Νέα μηχανή

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
dimitris78

Νέα μηχανή

Δημοσίευση από dimitris78 » Τετ Ιουν 11, 2014 12:20 pm

Χαιρετώ την παρέα σας και καλώς σας βρήκα!
Ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω την illy francies x7.1 λόγω κόστος σε κάψουλες, επειδή έχω συνηθίσει την ευκολία του thermoblock ψάχνω κάποια με παρόμοια τεχνολογία , που να είναι όμως αξιόλογη και πρωτίστως ακίνδυνη ( το νερό να μην περνάει από το αλουμίνιο αλλά από ξεχωριστώ σωληνάκι, όπως στην ascaso basic http://www.barista.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%8 ... ck%20Group). Το ανώτερο ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι στα 180 ε.
Υπάρχει κάποια μηχανή που θα μου προτείνατε?
Και κάτι ακόμα, επειδή δεν είμαι και τόσο επιμελείς, μια μηχανή με thermoblock θέλει την ίδια συντήρηση με μια με boiler?

dimitris78

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από dimitris78 » Τετ Ιουν 11, 2014 1:12 pm

Οι μηχανές της krups και της saeco ξέρετε τι thermoblock έχουν?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιουν 11, 2014 2:51 pm

Καλωσόρισες στο forum.

Οι νέες οικονομικές Saeco έχουν inox boiler. Για τις Krups δεν ξέρω αλλά εικάζω ότι θα έχουν αλουμινένιο thermoblock. Παλαιότερα μοντέλα είχαν και αυτά inox boiler.
Δύο μοντέλα από Quickmill και Sunbeam που νομίζω ότι έχουν thermblock της ίδιας φιλοσοφίας όπως αυτό της Ascaso Basic είναι σίγουρα πάνω από τα 180 ευρώ που βάζεις.
Τέλος τα φτηνά thermblock δεν προσφέρουν τίποτα το καλύτερο από τα boiler. Ούτε από θέμα ευκολίας ούτε από θέμα συντήρησης, για να μη πω ότι σε αυτά θα πρέπει να είσαι ακόμα πιο επιμελής λόγω της πολύ μικρής διατομής της διαδρομής του νερού μέσα σε αυτά.

Με δεδομένο ότι έχεις θέμα με το αλουμίνιο (μη αιτιολογημένα κατ΄εμέ) δεν έχεις και πολλές επιλογές αφού βγάζουμε τις Gaggia τις προτεινόμενες εκτός. Ή πας για κάτι οικονομικό όπως Delonghi EC155 και Saeco Philips HD8323 ή ίσως για την όχι τόσο προτεινόμενη Gaggia Pure ή τέλος πας για την Ascaso Basic.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

dimitris78

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από dimitris78 » Τετ Ιουν 11, 2014 3:23 pm

Χρήστο ήμουν έτοιμος να αγοράσω την Gaggia color ή αν έβρισκα σε καλή τιμή την baby. Αργότερα έπεσα πάνω στην ascaso και βλέποντας την παρουσίαση που έκανε για το νέο thermoblock , άρχισα να ψάχνω για τις διαφορές σε thermoblock και boiler καθώς και στα υλικά κατασκευής τους. Είναι 2 οι παράμετροι που με έκαναν να ματαιώσω την αγορά μια εκ των δύο gaggia :
α) Το αλουμινένιο boiler στην gaggia baby
β) Η εσωτερική αντίσταση στο boiler που έχει η gaggia color.
Η μοναδική που έχω βρει είναι η ascaso basic, απλά ψάχνω να βρω κάτι ποιο οικονομικό.
Υπάρχει κάποια που να έχει inox boiler αλλά με εξωτερική αντίσταση, όπως η gaggia classic & baby?

dimitris78

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από dimitris78 » Τετ Ιουν 11, 2014 5:16 pm

H krups xp5620 http://www.krups.gr/All+Products/Pump+E ... XP5620.htm αναφέρει κάποιο Diecast Thermoblock και στο αγγλικό site αναφέρει Patented stainless steel compact thermoblock system http://www.krups.co.uk/espresso-xp5620 , γνωρίζουμε κάτι για αυτά τα συστήματα?

Υ.Γ. Χρήστο αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει σε ένα post σου πως δεν θα έπερνες με τίποτα krups, γιατί το λες αυτό?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιουν 11, 2014 7:55 pm

dimitris78 έγραψε:...
Υ.Γ. Χρήστο αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει σε ένα post σου πως δεν θα έπερνες με τίποτα krups, γιατί το λες αυτό?
Δεν θυμάμαι να έγραψα κάτι τέτοιο γιατί συνήθως αναφέρομαι σε συγκεκριμένα μοντέλα και όχι γενικά. 'Αμα θέλεις βρες το link.

