Αγορά πακέτου silvia + vario από coffeeitalia

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
tsapi
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2014 12:30 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mahlkönig Vario 2014
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Αγορά πακέτου silvia + vario από coffeeitalia

Δημοσίευση από tsapi » Κυρ Αύγ 24, 2014 2:02 pm

Καλησπέρα σας!

Έχοντας αποφασίσει να ασχοληθώ κατ οίκον με το άθλημα του καφέ και έχοντας βγάλει τα μάτια μου διαβάζοντας σχετικά, κατάληξα στην απόφαση να τεντωθώ οικονομικά και να αγοράσω έναν συνδυασμό μύλου - μηχανής που να μπορεί να με συντροφέψει για πολλά χρόνια. Αναφέρομαι στο combo silvia + vario. Έχω διαβάσει εκτενώς σχετικά με τα συν και τα πλην του vario και κατέληξα στο να ανεχθώ τα προβλήματά του (πιθανά θέματα τεχνικής αξιοπιστίας και θέματα απώλειας των ρυθμίσεων) λόγω υψηλής ποιότητας κοπής, ρυθμισιμότητας και τιμής. Για τη δε silvia κατάληξα διαβάζοντας ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές (αν όχι η καλύτερη) για entry level μηχανές.

Την αγορά θέλω να την κάνω από coffeeitalia.de στα 785 ευρώπουλα. Στα coffeeitalia.co.uk και italiankitchenaids.com η τιμή είναι ακριβότερη - για ελλάδα ούτε λόγος.. Διάβασα για τα θέματα μη αποστολής σε ελλάδα που ενίοτε υπάρχουν με το συγκεκριμένο μαγαζί - θα το παίξω όμως τρελίτσα και θα τους πιέσω, για να εκμεταλλευτώ την καλή τιμή.

Τα ερωτήματά μου τώρα:

1. Αναρωτιέμαι μήπως μέσα στον κυκεώνα των όσων έχω διαβάσει σε μικρό χρονικό διάστημα μού έχει ξεφύγει κάτι. Είτε αρνητικό για τη συγκεκριμένη αγορά ή κάποια άλλη εναλλακτική στο ίδιο εύρος τιμής.

2. Στο coffeeitalia.de βλέπω ότι μιλάνε για silvia V3 2012 Edition. Στο coffeeitalia.co.uk μιλάνε για silvia V3 2014 Edition και στο italiankitchenaids.com για silvia 2013 Edition. Διαβάζοντας στο ίντερνετ αποκόμισα την εντύπωση ότι υπάρχει μία silvia V3 και όχι τρεις (2012, 2013, 2014 edition). Έχω καταλάβει κάτι λάθος και αν ναι, τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ αυτών των τριών editions? Ή μήπως απλά αντανακλά το έτος κατασκευής (και αν ναι, με ενδιαφέρει εμένα αυτό? - πχ γνωστά προβλήματα σε κάποιο έτος κατασκευής κτλ)? Για ευκολότερη αναφορά σάς δίνω και τα λινκς στα αντίστοιχα μαγαζιά: http://www.italiankitchenaids.com/prodd ... konigvario - http://coffeeitalia.co.uk/proddetail.ph ... IG&cat=138 και http://www.coffeeitalia.de/brands/brand ... konig.html

3. Αν θέλετε, κάντε τον κόπο και ρίξτε μια ματιά στο τελευταίο λινκ και δείτε τα παρελκόμενα της μηχανής. Υπάρχει κάτι που πρέπει να παραγγείλω κατευθείαν, για να είμαι πλήρως λειτουργικός και ασφαλής με τη μηχανή? Ενδιαφέρομαι πιο πολύ για καπουτσίνο και λιγότερο για εσπρέσσο. Εννοείται ότι ξέρω ότι προφανώς χρειάζονται και άλλα πράγματα στο δρόμο και διαβάζω εντατικά σχετικά - αναρωτιέμαι όμως μήπως χρειάζομαι κάτι κατευθείαν, για σωστή λειτουργικότητα και ασφάλεια.

4. Αν φυσικά υπάρχει κάποιο σχόλιο σχετικά με την αγορά αυτή, κάτι συμπληρωματικό, κάτι εναλλακτικό, είμαι όλος αυτιά! :a048:

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά πακέτου silvia + vario από coffeeitalia

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Δευ Αύγ 25, 2014 12:24 pm

Καλημέρα Βασίλη,

Έκανα την ίδια αγορά με εσένα όσον αφορά τη μηχανή, από coffeeitalia.co.uk.

