Φτηνη οικιακη μηχανη..

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
nikp81

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από nikp81 » Πέμ Απρ 14, 2011 12:47 pm

yiannis2002s έγραψε:...O φιλος ειπε κατι φτηνο με max 100 ευρω και εδω του προτείνουμε μηχανες με 200+ & μυλο, δηλαδη 400-500 ευρω για πλακα! Νομιζω πως σαν συμβουλη για καποιο που θελει να χαλασει χρηματα κ τον ενδιαφερει η ποιτητα ειναι αυτο που πρεπει.
Στην περιπτωση ομως που θελει απλα να κανει την δουλεια του, οπως ο φιλος, ειναι τελειως ακυρο κατι τετοιο. Δεν ξερουμε ουτε για πιο σκοπο την θελει, αλλα ουτε και αν εχει διαθεση για παραπανω ψαξιμο. Οποτε ολη αυτη η θεωρια καλη μεν ,αλλα ακυρη, εκτος και αν εβαλε τα 100 ευρω που διαθετει τυχαια.
Προσωπικα, η μηχανη μου με 280 ευρω σε σχεση με την προηγουμενη μου (που ειχε σχεδον τα μισα χρηματα) δεν ειδα τοσο τραγικο αποτελεσμα. Ειδικα σε καφε ετοιμο σε σκονη οπως θελει να συνεχισει να χρησιμοποιει ο juniorjack.

ΥΓ. Η λυση nespresso κλπ για εμενα ειναι πολυ χειροτερη απο μια ''φτηνη'' μηχανη, λογο κοστους στις καψουλες + χημειας + περιορισμο σε εταιρια και ποικιλιες με βαση την αρχικη μηχανη.

Ακριβως...Το θεμα ειναι τι οριζει ο καθενας ως espresso...Και επειδη το φορουμ αφορα τον espresso πρεπει καποιος να τον συμβουλεψει σωστα...Αμα καποιος λεει "θελω να πιω espresso με μηχανη των 100 ευρω" , δεν πρεπει καποιος να του πει οτι δεν ειναι εφικτο???
Ειναι σα να μπω εγω σε ενα φορουμ με αυτοκινητα και να πω "θελω ενα αυτοκινητο να κανω την δουλεια μου , και να εχει τελικη 280 , αλλα δεν θελω να ξοδεψω πολλα λεφτα" ...Φαντασου τι απαντησεις θα παρω...

Αν θελει καποιος να πιει "κατι σαν" espresso τοτε δεκτο...μπορει να το κανει και με Arriete και με Morris....
Φιλικα , Νικος!!

Υγ: Απο ποια μηχανη πηγες στην Baby Dose και δεν ειδες μεγαλη διαφορα??

smoothbore

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από smoothbore » Πέμ Απρ 14, 2011 3:23 pm

nikp81 αν κάποιος χρησιμοποιει καφε προκομένο απο SM, φοράει καλαθάκια με πιπέτο για καιμάκι γιαλαντζι ντολμά, τοτε ειναι λογικο να μην βρισκει και μεγάλη διαφορά.
Τωρα γευσεις , αξιοπρεπη αποτελέσματα και λοιπες τιμιοτητες ανηκουν στην σφαιρα του τελειως υποκειμενου και δεν μπορουν να χρηζουν σοβαρης ανάλυσης έχοντας σαν μετρο το αποτέλεσμα που μπορει να πάρει κάποιος στο σπιτι του απο φρεσκοκομένο ( εστω και οχι φρεσκοψημενου ) καφέ με την συνοδεία ενος μυλου και μιας μηχανης που δουλευει στοιχειωδως σωστά ,δηλαδή ζεσταινει το νερο και πρεσάρει περιπου στα 8-9 bar σε κανονικο pf.
Επισης δεν ειναι δυνατον να γνωριζουμε και δεν συντρέχει και λογος να ασχοληθούμε σοβαρά με τις χαμηλου κοστους μηχανες που εχουν γεμισει τα ραφια των πολυκαταστημάτων.
Αλλωστε ολοι για μια φθηνή πλην " τιμια " αγορά μιλανε οταν αναφέρονται σε μηχανες που ειχαν στο παρελθόν ,αν κάποια αποδειχτει και λιγοτερο τιμια δεν χάλασε ο κοσμος , ουτε θα βγάλουμε λειτουργικο για να κατατάξουμε σε " τιμιόμετρο" τις Arriete, Ronson ,Morris , Delongi ,United ,Kenwood , κ.λ.π. κ.λ.π.

