Φτηνη οικιακη μηχανη..

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
translator

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από translator » Σάβ Απρ 16, 2011 9:21 pm

Χρήστο, χωρίς πλάκα τώρα, πρέπει να δημιουργηθεί και να καρφιτσωθεί ένα νήμα "Η μηχανή των 100 ευρώ" και να δίνονται 3-4 επιλογές:

1) Πάρε όποια να'ναι, το ίδιο ζουμί θα πιεις
2) Πάρε όποια να'ναι, το ίδιο ζουμί θα πιεις
3) Πάρε όποια να'ναι, το ίδιο ζουμί θα πιεις

Μα ρε παιδί μου, μερικοί δε νογάνε τίποτα, όπως έλεγε και η γιαγιά μου...

VAMPIRE

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από VAMPIRE » Σάβ Απρ 16, 2011 9:37 pm

translator έγραψε:Χρήστο, χωρίς πλάκα τώρα, πρέπει να δημιουργηθεί και να καρφιτσωθεί ένα νήμα "Η μηχανή των 100 ευρώ" και να δίνονται 3-4 επιλογές:

1) Πάρε όποια να'ναι, το ίδιο ζουμί θα πιεις
2) Πάρε όποια να'ναι, το ίδιο ζουμί θα πιεις
3) Πάρε όποια να'ναι, το ίδιο ζουμί θα πιεις

Μα ρε παιδί μου, μερικοί δε νογάνε τίποτα, όπως έλεγε και η γιαγιά μου...
Να προσθέσω και εγώ άλλη μια επιλογή σ΄ αυτές του Γιώργου .

4) Πάρε όποια να'ναι, το ίδιο ζουμί θα πιεις

Ο μεγάλος έχει τον λόγο και ο μικρός το νερό , έλεγε η δική μου γιαγιά .

Άβαταρ μέλους
stefg
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 6:31 pm
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Saeco HD8323 mod
Μύλος:: Ariete mod
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από stefg » Τετ Μάιος 25, 2011 9:48 pm

Christos έγραψε:Αφού αγνοήσουμε όλα τα παραπάνω, και χωρίς να ξέρω καμία από τις δύο μηχανές, αβλεπεί θα πήγαινα για την Philips. Οι λόγοι θα ήταν ότι φαίνεται να έχει το δοκιμασμένο pressurized pf (η θήκη φίλτρου με την μαύρη λαβή που μπαίνει ο καφές)
http://www.philips.gr/c/espresso/focus- ... pp102-drp4
της Saeco όπως οι Saeco Via Veneto, Saeco Via Venezia (άρα υπάρχουν και μεγάλες πιθανότητες αναβάθμισης αργότερα σε κλασικό pf)
http://www.e-lianos.gr/product-view.aspx?pid=33957
http://www.espressomakerpump.com/semi-a ... maker.html

και γιατί έχει ανoξείδωτο boiler (πολλές πιθανότητες να είναι και το ίδιο με τις Gaggia Pure, Color).
Σαν απόδoση δίνω ένα 80+% πιθανότητες ότι με κατάλληλο καφέ θα δίνει αρκετά "αφρώδη" αποτελέσματα όπως στο παρακάτω video που πιστεύω σε υπερκαλύπτει.
http://www.youtube.com/watch?v=VX8nUc9d ... re=related

Επίσης το μοντέλο στο video πρέπει να είναι το αμέσως παραπάνω μοντέλο, το HD 8325, με τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά με inox επιφάνειες, που επίσης δεν είναι ακριβό.
http://www.5050.gr/productdetails.aspx? ... d2586ea81f
Πριν 2 χρόνια είχα προτείνει σε μια φίλη μου να πάρει την Saeco Via Veneto με 60 ευρώ σε προσφορά από κωτσόβολο. Όταν έφτιαξα καφέ, πραγματικά εντυπωσιάστηκα με τον καφέ που έφτιαξα με μια μηχανή που κόστισε 60 ευρώ. Άρα πιστεύω ότι υπάρχουν και καλές περιπτώσεις σε αυτές τις τιμές. Από τότε εμπιστεύομαι την saeco και σκέφτομαι τώρα να πάρω για τους γονείς μου την Philips SAECO HD 8323 που υπάρχει στα 85 ευρώ. Αν ο φίλος πήρε τελικά την philips, ας μας πει τις εντυπώσεις του!

