Ρυθμίσεις του REX-c100 pid για Silvia.

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
ftoxos
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2013 10:46 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: R. Silvia V4 Duo Pid
Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Lavazza ORO
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια Ν. Ημαθίας

Re: Ρυθμίσεις του REX-c100 pid για Silvia.

Δημοσίευση από ftoxos » Τρί Ιουν 19, 2018 12:18 am

Ναι νομιζω είναι 1100w και η V5

ftoxos
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2013 10:46 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: R. Silvia V4 Duo Pid
Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Lavazza ORO
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια Ν. Ημαθίας

Re: Ρυθμίσεις του REX-c100 pid για Silvia.

Δημοσίευση από ftoxos » Τρί Ιουν 19, 2018 6:44 pm

Christos έγραψε:
Τετ Ιουν 13, 2018 7:45 pm

Επίσης ο Pt100 πρέπει να έδειχνε χαμηλότερες θερμοκρασίες από των τωρινό Κ-type γιατί το κλικ του ανενεργού θερμοστάτη νερού ήταν σε ένδειξη 96C ενώ τώρα κάνει κλικ στους 103-104C.

Update:
Τελικά οι καλύτερη συμπεριφορά είναι με τις τιμές του autotunig. Τώρα έχω P=54, I=250, D=62 και Ar=7
Χρήστο σήμερα παρέλαβα τον Pt100 και τον τοποθέτησα.

1ον επειδή εγώ έχω και pid για τον ατμό, ΝΑΙ ο Pt100 δείχνει χαμηλότερα κατά 4,4c βαθμούς από τον Κtype.

2ον ο Ktype εμφανίζει μια χρονική υστέρηση κατά την θέρμανση κατά 3sec όπως και μεγαλύτερο θερμοκρασιακό over μιας και όταν ο PT100 σχεδόν σταματά, ο Κ συνεχίζει καμιά 2 βαθμούς παραπάνω. Το φαινόμενο έρχεται σε ισοροπία μετά από 30sec.

3ον Κατά την εκχύλιση ο Pt100 είναι πολύ πιο άμεσος, ο Κ καθυστερεί να ακολουθήσει κατά 3sec και επίσης στοτέλος ο Κ δείχνει πιο υψηλή θερμοκρασία από τον PT100. Το φαινόμενο τείνει να εξαλειφθεί κατά την θέρμανση.

4ον Το αποτέλεσμα στο φλυντζάνι είναι πιο γευστικό.

5ον Έχω ήδη αρχίσει να ψάχνομαι με την σταθεροποίηση του PID.

ftoxos
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2013 10:46 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: R. Silvia V4 Duo Pid
Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Lavazza ORO
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια Ν. Ημαθίας

Re: Ρυθμίσεις του REX-c100 pid για Silvia.

Δημοσίευση από ftoxos » Τρί Ιουν 19, 2018 10:24 pm

Συγνώμη αν σε κουράζω, αλλά μετά από ενδελεχή έλεγχο και σωστή τοποθέτηση του αισθητήρα ΡΤ100, αφού πρώτα τον απογύμνωσα από τον τελικό ακροδέκτη και τον τοποθέτησα προσεκτικά ανάμεσα στην βίδα του αισθητήρα ατμού της μηχανής και το σώμα του μπόιλερ, έσφιξα προσεκτικά ξανά για 2η φορά έπειτα από 10 εναλλαγές θέρμανσης - ψύξης.
Αποτέλεσμα είναι η σχεδόν μηδενική απόκλιση από τον αισθητήρα Κ.
Εννοώ ότι ανεβαίνουν παρέα σε βαθμούς καθώς και κατεβαίνουν.
Έκανα και Auto tuning και μου δωσε τιμές εντελώς διαφορετικές από την 1η φορά.
Ρ 14,1
Ι 85
D 21
Ar 10
Από στάση σε στόχο 0,1 over
Από ελεύθερη ροή 80cc over 0,6 μέγιστο
Με στόχο τους 102c
Αναγραφόμενη τιμή στον ΡΤ 100 είναι 102.6
Στον Κ 103 με 102 να παίζει.
Συμπέρασμα κατ' εμέ φταίει η τοποθέτηση του PT100 που τον είχες με το δαχτυλίδι. Πρέπει να είναι σωστά πατημένος και σκέτος. Απλά απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή και χειρισμό!
Επίσης είχα και εγώ το φαινόμενο της απότομης πτώσης της θερμοκρασίας κατά 10c με το που ξεκίναγε η εκχύλιση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ftoxos την Τρί Ιουν 19, 2018 10:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ρυθμίσεις του REX-c100 pid για Silvia.

