Illy Francis X7.1 - Θερμοκρασία Καφέ

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
WeReWolF

Illy Francis X7.1 - Θερμοκρασία Καφέ

Δημοσίευση από WeReWolF » Κυρ Δεκ 16, 2012 4:04 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! :a013:

Είμαι νέος στο club και πρόσφατα και αφού διάβασα με προσοχή τις απόψεις σας μέσα στο forum, απέκτησα μια Illy Francis X7.1.
Όλα καλά μέσες άκρες, μετά από πειραματισμούς, διάβασμα, videακια etc, αλλά αυτό που ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν είναι OK, είναι η θερμοκρασία του καφέ που παράγει η μηχανή. Μου φαίνεται ότι θα έπρεπε να είναι υψηλότερη η θερμοκρασία του, μιας και μπορώ να τον πιω άμεσα, με αποτέλεσμα αν πχ. θέλω να φτιάξω 2 δόσεις (capuccino) + αφρόγαλα, το τελικό αποτέλεσμα να είναι απλά ζεστό προς το χλιαρό. Είναι σωστό αυτό? Μου κάνει εντύπωση που ενώ το boiler ζεσταίνεται γρήγορα, η θερμοκρασία πάνω στην μηχανή ανεβαίνει σωστά σταδιακά στη σωστή τιμή (~90 C), αλλά τελικά αυτό που βγαίνει έχει απλά μια fair ζεστή θερμοκρασία.
Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο θέμα η μηχανή μου ή αυτό είναι το φυσιολογικό? Μήπως έχει να κάνει και με τον χρόνο εκχύλισης που έχω ρυθμίσει? Ποιος είναι ο ιδανικός για τις medium κάψουλες πχ.? Ισχύουν τα 17 sec που γράφει το φυλλάδιο που ήρθε μαζί με την μηχανή?
Για την ακρίβεια γράφει 12" για ristretto, 17" για espresso, 25" για lungo.
Τα δευτερόλεπτα μετράνε από τη στιγμή που πατήσεις το κουμπί ή από την στιγμή που αρχίσει να πέφτει καφές μέσα στο φλυτζάνι?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και συγχαρητήρια για την πολύ ωραία κοινότητα που έχετε δημιουργήσει! :respekt:

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Illy Francis X7.1 - Θερμοκρασία Καφέ

Δημοσίευση από spyros » Κυρ Δεκ 16, 2012 5:02 pm

Χρόνο εκχύλησης δεν έχω προσέξει στις francis francis, νομίζω έχει να κάνει περισσότερο με τον όγκο επομένως πρώτα απ' όλα κοίταξε να είσαι σε μία φυσιολογική ποσότητα.

Καλό είναι να ζεσταίνεις τα φλυτζανάκια με λίγο νερό από το group. Σε ροφήματα που απαιτούν αφρόγαλα όπως το cappuccino προτείνω να φτιάχνεις πρώτα το αφρόγαλα και μετά τον καφέ. Έχεις υπ' όψην σου την ταχεία ψύξη μιας και δεν υπάρχει στρόφιγγα ατμού....

Τέλος αν και πάλι δεν είσαι ικανοποιημένος μπορείς να δουλέψεις με το θερμοστάτη του ατμού. Βρες κάποιο σημείο αναφοράς στον κύκλο που κάνει ( π.χ. όταν γίνει μπλε το λαμπάκι από κρύα μηχανή) και δούλεψε πατώντας το κουμπί του ατμού για κάποιο χρονικό διάστημα.

vagyver
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 4:13 pm
Όνομα: Βσγγέλης
Μηχανή:: DYI Gaggia-Delonghi
2η Μηχανή:: Χ7.1
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Illy Francis X7.1 - Θερμοκρασία Καφέ

Δημοσίευση από vagyver » Πέμ Δεκ 20, 2012 3:50 pm

WeReWolF έγραψε: το τελικό αποτέλεσμα να είναι απλά ζεστό προς το χλιαρό. Είναι σωστό αυτό? Μου κάνει εντύπωση που ενώ το boiler ζεσταίνεται γρήγορα, η θερμοκρασία πάνω στην μηχανή ανεβαίνει σωστά σταδιακά στη σωστή τιμή (~90 C), αλλά τελικά αυτό που βγαίνει έχει απλά μια fair ζεστή θερμοκρασία.
Και εγώ έχω τον ίδιο προβληματισμό.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά να σου πω τι παρατήρησα:
όταν θέλω πιο ζεστό (συνολικά) cappucino καφέ, απλά αφήνω το αφρόγαλα πιο πολύ ώρα στο παναρελλο να δουλέψει. Και έτσι όντως είναι πιο ζεστό.

christar
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 2:06 pm
Μηχανή:: Gaggia baby class

Re: Illy Francis X7.1 - Θερμοκρασία Καφέ

Δημοσίευση από christar » Παρ Ιαν 23, 2015 7:57 pm

spyros έγραψε:Χρόνο εκχύλησης δεν έχω προσέξει στις francis francis, νομίζω έχει να κάνει περισσότερο με τον όγκο επομένως πρώτα απ' όλα κοίταξε να είσαι σε μία φυσιολογική ποσότητα.

Καλό είναι να ζεσταίνεις τα φλυτζανάκια με λίγο νερό από το group. Σε ροφήματα που απαιτούν αφρόγαλα όπως το cappuccino προτείνω να φτιάχνεις πρώτα το αφρόγαλα και μετά τον καφέ. Έχεις υπ' όψην σου την ταχεία ψύξη μιας και δεν υπάρχει στρόφιγγα ατμού....

Τέλος αν και πάλι δεν είσαι ικανοποιημένος μπορείς να δουλέψεις με το θερμοστάτη του ατμού. Βρες κάποιο σημείο αναφοράς στον κύκλο που κάνει ( π.χ. όταν γίνει μπλε το λαμπάκι από κρύα μηχανή) και δούλεψε πατώντας το κουμπί του ατμού για κάποιο χρονικό διάστημα.
Νομιζω βολευει πρωτα να φτιαξεις τον καφε και μετα το αφρογαλα. Ακομα και η ταχεια ψυξη ειναι κανα δυο λεπτα διαδικασια στην οποια θα πρεπει να 'βγαλεις' το νερο απο το ακροφυσιο, το οποιο μπορει να μην σου πετυχει παντα με τη μια. Ενω φτιαχνοντας πρωτα τον καφε και μετα το αφρογαλα, αφηνεις την μηχανη ανοιχτη για κανα τεταρτο ή αν δεν την ξαναχρησιμοποιεις την κλεινεις και τελειως.

Απάντηση