Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Φεβ 20, 2018 11:13 pm

Σιγουρα δεν ειναι σωστο αυτο. Εχεις καθαρισει με σκληρη βουρτσα το κομματι αναμεσα στη φλατζα και τις εγκοπες που κουμπωνει το pf? Πιανει μια μακα εκει που πρεπει να την απομακρυνεις. Ή αλλιως, δεν κανει η φλατζα. Γενικα βεβαιωσου οτι όλος ο χώρος του γκρουπ ειναι πεντακαθαρος και οτι ολα βιδωσαν/κουμπωσαν σωστα.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από harryv » Τετ Φεβ 21, 2018 9:03 am

NiPi έγραψε:Καλησπέρα,
θα ήθελα και εγώ τη βοήθειά σας.
Πρόσφατα αναβάθμισα και εγώ μια Gaggia Baby (2012) με brass shower holder, ims shower screen και ims basket 24,5 από espressoservices.co.uk. Μετά την εγκατάσταση των παραπάνω και σχεδόν σε κάθε εκχύλιση, αφού η πίεση στο καλαθάκι φτάσει σχεδόν στο maximum και λίγο πριν αρχίσει να τρέχει ο καφές, έχω μια μικρή εκτονωτική διαρροή νερού από την εξωτερική περίμετρο του κλείστρου - σα να βρίσκει το νερό ξαφνικά διέξοδο ανάμεσα στο κλείστρο και τη φλάντζα (λάστιχο). Δοκίμασα να αλλάξω φλάντζα, αλλά είχα πάλι τα ίδια αποτελέσματα και καταλήγω να σφίγγω το κλείστρο υπερβολικά πολύ, χωρίς πάντα να αποφεύγω τη διαρροή. Έχετε καμιά ιδέα - πρόταση?
Επίσης σήμερα που έβγαλα τη βάση της ντουζιέρας για να αλλάξω τη φλάντζα και μετά από μόλις μια εβδομάδα χρήση, η μπρούτζινη βάση είχα ήδη αρχίσει να πρασινίζει-μαυρίζει σε κάποια σημεία χωρίς να μπορεί να καθαριστεί. Είναι φυσιολογικό αυτό?
Φίλε χρησιμοποιείς το μαμά pf ή κάποιο naked που υποτίθεται ότι κάνει και για Gaggia ?
Αυτό το πρόβλημα το έχω δει :
(α) Όταν κάποιος βάζει περισσότερο καφέ απ' ότι πρέπει στο καλαθάκι,
(β) Όταν η φλάτζα του γκρουπ δεν είναι η κατάλληλη για τη μηχανή του και
(γ) Όταν τα αυτάκια του pf είναι πιο λεπτά απ' αυτά του μαμά, με αποτέλεσμα να το γυρνάς πέρα από τη κάθετη για να κουμπώσει σωστά.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από NiPi » Τετ Φεβ 21, 2018 8:24 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά η αλήθεια είναι ότι όλα λειτουργούσαν για πού καιρό χωρίς πρόβλημα και αυτό που είδατε στο βίντεο προέκυψε μετά την "αναβάθμιση" με το brass shower holder, το ims shower (και το ims καλαθάκι). Πριν Την αναβάθμιση είχε προηγηθεί καθάρισμα και αφαλάτωση. Συνεπώς
α) μάλλον δεν είναι πρόβλημα μάκας αφού πριν είχα καθαρίσει και γενικά καθαρίζω την περιοχή γύρω από την φλάντζα
β) μάλλον δεν είν πρόβλημα portafilter - δεν είναι της μαμας του, αλλά χρησιμοποιώ το εν λόγω pf χωρίς πρόβλημα εδώ και τρία χρόνια.
γ) επίσης, όπως έγραψα, έκανα δοκιμές με δύο διαφορετικές φλάντζες και οι δύο καινούριες.
Επίσης σήμερα του ξαναέβαλα την κλασσική αλουμινένια βάση ντουζιέρας και την original ντουζιέρα και τράβηξα το πρώτο μου καφεδάκι χωρίς πρόβλημα - να δούμε αν θα συνεχιστεί η κατάσταση αυτή.
Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί απ όσους γράψαν ότι έβαλαν την μπρούτζινη βάση, κανείς δεν ανέφερε παρόμοιο πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από phoinix_gr » Τετ Φεβ 21, 2018 10:02 pm

Εδω δεν εχω κάποιο προβλημα με ακριβώς το ιδιο σεταπ.

