Φτηνη οικιακη μηχανη..

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
juniorjack

Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από juniorjack » Πέμ Απρ 14, 2011 12:28 am

Καλησπερα σε ολους τους ειδημονες του εσπρεσσο..

Θα ηθελα τη βοηθεια σας..

Η μηχανη που ειχα παει για πεταμα, οποτε παμε γι αλλη..

Θα ηθελα τις προτασεις σας, δε θελω να δωσω πανω απο 100€ (μηχανη αλεσμενου καφε)..

Για τις izzy τη γνωμη εχετε..? Τις delonghi..? Αυτες βλεπω να παιζουν πιο πολυ στο μπατζετ μου..


(η μηχανη που ειχα ηταν -μπορει ν γελασετε :) - μια United, την οποια τη θεωρω 'τιμια', ικανοποιητικο ας πουμε αποτελεσμα για τα λεφτα της)

yiannis2002s

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από yiannis2002s » Πέμ Απρ 14, 2011 3:47 am

Το budget σου ειναι αρκετα χαμηλο για να παρεις κατι καλο... Παλι για κατι 'τιμιο' θα πας αν και νομιζω οτι θα ειναι καλυτερο απο την united!
Θα σου προτεινα να μεινεις μακρια απο IZY.... Πολλα προβληματα διαρκως. Τα εζησα στην πρωτη μου espressiera με αποτελεσμα να την κανω αντικατασταση με μια AEG που μου κρατησε μια 3ετια με αρκετα συμπαθητικα αποτελεσμετα για τα χρηματα της (160 euro ειχε)
Θα σου προτεινα να δεις για AEG σε αυτα τα χρηματα, http://www.skroutz.gr/c/437/kafetieres. ... g+espresso ή http://www.skroutz.gr/s/32978/AEG-EA130.html .....

translator

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από translator » Πέμ Απρ 14, 2011 7:21 am

Οι επιλογές είναι 2:

1) Περιμένεις εδώ στο forum να πουλήσει κάποιο μέλος τη δική του μηχανή, (99% θα πίνεις καλύτερο καφέ από την καινούρια που θα πάρεις με το budget που αναφέρεις)

2) Περιμένεις να συγκεντρώσεις το κατάλληλο ποσό (minimum 250 ευρώ) για να αγοράσεις μια πραγματική μηχανή espresso

smoothbore

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από smoothbore » Πέμ Απρ 14, 2011 8:02 am

Μικρε jack με 100 ευρώ το μονο που θα κάνεις ειναι να συνεχίσεις την παράδοση όπως την περιέγραψες ηδη , δηλαδή
Η μηχανη που ειχα παει για πεταμα, οποτε παμε γι αλλη.......αγοράζοντας μια 'τιμια', με ικανοποιητικο ας πουμε αποτελεσμα για τα λεφτα της η οποία μεσοπροθεσμα θα κάνει τον ιδιο κυκλο επαναφεροντας το .... οποτε παμε γι αλλη.

Ο translator σου εδωσε την πιο "τιμια " απάντηση νομιζω .
Εγω θα συμπληρώσω οτι :
ειναι προτιμότερο να αλλάξεις συνηθειες στον καφέ απέχοντας απο τον εσπρεσσο και εξοικονομώντας τα χρηματα της αγοράς του για ενα διάστημα (που δεν ειναι και οτι φθηνότερο) ωστε να καταστει οικονομικά εφικτό το να πάρεις μια πραγματικά "τιμια " μηχανή ,παρα να επαναλάβεις το ιδιο story again.
Εν αναγκη πες οτι στο απαγορευσε ο γιατρός ή πάρε μια μπρικα με 25 ευρώ για την περίπτωση που εχεις υποστει εθισμό και επειδή ερχεται και καλοκαιράκι μπροστα θα φτιάχνεις και το φρεντάκι σου μια χαρά .

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από After » Πέμ Απρ 14, 2011 9:08 am

Συμφωνω και εγω για μεταχειρισμενη

Αν ειναι να δωσεις μεχρι 100€ καλυτερα να παρεις μια με καψουλες που αργοτερα θα σου μεινει ως εναλλακτικη λυση για καποιο αλλο σημειο(γραφειο, διακοπες κτλ κτλ)
Iperespresso δεν παιρνεις με τοσα, υπαρχουν ομως krups, termozeta, lavazza(νομιζω)

Αν παρεις μια φτηνη με κλειστρο, αργοτερα δεν θα θες ουτε να την βλεπεις


Επισης αν εχεις υπομονη φασουλι το φασουλι και με 200€ ακομα βρισκεις ανετα, ακομα και gaggia baby
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από focus » Πέμ Απρ 14, 2011 10:42 am

Επειδή ακριβώς είμαι παθών με φτηνή οικιακή μηχανή (Ariete) θα συμφωνήσω ότι απαιτούνται αρκετά περισσότερα χρήματα για να πιεις εσπρέσσο. Μη νομίσεις ότι είμαστε όλοι τόσο "καμένοι" με το θέμα ή απλά προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα χρήματα που δώσαμε οι ίδιοι.

