Πρώτη μηχανή prosumer

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
dimitris
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 16, 2018 12:56 pm

Πρώτη μηχανή prosumer

Δημοσίευση από dimitris » Τρί Ιούλ 17, 2018 12:12 pm

Καλησπέρα στη παρέα!

Είμαι νέος στις μηχανές prosumer espresso, και ψάχνω την πρώτη μηχανή.
Στο παρελθόν είχα μηχανές με pressurized καλαθάκι και ήταν σκέτη απογοήτευση. Μετά πήραμε μια Aeropress, πήραμε καλύτερες γέυσεις αλλά είναι πολύ κουραστική, ιδιαίτερα αν πρέπει να φτιάξεις αρκετούς καφέδες. Και βέβαια δεν κάνει κρέμα.
Χρησιμοποιούμε single origin Taf και Kudu κυρίως, με ένα μύλο Porlex (έχουμε κάνει μπράτσα).

Τώρα ψάχνω μια μηχανή espresso για να πίνουμε σωστό καφέ. Κατέληξα στην Lelit PL41 PID αλλά κοιτάζω και την Unica PID με στραβό βλέμμα.
Ο μύλος θα έρθει πιο μετά, στην αρχή θα παίρνω καφέ από espresso bar στη περιοχή μου που είναι ενημερωμένο.

Η μόνη μου ερώτηση είναι ότι αν πάρω τελικά την Lelit, θα μπω στο λεγόμενο rabbit hole και μετά θα ψάχνω dual boiler (πίνουμε αρκετούς cappuccino), Ε61 κτλ; Πόσο γρήγορα εξελίσσεται η ασθένεια; :)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και να με συγχωρείτε αν έχουν απαντηθεί αυτά ξανά.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πρώτη μηχανή prosumer

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιούλ 17, 2018 2:06 pm

H ασθένεια εξελίσσεται ανάλογα με το μικρόβιο, εδώ μέσα είμαστε ανίατες περιπτώσεις...
Ανάμεσα στις 2 θα πήγαινα στην unica, αλλά αν όπως λες έχεις πολλούς cappuccino ίσως θα έπρεπε να βάλεις στο κόλπο καμιά hx.
Αλεσμένο καφέ απ' έξω μην παίρνεις, καλύτερα φρεσκοαλεσμένος με τον porleχ.
Να χάνεις δικέφαλους, τρικέφαλους καλοκαιριάτικα κρίμα είναι. :a016:

dimitris
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 16, 2018 12:56 pm

Re: Πρώτη μηχανή prosumer

Δημοσίευση από dimitris » Τρί Ιούλ 17, 2018 2:19 pm

Χαχαχα, καλά τα λες! Αλλά να βγάλεις καφέ για 3-4 άτομα, εκτός από ότι θα σου βγει το χέρι, κάνει πολύ ώρα.
Ενδιαφέρον βλέπω το heat exchanger αλλά δυστυχώς ξεφεύγουμε στο κόστος.
Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Απάντηση