Pre-infusion σε LSM 85

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Μάιος 10, 2015 7:00 pm

Κοίτα δεν λέω ότι είναι αντρική μηχανή αλλά είναι ένα work horse που σαν βάση έχει την λειτουργικότητα και την αξιοπιστία και όχι την εμφάνιση.
Είναι τρομερά αξιοπιστη μηχανή έχει γίνει θρύλος για αυτό,μπορείς να την έχεις συνέχεια ανοικτή μήνες και είναι και.αθόρυβη πράγμα σημαντικό σε ένα μαγαζί οπως και σε ένα σπίτι.
Πρέπει ομως να μαθεις να τιθασέυσεις την δύναμή της γιατί έχει πολλά λίτρα μπόϊλερ.
Και εξαρχής ήταν σχεδιασμένες για Ιταλικού τύπου χαρμάνια του 80-20% και όχι για single origin arabica που όταν πρωτοβγήκε δεν υπήρχαν στην αγορά.
Επίσης πρέπει να την βρήκατε σε καλή τιμή για να πάτε στή φθηνότερη DB που είναι είναι η expobar θέλετε τουλάχιστον 1400€ και η ποιότητα κατασκευής της δεν έχει σχέση με αυτήν της LSM.

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Angeldust » Κυρ Μάιος 10, 2015 7:44 pm

Από ότι έχω καταλάβει δεν έχεις καταφέρει να φτιάξεις καλο αφρόγαλα,αυτή η μηχανή έχει μεγάλη δυνάμει ατμού αλλα έχει και από τις καλύτερες vanes ατμού τύπου joystick.Είναι καθαρά θέμα αποκτήσεις εμπειρίας και μονο.Δοκίμασε να κλείσει δυο τρύπες ξεβιδώνοντας το ακροφυσειο και βάζοντας από μέσα δυο ξύλινες μύτες από ξύστρες για τα δόντια.Προσωπικά δεν μου αρεσουν πολύ οι San Marco αλλα σύμφωνο απόλυτα με τον Αρτίστι.

Eve

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Eve » Κυρ Μάιος 10, 2015 8:05 pm

Με μπέρδεψες λίγο Γιώργο με το τελευταίο, αν θες εξήγησε το μου λίγο καλύτερα? :e014:

Ναι την βρήκαμε σε ανέλπιστα καλή τιμή αλλά μόνο και μόνο γιατί ο πωλητής δεν ήξερε την αξία του μύλου και της μηχανής μαζί. Αν και το σκεφτήκαμε να πούμε τις τιμές που έχει η αγορά δεν το κάναμε γιατί την πήραμε χωρίς να δούμε αν δουλεύει κι αφού πήραμε το ρίσκο (που δεν ήθελε να αναλάβει ο πωλητής) πήραμε και το κέρδος όταν αποκαλύφθηκε πως η μηχανή ήταν απροβλημάτιστη.
Δεν είχαμε σκεφτεί να αγοράσουμε τέτοια μηχανή, κοιτάζαμε prosumer ή commercial με διπλά μποιλερ και ίσως με press profile για να μην ξοδεύουμε λεφτά άσκοπα αναβαθμίζοντας ανά 1-2 χρόνια και ο φίλος μου που μας φέρνει τους καφέδες μας έχει κατευθύνει σε δύο συγκεκριμένες μηχανές. Δεν στο κρύβω επίσης ότι έχω δουλέψει σαν barbarista, που λέει ο Άρης, εκτός Ελλάδας και έχω γλυκό δόντι για τον καλό καφέ. :coffee:


Angeldust ! Ναι αυτό ακριβώς κάναμε χαχαχα! Για την ακρίβεια το ακροφύσιο έχει μια κεντρική και 3 πλαινές τρύπες. Δοκιμάσαμε πιθανούς συνδυασμούς και καταλήξαμε οτι δουλεύει καλά για τον Άρη με μονο την κεντρική και για μένα με μόνο μια από τις 3 πλαινές. Κοιτάζαμε για να πάρουμε άλλο ακροφύσιο και ετοιμαζόμασταν για αλλαγή ολόκληρου του wand και να πέρναμε ένα ,ξεχνάω την μάρκα, ακροφύσιο που έχει σχισμές αντί για μόνο τρύπες και είπαμε δεν δοκιμάζουμε και οδοντογλυφίδες που μας είπε ο φίλος μας ... χεχε.. θα βάλω φωτο από latte art να γελάσουμε

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Μάιος 10, 2015 8:36 pm

Γιά αυτήν μιλάω
http://espresso-maschines.de/expobar-brewtus-4

Αν βάλεις και την rotary 1400€ μέσα στο νερό θέλεις.
Δεν θα βρεις φθηνοτερη DB.

Eve

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Eve » Κυρ Μάιος 10, 2015 11:02 pm

Ok sorry my fault , εννούσα τι εννοείς με την ποιότητα μεταξύ των δύο. Ρωτώ γιατί δεν έχω ιδέα για την Expobar. :a048:
Eμείς κοιτάζαμε δύο-τρείς μηχανές 2b , μια vibiemme, την profitec 700 από την οποία ήπιαμε καφέ τα Χριστούγεννα και ενθουσιαστήκαμε και μια της Izzo. Προσπαθούμε να βρούμε σε μεταχειρισμένο, όπως έχω γράψει είμαι μισή Αυστριακή και το καλοκαίρι θα είμαστε Βιέννη οπότε θα δούμε και εκεί.

Άβαταρ μέλους
cadm8
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 05, 2014 12:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: LSM 91
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από cadm8 » Δευ Μάιος 11, 2015 12:34 am

Eve έγραψε:Δεν στο κρύβω επίσης ότι έχω δουλέψει σαν barbarista, που λέει ο Άρης, εκτός Ελλάδας και έχω γλυκό δόντι για τον καλό καφέ.
:waf: Επιτέλους το μυστήριο λύθηκε :lol: λέω και εγώ τόσο κόφΙ γΚΙκ και γυναίκα γίνεται; Παρεμπιπτόντως το παρόν νήμα είναι από τα κλασικά-απολαυστικά του φόρουμ, ακόμα και αν δεν έχεις τέτοια μηχανή! :shock:

Eve

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Eve » Τρί Μάιος 12, 2015 1:47 am

εκτός Ελλάδας το geek.nerd universe δεν είναι μόνον άνδρες :a016: :D ... βέβαια σπάνια βλέπεις και έξω grease monkeys να είναι γυναίκες, τίτλο που ούτε κατά διάνοια τον αξίζω αλλά ευχαρίστως αποδίδω στον σύντροφο μου. :inlove:

Για να μην ξεχνιόμαστε όμως : παρακαλώ αν κάποια/ος έχει ηλεκτρικό διάγραμμα για LSM 85 ή έχει τοποθετήσει χρονικό ρελέ καθυστέρησης ΟΝ η βοήθεια σας θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μάιος 12, 2015 2:46 am

Οτι κυκλοφορεί επίσημα είναι εδώ σε διαγράμματα

http://www.michaelo.com/exploaded-parts-diagram.html

Eve

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Eve » Τετ Μάιος 13, 2015 4:20 pm

Ευχαριστώ Γιώργο! Μέχρι εκεί είχαμε φτάσει κι εμείς, δυστυχώς δεν υπάρχει ηλεκτρικό διάγραμμα.

Θα έρθει τεχνικός και θα ενημερώσουμε τι έγινε και πως.

Απάντηση