Επίσης πρέπει να συνυπολογίσεις και το θέμα του μύλου, έστω ενός ποιοτικού χειροκίνητου. :|

nikp81

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από nikp81 » Πέμ Απρ 14, 2011 11:30 am

Παθων και εγω με "οχι τοσο" φτηνη Morris που μου κοστισε 150 ευρω , δεν θα σου συνιστουσα με τιποτα "φτηνη" μηχανη με pressurized , αλλα ουτε και Nespresso μιας και την πηρα για την δουλεια αλλα την κατηργησα γιατι το τελικο αποτελεσμα που δεν ηταν καφες ακριβως , δεν πινοτανε...
Το θεμα ειναι οτι εδωσα 150+70 =220 ευρω τσαμπα...
Και οταν πηρα την Baby Dose με 250 ευρω πινω τελικα ESPRESSO!!!

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από After » Πέμ Απρ 14, 2011 11:45 am

off topic

Πειτε με κακο αλλα οταν μπαινω τελευταια στα γνωστα Γερμανικα πολυκαταστηματα, βλεπω ολο αυτο που εχουν στησει με τα nespresso, dolce gusto, και μου σηκωνεται η τριχα

Ελληνες, παραγγελνουν στιγμιαιο καφε για να κατσουν 2 ωρες να τον πιουν
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

yiannis2002s

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από yiannis2002s » Πέμ Απρ 14, 2011 12:17 pm

...O φιλος ειπε κατι φτηνο με max 100 ευρω και εδω του προτείνουμε μηχανες με 200+ & μυλο, δηλαδη 400-500 ευρω για πλακα! Νομιζω πως σαν συμβουλη για καποιο που θελει να χαλασει χρηματα κ τον ενδιαφερει η ποιτητα ειναι αυτο που πρεπει.
Στην περιπτωση ομως που θελει απλα να κανει την δουλεια του, οπως ο φιλος, ειναι τελειως ακυρο κατι τετοιο. Δεν ξερουμε ουτε για πιο σκοπο την θελει, αλλα ουτε και αν εχει διαθεση για παραπανω ψαξιμο. Οποτε ολη αυτη η θεωρια καλη μεν ,αλλα ακυρη, εκτος και αν εβαλε τα 100 ευρω που διαθετει τυχαια.
Προσωπικα, η μηχανη μου με 280 ευρω σε σχεση με την προηγουμενη μου (που ειχε σχεδον τα μισα χρηματα) δεν ειδα τοσο τραγικο αποτελεσμα. Ειδικα σε καφε ετοιμο σε σκονη οπως θελει να συνεχισει να χρησιμοποιει ο juniorjack.

ΥΓ. Η λυση nespresso κλπ για εμενα ειναι πολυ χειροτερη απο μια ''φτηνη'' μηχανη, λογο κοστους στις καψουλες + χημειας + περιορισμο σε εταιρια και ποικιλιες με βαση την αρχικη μηχανη.

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από focus » Πέμ Απρ 14, 2011 12:35 pm

Νομίζω η διαφωνία μας πηγάζει καθαρά στο τι ορίζουμε ως εσπρέσσο: Για τους περισσότερους εδώ μέσα , πρόκειται για ένα ρόφημα πολύπλοκο που προϋποθέτει κάποια βασικά στοιχεία στον εξοπλισμό (&μύλο) καθώς και ποιοτικό καφέ. Αν όντως έχεις πιει ένα τέτοιο επιτυχημένο εσπρέσσο δεν μπορείς να συμβιβαστείς με τη γεύση ενός πολύ κατώτερου ροφήματος . Πόσο μάλιστα να προτείνεις σε κάποιον, να σπαταλήσει 100€ (το 1/6 του βασικού μισθού) σε μια μηχανή που δεν μπορεί εκ των πραγμάτων (εξαίρεση οι τροποποιήσεις) να πάράγει εσπρέσσο. Ακούγεται λίγο εγωιστικό και ακραίο, το καταλαβαίνω. :(

Ευχαρίστως να συμβάλω και εγώ σε μια συζήτηση με θέμα " Budget 100€, αγορά και mods μηχανής-μύλου για καλό αποτέλεσμα"

Απάντηση