mrkaza
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2011 7:02 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: rancilio silvia v3
2η Μηχανή:: 82 C Plaisio
Μύλος:: mahlkoenig vario
Οι καφέδες μου:: Sweet blue , Ιlly Medium roasted
Τοποθεσία: Ζεφυρι Αθήνα

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από mrkaza » Πέμ Μάιος 26, 2011 12:46 pm

translator έγραψε:Χρήστο, χωρίς πλάκα τώρα, πρέπει να δημιουργηθεί και να καρφιτσωθεί ένα νήμα "Η μηχανή των 100 ευρώ" και να δίνονται 3-4 επιλογές:

1) Πάρε όποια να'ναι, το ίδιο ζουμί θα πιεις
2) Πάρε όποια να'ναι, το ίδιο ζουμί θα πιεις
3) Πάρε όποια να'ναι, το ίδιο ζουμί θα πιεις

Μα ρε παιδί μου, μερικοί δε νογάνε τίποτα, όπως έλεγε και η γιαγιά μου...
Πραγματικά, μερικοί εδώ πρέπει ή να βρίσκουν τα λεφτά στο δρόμο ή να μη ξέρουν τι έχουν κτλ κτλ ... εγώ αυτή την περίοδο έχω 2 ΑΝΕΡΓΟΥΣ στο σπίτι + μια Γιαγιά που δεν αυτοεξυπηρετείται .

Δάνειο που τρέχει με μικρότερη δόση από μια gaggia pure που όμως πλέων μου φαίνεται και παλεύω να το ξεχρεώσω .Επίσης δε γνωρίζω αν θα εργάζομαι στο κοντινό μέλλον γιατί και στην δικιά μου εργασία γίνονται απολύσεις όπως παντού άλλωστε .

Σύμφωνα με τα παραπάνω δόσεις ΔΕΝ βάζω ούτε και αν αυτή είναι 1 € το μήνα
Άρα πρέπει οτι αγορά κάνω να γίνει με περίσσευμα χρημάτων .

Όταν αναφέρω ένα πόσο είναι αυτό όχι γιατί τσιγκουνεύομαι ή ότι τόσα δινω/αξιολογο τον καφέ αλλα γιατι ΤΟΣΑ εχω ΠΟΣΟ ΠΟΙΟ ΑΠΛΟ να το κάνει κάποιος .

Δηλαδή γιατί πρέπει κάποιος να αναφέρει το οτι όταν λεει μέχρι κάποιο πόσο δε μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω ? Εκτος και αν απλά αυτο βγαίνει άθελα αλλά έτσι φαίνεται και ας ΕΧΕΤΕ δίκιο όταν λετε ζουμι θα πιεις .

Έχοντας διαβάσει / κατανοήσει το γιατί το γράφετε ποστάρω το τι θα έπρεπε να γίνει Pinned ή κατι σαν αυτό δεν είμαι καλός στο γραπτό λόγο.

Δυστυχώς αν θέλεις να πιεις Espresso πρέπει να πάρεις μια ... (το πολυ καλο ποστ συμβουλές αγοράς ) Link .

Οπότε μπορείς :

1) Περιμένεις λίγο καιρό μέχρι να είναι εφικτή η αγορά αυτής.
2) Αγοράζεις μια Brikka ή την ποιο οικονομική που θα βρεις ώστε να μπεις στο τριπακη / ζεσταθείς & να βελτιώσεις την τεχνική σου μέχρι να μπορέσεις να αγοράσεις μια Gaggia Etc etc αυτό θα σε βοηθήσει ώστε όταν θα πάρεις μια σωστή μηχανή που θα συγχωρεί λιγότερα λάθη να τα κανείς όλα σωστά .
3)Αγοράζεις μια κάψουλας που θα κάνει χειρότερο καφέ από μια οικονομική που θα την “ταΐσεις” με καλό καφέ αλλά θα σου μείνει για όπου απλά δεν έχεις χώρο – χρόνο οπως στην εργασία σου το εξοχικό κτλ κτλ και το αποτέλεσμα πίνετε .

nikp81

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από nikp81 » Πέμ Μάιος 26, 2011 1:07 pm

