Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από ialex » Παρ Φεβ 16, 2018 11:04 am

Είστε όλοι σας πολύ βοηθητικοί, ευχαριστώ :)

Διάβασα και κάποια άλλα θέματα για την οσκαρ και για τα HX, είμαι σε καλύτερη μοίρα.
Όμορφη η Unica, ακούω και για Ε61 group κ αν και δεν ξερω 'ακριβώς' τι είναι, καταλαβαίνω ότι αν μου αρέσει το σπορ, θα μου αρέσει αργότερα αυτό. Όμως, ανεβαίνουμε αρκετά ρε γμτ (άσε που δεν είναι διαθέσιμη από τον kudu γιατί έχουν θέμα με το εργοστάσιο), και θεωρώντας ότι συνήθως σε άλλα μαγαζιά έχουμε μια έκπτωση, η διαφορά είναι σεβαστή. Επομένως μάλλον προς lelit κλίνω πάλι.

edit: διαβασα και για το Ε61 group. Αλλά ανεβαίνουμε ρε γμτ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ialex την Παρ Φεβ 16, 2018 11:22 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Φεβ 16, 2018 11:22 am

Με μια lelit με 58αρι pf και pid θα είσαι μια χαρά. Απ΄εκεί και πέρα όσο αντέχει το πορτοφόλι σου επένδυσε στο μύλο!
Σε κάθε περίπτωση διάβασε όσα περισσότερα μπορείς πριν κατασταλάξεις. Είναι σίγουρο ότι όσο διαβάζεις τόσο θα μπερδεύεσαι, αλλά αυτό είναι καλό! ;)

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από gsisr » Παρ Φεβ 16, 2018 1:01 pm

εγώ πάλι θα πρότεινα oscar..το flush που απαιτεί είναι πολύ μικρό και είναι πολύ σταθερή θερμοκρασιακά. χώρια ότι είναι ατμόπλοιο. όλες είναι δυνατές επιλογές, αλλά στις μονού boiler αν κάνεις καπουτσίνο ακόμα και ένας να είναι αυτό το ανέβα κατέβα στη θερμοκρασια το βαριέμαι απίστευτα..

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από ialex » Παρ Φεβ 16, 2018 4:05 pm

Πιο πολυ για την οσκαρ σκέφτομαι τη διαδικασία της αφαλάτωσης...

Επίσης, αν πήγαινα σε μια λελιτ με 58αρι + pid, υπάρχει εκτός από την PL91T, και η Lelit PL41 PLUST PID... Προσπαθώ να καταλάβω που διαφέρουν.. 300ml η μια και η άλλη, pid και οι 2. Μανόμετρο και LLC βλέπω πως έχει η 91Τ. Αυτά τα 2 δικαιολογούν τη τιμή; :priest:

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από nodasgr » Παρ Φεβ 16, 2018 9:54 pm

Το προβλημα με τα ροφηματα με γαλα νομιζω ξεκιναει στις single boiler οταν θελεις να κανεις και 2ο , στο 1ο η διαδικασια δεν κραταει πανω απο απο 1-2 λεπτα (εσπρεσσο και frothing) . Οποτε για εμενα βαλε λεφτα στον μηλο και απλα παρε μια μηχανη με pid για να γλυτωσεις το temp-surfing. :cfstd:

kspyr
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 10:47 am
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Pure
2η Μηχανή:: AEG EA150 Crema
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από kspyr » Σάβ Φεβ 17, 2018 10:46 pm

ialex έγραψε: Επίσης, αν πήγαινα σε μια λελιτ με 58αρι + pid, υπάρχει εκτός από την PL91T, και η Lelit PL41 PLUST PID... Προσπαθώ να καταλάβω που διαφέρουν.. 300ml η μια και η άλλη, pid και οι 2. Μανόμετρο και LLC βλέπω πως έχει η 91Τ. Αυτά τα 2 δικαιολογούν τη τιμή; :priest:
Για την Lelit ως εταιρεία, σίγουρα ναι. Βγάζει περισσότερα με την PL91T απ' ότι με την PL41 PLUST PID. Το θέμα είναι αν για σένα ως χρήστη, το LLC που έχει επιπλέον προεκχύλιση, πρόγραμμα backflushing, ρύθμιση χρόνου εκχύλισης κλπ. αξίζει τα επιπλέον χρήματα που θα δώσεις.

