Philips Saeco Xsmall Automatic

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
antonishart

Philips Saeco Xsmall Automatic

Δημοσίευση από antonishart » Κυρ Δεκ 29, 2013 6:52 pm

καλησπερα κ χρονια πολλα!
εχω την Philips Saeco Xsmall Automatic espresso machine HD8743/11 κ θελω να ρωτησω καποια πραγματα για να μπορεσω να πετυχω οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα.
ο καταλληλος χρονος (σε δευτερολεπτα) που θα τρεχει ο μονος εσπρεσσο ποσο πρεπει να ειναι κ ποσα αντιστοιχα ο διπλος?
για να πετυχω γευση κ αρωμα,σε πιο νουμερο πρεπει να ειναι το αλεσμα στον μυλο (1,2,3,4,5)?
ειναι κ αλλα που θελω να ρωτησω αλλα για αρχη αυτα...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Philips Saeco Xsmall Automatic

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Δεκ 29, 2013 9:25 pm

Η μηχανή σου δεν έχει πολλές ρυθμίσεις. Τα μόνα που μπορείς να ρυθμίσεις είναι η προγραμματισμένη ποσότητα νερού, το κόψιμο του μύλου, και φυσικά το σημαντικότερο ο καφές που θα της βάλεις.
Οπότε αφού διαβάσεις προσεχτικά το manual της μηχανής, ρύθμισε την να σου βγάζει στο μονό κουμπί γύρω στα 30ml νερό και ρύθμισε τον μύλο μία σκάλα από το λεπτότερο. Βάλε της καλή ποιότητα καφέ (ποτέ μην της βάλεις καφέ που έχει λαδερή όψη) και δοκίμασε το αποτέλεσμα (χ5 φορές αυτό). Δεν σ΄αρέσει, άλλαξε καφέ, μέχρι να βρεις κάποιον που να ταιριάζει στην μηχανή σου και σε εσένα.
Επίσης να ξέρεις ότι κάθε καφές έχει το δικό του κόψιμο και δεν υπάρχει μια ρύθμιση στον μύλο σου που να κάνει για όλους. Οπότε κρατώντας σταθερό το κόψιμο θα δεις ότι άλλοι καφέδες θα τρέχουν σαν νεράκι πολύ γρήγορα και άλλοι πιο αργά. Άμα βρεις κάποιον που σε 18-20s (χωρίς τον χρόνο που κάνει για την διαβροχή του καφέ) σου δίνει γύρω στα 30ml καφέ είσαι σχετικά καλά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

antonishart

Re: Philips Saeco Xsmall Automatic

Δημοσίευση από antonishart » Κυρ Δεκ 29, 2013 10:03 pm

οταν λες 18-20s εννοεις απο τη στιγμη που θα αρχισει να τρεχει ο καφες?
οσοι καφεδες εχω δοκιμασει ητανε λαδεροι (ειχανε μια γυαλιστεραδα ας πουμε) αυτη την στιγμη χρησιμοποιω gagliari τον χρυσο κ νομιζω οτι ειναι αρκετα καλος αλλα εχει μια γυαλαδα..
http://prntscr.com/2exuk2

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Philips Saeco Xsmall Automatic

Δημοσίευση από lio14 » Κυρ Δεκ 29, 2013 11:13 pm

Τα δευτερόλεπτα μετράνε απο τη στιγμή που θα πατήσεις το κουμπί και θα ενεργοποιηθεί η αντλία.
Επειδή είχα κι εγώ αυτή τη μηχανή, αλλά δεν την κράτησα πολύ, μπορείς να κάνεις και διπλό εσπρέσοο πατώντας 2 φορές το σήμα με το μικρό ποτηράκι. Πάντα εννείται στους αντίστοιχους χρόνους του διπλού εσπρέσσο δηλ.24-30 sec.
Μπορείς να δοκιμάσεις και καφε σε σπυρί απο τα καταστήματα που γράφονται στις αντίστοιχες ενότητες του φόρουμ, ώστε τουλάχιστον να έχεις εναν φρεσκοψημένο καφέ για να πάρεις οσο το δυνατόν καλύτερο αποτέλεσμα.

antonishart

Re: Philips Saeco Xsmall Automatic

Δημοσίευση από antonishart » Κυρ Δεκ 29, 2013 11:36 pm

γιατι δεν την κρατησες πολυ?
νομιζω οτι ειναι αρκετα καλη για τα λεφτα της κ ο μηχανισμος τον οποιο καθαριζω στο πλαινο καπακι (λογικα θα τον ξερεις) ειναι ο ιδιος με πολυ ακριβοτερες υπεραυτοματες μηχανες εσπρεσσο (ανω τον 1000 ευρω).
κ οσο περναει ο καιρος κ μαθενω καποια πραγματα τοσο πιο καλο αποτελεσμα βλεπω..

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Philips Saeco Xsmall Automatic

Δημοσίευση από lio14 » Δευ Δεκ 30, 2013 12:18 am

Γιατί εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο.
Θεωρώ πως ενα σετ καλής ημιαυτόματης μηχανής και μύλου, σου δίνει πολλές περισσότερες δυνατότητες και όπλα για να πιείς εναν καλό εσπρέσσο. Να μπορέις να δοκιμάζεις διάφορα κοψίματα, διαφορετικά χαρμάνια και να ρυθμίζω εγω την άλεση. Υπάρχουν βέβαια και άλλοι τεχνικοί όροι και λόγοι γιατους οποίους αξίζει ενα καλό σετ.
Και αν και δεν τη δούλεψα πολύ, με το σετ πλέον πίνω καλύτερο εσπρέσσο.
Αυτό βέβαια δεν ισχύει για ολο τον κόσμο.
Εξ'άλλου η παρασκευή εσπρεσσο είναι και ενα χόμπυ και δε θα ήθελα να την κάνω πάντα με το πάτημα ενος κουμπιού.
Για το μηχανισμό που λες, δε γνωρίζω το πόσο καλός είναι μιας και δεν μπορώ να συγκρίνω με άλλες γιατί δεν ξέρω.

antonishart

Re: Philips Saeco Xsmall Automatic

Δημοσίευση από antonishart » Δευ Δεκ 30, 2013 8:24 am

35 ml μου βγαζει με ροη νερου 12 sec (χρονος απο την στιγμη που αρχιζει να βγαζει τον καφε) ο μονος καφες να αλλαξω κατι?

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Philips Saeco Xsmall Automatic

Δημοσίευση από lio14 » Δευ Δεκ 30, 2013 11:27 am

Τον χρόνο πρέπει να ξεκινήσεις να τον μετράς απο τη στιγμή που πατας το κουμπί.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Philips Saeco Xsmall Automatic

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Δεκ 30, 2013 11:40 am

Aν πατωντας το κουμπί,η αυτόματη μηχανή πρωτα αλεθει, μετα δημιουργει το puck και μετα αρχιζει την εκχύλιση, τοτε πρεπει να μετραει τον χρόνο από την στιγμη πού ξεκιναει να τρεχει ο καφες!

antonishart

Re: Philips Saeco Xsmall Automatic

Δημοσίευση από antonishart » Δευ Δεκ 30, 2013 12:11 pm

γιαυτο ρωταω κ εγω,επειδη εχει καποια διακασια πριν αρχισει να τρεχει ο καφες,να μετρισω ακριβως την στιγμη που αρχιζει να πεφτει ο καφες?αν ειναι ετσι για 12 δευτερα μου βγαζει 34 ml.

Απάντηση