Φιλε μου μπορει να εχεις δικιο σε αυτα που λες , απλα μερικα πραγματα για να γινουν θελουν λεφτα , καλως η κακως!!
Και εγω θελω να τρεξω στην F1 αλλα δεν μπορω να παω με συμβατικο αυτοκινητο, οποτε και δεν μπορω να μπω σε φορουμ της F1 και να λεω εχω ενα Fiat(τυχαια τελειως η επιλογη μου) και θελω να κανω παπαδες!!!...το Φορουμ μιλαει για εσπρεσσο και μονο...Και επειδη ο espresso δεν ειναι nescafe αλλα χρειαζονται καποια "ελαχιστα χαρακτηριστικα" στον εξοπλισμο για την παρασκευη του δεν γινεται αλλιως!!
Στο λεω εγω που οταν μπηκα ειχα μια Morris που την ειχα πληρωσει 3 φορες απο οτι εσυ την 82C...Αλλα παλι ζουμι επινα...Εκτος αν θεωρεις τους καφεδες απο καψουλες η απο μαγαζια εξω epsresso ...
Δεν νομιζω οτι κανεις μας βρισκει λεφτα στο δρομο...Τα χομπυ ομως πληρωνονται φιλε μου!!

juniorjack

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από juniorjack » Πέμ Μάιος 26, 2011 1:23 pm

@stefg
Τη Saeco πηρα.. Εγω ειμαι ευχαριστημενος, αλλα δεν εχει σημασια, ετσι κ αλλιως ζουμι πινω..


@mrkaza
Εσυ απ'οτι φαινεται κτλβαινεις καποια πραγματα.. Εδω ψαχουμε λεφτα γ να κανουμε σερβις στο οχημα γ να μπορουμε να κυκλοφορουμε, κ σου λεει ο αλλος σκασε μια 300ρα γ εσπρεσσιερα μαγκα..
(κ πρεπει ν 'απολογηθουμε' κιολας γτ 8ελουμε με 100..!! Λες κ ζητησαμε ν πινουμε ιδιο εσπρεσσο με του Μπερλουσκονι λολ..)

:f010: :f010:

nikp81

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από nikp81 » Πέμ Μάιος 26, 2011 1:31 pm

Φιλε μου οταν βγαινεις δημοσια σε ενα φορουμ πρεπει να δεχεσαι την κριτικη..Γιαυτο δεν μπηκες εδω??!!!Δηλαδη τι περιμενες να ακουσεις ?Οτι με την μηχανη που πηρες θα πινεις τον καλυτερο espresso??Ποια απαντηση θα σε ικανοποιουσε??

juniorjack

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από juniorjack » Πέμ Μάιος 26, 2011 1:40 pm

Οχι, γνωμες ηθελα κ οχι κριτικη γτ δινω 100Ε κ οχι 300..
Δε ζητησα τον καλυτερο εσπρεσσο, ζητησα τον καλυτερο 'εσπρεσσο' π μπορω ν εχω με αυτα τ λεφτα..

Τεσπα, μηχανη εχω παρει προ πολλου..

nikp81

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από nikp81 » Πέμ Μάιος 26, 2011 1:46 pm

Ωραια , Καταρχας ενημερωσε το προφιλ σου να δουμε τον εξοπλισμο σου ...
Μετα διαβασε ΤΙ ειναι ο εσπρεσσο , ΤΙ απαιτησεις πρεπει να πληρουνται απο την μηχανη και τον καφε , και ΠΩΣ παρασκευαζεται , και τοτε θα απαντησεις μονος σου στο ερωτημα σου...
Δεν σε κατηγορησε κανενας που πηρες την μηχανη που πηρες , απλα επειδη την εχω πατησει σου ξαναλεω με μια Morris των 150 ευρω που εκανε ζουμι , προσπαθω να συμβουλεψω καποιον νεο στο χωρο ωστε να μην δωσει διπλα λεφτα!

yiannis2002s

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από yiannis2002s » Πέμ Μάιος 26, 2011 4:22 pm

nikp81 έγραψε:Δεν νομιζω οτι κανεις μας βρισκει λεφτα στο δρομο...Τα χομπυ ομως πληρωνονται φιλε μου!!
Αυτό ακριβώς και καλώς ή κακώς ο espresso θελει minimum ενα σημαντικό ποσο για να ξεκινήσει κανεις. Δεν ειναι υποχρεωτικό ουτε κάτι που δεν μπορούσαμε να ζήσουμε οταν δεν το ειχαμε. Στην τελική υπαρχουν τοσοι καφέδες με ελαχιστο κοστος εξοπλισμού.

Απάντηση