Μια άλλη διαφορά η οποία υπάρχει και δεν ξέρω να σου πω αν σε επηρεάζει ή όχι (μπορεί να έχει απαντηθεί σε άλλα μηνύματα άλλων θεμάτων) είναι ότι η παλιά παίρνει -βάσει του κατασκευαστή- αφαλάτωση ενώ η καινούρια όχι. Προτείνεται αντίθετα η χρήση φίλτρων ρητίνης στο τεπόζιτο. Δεν γνωρίζω να σου πω αν στην πραγματικότητα μπορεί να γίνει αφαλάτωση.

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από ialex » Κυρ Φεβ 18, 2018 5:16 pm

Στρώθηκα (πάλι) στο διάβασμα.

Άρα αν θέλω καπουτσίνια, με μονό boiler θα χρειαστεί να περιμένω να ανεβοκατεβαίνει η θερμοκρασία (θα μπορώ να το βλέπω με όλες τις μηχανές αυτό ή εμπειρικά άραγες; Μάλλον σε κάποιες εμπειρικά, πχ στην Lelit PL41 PLUST PID). Επιπλέον, και η unica, όσο όμορφη και ναναι, πάλι είναι μονού boiler. Θεωρητικά λοιπόν, θα πρέπει να πάω σε DB για να έχω την ευκολία, αν θέλω να φτιάξω ένα γρήγορο καπουτσίνο, ή 2-3 στη σειρά.

Πάμε λοιπόν. Αν είχα άλλο budget (γιατί δεν είμαι της φάσης με αγοραπωλησίες αργότερα και και και, δεν μου πολυαρέσει), που θα πήγαινα; Οι πρωτες DB lelit είναι οικονομικές, αλλά με οικονομικά boiler, φτάνεις στα 1100 περίπου για να πάρεις μια σοβαρή (lelit DB + pid). Εκεί κοντά βρίσκονται οι Rocket Appartamento και Brewtus dual boiler (με Ε61). H Rocket είναι HX, κ καταλαβαίνω ότι οι DB είναι καλύτερες για αυτο που θέλω / πιο μοντέρνος τρόπος λειτουργίας. Άρα μια επιλογή είναι αυτή; Σε site του εξωτερικού πχ τη βρίσκεις με 1149. Κάτι τέτοιο είναι overkill; Φαντάζομαι ότι στο χώρο δεν υπάρχει ταβάνι, οπότε overkill είναι μόνο ότι κάνει over-kill την τσέπη σου. Όμως, σαν DB μηχανή θεωρείται καλή; Θα φτιάχνεις σοβαρά καπουτσίνια με δαύτην; (δεν εχω γραψει ποτε τι πίνω, γενικώς δεν έχω πολύ υψηλά στάνταρτς -ακόμα-, και ο καφές ποικίλει ανάλογα το μαγαζί που θα τον πάρεις, αλλά γενικώς καφέ να τον πίνω με ευχαρίστηση παίρνω to-go από coffee island. Θα μπορέσω να φτιάξω ισάξιο ή και καλύτερο καφέ από αυτόν;),


Πάμε σε κάτι άλλο: @kspyr ώπα κάτι πρώτο που άκουσα... Δηλαδή δεν είναι στάνταρ η αφαλάτωση; Κάθε εταιρία τα δικά της; :f010:


Για μύλο:
Mignon Instantaneo: τι διαφορά έχει από τον μη-labeled-instantaneo; Είτε με την επιλογή κάποιας lelit-entry-level, είτε με κάποιας DB, είναι καλός; Θα μπορείς να αλέθεις φίλτρου (φαντάζομαι ναι, τύπου french press ή τις κλασσικές 'γαλλικού' και καλά), εσπρέσσο, και τι άλλο;

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια στον άσχετο ακόμα ποντικαρά του φόρουμ :worthy:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Φεβ 18, 2018 6:51 pm