nikp81

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από nikp81 » Πέμ Απρ 14, 2011 3:39 pm

Σιγουρα δεν μπορεις να κατσεις να ασχοληθεις με μηχανες χαμηλου κοστους που παραμυθιαζουν τον κοσμο οτι μπορουν να "δημιουργησουν" espresso ...Ολα ειναι θεμα Marketing ....Απλα προσπαθω να προφυλαξω τον φιλο εδω απο το να παθει οτι επαθα εγω...
Βεβαια ειναι τελειως υποκειμενικο το τι εννοει ο καθενας espresso....Σιγουρα πολυς κοσμος δεν ξερει τιν ακριβη διαδικασια (οπως και εγω αλλωστε , και την εμαθα μετα απο πολυ διαβασμα και συμβουλες σας) παραγωγης espresso , ουτε τις προυποθεσεις που πρεπει να πληρουνται...

Αμα εγω θελω να παρω μουστο και να φτιαξω κρασι , πρεπει να μαθω πως γινεται , μιας και εχει εναν συγκεκριμενο τροπο παρασκευης ...Δεν μπορω να το κανω οπως θελω και να λεω μετα : "αα τωρα πινω πολυ ωραιο κρασι" , ενω αυτο που θα πινω ειναι ξυδι...

smoothbore

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από smoothbore » Πέμ Απρ 14, 2011 3:45 pm

Οταν κάποιος ζητάει μηχανη μεχρι το πολύ 100 ευρω για να φτιάχνει εσπρέσσο, δεν χρειάζεται να τον παραμυθιάσει κανείς .....εχει ήδη παραμυθιαστει απο μονος του.
Εμεις το μονο που μπορουμε να κάνουμε ειναι να μην τον προσβάλουμε εξαιτίας της αγνοιας του και να του πουμε "περιπου" πως εχουν τα πραγματα ,απο κει και περα ο καθενας κρινει και αποφασίζει.

xristoforosnemp.

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από xristoforosnemp. » Πέμ Απρ 14, 2011 4:53 pm

υπαρχει καλοσ εσπρεσσο με 100€. η μακινιετα.....

yiannis2002s

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από yiannis2002s » Πέμ Απρ 14, 2011 6:03 pm

nikp81: Απο AEG EA 150 πηγα στην Gaggia Baby Dose.
Στο προκομμένο καφε s/m η διαφορα ηταν ελάχιστη, για να μην πω οτι ισως δεν κανει η Gaggia για τετοιους καφεδες.

Σε specialty καφεδες φρεσκοκομμένους -εχω δοκιμασει δυο- , υπαρχει οντως διαφορα, και η διαφορα ειναι μεγαλυτερη αν μιλαμε για espresso, & cappuccino (αλλο αφρογαλα βγαζει η Baby σε σχεση με την παλια: μερα με νυχτα εδω) και στο freddo σιγουρα λιγοτερη διαφορα μιας και ο espresso μπλεκει με παγο κλπ.

Τωρα αν ο φιλος πινει freddo και δεν πολυψαχνει την ποιοτητα μια χαρα θα ειναι με κατι φτηνοτερο. Αν εχει συνηθισει καφεδες απο Εverest - Γρηγορη, καραβια, καφετεριες που παιζουν με κανατα, η καφετεριες με τραγικο καφε τοτε σιγουρα θα εχει καλυτερο αποτελεσμα ΕΣΤΩ και με μια φτηνη espressiera και ενα μετριο καφε.

