Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από geopapa » Δευ Φεβ 23, 2015 8:21 pm

Μολις παρήγγειλα κι εγω το σετάκι: brass holder, ims 24.5, ims σιτα. Η πληροφορία που εγραψε ο Γιώργος (Artisti) οτι έχει σταματήσει η παραγωγή του brass με θορύβησε..

Wildjohn

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Wildjohn » Τετ Φεβ 25, 2015 5:05 pm

Ρε παιδιά συγνώμη για το off topic αλλά μήπως είναι λίγο "άκομψο" που στισ τελευταίες σελίδες μιλάτε όλοι για αυτό το σετάκι αλλά αγορασμένο όχι από το συγκεκριμένο μαγαζί που άνοιξε το τόπικ;
Θεωρώ ότι όπως και να έχει θα έπρεπε αλλού να γίνεται η συζήτηση για το espressoservices ή και για όποιο άλλο δίνει το ίδιο σετ

just my 2 cents... No harm Feelings!!!

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Φεβ 26, 2015 3:03 pm

Προσωπικά το μόνο άκομψο είναι που το brass holder το έχει 15 ευρώ στο espressocoffeeservices και στο barista.gr 55 ευρώ.

Για να μην παρεξηγηθώ, πελάτης τους είμαι αλλά μερικές φορές οι τιμές είναι εξωπραγματικές, όπως πχ τo PID kit για την Classic, που αμφιβάλω αν έχουν πουλήσει και κανένα, που η εταιρία το δίνει 165 ευρώ και το barista.gr 255 !

PavlosK

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από PavlosK » Πέμ Φεβ 26, 2015 7:56 pm

geopapa έγραψε:Μολις παρήγγειλα κι εγω το σετάκι: brass holder, ims 24.5, ims σιτα. Η πληροφορία που εγραψε ο Γιώργος (Artisti) οτι έχει σταματήσει η παραγωγή του brass με θορύβησε..
God Bless Artisti :worthy:

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Arcadas » Πέμ Φεβ 26, 2015 8:07 pm

κανα link εχουμε ή τους περνουμε τηλ και το ζηταμε?

lamprost
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2014 6:06 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: GRAEF CM800

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από lamprost » Πέμ Φεβ 26, 2015 9:10 pm

Για το brass holder κανουν οι μανίσιες βίδες του αλουμινένιου ή πρέπει να παραγγείλουμε και αυτές?

2 χρειαζονται νομίζω ε?

Theo164

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Theo164 » Παρ Φεβ 27, 2015 9:46 am

ταιριάζουν οι βίδες όλες και οι 2 για το shower holder και η μια της shower screen

Αν και πιστεύω πως αυτή της shower screen ειναι ποιο βολικό να αλλαχτεί με αλέν
βρήκα μια ανοξείδωτη φρεζάτη αλέν που είναι 1-2 mm μακρύτερη και με μια μύτη κατσαβιδιού αλέν την βάζω βγάζω πανεύκολα δε χρειάζεται περισοτερο σφίξιμο

lamprost
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2014 6:06 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: GRAEF CM800

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από lamprost » Παρ Φεβ 27, 2015 7:55 pm

Mιας κι έκανα την παραγγελία πήρα και τις 2+1 βιδες να υπάρχουν... μισό ευρώ έκαναν και δεν αυξαναν τα μεταφορικα...

charkyriak
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2012 7:48 pm
Όνομα: Χαράλαμπος
Μηχανή:: NS Oscar I
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από charkyriak » Σάβ Φεβ 28, 2015 9:12 pm

Theo164 έγραψε:έχει δοκιμάσει κάποιος να μετρήσει το drop της θερμοκρασίας με το original αλουμινένιο shower holder και το ορειχάλκινο, υπάρχει κάποια διαφορα στην πραγματικότητα πέρα από την θεωρία?

Δεν έχω θερμόμετρο τέτοιο ώστε να φτιάξω μετρητικό κάποια στιγμή θα το κάνω... Πριν μερικές μέρες έβαλα στην μηχανή Auber pid και είχα είδη το ορειχάλκινο shower holder, από 102c κατά την διαρκεια του shot πέφτει στους 98c minimum
Σήμερα άλλαξα για δοκιμη με το αλουμινένιο shower holder και η θερμοκρασία στο pid έπεσε στους 97c και σχετικά ποιο γρήγορα από ότι με το ορειχάλκινο

οι ρυθμίσεις στο pid ήταν ακριβώς η ίδιες οι default και τα shot 50 ml με 19gr στο basket, ίδιο σπυρί ίδια άλεση και χρόνοι εκχύλισης, η μηχανή προθερμασμενη σχεδόν στα 30 λεπτά και το νερό στο tank σε θερμοκρασία δωματίου

Δεν ξέρω κατά ποσο οι ενδείξεις θερμοκρασίας που πήρα από το pid είναι ενδεικτικές και δεν είναι μέσα στο όριο του σφάλματος του pid και του αισθητήρα θερμοκρασίας η αν εκεί που βρίσκετε ο αισθητήρας μπορεί να μετρισει κάτι τέτοιο αλλα με βάση τις ιδιότητες της θερμικής αγωγιμότητας των μετάλλων κάτι τέτοιο είναι λογικό, ο χαλκός- ορείχαλκος έχει μεγαλύτερη θερμική χωρητικότητα και αποβάλει την θερμοκρασία ποιο αργά σε σχέση με το αλουμίνιο που έχει μικρότερη θερμική χωρητικότητα και αποβάλει την θερμοκρασία πιο γρήγορα
Καλησπέρα.
Σήμερα μέτρησα με το κλασικό μετρητικό για το οποίο υπάρχει tutorial μέσα στο forum.
Δεν είδα διαφορά μεγάλη...άντε ένα βαθμό λιγότερο drop αλλά κι αυτό όχι με ιδιαίτερη επαναληψιμότητα.
Όπως καταλαβαίνεις η ακρίβεια των DIY φτηνών οργάνων μου με περιορίζει.
Σε κάθε περίπτωση να σημειώσω, μην έχει κανείς την αμφιβολία, πως η αρχική θερμοκρασία
του shot δεν αλλάζει καθόλου.Άρα το PID δεν χρειάζεται αλλαγή στις ρυθμίσεις του.
Sex Mastoura Sepultura (το 2ο απλά επειδή ταιριάζει...)

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από geopapa » Τετ Μαρ 04, 2015 6:36 pm

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα όλα καλά, το μόνο που με προβλημάτισε λίγο είναι οτι κουμπώνει λίγο χαλαρά στο pf οπότε όταν το "χτύπησα" για να πέσει το puck έπεσε και το καλαθάκι μαζι.. Απο πλευράς μεγέθους όσον αφορά την εσωτερική διάμετρο το καλαθάκι μου φαίνεται ίδιο με το μανίσιο.

Απάντηση