PID σε Gaggia New Baby 06

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
tachav
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2015 3:15 pm
Όνομα: Ιγνάτιος
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Graef CM 702
2ος Μύλος:: Hario MM-2
Οι καφέδες μου:: cup10
Τοποθεσία: Πειραιάς

PID σε Gaggia New Baby 06

Δημοσίευση από tachav » Παρ Νοέμ 10, 2017 9:32 am

Καλημέρα σε όλους. Μετά από αρκετό διάβασμα και δοκιμές τόσο με commercial όσο και με specialty καφέδες για τους οποίους προτείνονται συγκεκριμένες θερμοκρασίες, νομίζω ότι ήρθε η ώρα εγκατάστασης ενός pid. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ποιο Pid είναι συμβατό με τη συγκεκριμένη gaggia καθώς και αν είναι σχετικά εύκολη η τοποθέτηση. Τέλος να ρωτήσω αν έχει νόημα η τοποθέτηση pid λόγω entry level μύλου (graef 702). Ευχαριστώ

sfakvag
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2017 5:48 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Vbm domobar levetta
2η Μηχανή:: v60
Μύλος:: La san marko 91
2ος Μύλος:: sozen
Οι καφέδες μου:: cup10, kudu, ipanema

Re: PID σε Gaggia New Baby 06

Δημοσίευση από sfakvag » Παρ Νοέμ 10, 2017 2:51 pm

Έχω την ίδια μηχανούλα και έβαλα πριν λίγο καιρό το REX-C100.
Δες στο λινκ viewtopic.php?f=16&t=3006
Η σταθερότητα στη θερμοκρασία είναι καλύτερη (μην φανταστείς όμως ότι ξεκινάς και τελειώνεις με την ίδια θερμοκρασία). Πέφτει το πολύ 4 βαθμούς (για λίγο) και ανεβαίνει γρήγορα στην επιθυμητή τιμή. Θα δεις διαφορές στο φλυτζάνι ακόμα όταν αλλάζεις τη θερμοκρασία έστω και δύο βαθμούς. Παρεπιπτόντως να ευχαριστήσω πάρα πολυ ένα μέλος του φόρουμ (ας μην πω όνομα, μπορεί να μην θέλει) για τη βοήθεια του στο set up :worthy: . Για την ακρίβεια αυτός τα έκανε όλα!! :respekt:

ptakis
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2014 1:21 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: LELIT PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Clever Dripper
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Bridge, Kudu, Famoso
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: PID σε Gaggia New Baby 06

Δημοσίευση από ptakis » Σάβ Νοέμ 11, 2017 11:30 pm

Έχουμε ακριβώς το ίδιο setup και κατά τη γνώμη μου αξίζει 1000% να βάλεις pid ακόμη κι αν όπως λες έχουμε entry level μύλο. Η διαφορά στο φλυτζάνι είναι πραγματικά μεγάλη.
To PID που έχω βάλει και εγώ είναι το REX-C100 αγορασμένο από ebay σαν αυτό.
Επίσης αρκετή διαφορά προς το θετικότερο είχα όταν έκανα το mod με το κόψιμο του ελατηρίου της OPV για να πάω την πίεση στα 9-10bar. Αν ψάξεις στο φορουμ θα το βρεις.

tachav
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2015 3:15 pm
Όνομα: Ιγνάτιος
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Graef CM 702
2ος Μύλος:: Hario MM-2
Οι καφέδες μου:: cup10
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: PID σε Gaggia New Baby 06

Δημοσίευση από tachav » Τρί Νοέμ 14, 2017 9:22 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι είδα και γω το νήμα για το pid σε classic, αλλά υποθέτω ότι η συνδέσεις στη baby δεν θα είναι ίδιες. Αν υπάρχει κάποιος οδηγός ή εικόνες για τη δική μας μηχανή θα βοηθούσε αρκετά

Απάντηση