Οπως και να εχει o espresso ειναι hobby και τα hobby κοστιζουν! Ουτε whisky 15 αρι - αν εισαι fun του whisky- μπορεις να βρεις με 5 ευρω το μπουκαλι... Υπαρχει ο ελληνικός, ο γαλλικός ή ο φραπε , αν δεν θελει καποιος να χαλασει χρηματα ή εχει πολυ περιορισμένο budget, αλλιως συμβιβαζεται!

juniorjack

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από juniorjack » Παρ Απρ 15, 2011 12:34 pm

Ρε μαγκες οκ, κ γω θα ηθελα να μπορω ν δωσω 2-3 κατοσταρικα παραπανω να παρω κατι καλο..
Αλλα μιλαμε για 100ρικα, οχι για κοκκους καφε..

οπως επισης θα ηθελα ν αλλαξω το fazerακι μου κ ν παρω gsxr καινουριο, ν αλλαξω το hondaκι αμαξι μου κ να παρω bmw, την tv μου 42+ led, κ πολλά αλλα..

Ο yiannis2002s το επιασε το νοημα..

Οκ ειμαι παραμυθιασμενος, το δεχομαι..
Θελω μια μηχανη που ν φτιαχνει κατι σαν εσπρεσσο, αν σας ενοχλει λιγοτερο η εκφραση αυτη..

nikp81, ενας λογικος θα σου ελεγε 'παρε ενα octavia rs'.. Τα 280 μπορεις να τ πας κ με octavia rs, κ με evo, κ με ferrari.. Δεν αμφιβαλλει κανεις οτι τα 2 τελευταια απεχυον μακραν απο το 1ο..


Το ξερω οτι πιθανο να την πεταξω κ αυτη μετα απο 3 χρονια.. Δεν ψαχνω μηχανη που να την κρατησω μια ζωη (αν κ οπως μ ειπε το μαστορι 'ολες χαλανε, απλα η μια θα χαλασει σε 3 χρονια η αλλη σε 5 κ θα μπορεσεις να βρεις ανταλλακτικο').. Ουτε μηχανη που ν φτιαχνει τον καλυτερο καφε..

Διεκρινα κ καποια ειρωνικα σχολια π δε μ'αρεσε..

Οποιος εχει διαθεση ας βοηθησει, ποστ που να προτεινουν μηχανες 400€ ειναι περιττα..

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από After » Παρ Απρ 15, 2011 12:43 pm

Μην τα παιρνεις φιλε μου, απλως εχουμε περασει ολοι απο αυτην την φαση και ολοι κλαιμε τις 2 και 3(εγω) μηχανες που πηραμε πριν πρωχωρησουμε σε επαγγελματικο κλειστρο
Το fazer αμα το δωσεις για GSXR τοτε καλα να παθεις :lol: , παρε R1 τουλαχιστον :lol:

Θα σου προτεινα να πας σε ενα γνωστο πολυκαταστημα να τις δεις απο κοντα και να τις πιασεις, και μετα επιλεγεις
Με 100€ δεν θυμαμαι κατι πολυ αξιολογο, αλλα με λιιιιιιιιιιιιιιγο παραπανω, θα σου προτεινα την krups της σειρας 4000 ή 5000, οπως η 5220 στα ~130€
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

smoothbore

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από smoothbore » Παρ Απρ 15, 2011 12:49 pm

Παρε οποια βρεις φθηνοτερα τοτε ή οποια σου καθεται καλυτερα ,αφου ολες κανουν για την δουλειά που την θες .
Αλλωστε τι περιμένεις ; να σου βρει κάποιος την ασφαλέστερη λυση για να επενδυσεις το κατοσταευρω;
Δεν υπάρχει safe mod σε αυτην την κατηγορία , απλά οτι σου κάτσει και αν υπάρχει το σχετικό ενδιαφέρον μπορεις βελτειωνοντας την τεχνική σου να πάρεις οτι καλυτερο μπορει να σου προσφέρει.

juniorjack

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από juniorjack » Παρ Απρ 15, 2011 12:52 pm

Ευχαριστω After..

Ρε συ, μηπως εχεις/ειχες κανα Ζ..??

Απάντηση