Κακή κρέμα από Saeco Odea Giro plus.

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
nikoskaz

Κακή κρέμα από Saeco Odea Giro plus.

Δημοσίευση από nikoskaz » Δευ Φεβ 14, 2011 11:18 am

Καλημερα σας και καλως σας βρηκα! Κατευθειαν στη ερωτηση μου λοιπον! Προσφατα αγορασα μια saeco odea giro plus, και δεν μπορω να πετυχω καλο καφε κυριως οσον αφορα την κρεμα γιατι γευστικα καλος ειναι. Βεαβαια δεν εχει την μεστη γευση που εχω πιει αλλες φορες σε καφε αλλα ειναι αποδεκτος! τι φταιει? υπαρχει καποιος με αυτη τη μηχανη να με διαφωτισει? εχει καποιες ρυθμισεις το μηχανημα οσον αφορα το μυλο , τα γραμμαρια καφε , την ποσοτητα νερου. Ειναι θεμα ρυθμισεων? στο μυλο εχει 5 ( απο 1 ψηλοκομμενο σε 5 χοντροκομμενο) , στα γραμμαρια 3 ( 7,5 - 8,5 - 10 γραμ. ) και στο νερο 8 ! Παιδια βοηθεια !!!!!

smoothbore

Re: Κακή κρέμα από Saeco Odea Giro plus.

Δημοσίευση από smoothbore » Δευ Φεβ 14, 2011 4:15 pm

Δυστηχώς για σενα ειναι δυσκολο να βρεθει χρηστης με το μοντελάκι που .....Πρωτα αποφάσισες να πάρεις και...... Επειτα ρωτησες να μάθεις .
Σχολαστικο διάβασμα του manual ,πειραματισμός στο κόψιμο και στα γραμάρια του καφέ μέχρι να βρεις τι σου κάθετε στην γευση .

ΥΓ
Μπινελίκια στον πωλητή -ρια που σου την πρότινε να ξέρεις ότι δεν βοηθάνε την κατάσταση .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κακή κρέμα από Saeco Odea Giro plus.

Δημοσίευση από Christos » Δευ Φεβ 14, 2011 4:33 pm

Νίκο καλωσόρισες. Δυστυχώς έχουμε μηδενικό feedback από τους χρήστες τέτοιων μηχανών. Δεν ξέρω τίποτα από υπεραυτόματες αλλά πιστεύω ότι τα παρακάτω θα βοηθούσαν.
1) Αγόρασε δύο πακέτα καφέ El Conquistador.
2) Δοκίμασε με κόψιμο στην μεσαία θέση (πχ 3), δόση 10g, 25ml. Χρονομέτρησε τον χρόνο που χρειάστηκε για τα 25ml.
3) Ενημέρωσε μας για το αποτέλεσμα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikoskaz

Δημοσίευση από nikoskaz » Δευ Φεβ 14, 2011 4:57 pm

Ευχαριστω παιδια , κανω ηδη πειραματα και θα σας ενημερωσω ! Μακαρι να ειχα ανακαλυψει νωριτερα το φορουμ , θα ειχα κανει καλυτερη αγορα!!!! Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω segafredo mild aroma δεν ξερω αν παιζει ρολο! Αλλα θα δοκιμασω και αυτον που μου συστηνεται!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κακή κρέμα από Saeco Odea Giro plus.

Δημοσίευση από Christos » Δευ Φεβ 14, 2011 5:11 pm

Για καλη κρέμα και γεύση ο καφές πρέπει να είναι φρεκοψημένος. Στην παραγγελία σου ζήτα στις οδηγίες να σου γίνει αποστολή του καφέ κατά μέγιστο δυό με τρείς μέρες από την Roast Date.
Με την ευκαιρία ενήμερωσε το προφίλ σου. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikoskaz

Re: Κακή κρέμα από Saeco Odea Giro plus.

Δημοσίευση από nikoskaz » Τρί Φεβ 22, 2011 8:26 pm

Λοιπον μετα απο αρκετα πειραματα καλη κρεμα και καλη γευση εχω στη 1 ρυθμιση του μυλου δηλ ψιλοκομμενος ( οσο μπορει ) , στην 1 ρυθμιση νερου ( 20 ml ? μαλλον) και στην 3 τον καφε ( 10 γραμ. ) !

Απάντηση