Delonghi ECAM 23.420 sb

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
VagT

Delonghi ECAM 23.420 sb

Δημοσίευση από VagT » Τρί Ιουν 24, 2014 12:07 am

Delonghi ECAM 23.420 sb
Είμαι ευτυχής; κάτοχος της παραπάνω μηχανής. Την αγόρασα εδώ και 2 χρόνια περίπου (εκτός εγγύησης) . Από τους καφέδες της ήμουν ευχαριστημένος όχι όμως και από το αφρόγαλο. Την περασμένη εβδομάδα το Data Display που έχει έπαψε να λειτουργεί. Η μηχανή δουλεύει κανονικά αλλά δεν βλέπεις τι καφέ φτιάχνεις. Από διάφορα Forum του εξωτερικού κατάλαβα ότι το παραπάνω πρόβλημα δημιουργείτε λόγω στατικού φορτίου. Δεν έχουν βάλει δηλαδή μία γείωση ώστε να αποφορτίζετε το Data Display. Είναι προφανώς κατασκευαστικό λάθος και σε καμία περίπτωση φθορά λόγω χρήσης.
Η πρώτη επαφή μου με την αντιπροσωπεία ήταν περίπου 89 συν την εργασία δηλαδή γύρω στα 150 Ευρώ. Βρίσκομε σε διαπραγματεύσεις και θα σας ενημερώσω

VagT

Re: Delonghi ECAM 23.420 sb

Δημοσίευση από VagT » Τετ Ιούλ 02, 2014 12:42 am

Μετά από 17 μέρες αναμονή η απάντηση ήταν 20% έκπτωση δηλ 116 Ευρώ.
Για κάτι που είναι σαφέστατα κατασκευαστικό – σχεδιαστικό λάθος στο ηλεκτρονικό κύκλωμα. Απαραίτητα για να κυκλοφορήσει ένας κατασκευαστής που σέβεται τον εαυτό του και τους πελάτες του μία ηλεκτρική συσκευή είναι αυτή να περάσει το Στατικό τεστ. Η συγκεκριμένη καφετιέρα μάλλον δεν πέρασε τέτοιο τεστ.
Θα προσπαθίσω να συνεχίσω τις διαπραγματεύσεις και θα σας ενημερώσω. Πάντως το συγκεκριμένο ανταλλακτικο στην αγορά κοστίζει 17 Ευρώ. Στην αντιπροσωπεία 89.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Delonghi ECAM 23.420 sb

Δημοσίευση από lio14 » Παρ Ιούλ 11, 2014 8:49 am

Ξεκίνα το κράξιμο σε όλα τα social media, YouTube και φόρουμ όπου υπάρχει η σελίδα τους. Καθημερινά όμως. Στο τέλος θα σου ζητήσουν και συγγνώμη.

VagT

Re: Delonghi ECAM 23.420 sb

Δημοσίευση από VagT » Πέμ Ιούλ 17, 2014 3:50 pm

Το έχω κάνει. Πάντως σε μία πρώτη κρούση στην κατασκευάστρια εταιρεία αναγνωρίζουν το πρόβλημα, αλλά με παραπέμπουν στην εδώ αντιπροσωπεία.
Λόγω ενός ταξιδίου μου στο εξωτερικό το άφησα λίγο το θέμα, αλλά τώρα που γύρισα θα επανέλθω.

Απάντηση