Φτηνη οικιακη μηχανη..

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
stefg
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 6:31 pm
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Saeco HD8323 mod
Μύλος:: Ariete mod
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από stefg » Πέμ Μάιος 26, 2011 7:01 pm

Δίκιο έχουν όλοι. Είναι πως το βλέπει κανείς. Κάποια στιγμή θα πάω στην Rancilio Silvia. Προς το παρόν όμως θα την βγάλω μια χαρά με την Saeco HD8323 που πήρα σήμερα, για να μείνει στους γονείς μου. Όταν προλάβω, θα ανεβάσω και βιντεάκι να την δείτε. Πιστεύω ότι μόνο η Saeco βγάζει ικανοποιητικές μηχανές για τιμές <100 ευρώ. Έχω κάνει καφέ και με κάτι φθηνές delonghi, united, που είχαν γνωστοί μου και αυτές έβγαζαν κάτι σαν μόκα. Στις Saeco όμως έχω δουλέψει τις Via Veneto και τώρα την HD8323 και μπορώ να πω ότι βγάζουν ικανοποιητικό καφέ. Και εγώ που πίνω σκέτα τα εσπρεσάκια, καταλαβαίνω την διαφορά στην γεύση. Φυσικά καλό καφέ θα γεύομαι όταν καταφέρω να πάρω την Silvia...

yiannis2002s

Re: Φτηνη οικιακη μηχανη..

Δημοσίευση από yiannis2002s » Πέμ Μάιος 26, 2011 7:40 pm

stefg έγραψε:Δίκιο έχουν όλοι. Είναι πως το βλέπει κανείς. Κάποια στιγμή θα πάω στην Rancilio Silvia. Προς το παρόν όμως θα την βγάλω μια χαρά με την Saeco HD8323 που πήρα σήμερα, για να μείνει στους γονείς μου. Όταν προλάβω, θα ανεβάσω και βιντεάκι να την δείτε. Πιστεύω ότι μόνο η Saeco βγάζει ικανοποιητικές μηχανές για τιμές <100 ευρώ. .... Φυσικά καλό καφέ θα γεύομαι όταν καταφέρω να πάρω την Silvia...
Καλο espresso μπορεις να γεύεσαι και με μια Gaggia των 200 ή 250 ευρω. Δεν ειναι το δίλημμα μηχανή των 100 ευρώ ή Silvia των 500 ευρω.... Δεν είπαμε οτι πρέπει να δώσεις 800+ ευρω -με μύλο μαζι- για να έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Απάντηση