O νέος είναι ωραίος :)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
metakis

O νέος είναι ωραίος :)

Δημοσίευση από metakis » Τρί Ιούλ 08, 2014 3:45 pm

Kαλησπέρα σε όλους, είμαι καινούριος στο τι σημαίνει espresso και σε όποιο παράγωγο αυτού.

Πάντα ήμουν ο κλασσικός Ελληνάρας της φραπεδιάς..

Όμως εδώ και κάποιο διάστημα είπα να δοκιμάσω και κάτι άλλο...

Από τη στιγμή που δοκίμασα espresso από πολύ γνωστή αλυσίδα ενός καταστήματος δεν θέλω να ξαναβάλω στο στόμα μου φραπέ..

Επειδή όμως ίσως και να θέλω να πιω και 3 καφέδες ημερησίως είναι λίγο ασύμφορο λοιπόν να είμαι με τα 5ευρα στο χέρι κάθε μέρα, αποφάσισα να κάνω το βήμα να αγοράσω μηχανή.

Έχω αρκετές μέρες που σας διαβάζω ανελλιπώς κατέληξα να αγοράσω την black της gaggia.. και θα ήθελα την άποψη σας επί του θέματος.. Με τη συγκεκριμένη μηχανή θα πίνω καφέ ισάξιας γεύσης με τους αντίστοιχους καφέδες που αγοράζω από κατάστημα η ίσως και καλύτερους??

tsipoura

Re: O νέος είναι ωραίος :)

Δημοσίευση από tsipoura » Τρί Ιούλ 08, 2014 7:36 pm

Άμα αγοράζεις καλό καφέ και πάρεις και μύλο θα φτιάχνεις καλύτερο καφέ από πολλά μαγαζιά αλλά όχι και από τα καλύτερα.
Με την Gaggia δεν μπορείς να συναγωνιστείς μηχανές χιλιάδων ευρώ.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: O νέος είναι ωραίος :)

Δημοσίευση από lio14 » Πέμ Ιούλ 10, 2014 11:25 pm

Αναλόγως πάντα τι εννοείς καλύτερο καφέ. Γιατί αν εννοείς καλύτερο από του Γρηγορη τότε σίγουρα θα πίνεις πολυυυυυυυυυυ καλύτερα μιας και αυτού του είδους οι εσπρέσο είναι ότι χειρότερο στην αγορά (μαζί με των τυροπιταδικων.
Αν εννοείς καλύτερο από το harvest για παράδειγμα, τότε μάλλον δε θα πίνεις καλύτερο.
Η λέξη "καλο" "καλύτερο " είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι με τα δικά σου μπλιμπλικια θα μπορείς να πίνεις φρέσκο ψημένο και φρεσκοκομμενο εσπρέσο.

metakis

Re: O νέος είναι ωραίος :)

Δημοσίευση από metakis » Παρ Ιούλ 11, 2014 9:07 am

lio14 έγραψε:Αναλόγως πάντα τι εννοείς καλύτερο καφέ. Γιατί αν εννοείς καλύτερο από του Γρηγορη τότε σίγουρα θα πίνεις πολυυυυυυυυυυ καλύτερα μιας και αυτού του είδους οι εσπρέσο είναι ότι χειρότερο στην αγορά (μαζί με των τυροπιταδικων.
Αν εννοείς καλύτερο από το harvest για παράδειγμα, τότε μάλλον δε θα πίνεις καλύτερο.
Η λέξη "καλο" "καλύτερο " είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι με τα δικά σου μπλιμπλικια θα μπορείς να πίνεις φρέσκο ψημένο και φρεσκοκομμενο εσπρέσο.
Τι εννοώ?? Πχ Από everest θα πίνω καλύτερο καφέ?

gmathio
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 2:18 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia classic
Μύλος:: Anfim best
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή, Αθήνα

Re: O νέος είναι ωραίος :)

Δημοσίευση από gmathio » Παρ Ιούλ 11, 2014 12:35 pm

Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Αλλά χρειάζονται ορισμένες προϋποθέσεις. "Καλή" οικιακή μηχανή, Gaggia classic για παράδειγμα και κυρίως ένας καλός μύλος. Αυτή - όπως πολύ σωστά λένε όλοι στο forum - πρέπει να είναι η πρώτη σου αγορά. Δεν ξέρω τι budget έχεις, αλλά η σωστή αγορά ξεκινά από το μύλο. Υπάρχουν και κάποιες προσφορές που μπορείς να κοιτάξεις στα συνεργαζόμενα μαγαζιά ή ακόμα και από το εξωτερικό.
Και μετά είναι ο καφές. Πολλές ποικιλίες να διαλέξεις, με διαφορετικό αποτέλεσμα η καθεμία. Ορεξη να έχεις και χρόνο να δοκιμάζεις. Και θα διαπιστώσεις πως αυτό που πίνεις στα περισσότερα μαγαζιά, απλώς δεν είναι espresso...

metakis

Re: O νέος είναι ωραίος :)

Δημοσίευση από metakis » Παρ Ιούλ 11, 2014 12:39 pm

gmathio έγραψε:Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Αλλά χρειάζονται ορισμένες προϋποθέσεις. "Καλή" οικιακή μηχανή, Gaggia classic για παράδειγμα και κυρίως ένας καλός μύλος. Αυτή - όπως πολύ σωστά λένε όλοι στο forum - πρέπει να είναι η πρώτη σου αγορά. Δεν ξέρω τι budget έχεις, αλλά η σωστή αγορά ξεκινά από το μύλο. Υπάρχουν και κάποιες προσφορές που μπορείς να κοιτάξεις στα συνεργαζόμενα μαγαζιά ή ακόμα και από το εξωτερικό.
Και μετά είναι ο καφές. Πολλές ποικιλίες να διαλέξεις, με διαφορετικό αποτέλεσμα η καθεμία. Ορεξη να έχεις και χρόνο να δοκιμάζεις. Και θα διαπιστώσεις πως αυτό που πίνεις στα περισσότερα μαγαζιά, απλώς δεν είναι espresso...
Φαντάσου... Και λέω πάμε στα everest να πιούμε καφέ της προκοπής... Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση.. Να σαι καλά.

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: O νέος είναι ωραίος :)

Δημοσίευση από re4male » Σάβ Ιούλ 12, 2014 12:31 pm

ρε παιδια μην κολατε στην gagia classic. ωραια μηχανη ειναι, την εχω και γω στο σπιτι ομως ψαξτε ευκαιρια για μεταχειρισμενη wega η καποια αλλη μικρη επαγγελματικη και με εναν μεταχειρισμενο καλο μυλο εισαι οκ :coffee:

gmathio
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 2:18 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia classic
Μύλος:: Anfim best
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή, Αθήνα

Re: O νέος είναι ωραίος :)

Δημοσίευση από gmathio » Κυρ Ιούλ 13, 2014 10:53 am

Δεν καλλάει κανείς στην Gaggia, την πρότεινα απλώς λόγω προσιτής τιμής. Φαντάζομαι πως η WEGA έστω και μεταχειρισμένη θα είναι πολύ ακριβότερη.
Οσο για μύλο μακάρι να βρει ακλό μεταχειρισμένο για να γλιτώσει κάοιο ποσό, κι εγώ έτσι το έκανα

Απάντηση