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα τίποτα κάτω από Gaggia Baby όπως άλλωστε και έκανα. Ακόμα και να μην υπήρχε διαφορά στο φλιτζάνι, η ύπαρξη φτηνών ανταλλακτικών, το γεγονός ότι μηχανές που έχουν κλείσει δεκαετίες ακόμα λειτουργούν, το επαγγελματικό portafilter από ορείχαλκο, η τεράστια γνωστική βάση από χρήστες στο internet, τα αξεσουάρ από τρίτους κατασκευαστές (πχ καλαθάκια, naked partafilter), θα ήταν από μόνα τους αρκετά.

Πάντως δεν έχει σημασία τι λέω εγώ, κάνε μια αναζήτηση στα νήματα που αφορούν τις Krups και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

stoum

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από stoum » Τετ Ιουν 11, 2014 8:57 pm

dimitris78 έγραψε:Υπάρχει κάποια που να έχει inox boiler αλλά με εξωτερική αντίσταση, όπως η gaggia classic & baby?
Πρόσφατα αγόρασα από το εξωτερικο μια Gaggia Classic μεταχειρισμένη, στη μιση τιμη καινουριας και έχω να πω τα καλυτερα.
Παρότι ειναι κατασκευασμενη το 2006 δειχνει σαν να ειναι διετιας, με ποιοτητα κατασκευης πολυ καλη, αυτο αποδικνυεται απο αλλες προγενεστερες της 15-20 ετων μηχανες, που δουλευουν ακομα.
Οσο για διαθεσιμα ανταλλακτικα υπαρχουν τα παντα, ειδικα στην χωρα μας σε τιμες κρισης.
Στην προτεινω ανεπιφυλακτα, αν μπορεις να κανεις την υποχωρηση του να παρεις μεταχειρισμενη...

dimitris78

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από dimitris78 » Πέμ Ιουν 12, 2014 1:48 pm

Christos έγραψε:
dimitris78 έγραψε:...
Υ.Γ. Χρήστο αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει σε ένα post σου πως δεν θα έπερνες με τίποτα krups, γιατί το λες αυτό?
Δεν θυμάμαι να έγραψα κάτι τέτοιο γιατί συνήθως αναφέρομαι σε συγκεκριμένα μοντέλα και όχι γενικά. 'Αμα θέλεις βρες το link.

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα τίποτα κάτω από Gaggia Baby όπως άλλωστε και έκανα. Ακόμα και να μην υπήρχε διαφορά στο φλιτζάνι, η ύπαρξη φτηνών ανταλλακτικών, το γεγονός ότι μηχανές που έχουν κλείσει δεκαετίες ακόμα λειτουργούν, το επαγγελματικό portafilter από ορείχαλκο, η τεράστια γνωστική βάση από χρήστες στο internet, τα αξεσουάρ από τρίτους κατασκευαστές (πχ καλαθάκια, naked partafilter), θα ήταν από μόνα τους αρκετά.

Πάντως δεν έχει σημασία τι λέω εγώ, κάνε μια αναζήτηση στα νήματα που αφορούν τις Krups και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα.
Χρήστο μπορεί να έκανα και λάθος ή να το είχε πει κάποιος άλλος.

Με τα λεφτά που διαθέτω είμαι ανάμεσα σε saeco hd8325, gaggia color, krups xp5620, Delonghi ECO310.
Με δεδομένο πως οι πρώτοι μου καφέδες θα είναι illy αλεσμένος , μέχρι τον Οκτώμβριο που θα πάρω μύλο τον ascaso, τι θα μου προτείνατε?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιουν 12, 2014 3:48 pm

Εγώ θα σου έλεγα να μην βιαστείς, να κάνεις κάποια οικονομία και να περιμένεις για κάποια προσφορά της Classic. Έτσι κι αλλιώς καφέ της προκοπής χωρίς μύλο δεν θα πιεις ανεξαρτήτως μηχανής.

Εάν σώνει και καλά ξύνεται το πορτοφόλι σου, θα σου έλεγα πάρε μια πολύ φτηνή μηχανή όπως την Delonghi EC155 ή την Saeco Poemia HD8323 ώστε να έχεις την ελάχιστη απώλεια κεφαλαίου όταν θα τις πουλήσεις.

Εάν με το στανιό είχα να επιλέξω ανάμεσα στα τέσσερα μοντέλα που αναφέρεις παραπάνω θα πήγαινα για την Color.

Επίσης θα κοιτούσα και την παρακάτω μεταχειρισμένη μηχανή. Δεν μ΄αρέσει η πολυπλοκότητά της σε σχέση με την Classic αλλά σε αυτά τα λεφτά είναι καλή ευκαιρία εάν η μηχανή είναι σε καλή κατάσταση.
viewtopic.php?f=17&t=3347&p=52015#p52015

Όπως βλέπεις η εξίσωση έχει παραπάνω από μία λύσεις που είναι ισοδύναμα σωστές ή λάθος.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

dimitris78

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από dimitris78 » Παρ Ιουν 13, 2014 7:38 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας θα ψάξω και για μεταχειρισμένη

Απάντηση