψει παραπάνω...μάλλον είναι κανένα αλτσχάιμερ(αλλά από τα 23?) :P
Τις είδα τις φωτό. Μάλλον είναι περισσότερο εφετζίδικο για όταν έρχονται φίλοι στο σπιτι και θες να τους εντυπωσιάσεις. :D

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Οκτ 03, 2010 11:15 am

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι και σαν διαγνωστικό εργαλείο να το δεις, πάλι θα υπολείπεται του καλύτερου διαγνωστικού εργαλείου που έχει κάποιος. Την γεύση του.
Π.χ. εγώ τώρα που μαθαίνω την Silvia και παίζω με τις θερμοκρασίες (temperature surfing) το κάνω χωρίς θερμόμετρο.

ΥΓ Μην γράφεις τέτοιες ηλικίες στο forum γιατί μπορεί να φας κανένα ban απλά από υπέρμετρη ζήλεια του διαχειριστή. :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Οκτ 16, 2010 11:03 am

Χρήστο μήπως δοκίμασες το γυμνό PF στην Σίλβια να ξέρουμε αν ταιριάζει;Για χάρη της επιστήμης!.. :lol:

Off topic:
Καλημέρα Χρήστο!Καλημέρα σε όλους!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μία "sexy" αγορά που σκέφτομαι.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Οκτ 16, 2010 11:18 am

Καλημέρα Βαγγέλη και σε όλους.
Πήγα μία φορά να το δοκιμάσω στην αρχή. Φαινόταν ότι κούμπωνε σωστά αν και η λαβή του έδειχνε απ΄οτι θυμάμαι γύρω στις 7 η ώρα, αλλά μόλις η μηχανή ανέπτυξε πίεση παρολίγο να φάω μια καλή δόση ατμού στο πρόσωπο. :lol: Τώρα θα μπορούσα να δοκιμάσω να το σφίξω περισσότερο αλλά δεν ήθελα να προκαλέσω κάποια βλάβη στο group head. Δυστυχώς το καλαθάκι της Silvia (έχει πιο πλατύ χείλος από αυτό της Gaggia) δεν ταίριαζε στο naked για να το δοκιμάσω.
Ρώτησα και τον Andrea και η απάντηση ήταν επίσης ότι δεν κάνει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση