Iperespresso-->universal καψουλα

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Iperespresso-->universal καψουλα

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Σεπ 18, 2017 10:05 pm

Λοιπόν, έχω πάρει και τις 2 κάψουλες, και την μεταλλική και την πλαστική τη φτηνή. Γιατί με τόση λίγη ποσότητα καφέ, η μία κάψουλα, που για μένα βγάζει το ιδανικό στα 18 περίπου δευτερόλεπτα, βγάζει στην ουσία ristretto.
(Για το αν έχει νόημα, αν και έχω δει μεγάλη αντίθεση εδώ στο φόρουμ, έχω να πω ότι για μένα προσωπικά που την έχω στη δουλειά, έχει. Διότι κόβω με το μύλο και γεμίζω τις κάψουλες στο σπίτι πριν φύγω. Στη δουλειά δεν έχω χώρο για κοψίματα κλπ και πέρα από το να γεμίζω με νερό τη μηχανή και να κάνω τον καφέ δεν κάνω κάτι άλλο. Άδειασμα το απόγευμα που θα γυρίσω. Το κάνω για οικονομία, για ποικιλία στον καφέ, για οικολογικούς λόγους. Δεν το κάνω κάθε μέρα και έχω απόθεμα κανονικές κάψουλες γιατί μπορεί να βαριέμαι, να μην έχω χρόνο, να θέλω να κεράσω κλπ.

Στο δια ταύτα: Με τη μεταλλική στον πρώτο καφέ που δοκίμαζα, μάλλον έπεσα στη μέση των steps του μύλου και ή μπούκωνε ή έβγαζε νεροζούμι. Με τον τωρινό καφέ βρήκα το σωστό κόψιμο και παίρνω αντίστοιχα με της illy και ωραίο ενδιαφέρον άρωμα (la minita cοnquistador από taf. Με την πλαστική όμως δεν έχω πάρει το ίδιο. Και on closer inspection, βλέπεις ότι στο από κάτω του πάνω μέρους, ...του καπακίου, η μεταλλική έχει πολλές τρύπες που ρίχνει το νερό στον καφέ, ενώ η πλαστική μόνο αυτήν του κέντρου, οπότε πέρα από πιθανό θέμα θερμοκρασίας, υπάρχει κι αυτή ως ενδεχόμενη αιτία διαφοράς ποιότητας. Επειδή όμως δεν έχω κάνει ακόμα πολλές δοκιμές, κρατάω μια πισινή και αν αλλάξει κάτι θα επανέλθω.

Ξεκαθαρίζω ότι μιλάμε πάντα για σύγκριση με αυτό που βγάζουν οι κανονικές κάψουλες illy iperespresso. Αν κάποιος αυτό το βρίσκει μη αποδεκτό, προφανώς δεν έχει νόημα να ψαχτεί με τις επαναγεμιζόμενες.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Iperespresso-->universal καψουλα

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Σεπ 18, 2017 10:19 pm

Ξέχασα να αναφέρω άλλο πιθανό παράγοντα εκτός από τον διαφορετικό καφέ, για τα διαφορετικά αποτελέσματα που έπαιρνα με τη μεταλλική. Όταν άρχισα με τον δεύτερο καφέ, είχα πάρει και το tamper που δεν το είχα στην αρχή. Προσπαθούσα με τη μεζούρα, βλέποντας από έναν φίλο εδώ ότι έκανε δουλειά, αλλά είναι άλλη ευκολία το tamper οπότε μπορεί και σε αυτό να οφείλεται η τωρινή επιτυχία (αντί για τον διαφορετικό καφέ και τον περιορισμό του stepped μύλου).

Τέλος να διευκρινίσω ότι δεν θεωρώ τη γεύση μου επαρκώς εξασκημένη και ότι πρόσφατα άρχισα να συνηθίζω τις οξύτητες των specialty καφέ (μιλάω από cafe, όχι για δικές μου παρασκευές).

ermis1975
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 10:52 am

Re: Iperespresso-->universal καψουλα

Δημοσίευση από ermis1975 » Παρ Οκτ 20, 2017 7:12 pm

Μετά απο αρκετές καψουλομηχανές και γεμιζόμενες κάψουλες, κατέληξα οτι οι επαναγεμιζόμενες κάψουλες βγάζουν κακό καφέ. Οι καλύτερες κάψουλες ειναι και της μαμάς εταιρίας. Επίσης η άποψή μου οτι καφέ κάνει μόνο η iperespresso και η nespresso, οι άλλες όλες ειναι απλά ρόφήματα.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Iperespresso-->universal καψουλα

Δημοσίευση από todoornot » Πέμ Νοέμ 02, 2017 10:39 am

Λοιπόν, επανέρχομαι ως χρήστης επαναγεμιζόμενων καψουλών iperespresso. Γενικά, επιβεβαιώθηκαν μπορώ να πω οι αρχικές μου εντυπώσεις. Συγκεκριμένα:
1. Η μεταλλική μπορεί να βγάλει καφέ, που η ασχετότητά μου μπορεί δύσκολα να διέκρινε από εκείνους καλών specialty μαγαζιών (κοντά σε άρωμα και γεύση, ίσως από το σώμα να καταλάβαινα σε blind testing). Για να γίνει βέβαια αυτό, έπρεπε να παίξω όπως είναι φυσικό, με κόψιμο, tamping (αυτό, με stepless μύλο μπορεί και να μην χρειαζόταν) και χρόνους. Το μόνο πρόβλημά μου είναι η μικρή ποσότητα. Και γι αυτό έχω παραγγείλει δεύτερη :oops: :ban: (by the way η τιμή έχει πέσει από τα αρχικά 90άρια σε 50άρια).
2. Την πλαστική, που πήρα λόγω φτήνιας για να δοκιμάσω, απλά... την πέταξα. Εκτός από το ότι δεν δούλευε στα ίδια κοψίματα με την άλλη (πολύ μεγάλη ροή) και από το ότι έριχνε το νερό στον καφέ μόνο από μία κεντρική τρύπα, όταν έκοβα ψιλότερα μπας και γίνει τίποτα, άνοιγε το καπάκι της από την πίεση (είναι απλά χωστό, όχι βιδωτό σαν της άλλης) και λέρωνε τη μηχανή. Οπότε εννοείται πως δεν την συστήνω με τίποτα...
Αυτά...

Απάντηση