Ίσως πρόβλημα με Gaggia Syncrony Logic.

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Απάντηση
princeelf

Ίσως πρόβλημα με Gaggia Syncrony Logic.

Δημοσίευση από princeelf » Κυρ Μαρ 13, 2011 7:54 pm

Καλησπέρα σε όλους και καλώς ήρθα στην παρέα σας.

Χρειάζομαι τα φώτα σας στο παρακάτω θέμα...

Σήμερα μου φέρανε δώρο μία Gaggia Syncrony Logic :clap:
Η συγκεκριμένη είναι η πρώτη μηχανή που έχω αποκτήσει και χώθηκα κατευθείαν να διαβάσω στο FORUM καθώς και 2
φορές το Manual της.
Παρατήρησα τα εξής 2 περίεργα :
a) Η θήκη (ground coffee dispenser lid) για τον "τριμμένο καφέ" είχε μέσα κόκκους από καφέ !!! :waf:
β) Όταν έβγαλα τη dispensing unit(Μακάρι να ήξερα πως να το μεταφράσω αυτό ) για να δω πως θα την καθαρίσω ήταν
γεμάτο με γράσο εξωτερικά.
Δεν την έχω βάλει σε λειτουργία και σκέφτομαι να πάρω αύριο πρωί πρωί τον αντιπρόσωπο να ρωτήσω αν είναι
φυσιολογικά τα παραπάνω.
Μπορεί από την άλλη να έχω πάθει ψύχωση επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή :a058:
Καμία ιδέα- συμβουλή?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ίσως πρόβλημα με Gaggia Syncrony Logic.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 13, 2011 9:09 pm

Καλησπέρα και καλωσόρισες. Δεν υπάρχει στο forum, επί του παρόντος, μεγάλη γνωσιακή βαση με υπεραυτόματες μηχανές. Αν και δεν είναι παράλογο να έχει υπολλείματα καφέ στην θήκη για τον αλεσμένο όπως και να υπάρχει λίπανση στο dispensing unit (που σίγουρα πρέπει να έχει αλλά σε ποιο σημείο και σε ποιό βαθμό δεν γνωρίζω) καλύτερα να ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

princeelf

Re: Ίσως πρόβλημα με Gaggia Syncrony Logic.

Δημοσίευση από princeelf » Κυρ Μαρ 13, 2011 9:56 pm

Χρήστο καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.
Ίσως να φρικάρω χωρίς λόγο.Θα μιλήσω με αντιπροσωπία και θα ενημερώσω ... απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο
να έχει καφέ με το που την ανοίγεις...λες να τη δοκιμάζουνε στο εργοστάσιο? :a080:

smoothbore

Re: Ίσως πρόβλημα με Gaggia Syncrony Logic.

Δημοσίευση από smoothbore » Κυρ Μαρ 13, 2011 10:05 pm

Λογικό φαντάζει να βρεις καφέ ή και νερό εφόσον μπορεί να δοκιμάζοντε πριν συναρμολογηθούν για συσκευασία ή εστω μπορεί να πέτυχες την μια στις τόσες που μπορεί να περνάνε απο τυχαίο έλεγχο.
Το dispensing unit όπως φαινεται ειναι το συστημα που αποβάλει τον καφέ και λογικά κινειτε ,μπαινοβγαίνει όποτε γιαυτό και το γράσο .
Αν και στην συντήρηση δεν βλέπω να λεει πουθενα ότι θέλει κάπου γρασάρισμα στην συνέχεια ,μονο καθαριοτητα με ζεστό νερό .
Λογικά εισαι ΟΚ και όπως λέει και ο Χρηστος παρε ενα τηλ. για να εχεις το κεφάλι σου ησυχο και...καλοριζικη.
Αν θες γράφεις και τις εντυπώσεις σου αφου την ψιλομάθεις γιατί συνηθως οσοι αγοράζουν automatic μετά μας ξεχνάνε και υπάρχει ελάχιστη βάση δεδομένων απο χρήστες για τετοιου τυπου μηχανές .

ermis

Re: Ίσως πρόβλημα με Gaggia Syncrony Logic.

Δημοσίευση από ermis » Κυρ Μαρ 13, 2011 11:04 pm

Γεια και απο μένα.. Εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με τη θήκη για τον καφέ.. Ήταν καθαρή.

Τώρα για τη μηχανή, ναι πράγματι υπάρχουν κάποια τμήματα που έχουν λίπανση αλλά και μετά τα πλυσίματα πάλι πρεπει να βαζεις λιπαντικό..

princeelf

Re: Ίσως πρόβλημα με Gaggia Syncrony Logic.

Δημοσίευση από princeelf » Δευ Μαρ 14, 2011 10:15 am

Μίλησα με αντιπροσωπεία SIBA ΤΕΧΝΙΚΗ (νέο τηλ. 2105386490 προς ενημέρωση) και μου είπανε ότι τα
θεωρούνε φυσιολογικά . Η συμβουλή του service είναι να τη δοκιμάσω και αν έχω πρόβλημα μιλάω πρώτα
το κατάστημα που την πούλησε και αν έχω πρόβλημα με τους ίδιους μετά.
Αύριο πρωί θα σας πω εντυπώσεις....( ελπίζω να κάνει τη δουλειά που λέει ότι κάνει :coffee: )

Απάντηση