1. Με οποιαδήποτε μηχανή πάνω από τη βασική lelit, μαζί με ένα μύλο πάνω απο τον graef κ με ποιοτικό καφέ θα πίνεις καλύτερο καφέ από το 99% των μαγαζιών.
2. (Ξανά)διάβασε τι είναι το PID.
3. Αφαλάτωση μπορείς να κάνεις σε όλες είτε με ξινό που είναι ηπιότερο, είτε με dezcal (ή άλλη μάρκα). Κάποιοι κατασκευαστές πχ rocket προτείνουν να αποφεύγεται αυτή η διαδικασία και να ακολουθείται άλλος τρόπος όπως η ρητίνη μέσα στο δοχείο νερού. Είναι στη διακριτική ευχέρεια του χρήστη εαν θα ακολουθήσει τη συμβουλή μιας κ πολλοί κάνουν την κλασική αφαλάτωση χρόνια κ δεν έχουν πάθει τίποτα.
4. Οποιοσδήποτε αξιοπρεπής μύλος πχ mignon μπορεί να κόψει από φίλτρο μέχρι εσπρέσο.
5. Αν ξαναγράψεις “καπουτσίνια” δε θα τα πάμε καλά.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από loft » Κυρ Φεβ 18, 2018 7:10 pm

ialex έγραψε: Άρα αν θέλω καπουτσίνια, με μονό boiler θα χρειαστεί να περιμένω να ανεβοκατεβαίνει η θερμοκρασία (θα μπορώ να το βλέπω με όλες τις μηχανές αυτό ή εμπειρικά άραγες;
Θα μπορείς να το βλέπεις από το λαμπάκι του θερμοστάτη σε όλες τις μηχανές (όταν είναι έτοιμη για εκχύλιση ή ατμό ανάβει το λαμπάκι).
ialex έγραψε: Μάλλον σε κάποιες εμπειρικά, πχ στην Lelit PL41 PLUST PID)
Σε όσες έχουν PID θα το βλέπεις από την ένδειξη θερμοκρασίας του PID, ακόμα μεγαλύτερη ακρίβεια από τον απλό θερμοστάτη με ενδεικτικό λαμπάκι ;) .
ialex έγραψε: Θεωρητικά λοιπόν, θα πρέπει να πάω σε DB για να έχω την ευκολία, αν θέλω να φτιάξω ένα γρήγορο καπουτσίνο, ή 2-3 στη σειρά.
Όσο ανεβαίνεις σε ακριβές μηχανές που διαθέτουν μεγάλα group -π.χ. E61-, το γρήγορο είναι σχετικό γιατί αυξάνεται ο χρόνος προθέρμανσης της μηχανής (τουλάχιστον διπλασιάζεται). Η Lelit Diana PL60 Dual Boiler ή η Quick Mill Silvano (999 και 859 ευρώ στο http://www.maxicoffee.com) είναι εξαιρέσεις επειδή διαθέτουν κλασικό saturated group, ...πιο "οικιακές" μηχανές.
Αν φτάσεις το 1000άρικο υπάρχουν και οι Bezzera BZ series (BZ07, BZ10, BZ13). Αυτές είναι HX μηχανές όμως κατ' εξαίρεση διαθέτουν ένα group με ηλεκτρικές αντιστάσεις για γρηγορότερη προθέρμανση.
ialex έγραψε: H Rocket είναι HX, κ καταλαβαίνω ότι οι DB είναι καλύτερες για αυτο που θέλω / πιο μοντέρνος τρόπος λειτουργίας.
Μην είσαι σίγουρος ότι ξέρεις αυτό που θέλεις. Θα ακούσεις και τις 2 απόψεις για το τι είναι καλύτερο HX ή DB. Σίγουρα οι HX είναι πιο απαιτητικές λόγω του cooling flush, οι ακριβές DB (1400ευρώ+) είναι πιο σταθερές θερμοκρασιακά αλλά για πολλούς είναι overkill σε οικιακό περιβάλλον.
ialex έγραψε: Mignon Instantaneo: τι διαφορά έχει από τον μη-labeled-instantaneo;
Έχει χρονοδιακόπτη για ρύθμιση της δόσης, αλέθει για "χ" seconds έτσι ώστε να πάρεις συγκεκριμένη ποσότητα. Το άλλο μοντέλο είναι η έκδοση με doser.

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Μια βοήθεια βρε παιδιά (νεοεισερχόμενος στο χώρο)

Δημοσίευση από ialex » Παρ Φεβ 23, 2018 2:48 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

Κατέληξα και (πεφτοντας στην παγίδα πήγα και) πήρα την brewtus μαζί με έναν eureka mignon μύλο.
Άνοιξα ένα νέο θέμα σε διπλανή θεματική ενότητα για τις πρώτες εντυπώσεις κτλ :) :)

Μόνο πρόβλημα που δεν ξέρω τι να κάνω είναι η πίεση που βλέπω να ανεβαίνει στα 9 bar αργά (τα φτάνει προς το τέλος της εκχύλισης).. Καμιά ιδέα;

Απάντηση