Ποια nespresso να επιλέξω και γενικές απορίες.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Cyberdemon87

Re: Ποια nespresso να επιλέξω και γενικές απορίες.

Δημοσίευση από Cyberdemon87 » Τετ Ιουν 25, 2014 1:04 pm

Από τις nespresso εννοούσα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ποια nespresso να επιλέξω και γενικές απορίες.

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιουν 25, 2014 10:49 pm

Η καλύτερη μηχανή nespresso είναι η φτηνότερη που μπορείς να βρεις. Εάν σώνει και καλά πας για τέτοια μηχανή περίμενε για καμιά προσφορά του τύπου 50-60 ευρώ η μηχανή με κανένα 30άρι ευρώ κουπόνι για κάψουλες. Κάπως έτσι αγόρασα την δικιά μου Delonghi.
Για τις κάψουλες nespresso και την αγορά τους σε διαφώτισε πλήρως ο φίλος ο Γιάννης, απλά να προσθέσω ότι πλέον κυκλοφορούν και συμβατές nespresso κάψουλες από άλλες εταιρείες όπως από Douwe Egberts που απ΄ότι νομίζω τις βρίσκεις και σε σούπερ μάρκετ και οι Caffe Impresso από Καφεκοπτεία Λουμίδης.

Πάντως άμα δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για να πας προς nespresso (πχ χρήση σε γραφείο) η καλύτερη και οικονομικότερη λύση μακροπρόθεσμα είναι να έχεις μηχανή και μύλο και να αγοράζεις καφέ φρέσκο σε σπυρί.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

ocean82

Re: Ποια nespresso να επιλέξω και γενικές απορίες.

Δημοσίευση από ocean82 » Κυρ Ιούλ 27, 2014 9:36 pm

Καλησπέρα κι από εμένα και καλώς σας βρήκα.

Εργάζομαι σε μια μικρή εταιρία (10 άτομα περίπου πίνουν καφέ).
Στα γύρω μαγαζιά ο φθηνότερος καφές της προκοπής κοστίζει περίπου 1.80€, οπότε αποφασίσαμε να πάρουμε μια καφετιέρα.
Θα φτιάχνει μόνο espresso (fredo) και υπολοίζω ότι κάθε εβδομάδα θα φτιάχνει περίπου 80-100 καφέδες (ο fredo θέλει 2πλη δόση). Σκεφτόμαστε για nesrpesso για την ευκολία
της κάψουλας. Μύλοι, καλαθάκια και τα διάφορα άλλα που διαβάζω, όσο καλό καφέ και να κάνουν, είναι εκτός συζήτησης! Το badget είναι περίπου 200€.
Βρήκα αυτή: http://www.nespresso.com/gr/el/product/ ... F%81%CE%BF
Με προβληματίζει η ποσότητα των καφέδων που θα φτιάχνουμε. Αυτές οι nespresso είναι μόνο για οικιακή χρήση? Θα αντέξει?
Αν μπορείτε να βοηθήσετε.

Επίσης ψάνχοντας βρήκα και αυτή: http://www.skroutz.gr/s/260810/Gaggia-S ... Logic.html
η οποία ξεπερνά το badget, αλλά ο κάθε καφές θα βγαίνει φθηνότερα από τα 0,45€ της nespresso, οπότε θα πείνουμε και καλύτερο καφέ και θα κάνουμε
απόσβεση πιο γρήγορα.

Τι προτείνετε?

Ευχαρστω προκαταβολικά για τη βοήθεια!

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποια nespresso να επιλέξω και γενικές απορίες.

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Δευ Ιούλ 28, 2014 7:30 am

Αν πρόκειται να κάνετε χρήση 80-100 κάψουλες τη βδομάδα, θα πρέπει να έρθετε σε επικοινωνία με το business κομμάτι της nespresso, όπου μπορούν να σας δώσουν δωρεάν την επαγγελματική έκδοση της nespresso που είναι για γραφεία με χρησιδάνειο. Σε υποχρεώνουν να αγοράζεις συγκεκριμένο αριθμό καψουλών από αυτούς αλλά κερδίζεις στο ότι δεν πληρώνεις τίποτα για τη μηχανή.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ποια nespresso να επιλέξω και γενικές απορίες.

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιούλ 28, 2014 12:30 pm

Δεν συμφέρει η κάψουλα για τέτοια χρήση αλλά τα pod που εχουν πάει και τα ξενοδοχεία τελευταία.
Υπάρχει δυνατότητα και χρησιδανειου απο κάποια ημερισια κατανάλωση και μετά.Δεν ξερω αν την καλυπτεται αλλά δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις πχ εδω

http://www.afetcoffee.gr/our_work.html

Οι μεγαλες.εταιρειες και αυτες σε pod.έχουν πάει

http://www.afetcoffee.gr/our_customer.html

ocean82

Re: Ποια nespresso να επιλέξω και γενικές απορίες.

