Ποτήρια Bodum Pavina

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
antonis

Ποτήρια Bodum Pavina

Δημοσίευση από antonis » Σάβ Αύγ 20, 2011 9:21 pm

Αγόρασα πρόσφατα τα ποτηράκια Bodum Pavina
bodum pavina.jpg
Είναι φτιαγμένα με διπλά γυάλινα τοιχώματα από "borosilicate" με ενδιάμεσο στρώμα αέρα ώστε να διατηρείται καλύτερα η θερμοκρασία του περιεχόμενου υγρού (είτε ζεστού είτε κρύου) αλλά και η θερμοκρασία περιβάλλοντος στο εξωτερικό τοίχωμα ώστε να μπορούμε να το κρατάμε ευχάριστα, ενώ στον πάτο υπάρχει μία βαλβίδα "ενός δρόμου" για να ρυθμίζεται η πίεση του ενδιάμεσου στρώματος αέρα κατά την αλλαγή των θερμοκρασιών.

Η χωρητικότητα του μικρού ποτηριού είναι 80ml δηλαδή κατάλληλο για μονό αλλά και διπλό espresso ενώ τα ίδια ποτήρια υπάρχουν και σε μεγαλύτερα μεγέθη αλλά για άλλες προφανώς χρήσεις.

[+] Στα θετικά του ποτηριού συμπεριλαμβάνονται η εμφάνιση (αν και η αισθητική είναι πάντα υποκειμενική) η σχετικά καλύτερη διατήρηση της θερμοκρασίας του καφέ και η δυνατότητα να κρατάμε το "σφηνάκι" χωρίς να καιγόμαστε

[-] Στα αρνητικά είναι η σχετικά ψηλή τιμή (12 $ στο amazon.com, 18.95 € στο pixmania), οι αναφορές ότι είναι σχετικά εύθραυστα (εύχομαι να μην το διαπιστώσω) και η αίσθηση περισσότερο πλαστικού παρά γυαλιού λόγω του χαμηλού του βάρους.

Συνολικά πιστεύω ότι είναι μία ενδιαφέρουσα επιλογή που θα το χρησιμοποιώ κάποιες φορές, αν και συνεχίζω να απολαμβάνω τον καφέ περισσότερο στο πορσελάνινο φλιτζάνι.

Υ.Γ. Όσον αφορά στη θερμική του συμπεριφορά, έκανα μία πρόχειρη δοκιμή συγκρίνοντας το bodum pavana, ένα γυάλινο ποτήρι espresso, και ένα πορσελάνινο φλυτζάνι illy collection, βάζοντας 50 ml ζεστού νερού στο καθένα και μετρώντας τις θερμοκρασίες του νερού μετά από 5, 10 και 15 λεπτά, με ένα rattleware θερμόμετρο που έχω για να μετράω τη θερμοκρασία του γάλατος όταν παρασκευάζω αφρόγαλα. Κρατώντας πολλές επιφυλάξεις ως προς την αξιοπιστία των μετρήσεων, το pavina διατήρησε λίγο περισσότερο τη θερμοκρασία, στη συνέχεια το γυάλινο ποτήρι και τελευταίο το πορσελάνινο. Συγκεκριμένα νερό 75 C, μετά από 15 λεπτά είχε κατέβει στους 40 C στο pavina, 37 C στο γυάλινο ποτήρι και 35 στο φλυτζάνι.

Άβαταρ μέλους
Sandman
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 19, 2010 10:26 am
Όνομα: Ερμης
Μηχανή:: ECM Barista
Μύλος:: Mahlkonig Vario
2ος Μύλος:: Rancilio MD 50
Οι καφέδες μου:: San Pedro, Estate Blend
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ποτήρια Bodum Pavina

Δημοσίευση από Sandman » Κυρ Αύγ 21, 2011 2:26 am

Εχω ενα τετοιο ποτηρακι (ενθυμιο απο εκδρομη στο Amsterdam).