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιουν 19, 2018 10:38 pm

Δεν με κουράζεις καθόλου Κωνσταντίνε,
είναι πολύ σημαντικό το PID να λειτουργεί όσο το δυνατόν καλύτερα. Πολύ καλές τιμές αλλά εάν κάνω λάθος έχεις κάνει και το mod προθέρμανσης που σημαίνει καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα.

Έχεις καμιά φωτογραφία από το απογυμνωμένο καλώδιο του Pt100, όπως επίσης και ένα λινκ από που τον αγόρασες και πόσο τον αισθητήρα Pt100;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

ftoxos
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2013 10:46 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: R. Silvia V4 Duo Pid
Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Lavazza ORO
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια Ν. Ημαθίας

Re: Ρυθμίσεις του REX-c100 pid για Silvia.

Δημοσίευση από ftoxos » Τρί Ιουν 19, 2018 10:49 pm

https://www.aliexpress.com/item/M6-Scre ... 4c4dRIckay
πάρε κανα δυό.
Φώτο δεν έχω προς το παρόν και ούτε τόλμησα να βγάλω μιας και ο ιδρώτας έτρεχε στην πλάτη μου την ώρα που τον τοποθετούσα λόγω άγχους.
Κάποια στιγμή θα ξανανοίξω το καπάκι για έλεγχο σύσφιξης. Υπολογίζω μεθαύριο. Οπότε θα τραβήξω και φωτό.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ρυθμίσεις του REX-c100 pid για Silvia.

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιουν 21, 2018 12:12 pm

Αυτός είναι ο απογυμνωμένος Pt100 μου. Πως δείχνει σε σχέση με τον δικό σου; Τα δύο συρματάκια που φαίνονται τα βάζεις εκατέρωθεν της βίδας του θερμοστάτη;
PT100-2.jpg
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

ftoxos
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2013 10:46 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: R. Silvia V4 Duo Pid
Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Lavazza ORO
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια Ν. Ημαθίας

Re: Ρυθμίσεις του REX-c100 pid για Silvia.

Δημοσίευση από ftoxos » Πέμ Ιουν 21, 2018 2:14 pm

Christos έγραψε:
Πέμ Ιουν 21, 2018 12:12 pm
Αυτός είναι ο απογυμνωμένος Pt100 μου. Πως δείχνει σε σχέση με τον δικό σου; Τα δύο συρματάκια που φαίνονται τα βάζεις εκατέρωθεν της βίδας του θερμοστάτη;

PT100-2.jpg
:shock: :shock: :shock:
Καμία σχέση.
Εμένα έχει τρία καλώδια λεπτά μέσα στο μπλεντάζ που καταλήγουν σε κάτι καλώδια λεπτά στο τέλος, ψιλά σαν τρίχες τα οποία οδηγούνται σε ένα πολύ μικρό τεράγωνο πλακίδιο πιθανός αισθητήρα.
Απαιτεί ακραία προσοχή!

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Ρυθμίσεις του REX-c100 pid για Silvia.

Δημοσίευση από ioannisz » Σάβ Ιουν 23, 2018 7:37 am

Θεωρητικά τα άκρα ενός αισθητήρα δεν πρέπει να έχουν αγώγιμη επαφή. Πρακτικά και υπό προυποθέσεις, ένας thermocouple (type K) ίσως και να μην πειράζει. Σε pt100 όμως δεν πρέπει! Στον type K τα δύο άκρα τα βραχυκυκλώνουμε. Στον pt100 πάνε σε αντίσταση, που όμως την είναι κλεισμένη σε κάποιο προστατευτικό.
Εδώ έχουμε όμως έναν pt100 όπου περίμενα να δω και μία platinum resistor ( μικρό τετράγωνο άσπρο στο μέγεθος της φακής ) κολλημένη στα άκρα του. Τα καλώδια συνήθως είναι τρία π.χ. δύο μπλέ βραχυκυκλωμένα και ένα κόκκινο, αλλά μπορεί να είναι 4 και σπάνια δύο αλλά εκεί υπάρχουν διαφοροποιήσεις. Στην φωτό νομίζω ότι βλέπω δύο μπλέ μαζί, οπότε είμαστε στην περίπτωση 3 ή 4 αγωγοί.
Όμως κάτι δεν φαίνεται σωστά (ή κάτι μου ξεφεύγει).

Αυτό που θα έκανα θα ήταν να έβαζα έναν type K σε κάποιο σημείο που θα έκανε καλή θερμική επαφή (και ας έκανε και αγώγιμη επαφή) και με ένα θερμόμετρο ( πχ tm-902c) θα παρακολουθούσα συνεχώς την θερμοκρασία του boiler και θα σύγκρινα τις ενδείξεις του PID.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

ftoxos
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2013 10:46 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: R. Silvia V4 Duo Pid
Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Lavazza ORO
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια Ν. Ημαθίας

Re: Ρυθμίσεις του REX-c100 pid για Silvia.

Δημοσίευση από ftoxos » Σάβ Ιουν 23, 2018 12:54 pm

ioannisz έγραψε:
Σάβ Ιουν 23, 2018 7:37 am
Εδώ έχουμε όμως έναν pt100 όπου περίμενα να δω και μία platinum resistor ( μικρό τετράγωνο άσπρο στο μέγεθος της φακής ) κολλημένη στα άκρα του. Τα καλώδια συνήθως είναι τρία π.χ. δύο μπλέ βραχυκυκλωμένα και ένα κόκκινο
Ακριβώς έτσι είναι ο δικός μου. Έχει αυτό το μικρό τετράγωνο άσπρο σε μέγεθος μισής φακής.
Αυτό το τοποθέτησα ανάμεσα στο ένα άκρο της λάμας που συγκρατεί τους εργοστασιακών αισθητήρων με το μπόιλερ.
Την λάμα στο σημείο της οπής που περνά η βίδα, φρόντισα να την καλύψω με μονωτική (4 στροφές), ώστε να μην έρχεται σε επαφή ο αισθητήρας με αυτήν, διότι η λάμα απαγάγει μέρος της θερμοκρασίας και υπάρχει υστέρηση στις ενδείξεις.
Ο αισθητήρας είναι πολύ ευαίσθητος και δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με άλλο μεταλλικό στοιχείο πλην του μπόιλερ και μάλιστα να εφάπτεται άριστα. :priest:

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Ρυθμίσεις του REX-c100 pid για Silvia.

Δημοσίευση από ioannisz » Σάβ Ιουν 23, 2018 2:10 pm

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι η αντίσταση είναι χύμα και απροστάτευτη?
Οκ, για να περάσω τις σκέψεις μου και να μπορέσω να σας βοηθήσω θα ήθελα μία φωτό από το σημείο επαφής σου Κωνσταντίνε.
Αυτό που μπορώ να σου πω στα σίγουρα είναι ότι πρέπει η αντίσταση να είναι προστατευμένη με κάποιο τρόπο (μεταλλικό περίβλημα και θερμοεπαγωγική πάστα) όπου η θερμότητα θα περάσει αλλά δεν θα έχει ηλεκτρική επαφή. Αυτό δεν το κάνεις εσύ. Έτσι το αγοράζεις.
Βάζοντας μονωτική ταινία δεν μονώνεις ηλεκτρικά μόνο αλλά και θερμικά ... !!! Άσε που σε αυτούς τους βαθμούς δεν εμπιστεύομαι την ταινία.
Στην θέση σου θα αγόραζα με 3 έως 9 ευρώ ένα αισθητήρα type K και θα τον έβαζα πάνω στο boiler με οποιονδήποτε τρόπο αρκεί να έκανε επαφή (μέταλλο με μέταλλο), θα γύρναγα το pid σε type K και θα το δούλευα έτσι. Δεν χάνεις λόγω λάμας, λόγω μονωτικής χάνεις (αν κατάλαβα σωστά).
Τώρα η δικιά μου θεωρία (που όμως την έχω δοκιμάσει στην πράξη με διάφορους αισθητήρες) είναι ότι προτιμώ type K λόγω καλύτερου response time και καλύτερης θερμικής επαφής (και χωρίς αγχος) που ισορροπεί την χειρότερη ακρίβεια. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και μπορούμε να μιλάμε μέρες.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Απάντηση