Pre-infusion σε LSM 85

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Eve

Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Eve » Παρ Μάιος 08, 2015 3:24 pm

Μιλήσαμε με κάποιους γνωστούς μας και αποφασίσαμε να παίξουμε λίγο με την San Marco.

Ερώτηση: Έχει κανείς εμπειρία από σύνδεση Delay on Make χρονικού ρελέ με την αντλία σε μηχανές San Marco ή σε άλλες?

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από turbakias!!! » Κυρ Μάιος 10, 2015 4:49 am

internal or external pump?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Μάιος 10, 2015 8:22 am

Internal pump παίρνουν αυτές; :a014:
Δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση.
Στη Cimbali junior όμως με πείραγμα στη ηλεκτρονική της πλακέτα του δοσομετρητή γινόταν να κάνει preinfusion.

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Angeldust » Κυρ Μάιος 10, 2015 11:37 am

Ένας διακόπτεις ρεύματος στην είσοδο τις αντλίας το οποιο θα είναι κλειστό όταν πατάς για να γίνεται ο καφές,αφήνεις κάποιο δευτερόλεπτα και μετά ανάβεις και την αντλία.Αυτός είναι ο απλός τρόπος για να σου φύγει η περιέργεια,αν σου αρέσει το αποτέλεσμα προχωράς σε λύσει αυτόματη που θα σε βοηθήσει κάποιος ηλεκτρονικός γνωστης.

Eve

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Eve » Κυρ Μάιος 10, 2015 12:37 pm

Κώστα ευχαριστούμε για την απάντηση :) , ο φίλος μας μας είπε πως είναι ένας ρελες με καθυστέρηση στο άνοιγμα (έτσι το λένε Ελλάδα, delay on make) στην αντλία και ένας μειωτης πίεσης δικτυου σετ στα 3 bar πριν την αντλια. Pre infusion για όσα δευτερόλεπτα καθυστέρησης βάλουμε στον ρελε με 3bar και ο υπόλοιπος χρόνος με την κανονική πίεση της αντλιας, έχει δύο τρία αρκετά επεξηγηματικα νήματα στο Hb δεν είναι δικιά μας ιδέα ούτε του φίλου μας κι ας είναι ένας από τους συγγραφείς των νηματων εκει. Αυτό είναι το γνωστό Κώστα. Αυτό που θέλουμε είναι μια βοήθεια με το ηλεκτρικό διάγραμμα της μηχανής που δεν μπορούμε να το βρούμε ή πληροφορίες από κάποιον που έχει κάνει την προσθήκη. Αν δεν τα καταφέρουμε εμείς θα το κάνει ο τεχνικός μας τελικά αλλά σκεφτήκαμε μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει για να παιδευτει ο Αρης που έχει όρεξη λολ

Γιώργο και Δημήτρη έχει εξωτερική περιστροφικη αντλία της Lsm. Έχουμε ήδη βρει τον ρελε και βέβαια τον μειωτηρα. Εμείς είχαμε σκεφτει μια διακλαδωση μετά την αντλία με την μια μεριά μειωτη πίεσης την άλλη κανονική πίεση και μια τριοδη σφσιρικη βανα για να κάνουμε ότι θέλουμε με την πίεση... είναι hairball idea.

Έγραψα progressive infusion στον τίτλο ενώ εννοουσα pre infusion και τώρα δεν μπορώ να το διορθώσω.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μάιος 10, 2015 1:10 pm

Eve έγραψε:..
Έγραψα progressive infusion στον τίτλο ενώ εννοουσα pre infusion και τώρα δεν μπορώ να το διορθώσω.
Έγινε η διόρθωση Εύα. :oneup:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Μάιος 10, 2015 1:17 pm

Δες αυτό το.σχέδιο.Ισως να θελει διαφορετική solenoid σε εσας.

http://www.home-barista.com/espresso-ma ... 13244.html

Eve

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Eve » Κυρ Μάιος 10, 2015 4:59 pm

Είναι και αυτή μια λύση Γιώργο σήμερα το συζητήσαμε πάλι και μας είπαν πως ακόμη και η δική μας ιδέα μπορεί να είναι εφικτή, το πιθανότερο θα την δοκιμάσουμε κάποια στιγμή γιατί αφού πήραμε τον μειωτή πίεσης και μιας και μας έχουν μείνει αρκετά υλικά από το δίκτυο που φτιάξαμε για την μηχανή (έγινε κατασκευή για να μπαίνουν πάνω άλλες 3 συσκευές ) θα γίνει μέσα σε 10 λεπτά μολις πάρουμε και την βάνα.

