Μανόμετρο σε Gaggia Baby New

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Dimitris_P

Μανόμετρο σε Gaggia Baby New

Δημοσίευση από Dimitris_P » Κυρ Ιαν 30, 2011 6:40 pm

Πώς να βάλω μανόμετρο στην Gaggia Baby? Θέλω για το group και τον ατμό :a030:

woodsman43

Re: Μανόμετρο σε Gaggia Baby New

Δημοσίευση από woodsman43 » Τετ Φεβ 02, 2011 4:38 pm

Οποια πετρα και να σηκωσεις σε αυτο το φορουμ θα βρεις και μια ερωτηση του δημητρη σκετη παγιδα :lol:
Λοιπον εχουμε και λεμε.Αγοραζεις αυτο http://www.tecnopneumatic.gr/page.ashx? ... sn=124.για σωληνακι 6χιλ.
Επισης αγοραζεις και κανα μετρο απο αυτο.http://www.tecnopneumatic.gr/page.ashx? ... &sn=133.το 4χ6.
Βρισκεις ενα σημειο στο σωληνακι που παει απο την τρομπα στο μποιλερ και το κοβεις.Εκει στερεωνεις το ταυ και συνδεεις και το τεφλον σωληνακι που αγορασες.Στην αλλη ακρη του τεφλον συνδεεις το μανομετρο που θα παρεις.
Μανομετρο 16 bar γλυκερινης 1/4ου θελεις ειτε οριζοντιο ειτε καθετο αναλογα που θα το βαλεις και ενα τετοιο.http://www.tecnopneumatic.gr/page.ashx? ... n=124.παλι 1/4ου πανω στο οποιο θα συνδεσεις την αλλη ακρη του τεφλον.
Υπαρχουν και αλλες επιλογες συνδεσης αλλα σου δινω την πιο ευκολη μιας και το αποτελεσμα μετρησης ειναι το ιδιο σε ολες.
Ο θεος να βοηθησει και σενα και μενα να καταλαβες για το συμφερον ολων. :f010: :lol: :lol: :lol:

Dimitris_P

Re: Μανόμετρο σε Gaggia Baby New

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Φεβ 02, 2011 5:45 pm

εντάξει ευκολάκι :) για τον ατμό όμως;

το πρόβλημα είναι η προμήθεια των υλικών, τέτοιες εταιρείες είναι ανοιχτές ώρες γραφείων κι εγώ δουλεύω :(

Dimitris_P

Re: Μανόμετρο σε Gaggia Baby New

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Φεβ 03, 2011 10:22 am

ωραία είναι ανοιχτά και Σάββατο :oneup:

αν έχεις την καλοσύνη να μου πεις και για τον ατμό αν μπορώ να μετρήσω πίεση (όπως έχουν οι Ε61) θα ήταν άψογα για να πάρω όλα τα υλικά μαζί :a013:

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Μανόμετρο σε Gaggia Baby New

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Πέμ Φεβ 03, 2011 10:25 am

Off topic:
Ατμό τι εννοείς Δημήτρη;Την πίεση στο εσωτερτικό του μπόιλερ;
Την καλημέρα μου! :D

Dimitris_P

Re: Μανόμετρο σε Gaggia Baby New

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Φεβ 03, 2011 10:30 am

Καλημέρα Ευάγγελε :)
ναι αυτή εννοώ. υποθέτω ότι μπορώ να την πάρω από την κορυφή του μπόιλερ που μπαίνει η έξοδος για τον ατμό και να βάλω εκεί κάτι σαν ταφ

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Μανόμετρο σε Gaggia Baby New

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Πέμ Φεβ 03, 2011 10:40 am

Φαντάζομαι πως ναι..
Όμως άλλη πίεση θα έχει όταν είναι σε λειτουργία η χρήση ατμού και άλλο όταν είναι απλή λειτουργία καφέ..
Δεν ξέρω αν αξίζει.Αν χρειάζεται βασικά.Που θα τα βάλεις όλα αυτά να δώ! :lol:
Κάπως έτσι την κόβω..http://i.ytimg.com/vi/AKVs3yWZYs4/0.jpg

Dimitris_P

Re: Μανόμετρο σε Gaggia Baby New

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Φεβ 03, 2011 11:40 am

Βαγγελης ο καφετζης έγραψε:Φαντάζομαι πως ναι..
Όμως άλλη πίεση θα έχει όταν είναι σε λειτουργία η χρήση ατμού και άλλο όταν είναι απλή λειτουργία καφέ..
το γνωρίζω αυτό, μ'αρέσει να παρακολουθώ τις αλλαγές :a030:

ρομπομηχανή #2 θα γίνει :lol: (όχι, δε σκοπεύω να κλέψω τη δόξα σου συνονόματε :) )

woodsman43

Re: Μανόμετρο σε Gaggia Baby New

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Φεβ 03, 2011 2:40 pm

Παιδια καποιο λαθακι κανετε εδω περα.Η μηχανη δεν ειναι ΗΧ για να χρειαζεται δευτερη μετρηση πιεσης για ατμο.Ενα ειναι το κυκλωμα και κοινη η πιεση που αναπτυσεται σε αυτο διαφορετικη εαν κανεις ατμο και διαφορετικη αν κανεις καφε.Με το ιδιο μανομετρο θα παρακολουθεις την πιεση που αναπτυσεται στο μποιλερ ειτε οταν κανεις καφε ειτε οταν κανεις μπακ φλας ειτε οταν κανεις ατμο.
Μου φαινεται πως το πολυ cooling flash που κανετε καπου σας εχει επηρεασει λιγακι ετσιιιι? :lol: :lol:
Υ.Γ.Ελπιζω να μην αρπαχτεις κι εδω συντοπιτη,πλακα κανω.

Dimitris_P

Re: Μανόμετρο σε Gaggia Baby New

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Φεβ 03, 2011 3:14 pm

όχι δεν αρπάζομαι :oneup:

Προσπαθώ όμως να καταλάβω πώς θα γίνει αυτό.
έχοντας το μανόμετρο έξω από το μπόιλερ, μεταξύ τρόμπας και boiler, θα μετρήσει την πίεση κατά τη διάρκεια της εκχύλισης, όταν λειτουργεί η τρόμπα.
όταν όμως ετοιμάζουμε και βγάζουμε ατμό η τρόμπα δε δουλεύει, οπότε πώς θα πάρει μέτρηση για τον ατμό το μανόμετρο και πώς θα γνωρίζω την πίεση του ατμού μέσα στο boiler ?

Απάντηση