Δινει οντος την εντυπωση πλαστικου, σε καμια περιπτωση δεν ειναι, ενα ελαφρο χτυπημα στο ποτηρακι και απο τον ηχο καταλαβαινεις το γυαλι. Ειναι παρα πολυ ομορφα και βολικα. Εμπειρικα και χωρις να εχω κανει καμια δοκιμη και η εντυπωση μου μπορει να ειναι ψυχοσωματικη, ενα πορσελανινο ποτηρι κραταει ελαφρως καλυτερα τη θερμοκρασια (για οσο πινω το εσπρεσσακι, περισσοτερο δεν εχει ενδιαφερον).

Τελος, δεν εχω παρατηρησει να ειναι πιο ευπαθη απο τα υπολοιπα ποτηρακια που εχω, ισως να δινει αυτη την εντυπωση λογο βαρους.

elenikikou
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 02, 2017 8:11 pm

Re: Ποτήρια Bodum Pavina

Δημοσίευση από elenikikou » Κυρ Ιούλ 02, 2017 8:18 pm

Καλησπέρα παιδια εχω αγορασει και εγω τετοια ποτιρακια για τον καφε απο το μαγαζι αυτο http://www.studio-home-collection.gr/, ωστοσο εξακολουθω να πινω τον καφε μου στα πορσελανινα ποτιρακια, με τον παραδοσιακο τροπο... ρε παιδια καρταει και την θερμοτιτα καλιτερα σε συγκριση με αυτο το γιαλινο ποτυρακι...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ποτήρια Bodum Pavina

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιούλ 02, 2017 9:45 pm

Αλήθεια, πιστεύετε ότι τα links σε πολλά site έχουν τόσο μεγάλο αντίκτυπο στο SEO (Search Engine Optimization);
Παλαιότερα θα το διέγραφα το μήνυμα σας, τώρα τι να κάνω; θα το κρατήσω για τον κόπο σας να κάνετε εγγραφή στο forum.
Καλές δουλειές σας εύχομαι.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ποτήρια Bodum Pavina

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Ιούλ 02, 2017 10:59 pm

Γιατι πρόκειται να ξαναμπεί για να διαβάσει το μήνυμά σου?Μας το άφησε ενθύμιο....

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ποτήρια Bodum Pavina

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιούλ 02, 2017 11:16 pm

Kαι εγω σκεφτηκα....ποσο μ@λ@κας μπορει να ειναι καποιος για να νοιαζεται μες στον καυσωνα για την θερμοτητα του καφε στο φλυτζανι?

nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ποτήρια Bodum Pavina

Δημοσίευση από nonickch » Δευ Ιούλ 03, 2017 4:41 am

Δεν πάιζει να είναι για SEO. Εκει μιλάμε για μεγάλες ποσότητες απο links που σχεδόν αδύνατο να γίνουν σε γλώσσες σαν την Ελληνική. Ακόμη δεν έχουμε πιάσει μισθολογικό καθεστώς Ινδίας/Κίνας. Προσπαθούμε όμως.

Απλώς κάποιος μαγαζάτορας έψαξε κάποιο από τα προϊόντα του στο internet για ανταγωνιστές και σκέφτηκε "δεν γα...".
Μπορείς να βάλεις rel="nofollow" να μπαίνουν στα links (φαντάζομαι θα υπάρχει plugin/config για αυτό) και θα είσαι σίγουρος ότι δεν μπορούν να κερδίσουν τιποτα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ποτήρια Bodum Pavina

Δημοσίευση από Christos » Δευ Ιούλ 03, 2017 11:08 am

Γιώργο δεν γνωρίζω άμα υπάρχει σχετική ρύθμιση στο backend του forum. Δεν πειράζει πάντως, δεν είναι και κάποιο μεγάλο θέμα. Ευχαριστώ για την πληροφορία. :oneup:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση