Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από NiPi » Κυρ Φεβ 25, 2018 11:40 am

Δυστυχώς, όπως έγραψα στο πρώτο post, το shower holder το παρήγγειλα από το εξωτερικό, πρέπει να είναι το original της gaggia, και ευτυχώς αυτό καθ' αυτό το ανταλλακτικό κόστισε μόνο €20 (χωρίς τα μεταφορικά). Ακλομα και να προσφερθούν, δε νομίζω ότι αξίζει να το στείλω πίσω.
Εδώ είναι τι μου απάντησαν όταν τους έθεσα το ερώτημα σε πρώτη φάση αν υπάρχει περίπτωση το ανταλλακτικό να είναι ελαττωματικό και τι μπορεί να φταίει για το πρόβλημά μου.
It is unlikely to be faulty as these are manufactured by the thousands. It is more likely to be the group seal or the top edge of the filter basket if you are getting leakage from top of portafilter. Also when replacing these parts you have top make sure that everything is completely clean and free from any dirt/coffee. We fit these daily to Gaggia Classic, Baby, Coffee and Evolution models and all work well.

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από knight_77 » Παρ Αύγ 31, 2018 12:04 pm

Καλημέρα σας.
Σήμερα εγκατέστησα στη Gaggia Baby το IMS Shower Screen και το Brass Group Head αφου έκανα τη καθιερωμενη αφαλάτωση.
Πριν φτιάξω το πρώτο καφέ, έκανα backflushing με Cafiza και παρατήρησα πως το Βrass Group Head είχε μαυρίσει.
Ειναι φυσιολογικό ή να επικοινωνήσω με το κατάστημα που το προμηθεύτηκα?

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από christos.k » Παρ Αύγ 31, 2018 3:01 pm

Φυσιολογικό.
Μουλιασε το σε νερό με κιτρικό οξύ και θα γίνει σαν καινούριο.

Απάντηση