Δημοσίευση από ocean82 » Τρί Ιούλ 29, 2014 12:03 pm

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@Artisti δε νομίζω να πάμε σε τέτοια λύση γιατί οι μηχανές που είδα έχουν όλες καλαθάκια και θα γίνει ένας χαμός.
Θέλουμε απλά να πατάμε 1 κουμπί και να ετοιμάζεται ο καφές.

@Βασίλης Το είδα αυτό που μου πρότεινες. Στο site της nespresso αναφέρει ότι αν αγοράσεις 1200 κάψουλες σου δίνουν
δώρο μια μηχανή. Σαν προσφορά είναι αρκετά καλή και τη συζητάμε.

Βέβαια εγώ τους "πιέζω" :a030: για την gaggia, αλλά δεν ξέρω το θέμα του καθαρισμού της μηχανής αν θα
μας τρώει χρόνο. Ακόμη ψαχνόμαστε αλλά τουλάχιστον έχουμε καταλήξει σε 2 υποψήφιους.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ποια nespresso να επιλέξω και γενικές απορίες.

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιούλ 29, 2014 12:44 pm

Και η Gaggia παίρνει pod και δεν θέλει ιδιαίτερη προετοιμασία

http://m.youtube.com/watch?v=DSZR7YwPFvA

http://m.youtube.com/watch?v=hvlifEL2xBE

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Ποια nespresso να επιλέξω και γενικές απορίες.

Δημοσίευση από Thanos87 » Δευ Αύγ 18, 2014 9:07 pm

Καλησπέρα κι από μένα. Κάτοχος Nespresso Krups Essenza εδώ και 4 χρόνια. Στην επιλογή της Nespresso θα έλεγα κι εγώ ότι καλύτερη είναι η φθηνότερη. Όλες τον ίδιο carbon μηχανισμό έχουν, και διαφέρουν μόνο σε design και ελάχιστους αυτοματισμούς. Κι εγώ πλέον είμαι στην αναζήτηση entry level οικιακής λύσης για semi-automatic αλλά no money no honey ακόμη .... :a016:

Ευελπιστώ σε λίγο καιρό να τσιμπήσω καμιά Gaggia και ένα μύλο να ξεκινήσω το ταξίδι στον κόσμο του espresso.

Άβαταρ μέλους
silkman9
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 12:11 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Braun 3063
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Οι καφέδες μου:: Portioli και βλέπουμε

Re: Ποια nespresso να επιλέξω και γενικές απορίες.

Δημοσίευση από silkman9 » Πέμ Αύγ 21, 2014 11:34 am

H nespresso το μονο νόημα που έχει είναι για περιπτώσεις πχ στο εξοχικό όπου πας 4 φορές το χρόνο και θελεις να έχεις καφε που δεν ξεθυμαίνει / λήγει. Αλλιώς είναι σκέτη κλοπή.

Εμείς έχουμε στο γραφείο nespresso pro, που είναι η επαγγελματική σειρά (οι κάψουλες είναι στρογγυλές πλακέ και όχι τα γνωστά nespresso pods). Την μηχανή την πήραμε δωρεάν, μαζί με το aeroccino (αυτό το "μπρίκι" για αφρόγαλα ζεστό και κρύο).

PHOTO
http://i.imgur.com/ZIwp3ib.jpg

Δεν με νοιάζει γιατί δεν πληρώνω εγώ τους καφέδες αλλά υπολόγισα ότι το κιλό ο νεσπρεσσο βγαίνει στα 85€ !!!!

Από την μία υπάρχει η ευκολία του πατάς ένα κουμπί και βγαίνει ο καφές χωρίς λερώματα, κόκκους στον πάγκο κλπ, το ίδιο και ο καπουτσίνο ζεστός ή φρέντο με το aeroccino αλλά από την άλλη η γεύση του καφέ δεν φτάνει με τίποτα ούτε τον χρυσό κομμένο lavazza του σουπερμαρκετ που χρησιμοποιώ στην gaggia classic. Με αυτό συμφωνούν και 1-2 συνάδελφοι που έχουν απλές μηχανές εσπρεσσο σπίτι με καφέ του σουπερμαρκετ, όχι να έχεις μύλο και να κόβεις blue mountain.

OFF TOPIC: Γιατί δεν δουλέυει το [ img ] να βάλουμε φωτογραφίες;

Απάντηση