Νέα μηχανή

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
dimitris78

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από dimitris78 » Δευ Ιουν 16, 2014 11:24 am

Σε μια μεταχειρησμένη μηχανή ποια είναι τα κύρια σημεία που πρεπει να προσέξουμε, επειδή δεν έχω καθόλου εμπειριά απο espresso μηχανές πως μπορώ να είμαι σίγουρος πριν την αγοράσω?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από Christos » Δευ Ιουν 16, 2014 9:44 pm

Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι μεταχειρισμένο. Εδώ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για μηχανές του κουτιού και ευτυχώς που αυτές έχουν εγγύηση.
Άμα μπορείς να δεις την μηχανή σε λειτουργία και να πιεις καφέ από αυτήν είναι το καλύτερο. Μπορείς να δεις την γενική εικόνα που έχει εξωτερικά η μηχανή καθώς επίσης και να ελέγξεις άμα υπάρχουν τίποτα μεγάλες διαρροές. Επίσης μπορείς να ελέγξεις για πράγματα που αφορούν την συντήρηση της μηχανής όπως εάν γινόντουσαν οι αφαλατώσεις, τα backflushing κτλ. Στην καλή περίπτωση που ο ιδιοκτήτης έχει αρκετές γνώσεις και είναι χομπίστας ίσως να του είναι εύκολο να ανοίξει και την μηχανή για να σου δείξει και το εσωτερικό της, όπου μπορείς να δεις για μικρές διαρροές νερού, σκουριές σε σημεία κτλ.

Για αγορά από απόσταση τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Ουσιαστικά μπορείς να έχεις μια εξωτερική εικόνα της μηχανής από φωτογραφία και πιο πολύ βασίζεσαι στις περιγραφές του πωλητή, οπότε πιο πολύ ψάχνεις για την φερεγγυότητα του πωλητή παρά για την κατάσταση της μηχανής.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

dimitris78

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από dimitris78 » Τρί Ιουν 17, 2014 4:16 pm

Ευχαριστώ πολυ Χρήστο για τις πληροφοριές σου.
Έχει πέσει το μάτι μου σε αυτή την μηχανή Graef es70 http://www.ebw.gr/el/product/177063/Gra ... 1627000943 έχετε κάποια γνώμη για την συγκεκριμένη μηχανή ( αν δικαιολογείτε η τιμή) και γενικά για την εταιρεία? Φένεται να έχει καλή ποιότητα και η τιμή που την βρήσκω είναι αρκετά ανταγωνιστική με τις αντίστοιχες του εξωτερικού.

Υ.Γ. Αμφιβάλω αν μπορώ να φτάσω σε τέτοια επίπεδα τιμών, απλά ψάχνωντας έπεσα πάνω της .

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιουν 17, 2014 4:24 pm

Αστοχη ερώτηση οταν στην ιδια τιμή παιρνεις την Gaggia Classic.

dimitris78

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από dimitris78 » Τρί Ιουν 17, 2014 4:53 pm

Artisti έγραψε:Αστοχη ερώτηση οταν στην ιδια τιμή παιρνεις την Gaggia Classic.
Αυτός ήταν κι εμένα ο προβληματισμός μου όταν την είδα, με τόσα λεφτά αν είναι τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα με την GC. Από ότι βλέπω είναι ίδιες με τις Sunbeam https://www.sunbeam.com.au/Coffee-and-B ... -Vita.aspx

dimitris78

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από dimitris78 » Δευ Ιουν 23, 2014 2:14 pm

Είμαι ένα βήμα πριν να αγοράσω την Gaggia color, ξέρετε αν κατασκευάζονται στην Ιταλία ή σε κάποιο εργοστάσιο της Κίνας? Και κάτι ακόμα από την εμπειρία σας, να την παραγγειλω τώρα ή να περιμένω να αρχίσουν οι εκπτώσεις, έχετε παρατηρήσει προσφορές σε περίοδο εκπτώσεων?

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από UltiMo_ » Δευ Ιουν 23, 2014 3:23 pm

Γνώμη μου είναι, ή θα πάρεις κάτι φθηνιάρικο αν δεν έχεις οικονομκή άνεση, ή θα πάρεις κάτι καλό και ακριβό αν έχεις.
Το να πάρεις κάτι που είναι ένα κλικ πιο φθηνό απο το τέλειο, για να γλιτώσεις λίγα ευρώ, θα το μετανιώσεις σύντομα.
Είναι αυτό που λέμε "το φθηνό είναι ακριβότερο".
Η συγκεκριμένη μηχανή, πλην του ονόματος που φέρει, δεν είναι καλή.

Καλύτερα είναι να πάρεις μια μηχανή απο το lidl και να μαζεύεις λεφτά για κάτι σωστό.

Επίσης πριν αγοράσεις μύλο, οι καφέδες που θα φτιάχνεις θα είναι χειρότεροι απο την francis. Άρα κάνε υπομονή και πάρτα όλα πακέτο. Αν δεν μπορείς να τα πάρεις πακέτο, είναι καλύτερα να πάρεις πρώτα ένα μύλο και να τον κοιτάς όλη μέρα, παρά να πάρεις πρώτα μηχανή και να πετάς κακοαλεσμένους καφέδες και να τυραννιέσαι προσπαθώντας μάταια να βγάλεις σωστό καφέ με λάθος κόψιμο
When life throws you curves, aim for the apex

dimitris78

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από dimitris78 » Δευ Ιουν 23, 2014 4:47 pm

Τα 100€ (ας πούμε για την gaggia classic) δεν τα λες και κλίκ. Μύλο θα ψαξω για κάποιον μεταχειρισμένο και αν δεν βρω κάτι θα κοιτάξω για αγορά καινούργιου από Σεπτέμβριο. Την gaggia color από ότι έχω καταλάβει δεν θα την έλεγα κακή επιλογή, μάλλον μια μέτρια με κάποια θετικά όπως το portafilter και σίγουρα κάποιες αδυναμίες όπως όλες σε αυτά τα λεφτά. Το θέμα με την οικονομία κι εγώ το σκέφτηκα αλλά πως να κάνω οικονομία όταν θέλω 20€ το μήνα για τις κάψουλες της francies? Η χρήση που θα έχει η μηχανή θα είναι 100% freddo όλο το καλοκαίρι και από χειμώνα και μετά ένα 70-30 υπέρ του freddo πάντα. Με όλα αυτά τα δεδομένα + την ευκολία ανταλλακτικών και υποστηρίξεις συγκλίνω προς την gaggia color.

dimitris78

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από dimitris78 » Δευ Ιουν 23, 2014 9:15 pm

Η άποψη που έχω καλύτερα καινούργια μηχανή με μύλο μεταχειρισμένο, είναι σωστή ή το αντίθετο καλύτερα? Ξέρουμε που κατασκευάζονται οι gaggia?

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Νέα μηχανή

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Ιουν 24, 2014 1:09 am

To 1999 την gaggia την αγόρασε η saeco. Και το 2009 η Philips τις αγόρασε και τις δυο. Οι gaggia λειτουργεί σε ξεχωριστή γραμμή, αλλα τώρα χρησιμοποιεί σχέδια της saeco σε μερικές σπιτικές μηχανές της.
Από το 2010, όλες οι Gaggia espresso και καφέ μηχανές εξακολουθούν να κατασκευάζονται στο Μιλάνο στο εργοστάσιο Robecco sul Naviglio.

Πηγή: Google-wikipedia
When life throws you curves, aim for the apex

Απάντηση