Αν δεις πιο κάτω στο νήμα που έβαλες γράφει ο Ken και δίνει την πιό απλή 3η λύση αυτή που τελικά θα κάνουμε και εμείς, πρώτη φορά που την βρήκαμε στο νετ είναι το 2003, ισως να υπάρχει και νωρίτερα καθώς είναι απλή και elegant . Με την σωληνοειδή έχει ενα μονο πλεονέκτημα απ ότι μπορούμε να καταλάβουμε (το γράφει κάποιος στο ίδιο νήμα, ούτε αυτό είναι δικιά μας ιδέα) , το πιθανό press profile αν είχε stepper motor. Κάποιος μας είπε Γιώργο πως οι απλές μηχανές που τους προσθέτει διάφορα γίνονται Lamborghini, ο Άρης λέει πως ακόμα και μια BMW όσο και να την αλλάξεις δεν θα γίνει ποτέ Lamborghini. Αν θέλουμε Press profile θα πάρουμε μια που το έχει έτοιμο και θα έχει εγγύηση και όχι την διαβεβαίωση του "μάστορα" ότι κανείς άλλος δεν ξέρει να την επιδιορθώσει, πφφφ !

Και δεν θα την κρατήσουμε για πολύ την LSM, θα ψάξουμε για διπλού μποιλερ, ο Άρης φτιάχνει εύκολα πλέον καφέ αλλά όταν έρχονται φίλες μου στο σπίτι είναι μπελάς για μένα και ...Ο.Κ! θα ήθελα κάτι πιό εμφανίσιμο ...(γιατί δεν το έλεγα από την αρχή ε?) Αυτή θα είναι η μόνη αλλαγή που θα κάνουμε και θα γίνει λόγω της περιστροφικής που δίνει τα bar απότομα.

Το DOM timer το βρήκαμε Ελλάδα βέβαια σε πάρα πολλές εκδόσεις, υπάρχει και Ελληνική εταιρεία που το φτιάχνει αν προτιμάτε Ελληνικά.
http://www.cronos-electronics.gr/xronika_en.htm

Αν ξέρετε που μπορούμε να βρούμε το ηλεκτρικό διάγραμμα της LSM θα μας βοηθούσατε πολύ ! .. Αλλιώς τεχνικός.

Υ.Γ Ευχαριστώ Christos !!!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Μάιος 10, 2015 6:27 pm

Βλέπω μια ταχύτητα και μια βιασύνη ακόμα δεν την πήρατε θέλετε να την αλλάξετε.
Ειναι καλό να μεινετε κάποιο διαστημα με την LSM είναι καλό σχολείο.
Δεν θα πετύχεις ακόμα και με DB το τέλειο καφέ τόσο γρήγορα θέλει μήνες εξάσκησης.
Οπως λέει και και η γιαγιά στο βιντεο του Caffè Belardi " ο καφές και ο έρωτας θέλει τον χρόνο του"
Το DB με pid βέβαια δίνει έλεγχο αλλά οι saturated λύσεις είναι το μέλλον.
Είναι ακριβές ακόμα οπότε μείνετε με αυτήν και βλεπετε.
Με τους καφέδες και εγώ στη αρχή ήμουν ακόρεστος άλλαζα κάθε εβδομάδα τώρα μένω με δύο τρείς σαν επιλογές και μου φτάνει.

Eve

Re: Pre-infusion σε LSM 85

Δημοσίευση από Eve » Κυρ Μάιος 10, 2015 6:36 pm

Ο σύντροφος θέλει να την κρατήσουμε Γιώργο, την μαθαίνει πολύ γρήγορα. Εγώ είμαι η κακιά της υπόθεσης, μετά το καλοκαίρι θα κάνουμε ανακαίνηση και θα προτιμούσα μια μηχανή πιό εύκολη και πιό εμφανίσιμη. Γενικά όμως αντιλαμβάνομαι τι λές και εσύ και ο Άρης που λέτε πάνω κάτω τα ίδια χαχα

Απάντηση