Η πιο πρόσφατη έκδοση της μηχανής είναι η silvia V3 2013 όπως σωστά λες. Το μαγαζί είναι αξιόπιστο, σου επισυνάπτω το thread μου για περισσότερες πληροφορίες.

viewtopic.php?f=2&t=3217

Όσον αφορά τη μηχανή καθαυτή, το μόνο που μπορώ να σου πω ως επισήμανση, είναι ότι είναι λίγο ιδιότροπη όσον αφορά το λεγόμενο temperature surfing, δηλαδή παρουσιάζει κάποια θέματα στην επίτευξη σωστής θερμοκρασίας του boiler, οπότε θέλει ένα τρικ για να το πετύχεις. Ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή, στιβαρή, κάνει λίγο θόρυβο όταν λειτουργεί αλλά κατ' άλλα κυρία!

Προσωπικά έχω παραγγείλει και ένα PID από Auber προκειμένου να την κάνω να ηρεμήσει με τα θέματα θερμοκρασίας, τροφή για σκέψη για αργότερα :-)

tsapi
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2014 12:30 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mahlkönig Vario 2014
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά πακέτου silvia + vario από coffeeitalia

Δημοσίευση από tsapi » Τετ Αύγ 27, 2014 1:32 pm

Από τη σιωπή των υπόλοιπων αναγνωστών να υποθέσω ότι οι Silvia V3 2012 Edition, Silvia V3 2013 Edition και Silvia V3 2014 Edition είναι το ίδιο και το αυτό πράμα?
Βασιλης Α. έγραψε: Όσον αφορά τη μηχανή καθαυτή, το μόνο που μπορώ να σου πω ως επισήμανση, είναι ότι είναι λίγο ιδιότροπη όσον αφορά το λεγόμενο temperature surfing, δηλαδή παρουσιάζει κάποια θέματα στην επίτευξη σωστής θερμοκρασίας του boiler, οπότε θέλει ένα τρικ για να το πετύχεις. Ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή, στιβαρή, κάνει λίγο θόρυβο όταν λειτουργεί αλλά κατ' άλλα κυρία!
Εμένα πάλι με προβληματίζει πιο πολύ το κόστος του πακέτου, όταν το αντιπαραβάλλω με gaggia classic + i2 mini (ή i1 mini). Τα λεφτά δεν μου περισσεύουν και σκέφτομαι μήπως τελικά η διαφορά στο φλυτζάνι δεν αξίζει τα 300+ διαφορά σε ευρώ.. :c034:
Βασιλης Α. έγραψε:Προσωπικά έχω παραγγείλει και ένα PID από Auber προκειμένου να την κάνω να ηρεμήσει με τα θέματα θερμοκρασίας, τροφή για σκέψη για αργότερα :-)
Έχω την αίσθηση ότι όποια μηχανή και να πάρω, θα τη σακατέψω στα mods.. :a025:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά πακέτου silvia + vario από coffeeitalia

Δημοσίευση από Christos » Τετ Αύγ 27, 2014 3:24 pm

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει η αγορά του παραπάνω πακέτου πλέον. 800 ευρώ είναι πολλά για κάτι που παλιά έκανε 630 ευρώ και ούτε η διαφορά των 300 ευρώ θα φανεί στο φλιτζάνι.
Προσωπική μου άποψη πάντα.

Στα 800 ευρώ και εάν σου πιάνουν τα χέρια εγώ θα κοίταγα για μεταχειρισμένες HX μηχανές (μια κατηγορία πάνω από αυτές με μονό boiler), ή καμιά καινούρια Nuova Simonelli Oscar και για μύλο έναν μεταχειρισμένο Mazzer Super Jolly.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά πακέτου silvia + vario από coffeeitalia

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Αύγ 27, 2014 4:47 pm

Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο και θα προσθέσω ότι η τιμή της Silvia στη Ελλάδα.είναι απλά απαράδεκτη:
http://www.buldoza.gr/product.aspx?product=1808699

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά πακέτου silvia + vario από coffeeitalia

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Πέμ Αύγ 28, 2014 9:37 am

Καλημέρα σε όλους,

Ο συνονόματος φίλος στην αρχή του μηνύματος αναφέρει ότι έχει αποφασίσει ήδη για το combo Silvia+Vario, γι αυτό και του ανέφερα λίγα πράγματα για τη μηχανή. Από το μήνυμα δεν κατάλαβα ότι υπάρχει θέμα κόστους ούτε ζητήθηκαν εναλλακτικές επιλογές, με μικρότερο κόστος κλπ. Αν μπουμε σε κουβέντα με πόσα χρήματα προφανώς μπορούμε να πιούμε καλό καφέ, ναι βεβαίως και οι συμβουλές του Χρήστου είναι σαφώς εξαιρετικές.

Απάντηση