Αρχισα να χρησιμοποιώ πρωτα την IMS showersreen και το καλαθάκι. Μετα απο 1 μήνα περίπου εβαλα και το brass shower holder χωρίς πρόβλημα.

Την OPV σου την εχεις τσεκάρει? Υπαρχει περίπτωση να ανεβάζεις πολυ παραπάνω πίεση απ' οσο πρεπει?
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από NiPi » Τετ Φεβ 21, 2018 10:09 pm

Την opv δεν την έχω πειράξει ποτέ (αν και έχω αρχίσει να το σκέφτομαι) - πάντως μέχρι τώρα με το Original setup δεν είχα πρόβλημα διαρροών.
Το ims showerscreen ταίριαξε χωρίς πρόβλημα στην αλουμινένια βάση?

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από phoinix_gr » Τετ Φεβ 21, 2018 10:13 pm

Οχι τοσο καλα οσο το brass. Δεν ειχα κάποιο προβλημα ομως.
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Φεβ 22, 2018 11:50 am

Εγω παλι ειχα την ακριβως αναποδη κατασταση. Ειχα προβλημα στη ροη(ροη σε λεπτες γραμμες με υψηλη πιεση) και ενω ειχα αλλαξει ολα τα περιφερειακα του group το προβλημα λυθηκε μονο με την IMS σιτα... Απ'οτι εχω καταλαβει αυτα τα εξαρτηματα επειδη υποβαλλονται σε υψηλες θερμοκρασιες/πιεσεις δειχνουν πολυ εντονα τυχων ατελειες. Μηπως ειναι ελαττωματικο το shower holder? Με εναν οπτικο ελεγχο βλεπεις κατι?

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από NiPi » Παρ Φεβ 23, 2018 8:30 am

Με το μάτι δε φαίνεται κάτι. Πάντως το πρόβλημα εντοπίζεται στο brass shower plate holder. Χτες έβαλα το ims shower screen στην αλουμινένια βάση και το σύστημα δούλεψε πάλι μια χαρά. Έστειλα και μια ερώτηση στο esspressoshop να δω τι θα μου απαντήσουν.
Gaggia BC έγραψε:Εγω παλι ειχα την ακριβως αναποδη κατασταση. Ειχα προβλημα στη ροη(ροη σε λεπτες γραμμες με υψηλη πιεση) και ενω ειχα αλλαξει ολα τα περιφερειακα του group το προβλημα λυθηκε μονο με την IMS σιτα... Απ'οτι εχω καταλαβει αυτα τα εξαρτηματα επειδη υποβαλλονται σε υψηλες θερμοκρασιες/πιεσεις δειχνουν πολυ εντονα τυχων ατελειες. Μηπως ειναι ελαττωματικο το shower holder? Με εναν οπτικο ελεγχο βλεπεις κατι?

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από phoinix_gr » Παρ Φεβ 23, 2018 10:31 am

Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Φεβ 23, 2018 11:10 am

Απο τη στιγμη που δεν του το κανει με το παλιο shower holder θεωρω οτι εχει προβλημα το καινουργιο. Πιο παλια το ειχε ως ανταλλακτικο η gaggia. Ειναι αυτο ή ειναι καποιο custom?
Θα ελεγα να επιμεινεις στον πωλητη καθοτι θα το πληρωσες καπου κοντα στα 30€ φανταζομαι...

Απάντηση